Šumava s kočárkem: 17 tipů, kam na výlet

Pokud se chystáte na výlet s miminkem, Šumava s kočárkem je naprosto ideální volba. Jelikož jsem z jižních Čech, bylo jasné, že první výlet s Jonáškem podnikneme právě na Šumavu. Máme to kousek od domova a navíc většina nejpopulárnějších tras na Šumavě je s kočárkem schůdná.

Šumava s kočárkem
Šumava s kočárkem

Kde se ubytovat na Šumavě:

Pokud přemýšlíte, kde se ubytovat na Šumavě s miminkem nebo s většími dětmi, pak vám můžeme vřele doporučit následující ubytování, kde berou i pejsky.

Ubytování na Kvildě

Kvilda je skvělým výchozím bodem například pro Jezerní slať, kousek je to ale i na Modravu, Chalupskou slať nebo na výlet na Knížecí pláně, i proto jsme s kočárkem vyrazili poprvé právě sem.

Velmi se nám líbí Apartmány U Sjezdovky, ale pokud budou vyprodané, mrkněte na ubytování Chata Kvilda.

Ubytování na Šumavě
Ubytování na Šumavě – Apartmány u sjezdovky

Šumava s kočárkem: 17 nejlepších tras

S Lukášem žijeme v jižních Čechách, takže bylo jasné, že na první výlety s kočárkem pojedeme na Šumavu. Jaké jsou nejlepší trasy na výlety s kočárkem na Šumavě? Pojďme se na ně podívat.

Jezerní slať z Kvildy (2-3 hodiny)

U Jezerní slati lze zaparkovat na přilehlém parkovišti, ale pokud budete ubytovaní jako my v Kvildě, tak sem vede příjemná 40minutová po asvaltce.

Díky tomu budete mít ideální cca 2-3hodinový výlet s kočárkem, což je ideální na spánek miminka. My jsme šli na Jezerní slať během odpoledního spánku našeho Jonáška hned po příjezdu do Kvildy.

Šumava s kočárkem – Jezerní slať
Šumava s kočárkem – Jezerní slať

Toto unikátní vrchovištní rašeliniště, ležící na náhorní plošině mezi Kvildou a Horskou Kvildou, je jedním z nejchladnějších míst v Česku s průměrnou teplotou pouze 2 °C a zimními teplotami často klesajícími pod -30°C.

Když dojdete k rašeliništi, najdete tam sedm metrů vysokou vyhlídkovou věž. Věž nabízí úchvatné výhledy na celé rašeliniště a okolní zalesněné vrcholy, včetně vrchu Sokol. S kočárkem na ní nevyjedete, ale my jsme se na těch pár minut prostřídali.

Překvapilo nás, že podél stezky ještě teď v květnu ležel sníh, i když už jinde po Česku bylo několik velmi horkých letních dnů.

Celé rašeliniště je domovem mnoha chladnomilných rostlin a živočichů, včetně zmije obecné a ještěrky živorodé.

Chalupská slať – 1 km procházka + hřiště pro děti na začátku trasy

Velmi krátká ale krásná trasa pro kočárek je Chalupská slať. Zaparkovat můžete na parkovišti Svinná Lada, odkud je to zhruba 200 metrů k Informačnímu středisku Svinná lada, kde najdete hřiště a začíná zde dřevěná stezka.

Pokud máte dvojkočárek, budete mít trochu problém a zavaříte i ostatním, protože stezka není na kočárek pro dvojčata dostatečně široká, když byste potkali další kočárek.

Šumava s kočárkem – Chalupská slať
Šumava s kočárkem – Chalupská slať

Celá trasa tam i zpět je dlouhá jeden kilometr. Pro nás to tedy nebylo úplně ideální, protože to není dostatečně dlouhé na spánek miminka, ale můžete to spojit s obědem v restauraci, a pak už je to ok.

Nebo jako my vyrazit sem před odjezdem ze Šumavy a projet to pouze ve vajíčku (naše vajíčko lze dát ale zcela naležato), a pak mimčo pouze přesunout zpět do auta.

Celá stezka je bezbariérová a na jejím konci se otevírá nádherný výhled na největší rašelinné jezírko v České republice, které se rozkládá na ploše 1,2 hektaru. Krajina kolem jezírka je poseta rašelinnými ostrůvky, kde roste řada vzácných rostlin, jako jsou rašeliníky, které se tu vyskytují v asi 20 druzích.

Formování Chalupské slati začalo už po skončení doby ledové. Fascinující je, že plocha 137 ha slatě uchovává přibližně 2 340 000 m³ rašeliny. Na stezce najdete taky řadu informačních tabulí s informacemi o lokální flóře a fauně.

Šumava s kočárkem – Chalupská slať
Šumava s kočárkem – Chalupská slať

Z Borové Lady na Knížecí pláně

Další skvělá trasa pro kočárek je po cyklostezce z Borové Lady až na Knížecí Pláně. Cesta je příjemně rovinatá s občasnými mírnými stoupáními, takže se s kočárkem ani příliš nenadřete.

Na Šumavu s kočárkem na Knížecí pláně
Knížecí pláně s kočárkem

Knížecí Pláně je zaniklá obec na Šumavě, která je dnes už pouze připomínkou tragických kapitol českých dějin. Byla založená v 18. století knížetem Schwarzenbergem a do druhé světové války zde žilo více než 700 obyvatel.

Po válce bylo původní německé obyvatelstvo odsunuto a obec se ocitla v pohraničním pásmu, kudy později vedla železná opona. Veškeré budovy, včetně kostela sv. Jana, byly zbořeny. Dnes na místě uvidíte pouze zbytky staveb se systémem polí ohraničených mohutnými balvany.

Dnes jsou Knížecí pláně poměrně oblíbeným turistickým místem, a to díky obnově historického hřbitova a pietního místa na základech zničeného kostela, kde stojí kříž s rodovým znakem Schwarzenberků.

Na Šumavu s kočárkem na Knížecí pláně
Na Šumavu s kočárkem na Knížecí pláně

Za jasného dnes lze odsud dohlédnout až na alpské vrcholky a okolní šumavské hory, což dodává místu ještě větší kouzlo.

Na Knížecích Pláních je navíc příjemná restaurace, kde tedy jediné mínus je, že nemají přebalovací pult na toaletách. Ale za to nás potěšili tím, že mají i vegetariánská jídla a není to smažák. 😁

Celá trasa tam a zpátky je dlouhá 10 km, takže i s obědem to zvládnete za 3-4 hodinky, což je úplně ideální s miminkem.

Tříjezerní slať z Modravy s kočárkem

Z Modravy můžete vyrazit s kočárkem i na 7,4 dlouhou trať po cyklostezce na Tříjezerní slať. Je to krásná procházka údolím řeky Vydry, která vás zavede k fascinujícímu rašeliništi Tříjezerní slať, kde najdete naučnou stezku po povalovém chodníku s 11 zastávkami.

Stejně jako v případě Jezerní slatě, i tady je u vstupu vysoká vyhlídková věž, která umožňuje pěkné výhledy na téměř celé rašeliniště.

Šumava s kočárkem
Šumava s kočárkem

Z Modravy na Březník s kočárkem

Výlet z Modravy na Březník už je trochu delší trasa (celkem 16 km, cca 4-5 hodin), takže to není ideální první výlet s miminkem v kočárku. Už musíte počítat s tím, že budete muset stavit na krmení, přebalování a nestihnete to za jedno spací okno, pokud dodržujete nějaký režim s miminkem.

Je to ale krásná trasa, takže pokud už máte větší dítě, které v kočárku vydrží i koukat, určitě vyražte.

Zaparkujete na placeném parkovišti v Modravě (pozor, neberou karty), a poté budete pokračovat po modré turistické značce po asfaltové trase, která je známá jako „Nová březnická cesta“ a táhne se krásným údolím podél Modravského potoka, a nabízí nejen pohodlnou procházku s kočárkem, ale i úchvatné výhledy na šumavskou přírodu.

Modrava s kočárkem
Modrava s kočárkem

Po 7,5 kilometru dorazíte k vyhlídkovému místu Březník, kde si můžete odpočinout, nasvačit se, nakrmit dítě, přebalit a další radost života s miminkem.

Na Březníku bývá chladněji než jinde, proto se vhodně oblečte. My tam rádi utíkáme před tropickými dny. Hájovna Březník, která v létě slouží jako infocentrum, nabízí v sezóně i možnost občerstvení, ale je zde jen omezený výběr a vyšší ceny.

Pro ty, kdo nemají kočárek a chtějí zkusit jinou trasu, doporučujeme zpáteční cestu po „Staré březnické cestě“, která je značena zeleně. Tudy jsme chodili s pejsky ještě než jsme měli dítě.

Černé jezero s kočárkem


7km okruh k Černému jezeru je další skvělou trasu na Šumavě s kočárkem. Toto ledovcové jezero je největší karové ledovcové jezero na Šumavě a v celé České republice, což z něj činí velmi populární destinaci. Proto pokud pojedete v sezóně, vyrazte brzy ráno, ať máte alespoň trochu klid.

Zaparkovat můžete velmi pohodlně na Špičáckém sedle, parkoviště je ale placené, tak jako téměř všude na Šumavě. Od parkoviště už vede žlutě značená turistická trasa, která vás dovede po zpevněné cestě přímo k jezeru.

Cesta je dlouhá cca 3,7 km a díky svému pozvolnému stoupání je ideální i pro kočárky a viděli jsme i malé děti na odrážedlech, které to zvládly bez problémů.

Své jméno dostalo jezero podle své zdánlivě černé hladiny, kterou způsobuje 9 metrů vysoká vrstva kalu na dně jezera. Tento kal je tvořen jehličím z okolních stromů, které se ukládá po staletí.

Černé jezero nedisponuje žádným viditelným přítokem a je napájeno z podzemních pramenů, odtud voda odtéká Černým potokem do řeky Úhlavy. Jezero je hluboké až 39,8 metrů a leží v nadmořské výšce 1008 metrů.

S sebou si vezměte raději svačinu, sice je u jezera bufet, ale výběr je poměrně omezený.

Na Poledník s kočárkem

Na Poledník s kočárkem vyražte z Prášil, odkud je to pěkně po cyklostezce do kopce a trasa je dlouhá cca 8,5 km.

Poledník, vysoký 1315 m. n. m., sloužil původně k vojenským účelům, ale po roce 1991 byl předán do správy NP Šumava a z vojenského objektu zůstala stát pouze 37 m vysoká věž, která byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1998.

Šumava s kočárkem: Vyrazte na Poledník
Šumava s kočárkem: Vyrazte na Poledník

Na své si zde přijdou nejen milovníci přírody, ale i historie. Rozhledna nabízí několik expozic, včetně té o historii Poledníku a radiokomunikačních zařízení. Je tu taky bufet, pokud ale vyrazíte mimo sezónu (listopad-duben), bývá rozhledna zavřená, stejně tak i expozice a bufet.

Pozor, cesta je poměrně štěrková, takže pokud nemáte na to vhodný kočárek, volte raději jinou trasu.

Povydří s kočárkem

Naučná stezka Povydří je jednou z nejkrásnějších tras na Šumavě, která vede z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Tato cesta, která je vhodná i pro sportovní kočárky, vás zavede do malebného hlubokého údolí říčky Vydry.

Stezka začíná v Antýglu a pokračuje podél Vydry, kde se můžete kochat pohledy na její hučící kaňon s temně rezavou vodu, kterou napájí okolní rašeliniště. Na trase, která je dlouhá 7,5 km, narazíte na mnoho klidných i divokých úseků řeky s malými vodopády a peřejemi.

Cestou narazíte na Turnerovu chatu, kde se můžete občerstvit nebo i ubytovat, a kde je pro děti připravena expozice vydry říční. Stezka končí v Čeňkově Pile, kde se Vydra stéká s Křemelnou a vytváří řeku Otavu. V Čeňkově Pile můžete navštívit vodní elektrárnu nebo pozůstatky historické sklárny.

Trasa je značená červenou turistickou značkou.

Na Bučinu s kočárkem

Bučina je dalším skvělým tipem na výlet na Šumavě, protože tento 6km okruh zvládnete do čtyř hodin, což je naprosto „datelné“ (jak říká Lukáš) i s malým miminkem v kočárku.

Trasa začíná na Kvildě a vede po asfaltové cestě, která je uzavřená pro automobilovou dopravu, takže pro kočárky naprosto ideální trasa.

Cesta vás zavede skrze krásnou přírodu a mírným stoupáním až k bývalé osadě Bučina, kde je už jen několik zbytků základů domů. Na trase uvidíte také repliku železné opony před hotelem Bučina, ta je doplněna strážní věží a informačními tabulemi.

Cestou narazíte na hotel Alpská vyhlídka, kde si můžete odpočinout na terase s výhledem na okolní lesy a kopce. Můžete si tady tak půjčit koloběžky, takže pokud nemáte kočárek a máte větší děti, můžete na koloběžkách sjet zpět do Kvildy.

K prameni Vltavy s kočárkem

Pokud se taky ubytujete v Kvildě, vyražte k pramenu Vltavy. Trasa z Kvildy k prameni Vltavy je nejkratší a měří přibližně 7 kilometrů, což znamená, že celkově ujdete 14 kilometrů tam a zpět.

Cesta vede nejprve přes louky, poté se zanoří do lesa a závěrečný úsek prochází pásmem, které bylo v minulosti postiženo kůrovcem. Počítejte s tím, že cesta je celá do kopce, ale naštěstí po asfaltce, takže i s kočárkem to zvládnete bez větších obtíží.

Během letních měsíců může být cesta poněkud náročnější kvůli chybějícímu stínu, zejména v poslední třetině trasy. Doporučuji proto vyrazit brzy ráno nebo později odpoledne a s sebou mít dostatek vody, po cestě není žádné občerstvení.

U pramene najdete několik lavic a přístřešek, kde se můžete posadit, odpočinout a posvačit s dětmi a nakrmit miminko. K prameni přitéká říčka nazývaná Teplá Vltava. Od osady Chlum, kde se Teplá Vltava setkává se Studenou Vltavou, nese řeka oficiální název Vltava.

K jezeru Laka s kočárkem


K jezeru Laka můžete taky vyrazit na Šumavě s kočárkem, ale musíte jít pouze z trasy z obce Nová Hůrka. Celková délka okruhu je 9,2 km s převýšením 228 metrů.

V Nové Hůrce zaparkujete na parkovišti, odkud vede dobře udržované asfaltová cesta, která se později promění na štěrkovou cestu, ale zvládnete ji i s kočárkem. Pouze posledních 600 metrů může být pro některé kočárky náročnější, na cestě je hodně kamenů a kořenů.

Hlavním lákadlem tohoto výletu je samozřejmě Jezero Laka, které je nejmenší ze šumavských jezer, ale zároveň nejvýše položené. Okolí jezera je ideální pro piknik, najdete tu i piknikové stoly přímo u vody.

Po cestě ale uvidíte i místo, kde v minulosti stávala obec Stará Hůrka. Dnes zde stojí pouze kaple, která připomíná oběti komunistického režimu, a základy bývalé sklářské hutě.

Naučná stezka Olšina s kočárkem

Méně známá trasa je Naučná stezka Olšina, na které se setkáte s typickou šumavskou přírodou: Mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Tato 7,322 metrů dlouhá trasa vám zabere s kočárkem přibližně 2 až 2 a půl hodiny.

Vyražte ale za dobrého dne, i když většina stezky vede po povalových chodnících, některé úseky jsou skrz přírodní terén a části jsou trvale podmáčené. Je to s kočárkem schůdné, ale už to není tak jednoduché jako po asfaltce.

Pro můj klid na duši doporučuji sem vyrazit spíše se sportovním kočárkem, případně pokud si nejste jistí, zda to zvládnete, mrkněte na video trasy.

Velký Javor s kočárkem

Velký Javor je s 1456 m nejvyšší horou Šumavy a Bavorského lesa, tento kopec najdete ale už v Německu, i když 4 kilometry od našich hranic. Proč to zdůrazňuji? Pokud vyrážíte na první výlet s miminkem do zahraniční, měli byste pamatovat na to, že by mělo mít cestovní doklad, například pas.

Zaparkujte na parkovišti přímo u Velkého Javorského jezera, na celý den vás vyjde na 4 eura a platit můžete jak hotově, tak kartou. Doporučujeme přijet včas, protože později bývá parkoviště často plné.

Z parkoviště jsme po zelené turistické stezce, ze začátku je písčito-štěrková cesta, pak už jsou na cestě větší kameny. Po pár kilometrech dorazíte k chatě Arberschutzhaus, kde si můžete odpočinout a využít toalet. U chaty je také prosklená rozhledna ve tvaru kříže, která nabízí úchvatné výhledy do okolní krajiny.

Od chaty můžete pokračovat po zelené značce k vyhlídce u skály Bodenmaiser Riegel, kde přejdete na červenou a můžete se vydat k další vyhlídce u skály Kleiner Seeriegel. Nakonec jsme se vrátíte zpět k chatě a odtud můžete jít k jezeru po téže zelené stezce.

Velké Javorské jezero je opravdu krásné a okolo něj vede naučná stezka, která je dostatečně široká a vybavená dřevěnými chodníčky, aby byla přístupná i pro kočárky. Pokud vás přepadne hlad, můžete se zastavit v nedaleké restauraci Arberseehaus.

Krátká trasa s kočárkem na hrad Kašperk


S kočárkem můžete prozkoumat i nejvýše položený královský hrad v Česku, který je známý hlavně díky pohádce Anděl Páně. Cesta na hrad Kašperk začíná na parkovišti, které se nachází asi 1,5 km od hradu, na silnici z Kašperských Hor směrem na Nezdice.

Od parkoviště se vydáte po zelené turistické značce. První část trasy vede po asfaltové cestě, pak už musíte pokračovat po lesní stezce a konečný úsek může být pro kočárky náročnější, ale dá se to v pohodě s trochou usilí zvládnout.

Z Horské Kvildy na Antýgl se sportovním kočárkem

Pokud máte sportovní kočárek a nebojíte se trošku delší trasy, můžete vyrazít z Horské Kvildy na Antýgl a k Turnerově chatě. Tato 14 km dlouhá trasa je sice mírně kopcovitá, ale v pohodě ji zvládnou i děti na odrážedle.

Výchozím bodem je hotel Rankl v Horské Kvildě, kde můžete i pohodlně zaparkovat. Odtud se vydáte po modré turistické značce, která vede podél Hamerského potoka směrem na Antýgl. První úsek trasy začíná příkřejším klesáním, ale brzy se terén změní na mírný sjezd až do Antýglu.

Cesta vede po lesní cestě, co je dobré, že sem nesmí kola, takže pokud máte pejsky, tak se nemusíte bát.

Cesta k Turnerově chatě: Z Antýglu pokračuje trasa podél řeky Vydry po zpevněné cestě. Tento úsek je zcela rovinatý a vede souběžně s naučnou stezkou Povydří.

U rozcestí Antýgl – most, kde se Hamerský potok spojuje s řekou Vydrou, se vydáte po červené turistické značce k Turnerově chatě. Turnerova chata je stylová restaurace, která připomíná architekturu počátku 20. století, pokud nebudete mít svačinou s sebou, můžete si zde dát něco dobrého.

Srní a vlčí výběh

Návštěvnické centrum Srní na Šumavě je velmi populární mezi dětmi, protože návštěvu můžete spojit s s pozorováním vlků.

Hned vedle parkoviště se nachází budova návštěvnického centra, kde můžete zhlédnout výstavku zaměřenou na život vlků, dění ve vlčím výběhu prostřednictvím kamer. Díky tomu můžete vidět vlky i v momentech, kdy se skrývají ve výběhu.

Součástí návštěvnického centra je naučná stezka s vyvýšenou vyhlídkovou lávkou, odkud můžete vlky pozorovat. Stezka je krátká – má pouze necelé 2 km – ale část trasy vede do kopce, což může být s kočárkem náročnější.

Pokud ale máte pejsky jako my, tak je musíte bohužel nechat doma, protože na stezku nesmí.

Hauswaldská kaple


Pramen u Hauswaldské kaple, který se nachází nedaleko obce Mechov u Srní, je známý svými léčivými účinky. Můžete k němu snadno dojít s kočárkem. Trasa začíná v už zmíněné obci Mechov u Srní, kde ještě stále můžete zdarma parkovat.

Odtud vás čeká krátký, ale prudší výstup k objektu vodní elektrárny. Následuje příjemná dvoukilometrová procházka po asfaltové cestě, která vede podél Vchynicko-Tetovského vodního kanálu. Tento historický vodní kanál je stále funkční.

Přestože původní Hauswaldská kaple už zde nestojí, její základy byly rekonstruovány jako památka.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaČeská republikaŠumava s kočárkem: 17 tipů, kam na výlet

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu