...

Česká Kanada: 6 tipů na výlet po jižních Čechách

Jižní Čechy jsou jedním z nejkrásnějších a kulturně nejbohatších regionů České republiky. Lidé sem často vyráží za památkami, cyklostezkami a nejrůznějšími aktivitami, kterými je celý rok v jižních Čechách doslova nabitý. A právě zde leží kouzelná oblast Česká Kanada. Dneska vám přinášíme tipy na výlet po České Kanadě.

My turisté, co po vyrážíme po České republice na víkendové dovolené, máme ale ještě mezery. Všichni známe Český Krumlov a Hlubokou. Kdo z vás ale navštívil tajemný hrad Landštejn, renesanční zámek Nová Bystřice nebo Český Rudolec?

Ve spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu jsme vyrazili na dva dny do České Kanady a podívali jsme se na známá i téměř neznámá místa. Hledáte tip na víkend nebo jednodenní výlet za památkami a přírodou? Tak to jste tu správně. 🙂

K článku jsme také natočili komentované video Česká Kanada: Tipy na výlety po Jižních Čechách.

Co znamená Česká Kanada?

Česká Kanada je oblast v jižních Čechách, která se táhne podél rakouských hranic, a zároveň leží v oblasti, kde historicky existovala hranice mezi Čechy a Moravou. Důvodem pro název Česká Kanada jsou především rozlehlé lesy, které jsou bohužel především v oblasti Dačic napadeny kůrovcem. Je tu také spousta vodních ploch, žulové podloží a prý také sychravější počasí.

Přírodním parkem byla část historicky známé České Kanady vyhlášena v roce 2004 a najdete tu celou řadu měst a památek, mezi které patří známý hrad a zámek v Jindřichově Hradci, zřícenina hradu Landštejn a celá řada více i méně známých historických pamětihodností.

prirodni park ceska kanada
Dnešní oficiální území přírodního parku Česká Kanada

V rámci poznávání České republiky jsme do České Kanady vyrazili a navštívili především ty méně známá místa, které ještě turisté neobjevili. Vyrazte po našich cestách a objevujte.

Kde se ubytovat?

Doporučujeme se ubytovat například v Jindřichově Hradci, protože České Budějovice jsou dražší a náročnější na parkování. Zároveň v Jindřichově Hradci je řada zajímavých podniků na snídaně i večeře, než kdybyste byli v nějakém menším městečku nebo vesnici.

Pokud budete mít štěstí a bude volný, můžete si zkusit zarezervovat velmi milý penzion za příjemnou cenu – Penzionek JH. Můžete vyzkoušet i portál Intebohemia.cz a vybrat si z nabídky několika desítek chat v České Kanadě.

Zámek Dačice

Dačice jsou město, které většina turistů míjí, protože leží mezi Telčí a Slavonicemi, dvěma nádhernými městy se zachovalým historickým jádrem. Přitom je to velká škoda, protože minimálně zámek tu stojí za návštěvu.

Česká Kanada tipy na výlet
Dačický nový zámek

Nový zámek v Dačicích, vybudovaný v roce 1591, byl postaven Oldřichem Krajířem z Krajku. Zámek byl původně renesanční, v osmnáctém století byl novým majitelem přestavěn do barokního stylu a během devatenáctého století prošel přebudováním do stylu empíru.

Na zámku se nachází nádherná secesní knihovna a dětský stolek určený pro výchovu, který baronce Marii Sturmdefer věnoval František Josef I. Také tu najdete jedno ranné realistické dílo Františka Kupky z dob, kdy byl ještě studentem.

V Dačicích najdete také tzv. ‚‚starý zámek’’, který je spíše městský renesanční palác. Vybudován byl Albrechtem Krajířem z Krajku mezi lety 1572 až 1579 a je pozoruhodně zachovalý. Ve dvacátém století v něm sídlila radnice a od roku 1991 tu má kanceláře několik městských odborů.

Dačický zámek - tipy na výlet Česká Kanada
Nádvoří dačického zámku

Dačice jsou známé také tím, že zde vznikla první kostka cukru na světě. Jakub Kryštof Rad, její vynálezce, měl v první polovině devatenáctého století na starosti dačickou rafinérii a na popud své manželky, která se zranila při sekání tehdy vyráběných nevhodných cukrových homolí, vyrobil lis na malé kostky z cukru. Poprvé svůj vynález představil ve Vídni jako ‚‚čajový cukr’’ a patent na výrobu ihned zakoupilo Prusko, Sasko, Bavorsko, Švýcarsko i Anglie. Kostky podobné těm Radovým se vyrábějí dodnes.

Návštěvní doba Dačického zámku

Zámek nemá pevně stanovenou otevírací dobu, často se mění a proto se před cestou podívejte na aktuální návštěvní dobu.

Zámek Český Rudolec

Malá Hluboká nebo Moravská Hluboká. Tak se přezdívá zatím neopravenému zámku Český Rudolec kousek od Dačic. Stojí tu od roku 1860 (byl postaven na místě bývalé gotické tvrze) a je to jedna z perel České Kanady. Jeho novodobá historie je docela smutná, zámek byl od 2. sv. války několikrát vykraden, a nakonec i znárodněn. Chvíli tam bydleli členové místního JZD a během sedmdesátých let se ztratily zbytky cenností, které se v zámku ještě zachovaly.

Český Rudolec, Česká Kanada
Zámek Český Rudolec

Pokusy o obnovu nikdy nedopadly, nyní to ale vypadá, že se konečně začíná něco dít. V roce 2016 byla dokončena oprava věže, u zámku byl opraven hostinec a zájemci mohou požádat o prohlídku. Zámek sám o sobě rozhodně stojí za zastávku!

Jak se dostat do zámku Český Rudolec?

Dovnitř se můžete podívat po domluvě v přilehlém penzionu. Zámek je v soukromém vlastnictví a dovnitř vstupujete jen na vlastní nebezpečí, interiéry jsou ve špatném stavu.

Slavonice

Město Slavonice je známé jako ‚‚renesanční perla’’ a to kvůli svému nezvykle dobře dochovanému historickému jádru. Slavonice jsou nejzápadnější město historického území Moravy a přezdívá se mu ‚‚malá Telč’’. Některé zdroje na internetu tvrdí, že Telč je hezčí, to ale není pravda. Slavonice a Telč není možné jednoduše porovnávat, protože jsou obě krásná města a to, že do Slavonic nejezdí zdaleka tolik turistů, jim přidává na kouzlu. Ve městě žije jen něco málo přes 2 300 obyvatel, a tak máte poměrně slušnou šanci, že si památky a místní atmosféru užijete úplně sami.

Slavonice, Česká Kanada, tipy na výlet, fotky
Náměstí Slavonic

Uprostřed města najdete pozorovací věž, která má přes 170 schodů a je přístupná veřejnosti. Z ochozu na vrcholu věže je vidět na celé město a jeho široké okolí. Za dobrého počasí uvídíte až do Rakouska.

Pod centrem města je středověký podzemní komplex chodeb, které sloužily jako odvodňovací systém. Pouze malá část chodeb je přístupná veřejnosti, ačkoliv podzemí propojuje většinu sklepů domů okolo obou náměstí.

Slavonice, výlet v jižních Čechách
Dům v centru Slavonic

Celé město je známé především pro své neuvěřitelné množství zachovalých měšťanských domů, jež jsou vyzdobeny renesančními malbami a figurálními sgrafity. Město zákonitě přitahuje umělce, a tak zde najdete řadu roztomilých dílen s autorským zbožím.

Hrad Landštejn

Zřícenina mohutného hradu Landštejn je jediným zachovalých hradem v románském stylu v Evropě. Nevíme, kdy a kým byl přesně vybudovanán, ale dle architektonických prvků je pravděpodobné, že někdy ve 12. století. Po dobudování nového opevnění v 16. století se stal jedním z největších hradů v Českých zemích.

Hrad Landštejn fotky
Hrad Landštejn

Hrad často střídal majitele a v roce 1771 do něj udeřil blesk, který způsobil rozsáhlý požár. Od té doby byl hrad nejspíše opuštěn a chátral až do šedesátých let, kdy započaly záchranné práce Karlem Veselým, jehož snem bylo Landštejn zpřístupnit veřejnosti. Veselý hrad vyklízel svépomocí, především se svými kamarády a půjčeným nářadím, a ačkoliv mu jeho neodbornou práci na hradě odborníci trochu zazlívají, má obrovskou zásluhu na tom, jak hrad dnes vypadá.

Momentálně na hradě probíhají restaurátorské práce, především se z historických zdí odstraňuje beton, kterým se v sedmdesátých letech pokusili zdi zakonzervovat. Bohužel to není vhodná metody, a tak se dnes hrad opravuje vlastně odznovu.

Návštěvní doba hradu Landštejn

Hrad má přes léto otevřeno téměř každý den od 9:00 do 16:30, ale protože se otevírací doba v průběhu roku mění, raději si ji zkontrolujte zde. Mimo otevírací dobu vás bude čekat pouze zavřená brána.

Hradem se můžete volně procházet bez průvodce, uvnitř se nacházejí naučné tabule a ze dvou věží je tu nádherný výhled na okolní přírodu.

Zámek Nová Bystřice

Zámecký areál v Nové Bystřici je soukromý a hledá kupce, který by ho opravil a vymyslel pro něj kulturní využití. Pokud se chcete podívat dovnitř, musíte si domluvit prohlídku předem, ale rozhodně to stojí za to.

Zámek Nová Bystřice uvnitř
Interiér zámku v Nové Bystřici

Manželé Kynclovi, správci zámku, se o něj starají s láskou a postupně prostory opravují. Původní gotický hrad, který zde stával, byl vystavěn ve 13. století a byl obehnán hlubokým vodním příkopem, který se v případě nebezpečí napouštěl z nedalekého rybníka. Měl také strážní věž, kterou dnes na pozemku už nenajdete.

Hrad byl na zámek přestavěn až později a v 17. století byl po požáru přestavěn v renesančním duchu. Později prošel ještě barokními úpravami a tak zůstal až do dneška.

Zámek je výjimečný v tom, že uvnitř nenajdete téměř žádné vybavení. Většina místností je úplně prázdná, a ačkoliv to může znít nezajímavě, opak je pravdou.

Jak se na Zámek Nová Bystřice dostat?

Zavolejte nebo napište správci na spravce@zameknovabystrice.cz, aktuální kontaktní údaje najdete na webu zámku.

Zámek nová bystřice
Jedna z chodeb v zámku

Zámek Jidřichův Hradec

Město Jindřichův Hradec leží přesně na 15. poledníku a první zprávy o něm jsou už ze 13. století. Nejvýznamnější památkou tu je obří komplex renesančního zámku, který vznikl z původního gotického hradu, přičemž si řadu gotických prvků zachoval dodnes.

Jindřichův Hradec, Česká Kanada
Zámek Jindřichův Hradec

Na zámku určitě navštivte tzv. ‚‚černou kuchyni’’ , která je nejstarší (teoreticky) funkční kuchyně na českých hradech a zámcích. Váže se k ní jedna z pověstí o bílé paní, Markétě Rožmberské, která v této kuchyni dohlížela na to, aby se každý Zelený čtvrtek navařila sladká kaše pro všechny chudé z Jindřichova Hradce.

Zámek je vlastněný státem a je ve velmi dobré kondici. Můžete si vybrat jednu ze čtyř prohlídkový tras a nezapomeňte se podívat do tzv. rondelu na zámecké zahradě. Tento ‚‚zahradní domek’’ je zevnitř dechberoucí a na jeho zdech najdete nejrůznější exotické a mystické tvory a a lidi. Napravo od pravého vchodu si povšimněte hlav Číňanů. Kde v 16. století vzali podobu Číňanů a jejich draků? 🙂

Bonusový tip: Komentované procházky po Českých Budějovicích

Co víte o Českých Budějovicích? Lucka je z Písku a jediné, co věděla, že byly založeny stejně jako Písek Přemyslem Otakarem II.. Jak moc si teď klepeme na hlavu za to, že jsme historii tohoto krásného města neobjevili dříve!

České Budějovice
Komentovaná prohlídka formou příběhu s dobovým kostýmem a mluvou

Prosím, pokud sem někdy pojedete, jděte na komentovanou prohlídku. A pokud vám přijde komentovaná prohlídka jako nuda – není. Hltali jsme každé slovo našeho průvodce a chtěli jsme v Budějovicích zůstat alespoň týden.

Dávná a magická historie je v centru Budějovic vpředena snad do každého dlažební kostky. ☺️ Pro kavárenské povaleče je tu řada krásných podniků, které si určitě zamilujete.

ceske budejovice nocni
České Budějovice v noci

Mapa památek v České Kanadě

Jihočeská centrála cestovního ruchu

Tento článek vznikl ve spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu v rámci projektu Památky Žijí. Děkujeme za pozvání do krásného jihočeského regionu!

PZ cele logo
logo jccr

jiznicechy pohodove

Další tipy na výlety po ČR

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaČeská republikaČeská Kanada: 6 tipů na výlet po jižních Čechách

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu