...

Výbava pro miminko: Seznam pro rok 2024

V únoru 2024 se nám dva měsíce předčasně narodil syn Jonáš. V té době jsme už měli leccos nakoupeno, ale pořád nám spousta základních věcí (jako například kočárek) chyběla. Díky seznamu, který jsem si půl roku tvořil, jsem mohl vše během jednoho večera doobjednat a mohl se věnovat manželce a synovi, který na JIP bojoval o život.

Ultimátní výbavička pro miminko - co koupit novorozenci

Na trhu najdete stovky e-shopů zaměřených na miminka a tisíce variant podobného zboží. Zorientovat se není jednoduché a pod tlakem uděláte chybu.Mít jasný plán a vědět předem, co vše budete pro miminko potřebovat, kolik to bude stát a kde věci s dostatečným předstihem koupit, je prostě potřeba.

Proto jsem se rozhodl pro všechny budoucí tatínky a maminky náš seznam zveřejnit. Pokud jste na začátku procesu, nebo tápete, jako jsem tápal já, je tento seznam přesně pro vás. Ukážu vám, co vše budete potřebovat a jaké konkrétní značky a produkty jsme pořídili my.

Výbava pro maminku v těhotenství

Začneme nastávající maminkou, kterou už několik měsíců před porodem začínají bolet záda a břicho, špatně se jí spí a potřebuje si ulevit.

Těhotenský polštář

Těhotenský polštář je v podstatě velká podkova, kterou si maminka obmotá kolem svého těla, podepře si jím břicho a lépe se jí spí. Lucka si ho nemohla během těhotenství vynachválit.

My jsme pořídili tento na Pilulka.cz (použijte kupon AFP3 pro získání extra 3 % slevy 😉).

Těhotenský pás

Pokud během těhotenství jezdíte autem, vystavujete své dítě každou jízdou nemalému riziku. Bezpečnostní pásy tlačí na špatná místa a mohou dítěti způsobovat nepohodu, nebo i něco horšího.

Proto je dobré pořídit si těhotenský pás, která bezpečností pásy posuny do lepší polohy, která nebude tlačit na břicho. Lucka o našem těhotenském pásu BESAFE sepsala detailní recenzi.

Zapínání BESAFE Pregnant iZi Fix – Cestovní pás pro těhotné
Zapínání BESAFE Pregnant iZi Fix – Cestovní pás pro těhotné

Nafukovací míč

Během těhotenství je potřeba cvičit. A na cvičení je potřeba nafukovací míč. 😊 Vyberte si dle libosti, každému bude sedět jiná velikost.

Kurz hypnoporodu

Ačkoliv to dopadlo úplně jinak, připravovali jsme se na klidný přirozený porod. Vyrazili jsme na víkendový kurz hypnoporodu (jemnezrozeni.cz), kde jsme se dozvěděli úplně vše o tom, jak porod probíhá.

Všechny strachy, které měla Lucka i já, se díky kurzu rozplynuly. Najednou jsme věděli, do čeho přesně jdeme a jak chceme, aby porod vypadal.

Pokud vás zaujala myšlenka, že porod může být krásný, doporučuji si nejprve přečíst knihu Hypnoporod, která vás celou koncepcí autohypnózy provede.

Výbava pro miminko a maminku do porodnice

S výbavou do porodnice se nemusíte moc stresovat. Zeptejte se ve své porodnici, co vše vám dají automaticky a co si musíte přinést sami. Například v Českých Budějovicích jsme nemuseli mít vůbec nic, v Písku později ano.

Pokud vše proběhne hladce, nepobudete v nemocnici déle než 5 dnů, nemusíte toho tedy moc hromadit. O miminko se vám postarají, pro něj nic mít nemusíte. Takže se balíte hlavně pro sebe.

Protože nikdy nevíte, kdy a kde budete rodit (my jsme si to také představovali jinak), připravte si raději už okolo 5. měsíce těhotenství tašku se základní výbavou (a vozte jí s sebou).

 • těhotenská průkazka + výsledky genetického vyšetření
 • průkazku zdravotní pojišťovny
 • pohodlné otevřené přezůvky (v porodnici bývá velké teplo)
 • rozepínací košile a župan
 • větší natahovací kalhotky (aby se vám do nich vešly obří vložky :))
 • 2 ručníky
 • 2 těhotenské podprsenky (doporučujeme kojicí podprsenka Medela)
 • 1 balení vložek do podprsenky
 • 2 balení porodnických vložek
 • toaletní potřeby
 • dětské mýdlo a sprchový gel
 • pohodlné těhotenské oblečení (po porodu budete mít ještě chvíli bříško)

Pro prémiovější péči se dají pořídit také porodnické balíčky, například Frida Mom Sada do porodnice vám ušetří půlku tašky.

To je úplný základ. Pokud se chcete cítit komfortněji a nevyužívat hromadná zařízení, jako například erární odsávačku, můžete si toho s sebou vzít více, nikdo vás s tím vyhazovat nebude. My tedy měli navíc ještě:

Vitamíny po porodu
Vitamíny po porodu

Výbava pro miminko domů

Jsme hračičky a rádi nakupujeme technické vymoženosti. Jonáš je navíc možná naše jediné dítě, takže se nijak neomezujeme. Tento článek píšu po několika týdnech, co už máme Jonáše doma, takže vám i povím, které věci skutečně používáme a jak nám pomáhají.

Chytrá postýlka Snoo

Postýlka Snoo od Happiest Baby je designová postýlka s motorem, reproduktorem, senzory a mobilní aplikací. Postýlka umí rozpoznat, když se dítě budí, nebo je neklidné a znovu ho ukonejšit.

Chytrá postýlka Snoo
Chytrá postýlka Snoo

Postýlka s dítětem houpe ze strany na stranu, má několik úrovní a podle toho, jak moc je miminko neklidné, úrovně upravuje. Zároveň má také několik druhů bílého šumu, který miminku k utěšování pouští.

V základním nastavení postýlka houpe celou noc. To jde naštěstí vypnout, nechceme mít z Jonáška námořníka. 😂 Jonášek nám zatím spí dobře a tak funkce chytré postýlky zatím nevyužíváme, to se ale brzy nejspíše změní.

Houpací hamaka Moonboon

Co se mi na první dobrou zdálo jako zbytečnost oceňuji nakonec nejvíc. Toto zavěšené vajíčko s motorem, který umí dítě ukolébat ke spánku, nám extrémně pomáhá.

Hamaka Moonboon
Hamaka Moonboon

Jonášek v Moonboonu do pěti minut usíná a přeskakuje tak fázi tzv. drowsiness, kdy je dítě už hodně unavené, ale nedaří se usnout a začíná pobrekávat.

Moonboon nemá žádnou chytrou funkci (pokud nepočítám aplikaci, kterou jsem ani nezapnul), na motoru jsou dvě jednoduchá tlačítka – doba houpání a intenzita houpání.

Hamaku využijete především pokud máte kde ji zavěsit. Pokud nemáte žádný hák, můžete si dokoupit konstrukci na zavěšení, to mi už ale přijde jako overkill.

Zavinovačka a hnízdečko od Sleepee
Zavinovačka a hnízdečko od Sleepee

Mojžíšův koš od Sleepee

Pracujeme oba z domova a během dne střídáme místa, kde pracujeme a tak potřebujeme po bytě více postýlek.

Jako skvělou volbou se ukázal mojžíšův koš – proutěný košík na dřevěném podstavci, který se houpe.

Mojžíšův koš od Sleepee
Mojžíšův koš od Sleepee

Koš nemá žádnou chytrou funkci, takže v něm Jonáška houpu nohou, mám ho totiž hned vedle kuchyňského stolu, kde jednou až dvakrát za den sedávám s počítačem. V koši máme také:

Kočárek Cybex e-Priam

Výběr kočárku neprobíhal dlouho, o Cybexu jsem věděl už dříve a kočárek s baterkou prostě potřebuju. Spousta lidí vám řekne, že je to kočárek pro pražáky do kaváren. Designově to určitě odpovídá (je fakt pěkný!), ale kromě designu je Cybex také dost bytelný a dobře odpružený. Máme Cybex e-Priam Platinum.

Se Cybexem úplně bez problému jezdíme po dlažebních kostkách, písku, trávě i kamení. Kočárek má elektromotor, který:

 • pomáhá tlačit na rovině
 • pomáhá tlačit do kopce
 • pomáhá brzdit z kopce
 • zastaví když kočárek pustíte z kopce

Pro nás jsou tyto funkce důležité, protože kromě Jonáše máme ještě dva psy a když se vydáme ven, tak je to pěkný cirkus. Každou chvíli zastavujeme a ne vždy si vzpomenu zašlápnout brzdu – hodí se tedy pojistka v podobě čidel, které sledují zda kočárek za jízdy držím. Pokud ne, sám po pár metrech zastaví (i z prudkého kopce).

Autosedačka Cybex Cloud T i-Size

Autosedačka Cloud T i-Size má základnu, kterou do auta upnete za minutu. Základna umožňuje autosedačku do auta vložit a až následně otočit směrem k sedačce, navíc obsahuje čidla, která vám dají vědět, pokud někde něco nesedí (třeba nedocvaknete sedačku až na doraz).

Sedačku lze dát také místo korbičky na náš kočárek, takže na kratší cesty není potřeba vozit korbičku, ale stačí mít podvozek od kočárku a zacvaknout do něj autosedačku.

Sedačka lze roztáhnout do polohy ležmo, takže v ní Jonášek leží podobně jako v postýlce – mimo auto je to pro něj o dost pohodlnější a bezpečnější.

Asi je to jedna z těch těžších autosedaček, jiné jsem moc nezkoumal, ale raději budu mít o kilo těžší a bezpečnější sedačku, než lehké plasty.

Handsfree odsávačka
Handsfree odsávačka od Medely

Odsávačka Medela Freestyle

Odsávačku jsem vybíral taky já 😀. Po předčasném porodu bylo jasné, že odsávačka bude třeba a ty nemocniční nebyly nic moc, tak jsem Lucce hned pořídil nejnovější odsávačku Medela Freestyle. Kromě toho, že z ní bylo větvi celé oddělení, je to opravdu prvotřídní odsávačka.

Můžete odsávat z obou prsou najednou a odsávací slzy se vkládají do podprsenky, od nich vedou pouze vzduchové hadičky do malého motoru, který si dáte třeba do kapsy.

Lucka s odsávačkou běžně chodí po bytě a věnuje se svým činnostem, nijak ji neomezuje na provozu, na rozdíl od běžných ‚‚lahvovitých’’ odsávaček.

Komfort je opravdu někde jinde a pokud vám není líto utracených peněz, určitě si pořiďte tuhle.

Ohřívačka mléka Izybaby

Vzhledem k tomu, že Jonášek ještě neumí plně pít z prsu, tak Lucka pilně odsává. A protože rádi cestujeme a už bychom nejraději někam opět vyrazili, řešíme krmení.

Odsát je jedna věc (máme odsávačku), skladování mléka věc druhá (máme ledničku a mrazničku do auta) a krmení je věc třetí. Na krmení totiž musí být mléko teplé, takže buď čerstvé, nebo ohřívané. A na výlet si odsávačku moc brát nechceme, takže bylo potřeba najít způsob ohřevu.

Díky Instagramu a jeho skvělým cíleným reklamám jsem narazil na ohřívačku Izybaby, který krásně ohřeje mléko za několik minut a udrží ho teplé po dlouhou dobu. Baterie je potřeba nabít až po několika ohřátích, takže 1-2 dny plného provozu určitě vydrží.

Ohřívačka mléka Izybaby
Ohřívačka mléka Izybaby

Chytrá ponožka Owlet

Jonáše jsme měli šest týdnů připojeného na monitor saturace krve kyslíkem a srdečního tepu, jsme tedy zvyklí na nepřetržitý přehled o jeho stavu a odpojení od monitoru pro nás bylo mírně nepříjemné. Člověk má najednou pocit, že neví, jestli je jeho miminko v pořádku.

Proto i z mnoha dalších důvodů jsme si pořídili chytrou ponožku Owlet.

Ponožka má v sobě stejné čidlo, jako bylo v nemocnici a posílá do základny, kterou máme uprostřed bytu, nepřetržitě data. Jakmile se ponožce něco nepozdává (klesne saturace, klesne tep, přestanou chodit data), začne základna okamžitě řvát.

Základna data dále předává do mobilní aplikace, kterou si můžete pustit kdekoliv. Takže i když jsem venku na pivu, tak můžu kdykoliv kouknout, jak se Jonáškovi daří.

Chytrá ponožka Owlet
Chytrá ponožka Owlet

Ponožka má i vlastní statistiky a odhaduje, zda byl Jonáš vzhůru nebo spal a jak kvalitní spánek byl. Odhaduje to velmi přesně. 😊

Před koupí jsem byl trochu na vážkách, protože internet je plný recenzí, jak se ponožka špatně nandavá, že špatně měří a často hlásí falešné alarmy. Není to pravda.

Ponožku používáme už řadu týdnů a můžu s klidem říct, že ti lidé ji jenom neumí používat. Pokud se totiž nenasadí pořádně, tak nefunguje pořádně nic. Zároveň má 3 velikosti a je důležité, aby vaše dítě mělo právě tu velikost, která mu sedí nejlépe.

Šátek Minu

Jsme s Jonáškem 24/7 a zároveň nechceme, aby byl celý den jen tak v postýlce, takže šátkujeme. Dříve jsme tzv. ‚‚klokanili’’, to se týká jen nedonošených miminek. Pro miminka narozené v termínu je klasické šátkování.

Šátků je na trhu spoustu, my máme šátek Minu a je skvělý. Kromě toho, že má skvělou barvu, která mi ladí k pleti 😂 je střižený tak, že lze uvázat na spoustu způsobů a můžete v něm nosit dítě od narození, i větší mimina.

Teď máte na něj 15 % slevu s kuponem „endijka15“, tak to využijte.

Šátek Minu
Šátek Minu

Lovevery hrací set

Opět reklama na Instagramu. Lovevery je společnost, která se zaměřuje na tvorbu hracích setů pro každou vývojovou fázi malého dítěte. Každá hračka je zaměřena na jednu z oblastí, kterou dítě v dané chvíli rozvíjí. Takže to nejsou jen obyčejná chrastítka. 😊

Podložka na hraní Loverly

Zatím máme první set pro novorozeňata Play Gym a Jonášek v něm kouká na černobílé kartičky.

TIP: Využijte $20 slevu na Lovevery produkty při použití tohoto odkazu.

Chůvička Philips Avent Baby

Kolik času jsem strávil výběrem chůvičky radši nechci ani počítat. Nakonec jsem ale vybral opravdu dobře, máme tuto: Philips Avent Baby SCD923.

Chůvička jde připojit na Wifi a obraz se přenáší do aplikace, má ale také rádiový přenos nezávislý na Wifi a přenosný bezdrátový displej s oboucestným mikrofonem.

Obě funkce fungují zároveň, což se nedá říct o 99 % ostatních chůvičkách.

Obraz je z chůvičky dostatečný a displej vydrží zapnutý nepřetržitě několik hodin, takže je na domácí použití ideální. V našem bytě velkým 135 m2 má dosah všude na 100 %.

Vanička Twistshake

Vybrat vaničku nemusí být tak jednoduché. V některé bude dítě špatně sedět, v jiné špatně ležet, další nejde vypustit nebo nemá podstavec.

Nakonec jsme skončili u vaničky Twistshake Luxury Bath Kit. Tato vanička je na podstavci (do kterého je jen posazená) a podstavec i vaničky jdou složit, takže se krásně vejdou do rohu koupelny.

Koupání je jednoduché a užíváme si ho všichni. Nemusíme se nikam naklánět a vaničku vypouštím pomocí přiložené hadice rovnou do vany.

Koš na dětské plenky
Koš na dětské plenky

Koš na pleny

Nevím jak vy, ale já doma hovna cítit nechci. Takže jsem hledal koš, z kterého nebude nic cítit a zjistil jsem, že existuje celá kategorie košů na pleny.

Vybrali jsme Magic Bin. Funguje. 🙂

Digitální teploměr Withings Thermo

Nikdy jsme doma pořádně neměli funkční teploměr, tak jsem se s příchodem Jonáška rozhodl to jednou pro vždy vyřešit. Pořídil jsem Digitální teploměr od Withings, který máme propojený s aplikací (já i Luci máme Withings chytré hodinky) a každé měření se nám ukládá do statistik, stejně tak Jonáškovo.

Polohovací polštářek Nunito

Jonáška musíme polohovat, aby se mu neploštila hlavička a abychom mu pomáhali s prdíky. Opět je jich na trhu spoustu, my ale známe Michaelu Kačírkovou díky její knížce Pohybový vývoj dítěte a tak jsme pořídili polohovací polštáře Nunito.

Akciové spoření na Portu

Nebyl bych to já, kdybych hned do startu nemyslel na peníze. Jonášovi jsem založil na české investiční platformě Portu vlastní akciové portfolio, kam mu budeme do jeho 18 let každý měsíc posílat peníze.

Portu za nás nakupuje ETFka podle mnou zvolené strategie. Z principu nechci nikde střádat cash, takže Portu byla jasná volba. Jak Portu funguje se dočtete v mé recenzi na Portu.

Co dále pro miminko potřebujete

 • Látkové pleny
 • Dudlíky
 • Přebalovací pult
 • Podložku na přebalování – doporučuji bez vyvýšených okrajů pro případ, že budete muset cvičit Vojtovu metodu (okraje pak překáží a musíte odcházet od pultu cvičit jinam)
 • Kartáč na vlásky
 • Prací gel na dětské prádlo – my používá Cleanee (vypral i železo, takže jsme spokojení)
 • Seznam budu průběžně doplňovat 😀

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

RecenzeVýbava pro miminko: Seznam pro rok

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu