...

Co dělat na Pálavě: 15 tipů na výlety do okolí

Chráněná krajinná oblast Pálava se nachází v severozápadním výběžku Panonské nížiny, jedná se o nejsušší oblast České republiky, kde málo prší, svítí hodně sluníčko a daří se tu vinné révě. Pálava je naším oblíbeným místem na dovolenou v Česku, je ideální na pěší túry i výlety na kole.

Na Pálavě najdete cenné kulturně-historické památky, skvělé podniky, řadu rozhleden, ale i skvělá místa na koupání. Pálava byla v roce 1976 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí a o deset let později biosférickou rezervací UNESCO.  

Kde se ubytovat na Pálavě

Volbu ubytování byste měli před návštěvou Pálavy promyslet, pokud sem jedete ochutnávat víno, určitě volte Pavlov nebo Mikulov.

V Pavlově je velké množství sklípků, je zde méně turistů, ale také méně restaurací. V Mikulově je turistů požehnaně, ale zato tu máte kromě vína i řadu skvělých restaurací a kaváren. Velcí vinaři budou možná chtít zvážit i jednu noc ve Valticích. 🙂

V Mikulově vám můžeme doporučit Penzion Na Kapucínské, Apartmány Antico nebo Štajnhaus. V Pavlově můžete zkusit Pálavské Apartmány. Pokud budete hledat něco mimo města, krásně je ve Vinařství U Kapličky nebo v Cafe Fara

Kde se dobře najíst na Pálavě

Kam na dobrou kávu

Co vidět na Pálavě a okolí?

slunečnicová pole
Slunečnicová pole na Pálavě

Nejvýznamnějšími výchozími body pro turistiku je Mikulov a Pavlov, my se společně ale podíváme i do dalších míst a dáme vám tipy, kam se podívat nejen na Pálavě ale i v jejím bezprostředním okolí.

1) Mikulov

mikulov, pohled na zámek
Mikulov

Nejpůvabnější město Pálavy je určitě Mikulov. Žádné podobné město v Česku nenajdete. Říkám často, že v Mikulově se měří čas jinak, nikam se nespěchá, všichni jsou uvolnění, sklenička vína v 10 ráno je v pořádku, zkrátka to tu má takový jižanský ráz.

Správného požitkáře potěší, že ačkoliv je Mikulov malé město, najdete zde velké množství skvělých restaurací a kaváren. Jelikož jsem již napsala průvodce Mikulovem, pokud vás zajímá, co v Mikulově vidět, kde se ubytovat nebo najíst, doporučuji si přečíst náš článek o Mikulově.

2) Pavlov

vinice pavlov
Vinice Pavlov

Pavlov je známý především svými sklípky, nebudeme vám dávat tip na jeden konkrétní, protože ochutnávání vína od sklípku ke sklípku patří vlastně k samotnému zážitku. 🙂 Svého favorita si určitě najdete sami.

Pavlov je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí, samotným Pavlovem prochází také tři naučné stezky, Děvín, vinařská naučná stezka Mikulov a naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy.

3) Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov
Archeopark Pavlov

Milovníky moderní architektury zaujme Archeopark hned z venku. Archeopark Pavlov navrhli architekti Radko Květ a Pavel Pijáček a získali za něj řadu ocenění, stavba například vyhrála v roce 2016 stavbu roku. Muzeum se snaží být moderní a interaktivní, ale je poněkud malé a prohlídka vám zabere maximálně hodinu času, i tak stojí za návštěvu. 

V muzeu se dozvíte informace o nejvýznamnější tábořiště člověka na Zemi z doby ledové, které se nachází nedaleko odsud, v Dolních Věstonicích. 

4) Lom U Mariánského mlýna

Zatopený lom kousek od Mikulova
Lom se nachází kousek od Mikulova

Naším nejoblíbenějším místem ke koupání je Lom U Mariánského mlýnu, kde je průzračná voda. Je nutno říci, že tento zatopený vápencový lom je velmi populární a o víkendech v létě zde bývá velké množství turistů. Od konce června 2020 se proto zavedlo vstupné 100 Kč na dospělou osobu a turisté by měli používat pouze ekologicky šetrné opalovací prostředky. 

5) Děvičky – Dívčí hrady

devicky pavlov
Z Děviček je krásný výhled do okolí

Velmi populární zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (nebo též Děvičky) je z počátku 13. století a lze k ní dojít přímo z Pavlova krátkou a příjemnou procházkou podél vinohradu.  

Dívčí hrady dostaly své jméno podle třech skalních útvarů, které stojí přímo před zříceninou ve svahu, ty dle pověstí představují zkamenělé dívky. Ze zříceniny je krásný výhled na chráněnou krajinou oblast Pálavu. Cesta k zřícenině není vhodná pro kočárky, lépe poslouží nosítko.  

6) Aqualand Moravia

Pokud máte děti, možná se budete chtít podívat do aquaparku kousek od Pasohlávek, kde mají 16 bazénů, 24 tobogánů a skluzavek. Rodiče potěší wellness zóna s 30 typy saun.

7) Levandulové pole ve Starovičkách

levandulová pole na jižní Moravě
Levandulová pole ve Starovičkách, sezóna červen-červenec

O levandulovém poli už jsme vám psali v našem průvodci Mikulovem. Milovníci levandule a fotografování o něm jistě ví. Nachází se ve Starovičkách a vstup na pole je zpoplatněn. V sezóně zde probíhá samosběr. 

8) Dolní Věstonice

Ti, co se zajímají o historii lovce mamutů, by se měli zastavit v Dolních Věstonicích, kde se nachází muzejní expozice o zdejších nálezech na sídlišti lovců mamutů umístěná v bývalé barokní radnici ze 16. Století. V Dolních Věstonicích najdete také půvabný barokní kostel sv. Michaela, o kterém se záznamy zmiňují už v roce 1389.

9) Rozhledna Kobylí vrch

Západ slunce u rozhledny kobylí vrch
Rozhledna Kobylí vrch

Máme rádi stavby, které dokážou skvěle zapadnout do okolí a ještě mu přidat něco navíc. Přesně taková je rozhledna Kobylí vrch, která je zde od roku 2018 a opravdu se architektům J. Rolečkovi a kobylskému rodákovi J. Vojtěškovi z brněnského ateliéru KEEO Design povedla. 

Co je na ní sympatické je především tvar, díky kterému je přístupná i pro vozíčkáře. Rozhledna je vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

10) Jeskyně Na Turoldu

Kousek od Mikulova se nachází Jeskyně Na Turoldu (385 m n.m.), která patří k nejstarším přírodním rezervacím na území dnešní chráněné krajinné oblasti a biosferické rezervaci Pálava.

 Jeskyně Na Turoldu   jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR, nejedná se o krápníkovou jeskyni, jeskyni zdobí unikátní „turoldská výzdoba“ – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Jeskyně je veřejnosti přístupná od května do října, v dubnu a v listopadu pouze po telefonické domluvě. 

11) Dívčí – sirotčí hrady

Příjemná procházka na zříceninu Sirotčí hrádek začíná v Klentnice, kam dojedete autem za pár minut z Mikulova. Výstup trvá asi půl hodiny a zvládnou ho i rodiny s dětmi. 

Hrad byl vystavěn na dvou vápencových skalách oddělených hlubokou roklí a dnes nabízí nádherné výhledy na Pálavu. Po sestupu zpět do Klentnice můžete si dát něco k snědku ve skvělé kavárně a restauraci Cafe Fara.

12) Lednický zámek a zahrady

Lednice zámek
Lednice zámek

Na Lednici si vyhraďte alespoň jeden den, my jsme tam strávili rovnou dva dny. Lednický zámek patří k nejkrásnějším komplexům anglické novogotiky v Evropě. Zámeckými interiéry prochází několik prohlídkových tras, ale pokud nejste fanoušci komentovaných prohlídek, i tak je zde co dělat.

Lednický zámek má nádhernou francouzskou zahradu a zámecký párk. V parku se můžete nechat svézt lodičkou od Maurské vodárny na Janohrad, projet se koňským povozem, vylézt na vyhlídkovou věž Minaret. Proč zde byl postaven minaret není úplně jasné, váže se k němu ale pověst, že Alois Lichtenstein si chtěl původně nechat vystavět kostel, ale církev mu druhý nepovolila, tak se rozhodl na truc postavit mešitu. 

13) Valtice

valtice zámek
Valtice zámek

Ve Valticích najdete zámek, který je součástí Lednicko-Valtického areálu a je zapsán na seznamu UNESCO. V 17. a 18. století plnil roli reprezentačního sídla Lichtenštejnů. Za dobrého počasí vám ale doporučujeme vydat se na jednu z naučných stezek, které vás provedou nádherným okolím plných slunečnic a vinohradů.  Ve Valticích také můžete navštívit Valtické podzemí, labyrint vinných sklepů, které jsou zde už od 13. století. Kousek od Valtic se nachází i Muzeum železné opony.

14) Kočičí skála

Pokud máte rádi procházky, můžete vyrazit z Mikulova třeba na Kočičí skálu. Kolem Kočičí skály prochází červeně značená turistická stezka a souběžně s ní cyklostezka a naučná stezka Mikulov.

Kočičí skála je z vápence a na jaře a v létě tu můžete narazit na typické květiny Pavlovských vrchů, například s kosatcem nízkým, lnem chlupatým a sápou hlíznatou. Z Kočičí skály máte výhled na další vrcholy a dominanty Pavlovských vrchů, jako jsou Děvičky, Sirotčí hrádek či Svatý kopeček v Mikulově.

Máte nějaký další tip na Pálavu a okolí? Napište nám ho do komentářů, do Mikulova se vracíme každý rok a rádi objevíme nová místa.

15) Projeďte se na lodičce po Novomlýnské nádrži

Lodičku si můžete půjčit v kempu Merkur. Uzavřený areál kempu se dvěma vodními lagunami se rozkládá na břehu horní Novomlýnské nádrže a vstup je zpoplatněn v sezóně na 100 Kč / osoba. Cena půjčení lodičky se odvíjí od typu, který si vyberete. My jsme zvolili motorovou se stříškou a stála nás 350 Kč na hodinu. Doporučujeme rezervovat předem.

5P5A0923
Půjčovna lodí na Pálavě – Novomlýnská nádrž

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst na Pálavě přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

Související články

1 COMMENT

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaČeská republikaCo dělat na Pálavě: 15 tipů na výlety do okolí

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu