...

Jindřichův Hradec: 23 tipů, co tam dělat a co vidět

Jindřichův Hradec je město v jižních Čechách, které je skutečným pokladem České Kanady. Nejznámější je hlavně pro svůj obrovský zámecký komplex, který patří k těm největším v České republice. Ať už jste zde poprvé nebo se sem vracíte, máme pro vás 23 tipů, co v Jindřichově Hradci dělat a co vidět + tipy na kavárny a restaurace.

Obsah článku

Kde se ubytovat v Jindřichově Hradci

Pokud budete mít štěstí a bude volný, můžete si zkusit zarezervovat velmi milý penzion za příjemnou cenu – Penzionek JH. Má velmi vkusné vybavení, pokoje jsou čisté a personál pozorný. Jediné, co nás osobně moc nebaví, že musíte platit hotově. Ale to se dá přežít. ☺️

Jindřichův Hradec
Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec zámek: Historie

Jindřichův Hradec a jeho zámek, který se po staletí rozrůstal do rozlohy tří a půl hektarů, je místem, kde na vás dýchne historie. Tento majestátní komplex byl postaven na pozůstatcích starého slovanského hradiště, jehož existence byla doložena už v 10. století.

Stavba středověkého hradu, o němž se poprvé zmiňují historické záznamy z roku 1220 pod názvem „Novum castrum“ (Nový hrad), je spojena se jménem Jindřicha Vítkovce. Ten je považován za zakladatele samostatné Vítkovské linie pánů z Hradce, kteří používali erb se zlatou růží v modrém poli. V té době byla postavena okrouhlá Černá věž, přilehlý palác a posílena soustava hradeb.

V průběhu let byl zámek domovem mnoha významných rodů, jako byli Vítkovci, Slavatové z Chlumu a Košumberka a Černínové z Chudenic. Každý z nich přinesl něco jedinečného do vývoje tohoto místa, ať už to byly významné stavební úpravy nebo politické a kulturní vlivy.

Nemůžeme také zapomenout na skutečnost, že Jindřichův Hradec byl domovem prvního známého zámeckého prostoru v Čechách, speciálně upraveného pro inscenování divadelních představení. Tento divadelní sál ve Španělském křídle, který byl vytvořen v polovině 17. století, je dokladem kulturního života té doby.

Zámek Jindřichův Hradec
Zámek Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec a Bílá pání

Jindřichův Hradec je známý svými pověstmi a legendami, které se vážou k jeho hradu a zámku. Jednou z nejznámějších je příběh o Bílé paní. Tato tajemná postava je obvykle líčena jako dáma v bílých šatech a s vysokým bílým kloboukem zvaným hennin. Ve své ruce drží velký svazek klíčů, kterými chřestí, pokud jí něco naruší. Avšak ve všech příbězích je Bílá paní považována za dobrého ducha, který barvou svých rukaviček předvídá budoucnost.

Bílá paní však není jen jedna. Její identita se mění v závislosti na verzi pověsti. Podle jedné z nich je to Markéta z Lichtenberku, která byla provdána za Jindřicha II. z Hradce, zvaného Divoký. Po manželově smrti se stáhla do kláštera a navštěvovala Jindřichův Hradec jen, aby viděla své děti.

Podle druhé, dnes více uznávané verze, je Bílou paní Perchta z Rožmberka, kterou proti její vůli provdali za neurvalého alkoholika Jana z Lichtenštejnu. Nakonec však prchla ke svému bratrovi na Krumlov, kde strávila zbytek svého života v klidu, oblékala se v bílé a pomáhala chudým.

Památky: Co vidět v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec je jedno z těch míst, které je stále docela opomíjené. Lidé raději navštěvují Český Krumlov, přitom v Jindřichově Hradci najdete nádherné kulturní památky, vyžití pro děti, ale i skvělé turistické cíle v přírodě. V tomto městě se snoubí historie s moderními trendy, které tvoří jedinečnou atmosféru. Pojďme se podívat na několik míst, která byste při návštěvě neměli vynechat.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec

Monumentální palácový komplex patří k nejvýznamnějším památkám města. Při návštěvě nevynechejte alespoň jednu prohlídku.

Zámek Jindřichův Hradec
Zámek Jindřichův Hradec

Seznam prohlídek:

Adamovo stavení (základní okruh)

Ložnice v Zelených pokojích I. patra Adamova stavení. Prohlídková trasa A (základní okruh) prochází prvním patrem renesanční budovy Adamova stavení. Přibližuje reprezentivní životní styl vysokých zemských úředníků pánů z Hradce, ale i dobu, ve které z velkolepě vystavěné rezidence spravovali své rozlehlé panství Slavatové a Černínové.

 • Otevřeno: 9.00 – 16.30
 • Cena: 200 Kč (dospělí)
 • Délka: 50 minut
 • Kapacita: max. 30 osob
 • Rezervace: nutnost rezervace pouze pro skupiny

Gotický palác (základní okruh)

Prohlídková trasa procházející Gotickým palácem je nově instalována, obohacena o množství zajímavých exponátů, archeologických nálezů a opatřena novým osvětlením.

 • Otevřeno: 10.00 – 16.15
 • Cena: 140 Kč (dospělí)
 • Délka: 70 minut
 • Kapacita: max. 25 osob
 • Rezervace: nutnost rezervace pouze pro skupiny

Černá věž + Černá kuchyně

Černou věž lze navštívit samostatně bez průvodce.

 • Otevřeno: 10.00 – 17.00
 • Cena: 80 Kč, bez průvodce (dospělí)
 • Kapacita: max. 15 osob
 • Rezervace: rezervace není nutná

Dětské prohlídky

Prohlídková trasa určená rodičům s dětmi prochází částí III. okruhu.

 • Otevřeno: 10.00 – 12.00, 13.00 – 15.00
 • Cena: 120 Kč (dospělí)
 • Délka: 30 minut
 • Kapacita: max. 15 osob
 • Rezervace: nutnost rezervace pouze pro skupiny

Zámecké muzeum a „Kabinety Stuchlé“

Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé.

 • Otevřeno: 10.00 – 16.00
 • Cena: 100 Kč (dospělí)
 • Kapacita: max. 40 osob
 • Rezervace: nutnost rezervace pouze pro skupiny

Městská vyhlídková věž při kostele Nanebevzetí Panny Marie

Vyhlídková věž, která je dominantou města a patří k Nanebevzetí Panny Marie, vyniká svou výškou 68,3 metru a pozoruhodným výhledem, který nabízí z výšky 35,3 metru a ze 513 metrů nad mořskou hladinou.

Po zdolání 153 schodů můžete obdivovat panoramatický výhled na historickou část města, zámek, starobylé náměstí s mariánským sloupem a celou širokou krajinu. Za ideálních podmínek je dokonce vidět až na nejvyšší horu Českomoravské vysočiny, Javořici.

Dnes je věž spravována Muzeem Jindřichohradecka a kromě běžných prohlídek hostí také různé akce jako například festivaly, happeningy, a sportovně-zábavnou soutěž Běž na věž.

Městská vyhlídková věž při kostele Nanebevzetí Panny Marie
Městská vyhlídková věž při kostele Nanebevzetí Panny Marie

15. poledník

V samotném srdci města Jindřichův Hradec se nachází jedna z nejvýznamnějších atrakcí, která na první pohled může působit nenápadně – a to 15. poledník. Linie je vyobrazená v dlažbě u kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Přestože přesné měření ukázalo, že skutečný 15. poledník prochází o několik metrů dál u Nežárecké brány, legenda o jeho magické síle zůstává nezměněna. Podle ní, když návštěvník překročí tuto linii a přitom si něco přeje, jeho přání se do roka a do dne splní.

15. poledník
15. poledník

Sloup Nejsvětější trojice

Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice, často označovaný jako morový sloup, představuje dominantu náměstí Míru v Jindřichově Hradci. Tento dvacet metrů vysoký barokní skvost, chráněný jako kulturní památka od roku 1958, pochází z období 1764-1766 a jeho autorem je pravděpodobně dačický sochař Matouš Strachovský.

Stavbu financoval Ondřej Josef Bayer, c. k. správce a poštmistr města. Trojúhelníkový půdorys sloupu odkazuje na božskou trojici, přičemž jeho vrchol zdobí sousoší Nejsvětější Trojice s holubicí Ducha Svatého a Bůhem Otcem a Synem, korunujícími Pannu Marii Nanebevzatou. Sloup tedy současně slouží jako mariánský.

Dalšími prvky jsou sochy archanděla Michaela a dvou andělů, postavy devíti světců a tři výklenky se sochami sv. Rozálie, sv. Anny s Pannou Marií a sv. Josefa s Ježíškem.

Morový sloup na náměstí v Jindřichově Hradci
Morový sloup na náměstí v Jindřichově Hradci

Krafferova zahrada

Krafferova zahrada je historický klenot plný života, kde se prolíná barokní zahradnická tradice, prvorepublikové zahradnictví a stopy minulého režimu. Mají zde široký sortiment trvalek, bylinek a řezaných květi, pěstovaných lokálně a s láskou.

Kromě toho zahrada nabízí prostor pro kulturní a environmentální akce, odpočinek uprostřed rušného města, ale může to být prostor i pro pořádání rodinných oslav. Zahradu doplňuje také řada workshopů pro všechny věkové skupiny a krajinářský atelier Za Mák, který se stará o design Krafferovy zahrady a dalších soukromých zahrad a parků po celé České republice.

Muzeum Jindřichohradecka

Budova, v níž je dnes umístěna většina expozic muzea, má své kořeny v jezuitském semináři, založeném na přelomu 16. a 17. století manželkou Adama II. z Hradce, Kateřinou z Montfortu.

I přes rané poškození požárem v roce 1615 se stavba rychle vzpamatovala a díky následné výstavbě na čtvercovém půdorysu s arkádovým dvorem a dokončením seminární kaple sv. Víta v roce 1642 získala svůj dnešní pozdně renesanční vzhled.

Stavba dále sloužila jako vzdělávací instituce a byla domovem pro mnohé studenty, včetně mladého Bedřicha Smetany.

Po roce 1923, kdy budovu koupilo město Jindřichův Hradec, se prostory přeměnily na muzeum, otevřené veřejnosti od května 1928. Návštěvníci dnes mohou prozkoumat množství expozic, včetně gotického sochařství, Landfrasovy tiskárny, měšťanské a lidové kultury, obrazové galerie, historie vytesané do kamene a mnoha dalších.

Památník Úzkorozchodné místní dráhy J.Hradec – Nová Bystřice

Historie úzkokolejky mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí sahá až do konce 19. století, kdy byla tato trať vybudována. Stavba nebyla snadná, a to zejména kvůli členitému terénu, což vedlo k prodloužení trati na 33 km a omezení cestovní rychlosti. Trať představovala technickou výzvu i vzhledem k potřebě překonat strmé stoupání.

Přesto byla trať, díky společnému úsilí místních notářů a průmyslníků, dokončena a provoz byl slavnostně zahájen 1. listopadu 1897. Vlaky na trati byly smíšené, přepravovaly jak osoby i náklad.

Úzkokolejka hrála klíčovou roli v rozvoji regionu a během své existence prošla různými obdobími, včetně období 1. světové války, kdy byla trať prakticky nefunkční. Po válce byla trať zestátněna pod ČSD. Během 1. republiky se zájem o dopravu na trati zvýšil, ale v 70. a 80. letech 20. století začala být efektivita trati zpochybňována.

Památník Úzkorozchodné místní dráhy J.Hradec - Nová Bystřice
Památník Úzkorozchodné místní dráhy J.Hradec – Nová Bystřice

Hvězdárna a planetárium prof. Františka Nušla

První kameny Hvězdárny byly položeny v roce 1956 na kopci Šibeník, přičemž stavba začala v prachárně na jižním okraji města. Slavnostní otevření se konalo v roce 1961, pod záštitou Městské osvětové besedy, později přejmenované na Kulturní a společenské středisko.

Přestože v roce 1992 hrozilo, že Hvězdárna skončí svůj provoz a změní se v fitness centrum, byla tato krize úspěšně odvrácena. Od roku 1994 Hvězdárna pokračovala ve své práci, tentokrát pod křídly Gymnázia Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci. Avšak na konci roku 1999 se objevily další komplikace týkající se prodloužení nájemní smlouvy s městem.

Díky rozhodným jednáním se Hvězdárna v roce 2000 přemístila pod Dům dětí a mládeže, kde setrvala až do července 2018. I po tomto datu Astroklub pokračoval v šíření poznatků o astronomii veřejnosti. Přelomovým okamžikem byl rok 2018, kdy započala rozsáhlá rekonstrukce hvězdárny, včetně přidání planetária, rozšíření hlavní kopule, výstavby nové malé kopule a zlepšení prostory pro kroužky a jiné aktivity prostřednictvím nové klubovny.

Čmelák na kruhovém objezdu

V některých městech najdete na kruhovém objezdu květiny, v Jindřichově Hradci mají práškové letoun Z 37 Čmelák. Tato neobvyklá atrakce je dílem místního aeroklubu, který tímto způsobem slavil 75. výročí aviatiky v Jindřichově Hradci.

Čmelák v Jindřichově Hradci
Čmelák v Jindřichově Hradci

Socha sv. Jana Nepomuckého

Jan Nepomucký, také známý jako Jan z Pomuku, je jednou z nejvýznamnějších postav barokního světce a jeho ikonografie je pevně zakořeněna v české krajine i daleko za jejími hranicemi. Jeho život a dílo, jeho význam jako patrona mnoha profesí a ochránce proti řadě neštěstí, se promítá v tisících soch a kostelů, které najdeme v celé Evropě a dokonce i v zámoří.

Jeho sochy a památníky jsou tak často vidět po celé České republice, protože jsou nejen symbolem víry a oddanosti, ale také významným milníkem v české historii a kultuře. Jan Nepomucký je nesmazatelnou součástí české identity, jeho přítomnost je neodmyslitelnou součástí naší krajiny. I proto jeho sochu najdeme i v Jindřichově Hradci.

Socha Jana Nepomuckého v Jindřichově Hradci
Socha Jana Nepomuckého v Jindřichově Hradci

Rondel

Hudební pavilon Rondel, který se nachází na zámku v Jindřichově Hradci, je unikátní památkou s bohatou historií. Jeho výstavba se datuje do konce 16. století, kdy si Adam II. z Hradce přál přeměnit starý hrad na renesanční zámecké sídlo. Na realizaci projektu byli povoláni talentovaní italští architekti – Baltazare Maggi a Giovani Mario Faconi. Rondel byl od počátku určen pro vznešenou zábavu a stal se tak místem pro konání plesů, koncertů a přijímání urozených hostů, zejména v letních měsících.

Rondel v Jindřichově Hradci
Rondel v Jindřichově Hradci

Architektura pavilonu je unikátní nejen pro svůj manýristický styl, ale také pro své specifické akustické řešení. Hudebníci hráli ve sklepu pod podlahou, a jejich zvuk byl přenášen do hlavního sálu prostřednictvím úzkého otvoru, který byl zakryt bezednou vázou. Po velkém požáru v roce 1773 byl pavilon na dlouhou dobu opuštěn a později využíván jako skladiště či maštal.

Rekonstrukce se Rondel dočkal v roce 1990 a následně v roce 2012, kdy byl objeven vzácný nález – plechová krabička plná historických dokumentů a fotografií. Dnes se tento krásný pavilon vrací ke svému původnímu účelu a slouží jako kulturní a reprezentační prostor, kde se konají svatby a další akce. Rondel je součástí prohlídkových tras hradu a zámku Jindřichův Hradec a je tak přístupný všem, kdo mají zájem odkrýt jeho fascinující historii.

Vyhlídka Karlov

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Jindřichův Hradec je z vyhlídky Karlov.

Vyhlídka Karlov
Vyhlídka Karlov

Nežárecká brána

Nežárecká brána, známá v minulosti také jako Linecká či Červená, představuje originální středověkou bránu. Její konstrukce je unikátní, se dvěma gotickými a jedním renesančním patrem. V devatenáctém století byla brána doplněna o hodiny. Nachází se v těsné blízkosti státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, jen několik kroků od centra Jindřichova Hradce.

Nežárecká brána, podobně jako vedlejší bývalý jezuitský seminář, je součástí městského opevnění. Z původních tří městských bran se dochovala pouze tato jediná, známá též jako Linecká. Původně byla brána středověkou strukturou s dvěma gotickými patry, která byla rozšířena o další patro s klíčovými střílnami a sedlovou střechou během výstavby vedlejšího seminářského budovy v pozdní renesanční době.

Nežárecká brána
Nežárecká brána

V raném 19. století byl přidán nástavec trojúhelníkového štítku, do kterého byly umístěny ciferníky hodin. V roce 1879 byly v bráně instalovány věžní hodiny od jindřichohradeckého hodináře Martina Rezka. Na západní straně je brána zdobena kamenným reliéfem městského znaku v renesanční kartuši, zatímco vnitřní strana brány byla na konci 17. století opatřena malovanými erby Jana Jiřího Jáchyma Slavaty a jeho manželky Marie Markéty z Rappachu.

Aquashow Jindřichův Hradec

Aquashow v pasáži Obchodně-medicínského centra sv. Florián patří k mezi nejpopulárnější atrakce v Jindřichově Hradci. Aquashow poskytuje návštěvníkům nezapomenutelnou podívanou, kdy padající kapky vody tvoří různé obrazce, doplněné o efektní světelnou show a videoprojekce, vše za doprovodu působivé hudby.

Aquashow se koná každý den. Od pondělí do pátku program začíná v 9:00 a pokračuje v každou celou hodinu až do 18:00. O víkendech, tedy v sobotu a v neděli, můžete Aquashow navštívit od 10:00 do 17:00.

Umělý ostrůvek – rybník Vajgar

Rybník Vajgar, jeden z nejstarších českých rybníků, vzniklý v 10. století, hrál v průběhu staletí mnoho rolí – od obranné přes hospodářskou až po rekreační. Původně sloužil jako důležitá součást opevnění hradu a města, poskytoval zdroj ryb, poháněl mlýny a pilu a sloužil k praní látek. Dnes je vodní plocha Vajgaru zrcadlem, které zdvojnásobuje velkolepost sídla pánů z Hradce, a vytváří tak unikátní spojení přírody a architektury.

S hloubkou pět metrů a rozlohou 49 ha slouží nejen jako zásobárna užitkové vody a k chovu ryb, ale je také místem sportovního vyžití a rekreace. Stal se nepřehlédnutelnou rybářskou atrakcí, kde se konají rybářské závody, a vybízí k odpočinku a relaxaci.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií

Toto muzeum, nacházející se v nádherně zrekonstruované jezuitské koleji z konce 16. století, je obdařeno mimořádnými uměleckými skvosty, včetně vzácných nástropních a nástěnných maleb. Hlavní pozornost je zde věnována fotografii, ale muzeum rozšiřuje svůj záběr i na další obrazová média.

Ve sbírkách muzea se můžete setkat s díly jak domácích, tak zahraničních fotografů, od významných osobností z dějin fotografie až po současné tvůrce. Muzeum také vystavuje své vlastní projekty, které se často zaměřují na dokumentaci současnosti, a to i v zahraničí.

Cena vstupného pro dospělé je 90 Kč, zatímco pro děti a studenty je to 70 Kč. Rodinné vstupné pro dva dospělé a 1-2 děti je 180 Kč.

Muzeum fotografie má i krásný park
Muzeum fotografie má i krásný park

Jezuitský park

Pokud potřebujete chvilku klidu, vyrazte do opomíjeného a velmi nenápadného jezuitského parku. Tento parčík byl založen v roce 1886 spolkem Vesna. Původně byl mnohem větší než je dnes. Městská rada mu dala jméno „Jablonského sady“ na počest významné osobnosti českého obrození, básníka, katolického kněze a národního buditele Boleslava Jablonského (1813-1881). V roce 1881 byla založena Jablonského nadace, která v roce 1886 iniciovala odhalení památníku v básníkově rodné Kardašově Řečici.

Třímetrovou pískovcovou sochu básníka vytvořil uznávaný český sochař Josef Strachovský, který koncem 80. let 19. století pracoval i v Jindřichově Hradci. V jindřichohradeckých muzejních sbírkách se nachází Strachovského model sochy Jablonského z roku 1886. Autor ho v roce 1889 daroval spolku Vesna s myšlenkou postavit památník v parku u kláštera. Podstavec pro model vytvořil podle sochařova návrhu místní stavitel J. Kocáb.

Spolek Vesna uskutečnil tento plán na jaře roku 1891, kdy byl vztyčený památník odhalen. Avšak již v polovině 20. let 20. století byly sady zredukovány kvůli budově gymnázia a zbývající část parku, včetně památníku, byla opuštěna. V roce 1934 byla socha v havarijním stavu, a tak byla na náklady K. Merta vytvořena přesná kopie, kterou vytesal místní kameník V. Neubauer. Téhož roku byl Strachovského originál darován muzeu. Po druhé světové válce bohužel park dále chátral, až byl v roce 1976 definitivně zrušen.

Po dalších čtyřiceti letech došlo k úplné obnově horní části parku, včetně opravy původního podstavce a opětovné instalace sochy. Jedná se o druhou kopii, jejímž autorem je V. Krninský. Tento autor při této příležitosti restauroval i originál v muzejní sbírce.

Jezuitský park v Jindřichově Hradci
Jezuitský park v Jindřichově Hradci

Dům Gobelínů

Nachází se v citlivě rekonstruované industriální památce, bývalém zámeckém pivovaru Jindřichova Hradce. Zde můžete sledovat restaurování historických tapisérií, prozkoumat expoziční materiály o historii tkalcovství v Jindřichově Hradci a dokonce si vyzkoušet tkaní na tkalcovském stavu.

Dům gobelínů
Jindřichův Hradec památky: Dům gobelínů

Co dělat v Jindřichově Hradci s dětmi?

Pokud vás nezaujalo planetárium nebo dětský okruh v zámku, máme pro vás další tipy.

Zoologická zahrada v Jindřichově Hradci

Pokud vaše děti milují zvířata, vyražte do zoologické zahrady Na Hrádečku, jež se pyšní téměř dvěma sty druhy zvířat.

Návštěvníci se mohou aktivně zapojit a podpořit zoo, buď adoptováním zvířete, nebo finančním příspěvkem. Zahrada se totiž spoléhá na podporu veřejnosti, jelikož funguje bez dotací.

Obludiště

Pokud vaše děti někdy snili o zážitku jako z knihy „Alenka v říši divů“ nebo filmu „Labyrint“, pak je Obludiště u Jindřichova Hradce přesně to pravé místo pro ně! Toto fascinující keřové bludiště je největší svého druhu ve střední Evropě a pokrývá plochu 6 000 m2.

Obludiště se nachází v malebné obci Dolní Pěna, nedaleko Jindřichova Hradce. Na místě je k dispozici parkoviště a kiosek s občerstvením, kde si můžete dopřát malé občerstvení po výzvě prozkoumání bludiště. Pro ty, kteří se rádi fotí, je zde selfiepoint. A pro nejmenší návštěvníky je připraveno dětské hřiště.

Obludiště je otevřeno od dubna (od 30.4.2022) do června a v září o víkendech od 9:00 do 19:00 hodin. V letní sezóně – v červenci a srpnu je bludiště otevřeno denně od 9:00 do 19:00 hodin.

Vstupné je zdarma pro děti do 3 let, děti do 155 cm platí 60 Kč a dospělí 110 Kč. Pro rodiny (min. 2+1) je připravena 10% sleva.

Turistika a tipy na výlety po okolí z Jindřichova Hradce

Chtěli byste vědět, co navštívit kolem Jindřichova Hradce? Pojďme se nyní podívat na tipy na výlety po okolí Jindřichova Hradce.

Rýdův kopec – rozhledna u obce Děbolín

Asi 6 km od Jindřichova Hradce najdete 33 m vysokou rozhlednu, která je skvělým tipem na výlet z Jindřichova Hradce. Architektura rozhledny je unikátní – její konstrukce je založena na ideji rovnostranného trojúhelníka, který tvoří její půdorys. Točité ocelové schodiště má 102 schodů, zatímco dřevěné schodiště jich má 128.

Rozhledna u Jindřichova Hradce
Jindřichův Hradec výlety: Rozhledna u Jindřichova Hradce

Pískovna Jindřiš

V létě určitě budete chtít vyrazit k Pískovně Jindřiš. Tato Pískovna patří mezi nejlepší místa ke koupání v jižních Čechách. Toto malebné jezero se rozkládá na vodní ploše o rozloze 5,5 hektarů a je známé svou čistou vodou. Na břehu můžete hledat ideální místo na opalování nebo si užívat klidu ve stínu stromů.

Přírodní prostředí nabízí možnosti pro každého – ať už si vyberete pozvolný vstup do vody na východním břehu nebo raději hlubokou vodu hned u břehu. Západní břeh je více divoký, s vysokou trávou a rákosím, které někdy omezuje prostory k opalování, ale zároveň tady nachází svůj azyl nudisté.

Nicméně, přírodní krása Jindřišské pískovny naráží na některé výzvy. Parkování může být někdy problematické, stejně jako skutečnost, že místo někdy využívají lidé s různou mírou slušnosti. Navíc, nepřítomnost WC a údržby břehů a odpadků může znamenat, že po slunečném dni mohou břehy vypadat méně lákavě.

Pískovna Jindřiš
Pískovna Jindřiš

Čertův Kámen

Čertův Kámen, jeden z místních vrchů láskyplně označovaných jako „Radouňské hory„, se pyšní siluetou, jež evokuje horské hřebeny. Jeho vrchol zdobí skalní formace, která dle pověsti tvoří pozůstatek čertova hradu.

Není však bez zajímavosti, že německé pojmenování „Feuerstein“ odráží ještě podmanivější historii. Pravděpodobně totiž na této skále ve středověku stála dřevěná Strážnice, odkud se ohněm vysílaly vzkazy varující před blížícím se nebezpečím.

Tato skalní dominanta je položena na turistické trase z Kostelní Radouňe do Lodhéřova a je pěšky dostupná z obou směrů. Pro milovníky horských kol je však doporučenější cesta od Lodhéřova. Pokud byste chtěli vyjet na vrchol ze směru od Radouně, připravte se na náročnou výzvu.

30 minut od Jindřichova Hradu najdete například hrad Landštejn. Dalši tipy na výlety do okolí Jindřichova hradce najdete v našem článku o České Kanadě.

Kam na kávu v Jindřichově Hradci: Nejlepší kavárny

Mezi nejlepší kavárny v Jindřichově Hradci určitě patří Koloniálka a nebo Agnes Café. V Agnes Café mají i vynikající jídlo.

Kam na jídlo v Jindřichově Hradci

Výborná kavárna v JIndřichově Hradci
Výborná kavárna v JIndřichově Hradci
 • CANTINA MEXICANA: Vynikající mexická restaurace, která nabízí autentickou kuchyni a skvělou atmosféru.
 • Bistro Svatojánská: Toto malé bistro nabízí fajn jídlo a příjemnou atmosféru. Je ideální pro rychlý oběd nebo pro posezení s přáteli.
 • Restro: Toto přátelské bistro je oblíbené mezi místními. Jejich menu se často mění, takže zde vždy najdete něco nového k vyzkoušení.
 • The Curry House Indian: Pokud milujete indickou kuchyni, The Curry House Indian je skvělou volbou.
 • Udírna: Milujete maso? Pak údajně musíte navštívit Udírnu. My maso nejíme, ale Udírnu nám všichni doporučivali. 😁

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst v Jindřichově Hradci přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

Kam dál? Přečtěte si článek o Českém Krumlově.

Často kladené otázky

Které filmy byly natáčeny v Jindřichově Hradci?

Některé z filmů, které byly natáčeny v Jindřichově Hradci, zahrnují „Bathory“, „5. Vzpoura háčků“, „Poslední propadne peklu“, „Pan Vok odchází“, „V erbu lvice“, „Svědek umírajícího času“, „Černé zrcadlo“, „Pravý rytíř“, „Stellis vinctus“ a „Tajemství staré bambitky 2“.

Co dělat s dětmi v Jindřichově Hradci?

S dětmi vyražte do zoo, Obludiště, planetária nebo k 15. poledníku, kde si v penzionu mohou vyzvednout potvrzení, že překročili 15. poledník.

Na jak dlouho vyrazit do Jindřichova Hradce?

Abyste zvládli celé město i výlety do okolí, doporučujeme vyrazit na 2-3 dny.

Co je v Jindřichově Hradci?

V Jindřichově Hradci je jeden z nejkrásnějších zámků v Česku.

Co dělat v Jindřichově Hradci, když prší?

Když prší, vyrazte do zámku, do muzea fotografie, planetária nebo muzea Gobelínů.

Jak velký je Jindřichův Hradec?

Jindřichův Hradec má 21 tisíc obyvatel.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaČeská republikaJindřichův Hradec: 23 tipů, co tam dělat a co vidět

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu