...

Co dělat v Krušných horách: 14 tipů na výlety

Krušné hory, dříve též Rudohoří, jsou ideálním místem na výlet pro rodiny s dětmi, cyklisty a mladé i starší páry. Překvapí vás počet cyklostezek, pěších túr, bohatá historie a páry všeho typu ocení lázně. Pro děti tu najdete vyžití v podobě lanového adrenalinového centra či aquaparku za dostupnou cenu. Mnoho z vás určitě potěší, že v Krušných horách najdete ještě stále řadu míst, která jsou turisty opomíjená a můžete si je tak užívat téměř sami.

Kde se v Krušných horách ubytovat

Pokud máte raději méně turisticky navštěvovaná místa, skvělým výchozím bodem je klidné městečko Jáchymov. Mezi nejlepší ubytování v Krušných Horách patří čtyřhvězdičkový hotel Honour and Grace, Penzion Jezirko či Apartmán Albreit.

Daleko romantičtější, ale také více navštěvovanější, je Boží dar nebo-li „Božák“, jak mu místní říkají. Tady jsme se ubytovali i my, v Apartmánech Jurica, kde lze domluvit i polopenzi v místní restauraci Radniční sklípek.

Apartmány Jurica
Apartmány Jurica

Tipy na nejkrásnější místa Krušných hor

Abyste měli zážitek z Krušných hor plnohodnotný, doporučujeme si zajít alespoň na jednu procházku místní přírodou, podívat se na nejvyšší horu Klínovec či na Plešivec, vylézt na nějakou rozhlednu a dát si jeden den v lázních.

K vidění je toho tady ale mnohem více a věříme, že si je zamilujete a budete se sem pravidelně vracet.

Mapa zajímavých míst v Krušných horách
Mapa zajímavých míst v Krušných horách

Klínovec

Nejvyšší hora Krušných hor je Klínovec se svými 1244 m.n.m. Okolí Klínovce ocení především cyklisti, protože místní trail park Klínovec je opravdovým cyklistickým rájem. Parkování je na Klínovci zdarma.

Boží vyhlídka

Moderní rozhledna ve tvaru krabičky od zápalek se nachází u horní koncové stanice lyžařského vleku za hotelem Praha přímo nad městem Boží Dar. Stavba se otevřela teprve v roce 2020 a byla postavena podle podle projektu architekta Jana Macha z liberecké společnosti Mjölk, s.r.o. Vyhlídka je opravdu boží, jak by řekl Lukáš, a všem doporučujeme za návštěvu. Můžete sem dojít z centra Božího daru nebo zaparkovat pár kroků od vyhlídky.

Boží vyhlídka – Boží dar
Boží vyhlídka – Boží dar

Božídarské rašeliniště

Krátkou a krásnou procházku národní přírodní rezervací Božídarské rašeliniště byste neměli vynechat. Procházka vede po rovince a jsou zde v létě nádherné západy slunce. Na trase naučné stezky Božídarské rašeliniště najdete 12 informačních tabulí, ze kterých se dozvíte zajímavosti o rašeliništi a historii těžby rašeliny v Krušnohoří.

Božídarské rašeliniště
Božídarské rašeliniště

Plešivec

Areál Plešivec možná znáte ze zimních lyžovaček, ale stojí za to se sem vydat i v létě. V areálu je krásný výhled do okolí a příjemná restaurace Na nebi.

Vrch Plešivec
Vrch Plešivec

Mýtická krušnohorská stezka

U Skiareálu Plešivec začíná i Mýtická krušnohorská stezka (Stezka kruškohorských pověstí), která je vhodná především pro rodiny s dětmi, na konci stezky je pěkný fotogenický výhled. Po cestě potkáte řadu dřevěných soch, u kterých si můžete přečíst mýtické příběhy.

Stezka krušnohorských pověstí
Stezka krušnohorských pověstí

Lanové adrenalinové centrum Plešivec

Pokud máte rádi adrenalin, nejspíš nebudete chtít vynechat místní lanové adrenalinové centrum. Můžete si zde kromě lanové stezky vyzkoušet i seskok volným pádem z 13 metrů nebo obří houpačku či banjee s jištěním. Pro děti je tu k dispozici dětské lanové centrum.

Jáchymov

Na první pohled vás možná Jáchymov nezaujme, ale stačí vylézt na jeden z přilehlých kopců a zjistíte, že město má své kouzlo. Ve městě doporučujeme restauraci U vodopádů a na něco dobrého zamiřte do Incognito Coffee.

Výhled na Jáchymov z naučné stezky Jáchymovské peklo
Jáchymov

Naučná stezka Jáchymovské peklo

Kdo se cítí na delší procházku, může se vydat po žluté značce na naučnou stezku Jáchymovské peklo, která začíná před kostelem svatého Jáchyma a je dlouhá 8,5 km. Vede krásnou krušnohorskou přírodou a připomíná smutnou historii Jáchymova.

Dozvíte se něco nejen o místní flóře, ale hlavně o životě tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Mapa stezky Jáchymovské peklo
Mapa stezky Jáchymovské peklo

Královská mincovna Jáchymov

Pokud vám prší nebo se naopak chcete ukrýt před horkem, určitě navštivte Královskou mincovnu v Jáchymově. Současná muzejní expozice zvaná Jáchymov v zrcadle času má celkem 15 sálů a provede vás geologií a mineralogií Krušných hor, archeologickými nálezy z Královské mincovny, rudným hornictvím 16. století, numismatikou a mincovnictvím. V mincovně je k vidění i expozice mapující pracovní tábory na Jáchymovsku po roce 1948.

Budova Královské mincovny v Jáchymově
Královská mincovna

Aquacentrum Agricola v Jáchymově

V místním aquacentru Agricola se vyřádí dospělí i děti. Součástí bazénové haly jsou 2 plavecké dráhy o délce 25 m, je zde tobogán i Whirlpool. Doporučujeme zakoupit vstup i do Saunového dolu.

Saunový důl

Jedno z nejpříjemnějších saunových center, která jsme s Lukášem navštívili. Najdete zde parní saunu, finskou saunu, infrasaunu ale i naši oblíbenou bylinkovou saunu. Součástí saunového dolu je i velmi příjemná odpočívárna. Saunový důl patří pod Aquacentrum Agricola.

Štola č. 1 v Jáchymově

Velmi zajímavou prohlídku můžete absolvovat ve štole č. 1 , která je 250 m dlouhá a přístupná od roku 2008. Byla hloubena v 50. letech 20. století a dnes si ji můžete prohlédnout s průvodcem, který vám přiblíží těžbu v Jáchymově, ukáže vám, jak vypadají žíly některých nerostů i představí techniky původního dobývání.

Důl Mauritius

Nikdy se mi do dolu nechce, a pak dostanu helmu a plášť a jsem nadšená. Doporučuji vám důl navštívit, i když třeba máte trochu pochybnosti. V dole Mauritius se těžilo 400 let a na prohlídce se dozvíte, jak nepředstavitelně namáhavou a nebezpečnou práci při těžbě horníci odváděli. Důl je přístupný od května do září. V zimě zde zimují netopýři.

Náhorní budova dolu Mauritius u Horní Blatné v Krušných horách
Důl Mauritius

Naučná stezka Horní Blatná – Vlčí jámy

Krátká stezka kolem přírodní památky Vlčí jámy, která se skládá ze stejnojmenné Vlčí jámy a Ledové jámy. Obě jámy vznikl hornickou činností, Vlčí jáma propadem dolu Wolfgang a Ledová jáma propadem dolu Jiří. Jedná se o jedno z nejfotogeničtějších míst v okolí. Trasa vede také přes Blatenský vrch, kde stojí rozhledna.

Pohled na Vlčí jámy v Krušných horách z horní vyhlídky
Vlčí jámy
Pohled na věž na Blatenském vrchu
Blatenský vrch

Mostecké jezero

Jezero Most pod Hněvínem vzniklo poměrně nedávno (2020), ale už si našlo svojí věrnou komunitu. Je to druhé největší jezero v ČR, zatopení plocha má více než 300 hektarů.

Okolo jezera vede 9 kilometrů dlouhý okruh na procházky, jezero má terasovité kaménkové pláže a mají tam i psí pláže. Jezero rozhodně nevynechejte. 🙂

mostecke jezero

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaČeská republikaCo dělat v Krušných horách: 14 tipů na výlety

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu