...

Český Krumlov: 20 tipů, co vidět a dělat ve městě + tipy na výlet

Jako Jihočeška jezdím do Českého Krumlova už od dětství. Přesto mám pocit, že mě vždy něčím překvapí a stále tam mám co objevovat. Toto naše kouzelné jihočeské město navštíví přes dva miliony turistů ročně, milujeme ho my Češi, ale je populární i mezi zahraničními turisty.  

Český Krumlov každoročně žije bohatým kulturním děním – ve městě i v zámku se hraje hudba různých žánrů, je tu populární otočné divadlo a zkrátka tu je, co dělat. Čtěte dál a dozvíte se, kdy je nejlepší do Českého Krumlova vyrazit, kde se ubytovat i co vidět a dělat v Českém Krumlově.

Český Krumlov: Zámek. Co vidět a dělat v Českém Krumlově
Český Krumlov: Zámek.

Kdy navštívit Český Krumlov

Záleží, co od Českého Krumlova čekáte, pokud chcete vyrazit na zámek, musíte počítat s tím, že od ledna do konce března je zámek uzavřen a nemůžete tedy na prohlídky. V takovém případě doporučuji jaro nebo podzim.

Nejvíce turistů je v Českém Krumlově v létě. Také to v městě nejvíce žije, pořádá se řada hudebních i divadelních představení a nejrůznější akce. Máte taky záruku nejlepšího počasí, protože na jaře a na podzim v Česku nikdy nevíte.

Český Krumlov: Zámek. Co vidět a dělat v Českém Krumlově
Český Krumlov

Naprosto dokonalá atmosféra je v Českém Krumlově i o Vánocích, kdy v centru není moc turistů, ale většina domů je vánočně vyzdobená a vy máte pocit, že jste v nějakém pohádkovém městě.

Pokud už jste na zámku byli a chcete levné ubytování a hlavně minimum turistů, vyrazte v lednu nebo v únoru. V tomto období jezdíme do Českého Krumlova nejraději my. Stačí vychytat slunečné počasí a máte zaručený recept na nádherný prodloužený víkend.

Ubytování Český Krumlov: Tipy na nejlepší hotely

Pokud byste cestovali s pejsky, doporučujeme Krumlovskou pohádku, kde jsme se ubytovali i my při poslední návštěvě. Krumlovská pohádka je nádherný hotel přímo v centru, mají výborné snídaně, milý personál a hlavně vítají zde pejsky.

Pro ty z vás, co necestují se svými zvířecími miláčky, tu je daleko větší výběr, například hotel Pension Adalbert, kde máte výhled na zámek a patří k nejlépe hodnoceným hotelům v Českém Krumlově.

Tip na nejlepší ubytování v Českém Krumlově: Krumlovský mlýn
Tip na nejlepší ubytování v Českém Krumlově: Krumlovský mlýn

Pro zážitkové ubytování v Českém Krumlově, které je i na seznamu kouzelných míst od Amazing Places je tu Krumlovský mlýn – Mill Apartments. Bohužel bývají beznadějně vyprodané, takže doporučuji rezervovat s velkým předstihem i několika měsíců.

Co vidět a dělat v Českém Krumlově

Český Krumlov není jen zámek a medvědi, jak si někteří turisté myslí. Ve skutečnosti zde můžete strávit několik dní a stále nebudete mít všechno prochozené. Zde jsou ty nejlepší tipy, co vidět a dělat v Českém Krumlově.

Co dělat v Českém Krumlově
Co dělat v Českém Krumlově: Vyrazte na zámek

Zámek Český Krumlov

Návštěva Českého Krumlova není bez zámku úplná. Pokud byste zde byli mimo sezónu, kdy nemůžete dovnitř, určitě se podívejte alespoň do samotného komplexu zámku, odkud máte krásné výhledy na Český Krumlov.

Zámek nabízí celkem šest prohlídkových okruhů. Ti z vás, co sem vyrazí od ledna do března, by měli počítat s tím, že se dostanete pouze do hradního muzea a do věže, navíc v pondělí jsou zavřena i tato místa. Pozor, turistické zájezdy sem vyráží už v ranních hodinách, je třeba tedy vstávat včas.

Zámek Český Krumlov
Státní hrad a zámek Český Krumlov

Zámek, který je dnes druhým největším hradním a zámeckým komplexem v Čechách, byl založen pravděpodobně v první polovině 13. století. První písemná zmínka o zámku pochází z roku 1253, kdy byl sídlem magnáta Vítka z rodu Vítkovců.

Po vymření krumlovské větve Vítkovců v roce 1302 hrad přešel do rukou rodiny Rožmberků, kdy prošel zámek rozsáhlou renesanční přestavbou, kterou inicioval Vilém z Rožmberka. Po vymření rodu Rožmberků byl zámek prodán císaři Rudolfu II. a později přešel do vlastnictví Eggenberků. V období Eggenberků došlo k barokním přestavbám, včetně založení zámku a výstavby prvního dřevěného divadla.

Výhled na Český Krumlov ze zámku
Výhled na Český Krumlov ze zámku

V roce 1719 zdědili zámek Schwarzenberkové, kteří provedli další přestavby ve stylu vídeňského baroka. Během druhé poloviny 18. století a zejména v 19. století však došlo k umělecké a ekonomické stagnaci, a zámek ztratil svou pozici jako hlavní rodové sídlo.

V roce 1947 byl zámek spolu s dalším majetkem Schwarzenbergů převeden do státního vlastnictví a později byl vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1992 byl celý historický komplex zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Zámek Český KrumlovPraktické informace
Otevírací dobaOd ledna do konce března pouze Hradní muzeum a zámecká věž, po zbytek roku i ostatní okruhy. V
Pro ostatní měsíce doporučuji navštívit oficiální web zámku
VstupnéDospělí: 130 – 190 Kč, Rodinné vstupné: 510 Kč
Prohlídkové okruhy6 různých okruhů, detaily na oficiálním webu

Medvědí příkop a medvědi v Českém Krumlově

Medvědi se chovají v Českém Krumlově už od 16. století, kdy zde vládli Rožmberkové. Od roku 1707 jsou k vidění v příkopu. Momentálně tu žijí čtyři medvědi, starší Vok a Kateřina a jejich medvíďata Daxi a Hubert, o které pečuje medvědář Jan Černý.

Medvědi v Českém Krumlově
Medvědi v Českém Krumlově

Kláštery v Českém Krumlově

Kláštery v Českém Krumlově jsou krásným architektonickým skvostem a pochází odsud slavná českokrumlovská madona, která ale byla odprodaná do Vídně, takže tu najdete jen repliku. 😁 I tak to stojí za návštěvu, slibujeme!

Byly založené v polovině 14. století Kateřinou z Rožmberka a jejími čtyřmi syny a staly důležitým centrem náboženského života a kultury. Klášterní komplex prošel v průběhu staletí několika významnými stavebními etapami, včetně gotických úprav a barokních přestaveb.

Co vidět v Českém Krumlově: Kláštery v Českém Krumlově
Co vidět v Českém Krumlově: Kláštery

Klášter klarisek byl zrušen v roce 1782 v rámci josefínských reforem, zatímco klášter minoritů byl zrušen v roce 1950, přesně 600 let po svém založení.

Dnešní podoba klášterů je architektonicky nejdochovanějším uceleným klášterním komplexem v České republice a stále představuje významnou součást města Český Krumlov. Celý areál je nyní v majetku města Český Krumlov a Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou, kteří se starají o jeho udržování a programovou nabídku​​​​​​​​​​.

3+ galerie v Českém Krumlově

3+ galerie je hlavně pro rodiny s dětmi a je známá svou rozsáhlou sbírkou ilustrací pro děti, která byla zakoupena městem Český Krumlov od Otakara Božejovského von Rawennoff, spoluzakladatele švýcarského nakladatelství Bohem Press.

Tato sbírka obsahuje téměř 600 originálních děl od 30 autorů ze 16 různých zemí a reprezentuje etapu od 80. let 20. století do počátku 21. století.

Výstavy v galerii jsou často tematicky zaměřeny a věnovány dílu jednoho vybraného výtvarníka. Interaktivní expozice nabízí prostory plné kreativních dílen, kde můžete objevit kouzlo knihtisku, stát se písařem ve Skriptoriu, seznámit se s léčivými účinky bylin, nebo vstoupit do Alchymistické laboratoře. K dispozici jsou i řemeslné dílny, kde lze zažít práci s různými materiály a technikami.

Kovářství v Řemeslné uličce
Kovářství v Řemeslné uličce

Řemeslná ulička

Hned u 3+ galerie najdete uměleckou kovárnu Héfaistos, kde je skutečně kovář a můžete si koupit ručně vyráběnou runu či jiný přívěšek. My jsme si zde koupili zvonek pro Ježíška. 😁 Čekáme prcka, takže už budeme mít o Vánocích čím zvonit (až z toho bude mít rozum). V Řemeslné uličce najdete také skláře a výrobky z kůže.

Lazebnický most v Českém Krumlově

Lazebnický most spojuje části města Latrán a Staré Město, přičemž jeho současná podoba pochází z 30. let 19. století. Konstrukce mostu je podpírána dvěma kamennými opěrami a středovým pilířem, na kterých jsou umístěny ocelové traverzy. Tyto traverzy jsou pokryty dřevěným krytem, což dodává mostu jeho charakteristický vzhled.

Co vidět v Českém Krumlově: Lazebnický most
Co vidět v Českém Krumlově: Lazebnický most

Původní lávka, která byla na místě mostu před jeho výstavbou, byla zničena v roce 1830. V průběhu let prošel Lazebnický most několika rekonstrukcemi, aby vyhovoval technickým požadavkům a zachoval si svůj historický charakter.

Název Lazebnický most je odvozen od nedaleké lazebny, která se nacházela v krajním domě na levém břehu Vltavy. Tato lokalita byla v minulosti známá jako místo „volných mravů“.

Procházka po Latránu

Nejkrásnější částí Českého Krumlova je nejspíš Latrán. Tato čtvrť, která se rozprostírá na levém břehu Vltavy přímo pod hradem a zámkem, byla v minulosti samostatným městem a později se stala integrální součástí Českého Krumlova. Název „Latrán“ je odvozen z latinského výrazu „latus“ (postranní, vedlejší), odkazující na jeho polohu v podhradí.

Procházka po Českém Krumlově: Latrán
Procházka po Českém Krumlově: Latrán

V Latránu najdete i řadu významných historických staveb, jako třeba Budějovickou bránu.

Budějovická brána v Českém Krumlově

Až se budete procházet historickým centrem Českého Krumlova, určitě byste se měli zastavit u Budějovické brány.

Byla postavená v letech 1598 až 1602 dochovala se jako jediná z devíti původních městských bran. To, co vás zaujme je freska, která bránu pokrývá a krásné sluneční hodiny.

Budějovická brána v Českém Krumlově
Budějovická brána v Českém Krumlově

Muzeum obchodu

Pokud máte rádi retro a vintage, určitě se mrkněte do muzea obchodu, kde najdete nejrůznější předměty a reklamy z minulého století. Můžete si zde koupit taky nějaký méně tradiční suvenýr. Vstup je zdarma, provozovatel počítá s tím, že si člověk něco koupí. To dělat ale nemusíte.

Co dělat v Českém Krumlově: Navštivte muzeum obchodu
Co dělat v Českém Krumlově: Navštivte muzeum obchodu

Ateliér Josefa Seidela

Asi nejvíc se nám líbilo v ateliéru Josefa Seidela, kde se dozvíte nejen něco o tom, jak se dříve dělaly fotky, ale můžete se také nechat dobově vyfotografovat. Je třeba se ale objednat dopředu.

Co dělat v Českém Krumlově: Navštivte Ateliér Josefa Seidela
Co dělat v Českém Krumlově: Navštivte Ateliér Josefa Seidela

Tento ateliér, který nyní funguje jako muzeum, byl založen významným fotografem Šumavy, Josefem Seidelem, a jeho synem Františkem.

Původně byl tento dům postaven pouze pro potřeby ateliéru, rodina bydlela v sousedním domě. Dnes je dům zařízen stejně, jako v době, kdy v něm fotografova rodina žila a pracovala.

Co dělat v Českém Krumlově: Navštivte Ateliér Josefa Seidela
Co dělat v Českém Krumlově: Nechte se dobově vyfotografovat

Muzeum Fotoateliér Seidel je otevřeno od úterý do neděle.

Egon Schiele Art Museum

Daleko populárnější než Ateliér Josefa Seidela je muzeum Egona Schieleho. Pokud byste ho chtěli navštívit, je třeba vědět, že tam nenajdete originály, ale pouze kopie. Dozvíte se ale řadu věcí ze života Egona Schieleho a pro milovníky umění je to určitě jedno z míst, které by neměli vynechat.

Kostel svatého Víta v Českém Krumlově

První kostel na tomto místě byl založen již v roce 1309. Hlavní přestavba, která dala kostelu jeho současnou podobu, proběhla v letech 1407 až 1439 za vlády Rožmberků, zejména Jindřicha III. z Rožmberka.

Kostel svatého Víta v Českém Krumlově
Kostel svatého Víta v Českém Krumlově

Interiér kostela je pozoruhodný svými klenbami a freskami z 15. století, ačkoliv mnoho prvků bylo odstraněno během neogotické přestavby v 19. století. Kostel sv. Víta také slouží jako místo pro církevní obřady a příležitostně hostí koncerty klasické hudby.

Kaplička se sousoším Kalvárie v Linecké ulici

Velmi půvabnou stavbou, která nás zaujala, je i Kaplička se sousoším Kalvárie v Linecké ulici. Najdete ji hned kousek od malé kavárničky Ideal a ateliéru fotografa Josefa Seidela.

Kaplička se sousoším Kalvárie v Linecké ulici
Kaplička se sousoším Kalvárie v Linecké ulici

Městský park Český Krumlov

Pokud si chcete odpočinout během dne, zajděte si do příjemného městského parku, kde máte krásný výhled na město, a zároveň tu najdete Památník bojů a vítězství nad fašismem a Pomník Fridricha Ludwiga Jahn.

Památník v městském parku Český Krumlov

Seminární zahrada – tip na krásný výhled

Pokud hledáte krásnou vyhlídku v Českém Krumlově, mezi ty nejpopulárnější patří určitě výhled ze Seminární zahrady. Odsud máte krásný panoramatický výhled na zámek.

Seminární zahrada – tip na krásný výhled v Českém Krumlově

Zrcadlový labyrint v Českém Krumlově

Pokud nevíte, co dělat s dětmi v Českém Krumlově, co třeba vyrazit do největšího zrcadlového labyrintu v Česku, který je plný nekonečných chodeb a optických klamů?

Toto zrcadlového bludiště patří dokonce mezi největší v Evropě, najdete tu cca 90 zrcadel, na níž navazuje menší nezvyklé křišťálové bludiště složené z čirých skel. Zrcadlový labyrint najdete v Českém Krumlově v Široké ulici.

Muzeum voskových figurín v Českém Krumlově

Další atrakce, která zaujme nejen dospělé ale i děti, je Muzeum voskových figurín v Českém Krumlově. Ano, někdo na tento druh zábavy je, druhému to stačí jednou v životě. Pokud jste ještě nikdy nebyli v muzeu voskových figurín, myslím, že jednou to za to minimálně stojí.🤭

V Českém Krumlově navíc jsou i samozřejmě známé české osobnosti, jako třeba T. G. Masaryk, E. Beneš a V. Havel, po jejich boku najdete ale i celosvětově známé osobnosti jako byl třeba Picasso, Dalí nebo Einstein.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově

Z celé České republiky se sjíždí lidé do divadla v Krumlově, aby zažili místní otáčivé hlediště. A to i když je tak trochu kontroverzní.

Původní točna, která měla kapacitu pouze pro 60 diváků, byla v roce 1994 nahrazena technicky vyspělejším hledištěm od Škody Plzeň, schopným pojmout 644 diváků.

Výjimečnost tohoto hlediště spočívá v jeho umístění v zámeckém lesoparku, který vytváří nádhernou kulisu pro divadelní díla. Prostor umožňuje inscenování širokého spektra děl – od klasických českých pohádek, přes Shakespearovy dramata, až po opery a balety.

V sezóně, která trvá od června do září, se zde odehraje průměrně osmdesát představení, která navštíví až 55 000 diváků.

Navzdory své popularitě je umístění otáčivého hlediště v zámecké zahradě předmětem dlouhodobých diskusí a kritiky. Organizace UNESCO vyjádřila obavy z dopadu hlediště na historické prostředí zámeckého parku a doporučila jeho přemístění.

V roce 1992 bylo sice slíbeno jeho odstranění, ale to se nakonec neuskutečnilo, což vedlo k obavám o vyškrtnutí Českého Krumlova ze seznamu světového dědictví UNESCO.

Grafitový důl Český Krumlov

Pokud se nebojíte trochu adrenalinu nebo máte akční děti, které potřebujete zabavit, navštivte nejmladší grafitový důl v České republice, který byl založen v roce 1975.

Doporučujeme si rezervovat vstupenky předem na konkrétní čas, jako vše v Českém Krumlově, i tady bývá docela nával. V dole je cca 10 stupňů a počítejte, že jdete do dolu, takže se na to oblečte. Holinky, helmu i baterku dostanete. Projedete se i důlním vláčkem.

Grafitový důl v Českém Krumlově
Grafitový důl v Českém Krumlově

Via Ferrata Havranka

Chcete si v Českém Krumlově zažít trochu víc adrenalinu? Vyražte na ferratu. Ferratu Havranka najdete na skalním útvaru Havraní skála na pravém břehu Vltavy jen pár minut chůze z centra Českého Krumlova.

V současné době je zpřístupněna první trasa ferraty s obtížností C a druhá trasa s obtížností B. V plánu jsou i další trasy.

Via Ferrata v Českém Krumlově
Via Ferrata v Českém Krumlově

Kam na jídlo a kafe v Českém Krumlově

Dříve byl Český Krumlov pověstný špatným jídlem za šílené ceny. Dnes ty ceny jsou na úrovni Prahy, ale kvalita stále nešla moc nahoru, co se týče restaurací. V případě kaváren je to naštěstí mnohem lepší. 😁

Tipy na nejlepší kavárny v Českém Krumlově

Kavárny v Českém Krumlově jsou na tom mnohem lépe než restaurace. Pokud by vám stačilo jídlo, co nabízí, doporučuji jíst v kavárnách. 😁 I když mají jen snídaně / dezerty, ta kvalita je úplně jinde než v restauracích.

nejlepší kavárna Kolektiv v Českém Krumlově
kavárna Kolektiv v Českém Krumlově

Nejlepší restaurace v Českém Krumlově

V Krumlově to je s restauracemi náročné, pokud chcete levnější jídlo, dříve velmi obstojně vařili za super ceny v hostelu v restauraci Travellers restaurant.

Pokud jste jako mi vegetariáni, nejlepší volbou je nejspíš restaurace Laibon. Jídlo je takové domácké, není to žádná pestrá barva chutí, ale najíte se a obsluha je trochu výstřední, ale zábavná a milá.

Většinou máme rádi asijskou, a proto jsme vyrazili i do My Saigon. Řekla bych, že to je takový horší průměr, ale pořád jedno z toho nejlepšího, co si můžete dát v Českém Krumlově.

Dejte nám určitě v komentářích vědět, kde vám chutnalo.

Tipy na výlety z Českého Krumlova

Pokud plánujete strávit v Českém Krumlově více dní, byla by škoda nenavštívit i další místa poblíž.

Rozhledna Granátník

Kousek od Českého Krumlova najdete nenápadnou rozhlednu Granátník. Výlet z parkoviště trvá asi hodinu a deset minut, takže si na celý výlet dejte alespoň 2,5-3 hodiny. Je to příjemná procházka, při které si protáhnete nohy, nadýcháte se čerstvého vzduchu a zakusíte trochu místní přírody.

Zámek Hluboká

Pokud nejste Jihočeši a míříte do Českého Krumlova na výlet, pak byste měli vyrazit na Hlubokou na výlet. Je otevřená celoročně a je to český architektonický skvost inspirovaný anglickou gotikou a královským zámkem Windsor.

Tip na výlet z Českého Krumlova: Zámek Hluboká
Tip na výlet z Českého Krumlova: Zámek Hluboká

České Budějovice

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý! To se u nás v jižních Čechách říká. Já s tím tedy nesouhlasíme, ale musím uznat, že České Budějovice jsou krásné a stojí určitě za návštěvu, alespoň centrum.

V Českým Budějovicích by chtěl žít každý

Město bylo založeno v roce 1265 českým králem Přemyslem Otakarem II. Původní osada Budivojovice, která byla základem pro vznik města, byla pojmenována podle Budivoje ze Železnice, dvořana krále Přemysla Otakara I.

V Českých Budějovicích najdete největší kašnu v České republice, Samsonovu kašnu i největší fresku postavy sv. Kryštofa v klášterním kostele Obětování Panny Marie.

Za zmínku stojí i kostel sv. Prokopa a sv. Jana Křtitele, který pochází z první poloviny 13. století nebo Černá věž, postavená jako hlásná a strážní věž v letech 1549 – 1577, která je nejvyšší budovou ve městě a měří 72,29 metrů.

TIP: Líbilo by se vám mít vířivku přímo na pokoji? Podívejte se na těchto 35 tipů, kam na romantický pobyt pro dva v Česku s vířivkou na pokoji.

Často kladené otázky

Co dělat s dětmi v Českém Krumlově?

Vezměte je do Galerie 3+, Zrcadlového labyrintu nebo Muzea voskových figurín. Objednejte se na zážitkové focení v ateliéru Josefa Seidela nebo na prohlídku Grafitového dolu.

Co dělat v Českém Krumlově když prší?

Když prší, tak si zajděte do zámku na prohlídku, prozkoumejte muzea, jako je ateliér Josefa Seidela nebo Galerie 3+. Podívejte se do prostor klášterů nebo vyražte do Zrcadlového labyrintu.

Kolik turistů navštíví ročně Český Krumlov?

Český Krumlov navštíví přes 2 miliony turistů ročně.

Čím je známý Český Krumlov?

Český Krumlov je známý medvědy, zámkem a nádherným historickým centrem.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaČeská republikaČeský Krumlov: 20 tipů, co vidět a dělat ve městě +...

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu