Co dělat v Mikulově a okolí: Tipy na dovolenou

Naposledy aktualizováno: 3. července, 2020

Do Mikulova jsem se poprvé podívala teprve před necelým rokem a půl. A byla to láska na první pohled. Od té doby se do Mikulova vracím, kdykoliv je to možné. Protože jste si toho všimli a často mi píšete o tipy, co v Mikulově dělat, dala jsem dohromady tento článek s místy, která mi uvízla v srdci. Pokud tu nenajdete svá oblíbená, napište mi je do komentářů, a zároveň mě omluvte – na Pálavě jsou stovky nádherných míst a do jednoho článku je vtěsnat nelze. V článku najdete místa, co byste v Mikulově měli vidět, kavárny, do kterých byste měli zavítat a budovy, které musíte navštívit.

Proč jsem si zamilovala Mikulov a Pálavu

V České republice je sice mnoho míst, která jsou vskutku nádherná, ale Pálava, ta má své specifické kouzlo. Najdete tady nádhernou a rozmanitou přírodu, bělostné skály, vinohrady, vodní plochy a na jaře záplavu růžových květů. Slunce je tu více, letité duby tu zdobí břeh slepého ramene Dyje a v Milovnickém lese najdete teplomilné doubravy, které mimo Jižní Moravu v Česku nerostou. Vždycky, když sem přijíždím, mám pocit, že jsem v mé milované Itálii. Čas tu plyne pomaleji a za víno k snídani se nemusíte stydět.

Mapa Mikulova

V mapě najdete všechna místa, o kterých se dočtete v článku, tedy:

  • Místa, které v Mikulově musíte vidět
  • Kavárny, které musíte navštívit
  • Restaurace, kam si v Mikulově zajít
  • Nejlepší ubytování v Mikulově

 

Co dělat v Mikulově a okolí 

Většina lidí jezdí do Mikulova za dobrým vínem. Však se tu pěstovalo nejspíš už ve 2. století. A díky děsivému oteplování nabývají moravská vína každým rokem na kvalitě. Pokud ale nejste fanoušci vína, nebo pít nemůžete, i tak je Mikulov skvělým místem pro výlety. 

1) Svatý kopeček Mikulov

Svatý Kopeček Mikulov

Když jsem se Lukáše ptala, jestli půjdeme “na kopeček”, myslel si, že jdeme na zmrzlinu. Poté, co zjistil, co vlastně odsouhlasil, byl lehce zklamán. Ale ne na dlouho.

Svatý kopeček je nádherná křížová cesta, která je zakončena panoramatickým výhledem na celý Mikulov. Na Svatý kopeček zavítám při každé návštěvě. 

Nejenže vám skvěle vytráví, když tam jdete hned po obědě nebo po večeři, ale dobře se tu přemýšlí a hlavně si můžete prohlédnout tohle nádherné město zeshora. 

Tato křížová cesta patří mezi nejstarší v českých zemí a zahrnuje celkem 17 objektů: 14 kapliček křížové cesty, kapli svatého Šebestiána a zvonici a kapli Božího hrobu. Křížová cesta byla vybudovaná majitelem mikulovského panství olomouckým biskupem a kardinálem Františkem z Dietrichsteina jako vyjádření vděčnosti Bohu za překonání morové epidemie v roce 1622.  

2) Zámek Mikulov

Zámek Mikulov

Někdejší liechtensteinský a později dietrichsteinský zámek stojí na výrazném skalním útesu a je hlavní dominantou Mikulova. Svou dnešní podobu získal v roce 1719 po požáru, a ten bohužel nebyl posledním. V roce 1945 při ústupu německé armády opět vyhořel a v 50. letech musel projít náročnou rekonstrukcí. 

Do zámku se můžete podívat na tři okruhy. Jeden vás provede historií zámku, na druhém se podíváte do zámecké knihovny, a pokud si zvolíte třetí, provedou vás zámeckým sklepem s obřím sudem a dozvíte vše o historii vína. 

Otevírací doba zámku v Mikulově

MěsícDny v týdnuOtevírací doba
Prosinec, leden, únor, březenzavřenozavřeno
Duben, říjen, listopadPá-Ne9:00-16:00
Květen, červen, záříÚt-Ne9:00-17:00
Červenec, srpenPo-Ne9:00-18:00

Okruhy prohlídek a ceny

  • A – Historie / plné vstupné 120 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 260 Kč
  • B – Zámecká knihovna / plné vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 140 Kč
  • C – Zámecký sklep s obřím sudem / plné vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 140 Kč

3) Vyhlídka z věže – Kostel svatého Václava

Vyhlídka z kostela v Mikulově

Novinkou roku 2019 je zpřístupnění věže Kostela sv. Václava, odkud máte výhled na náměstí, hrad a střechy historického města. Jediné, co je škoda, že je celý výhled oplocený, takže se musíte dívat a fotit skrz škvíry. 

4) Dietrichštejnská hrobka

Plameny provází také historii hrobky Dietrichsteinů, ta bývala dříve kostelem, který ale v roce 1784 vyhořel. Kostel byl přestavěn na hrobku a dnes je v ní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Zajímavé je, že samotný zakladatel hrobky kníže František Josef Dietrichstein je pohřben ve Vídni a do hrobky bylo uloženo pouze jeho srdce. Po rekonstrukci část prostorů slouží také jako galerie. 

Otevírací doba Dietrichštejnské hrobky

MěsícDny v týdnuOtevírací doba
Duben, květen, červen, září, říjenPo-Ne10:00-17:00
Červenec, srpenPo-Ne9:00-18:00
Listopad, březenpouze rezervaceod 10 osob

Vstupné do Dietrichštejnské hrobky

  • plné 70 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 190 Kč
  • večerní prohlídky – plné 100 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 250 Kč
  • vstupné listopad–březen: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 250 Kč

5) Kozí hrádek

Výhled z Kozího hrádku
Výhled z Kozího hrádku

Který výhled na Mikulov je nejkrásnější? To si budete muset rozhodnout sami, ale ten z Kozího hrádku bude nejspíš patřit mezi ty nejlepší. Kozí hrádek je jednou ze tří skalnatých dominant města Mikulova a původně se jednalo o dvoupatrovou dělostřeleckou věž s ochozem, která sloužila k obraně zámku. 

6) Lom u Mariánského vrchu – Na Janičově vrchu

Lom u Mikulova

Kam se jet koupat v Mikulově? Pokud vám nevadí, že nebudete sami, zkuste tento zatopený vápencový lom. Bohužel je velmi populární, ale jakmile k němu dorazíte, pochopíte proč. Takové malé české Chorvatsko. 

7) Vinařství U Kapličky

Vinařství u Kapličky
Vinařství U Kapličky

Za skvělým vínem a dobrým jídlem s výhledem na Pálavu vyražte do Zaječí do vinařství U Kapličky. Doporučuji se zde rovnou i ubytovat, mají zde bazén, odkud je panoramatický výhled na Pálavu, wellness a příjemné pokoje. Často se tady konají degustace vín, a dokonce i diskotéky (upřímně, ta nás docela vyděsila 🙂 ). Jedná se o rodinné vinařství, které bylo založeno roku 2005 a je zaměřeno na výrobu kvalitních přívlastkových vín z hroznů vypěstovaných ve vlastních vinicích, jejich kvalitu potvrzuje i řada ocenění, která pravidelně získávají. 

8) Cafe Fara

Cafe Fara
Cafe Fara

Tato stylová kavárna v Klentnici nabízí kromě skvělé kávy i silně modernizovanou tradiční českou kuchyni a ubytování v dřevěném penzionu postaveném na místě původních chlívků. Kavárna a bistro se nachází v původní faře, která byla opravena důsledně historickým způsobem včetně původní fasády.

Pokud hledáte v teplých dnech místo na trávení víkendu, určitě se na Cafe Fara podívejte. K penzionu patří i úžasný bazén, který má stylovou relaxační zónu. 

9) Levandulová farma Starovičky

Levandulové pole u Mikulova

Vždycky jste chtěli do Provence, abyste se mohli projít po levandulovém poli? Tak do Francie nemusíte. Přesně takové pole se nachází i kousek od Mikulova ve Starovičkách. Pozor, levandule rostou v červnu a v červenci, tak si svou návštěvu levandulového pole dobře naplánujte. Ve Starovičkách si v jejich obchůdku koupíte vstup, a pak už vás nasměrují na pole. V obchůdku si také můžete zakoupit nejrůznější výrobky z levandule, od mýdla až po levandulovou kávu. Pro milovníky levandule je to ráj.

10) Sirotčí hrádek

Sirotčí hrádek
Sirotčí hrádek

Sirotčí hrádek je zřícenina gotického hradu, kterou můžete navštívit v kteroukoliv roční dobu. Pokud nemáte náladu na delší tůru, krátká stezka k němu vede přímo z obce Klentnice. Pokud byste ale přece zatoužili po delší procházce, můžete se sem vydat pěšky z Mikulova, a pak pokračovat na Děvičky. 

Cyklotrasy v okolí Mikulova: Na kole z Mikulova k Hraničnímu zámku

Jižní Morava je především rovinatá, a tak okolí vybízí k výletům na kole. Z Mikulova můžete vyrazit například přes Sedlec do Hlohovce k Hraničnímu zámku. Tato trasa má 24 km a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Více informací najdete tady.  Další cyklotrasy najdete v záložce Na kole na webu Mikulova.

Kam v Mikulově na jídlo

Bistro Kuk
Bistro Kuk

V Mikulově je řada vynikajících podniků, ale já jsem si oblíbila především Sojku, kterou musím navštívit při každé naší návštěvě. Moderní svěží kuchyně, kam můžete jít s kamarády vegetariány a vegany a všichni se dobře najíte.

Další skvělou restaurací je elegantní bistro Drogerka, ale pokud byste chtěli slavit výročí nebo na nějakou více slavnostní večeři, můžete se podívat do restaurace Marcela Ihnačáka v Boutique Hotelu Tanzberg.

Kam na snídani a kávu v Mikulově

První den vždycky míříme do Bistra Kuk, kde mají několik druhů čerstvě pečeného chleba i sladkého pečiva. V nabídce mají ale nejrůznější druhy více i méně zdravějších jídel, kterými můžete začít váš den.

Pokud sháníte k snídani vajíčka, zamiřte do Bistro Kafé – Jako doma. Pokud milujete palačinky, určitě vyražte do Kafe Pala, kde mají nabídku sladkých i slaných palačinek, výborná káva je samozřejmostí!

Ubytování Mikulov

K první návštěvě Mikulova by mělo patřit i stylové ubytování. Pokud ale hledáte něco levnějšího, podívejte se například na Guesthouse Slavia, hostel Castle-Wall-Inn či Penzion na Náměstí. U Mikulova se dá také kempovat, nejlevnější kemp je Camp Pálava, kde je jednoduchá restaurace a povětšinou čisté sprchy. Když si trochu připlatíte, můžete vyrazit kempovat do kempu Mars, který je u vodní nádrže Nové Mlýny, kde je i písečná pláž. Můžete si zde také zapůjčit vybavení na vodní sporty. 

Zážitkové ubytování Mikulov

Apartmány Antico

Apartmány Antico
Apartmány Antico

Pokud bych vám měla doporučit jediné ubytování v Mikulově – bez váhání – zkuste Apartmány Antico. Pokud se nebojíte gotiky a trochu střeleného majitele, jděte do toho a vyberte si sklepní apartmán! Ubytování v 800 let starém gotickém sklepení na nás s Lukášem zanechalo snad největší dojem z celého Mikulova. 

Tento apartmán je zážitkový, a jak říká jeho majitel Petr: “(..)diametrálně nesplňuje současné komerční pojetí, je zde vše křivé, prožrané a prošlapané, samozřejmě s prvky 21. století.” Tyto gotické apartmány se nacházejí v zrenovovaném renesančním domě ze 17. století a jsou tím nejlepším v celém městě. A to nesnáším gotiku. 

 

Štajnhaus

Štajnhaus
Štajnhaus

Pro  ty, kteří nemají rádi gotiku, a raději by něco umírněnějšího, je zde penzion Štajnhaus, který snad musí uspokojit každého pražského hipstera. Instagramové apartmány se nesou v moderním minimalismu, který zároveň respektuje ráz historické budovy.

Hotel Galant

Tento hotel je známý především svým wellnessem, které se nachází na střeše hotelu. Kromě střešní vířivky a bazénu má také vlastní vinný sklep a malý pivovar. Bohužel, vždy, když jsme do něj chtěli jet, tak byl vyprodaný. Třeba příště.

Důležité odkazy pro návštěvníky Mikulova

Aktuální počasí v Mikulově

MIKULOV Aktuální počasí

Nejčastější otázky

Kde se v Mikulově ubytovat?

Z levnějších ubytování doporučujeme Guesthouse Slavia. Hipsterům se bude líbit Štajnhaus milovníkům historie Apartmány Antico.

Kam na Pálavě za vínem?

Výborné víno, stejně dobré jídlo a nádherné výhledy najdete ve Vinařství u Kapličky nebo ve Vinařství Václav.

Kam v Mikulově na jídlo?

Za výborným jídlem si zajděte do Sojky, nebo restaurace Drogérka. Na kávu pak navštivte bistro Kuk.

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT