...

Hrad Landštejn: Zajímavosti a tipy na výlet

Landštejn, jedna z nejmohutnějších a nejzachovalejších hradních zřícenin u nás, se skrývá v hlubokých lesích České Kanady, oblasti okolo Jindřichova Hradce. Hrad byl postaven ve 13. století a ještě dnes jsou kolem nádvoří vidět zbytky původního románského objektu a gotického paláce. Landštejn je krásné místo na výlet, který lze spojit s návštěvou dalších zajímavostí v regionu.

Hrad Landštejn z dálky, recenze
Hrad Landštejn

Jak se na Landštejn dostat

Autobusem

Přímo u hradu se nachází autobusová zastávka Staré město pod Landštejnem, Landštejn, kam jezdí několikrát denně autobus č. 340030 z Jindřichova Hradce nebo ze Slavonic.

Autem

Z Prahy se na Landštejn dostanete nejlépe po dálnici D3, na exitu 100 sjedete na Jindřichův Hradec, kterým projedete a pojedete směrem na Novou Bystřici, odkud je to na hrad už jenom kousek.

Pěšky nebo na kole

Po červené trase na Landštejn dojdete buď ze Starého města pod Landštejnem (3 km), nebo ze Slavonic (9 km). Pokud máte v plánu navštívit i zámek Český Rudolec, můžete obě památky spojit v jeden celodenní výlet, protože z Rudolce vede 9 km dlouhá modrá turistická trasa.

Hrad Landštejn z jedné z jeho věží
Hrad Landštejn z jedné z jeho věží

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba

V průběhu roku se otevírací doba hradu liší, přes léto má otevřeno téměř každý den od 9:00 do 16:30. Do hradu se nelze mimo návštěvní hodiny dostat a proto si předem zkontrolujte, že bude v době vaší návštěvy otevřeno.

Vstupné

Na hradě nejsou žádné prohlídkové okruhy a taktéž průvodci nejsou k dispozici. Platí se proto pouze za vstup do areálu hradu.

  • Dospělí: 90 Kč
  • Děti, mládež a studenti: 60 Kč
  • Rodinné vstupné: 230 Kč

O dalších možnostech zlevněného vstupného nebo vstupu zdarma si přečtěte tady.

Landštejn focený od hradeb
Landštejn focený od hradeb

Historie Landštejna

Hrad Landštejn je dle místní kastelánky jediným hradem v románském stylu v Evropě, který se dochoval do dnešní doby. Vybudování prvních struktur hradu se datuje do 12. století, ale bohužel se dosud nenašly prameny, které by popisovaly důvod, podobu a přesný termín původní výstavby.

V 16. století se Landštejn stal jedním z největších hradů na území tehdejších Českých zemí. Vlivem nepřízně osudu mnohokrát vyměnil majitele a kvůli tomu stopadesát let postupně chátral.

Nakonec do něj v roce 1771 udeřil blesk, hrad vyhořel a následně byl úplně opuštěn až do šedesátých let minulého století. Tehdy se na Landštejně objevil Karel Veselý.

Veselý chtěl hrad zachránit a ačkoliv neměl vzdělání ani zkušenosti související s archeologickými pracemi, pustil se společně s kamarády do vyklízení vnitřních prostor hradu, který následně neodborně vyspravili.

I z toho důvodu probíhají v roce 2019 restaurátorské práce, které ještě nějakou dobu potrvají.

Výhled z Landštejna na Českou Kanadu
Výhled z Landštejna na Českou Kanadu

Zajímavosti z hradu Landštejn

Na hradě se nezachovaly téměř žádné vnitřní prostory ani jejich vybavení, ale celý areál byl a stále je plný archeologických nálezů, které historii hradu vypráví.

Protože v šedesátých letech nebyly na vyčištění místní studny prostředky, došlo k jejímu prozkoumání až poměrně nedávno. Studna byla zasypána už v období renesance a od té doby se do ní nikdo nepodíval.

Na dně studny nalezli archeologové šedesát kamenných dělových koulí z doby, kdy hrad dobývali husité. Koule jsou vystavené hned za první bránou!

Ubytování v okolí

Předpokládáme, že do České Kanady nevyrážíte jen na otočku, takže jsme pro vás vybrali taková ubytování, z kterých máte Českou Kanadu jako na dlani.

[lgc_column grid=“33″ tablet_grid=“33″ mobile_grid=“100″ last=“false“]

Zámecký penzion Český Rudolec

penzion cesky rudolec

Penzion s výhledem na zámek Český Rudolec. Mají tu vnitřní bazén a výborné snídaně. Skvělé místo pro přenocování během objevování České Kanady.

[/lgc_column] [lgc_column grid=“33″ tablet_grid=“33″ mobile_grid=“100″ last=“false“]

Ubytování u Giordanů

ubytovani u giordanu

Nádherný historický dům, útulné pokoje, příjemný pan domácí, skvělé místo v centru města. Doporučuji milovníkům historie.

[/lgc_column] [lgc_column grid=“33″ tablet_grid=“33″ mobile_grid=“100″ last=“true“]

Hotel Telč v centru Telče

hotel telc

„Personál byl milý a přátelský, ochotný pomoci a velmi komunikativní. Pokoje byly krásné nové po rekonstrukci. V ceně byla snídaně a ta byla formou bohatého rautu.“

[/lgc_column]

TIpy na výlet v okolí Landštejna

Balvan Ďáblova prdel

30 minut autem od Landštejna leží v lesích zajímavý kámen Ďáblova prdel, který má tvar zadnice. Je to jeden z nejvýraznějších přírodních úkazů přírodního parku Česká Kanada. Návštěvu můžete spojit s výstupem na Rozhlednu u Jakuba.

Zámek Nová Bystřice

Tento původně gotický hrad, který byl později přestavěný na čtyřkřídlý renesanční zámek, je jedna z mála památek, které jsou ještě v soukromých rukou. Správci zámek postupně opravují a zpřístupňují veřejnosti. Prohlídku zámku Nová Bystřice si musíte domluvit předem.

Zámek Dačice

V Dačicích jsou zámky dva, my vám doporučujeme navštívit tzv. Nový zámek. Skrývají se v něm totiž dvě unikátní knihovny s dochovaným původním vybavením z 30. let 19. století! Zámek má empírový interiér a sídlí tu také městské muzeum.

Zámek Český Rudolec

Romantický novogotický zámek Český Rudolec byl na troskách původní tvrze vybudován v roce 1860, ale celá léta byl v naprosto havarijním stavu. Nyní se zámku, kterému se přezdívá ‚‚malá Hluboká’’, ujali dobří lidé a zámek postupně opravují.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaČeská republikaHrad Landštejn: Zajímavosti a tipy na výlet

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu