...

Uganda: Praktické tipy na dovolenou

Vyrazit na vlastní pěst do Ugandy není jednoduché. Na internetu najdete jen kusé informace, které jsou v mnoha případech neaktuální, nebo se podle nich Uganďané neřídí. V Ugandě jsme strávili 14 dní pod stanem a celou zemi jsme projeli půjčeným autem. Přinášíme vám úplný návod, jak si dovolenou v Ugandě naplánovat tak, abyste si ji maximálně užili.

Proč do Ugandy vyrazit?

Jednoznačně kvůli přírodě! V 10 národních parcích a téměř 50 chráněných přírodních územích najdete celou řadu dobrodružných aktivit, které ve vás zanechají krásné vzpomínky na Afriku.

Stopování goril horských

Největším ugandským lákadlem je stopování goril horských, druhého největšího primáta na světě. Jde o kriticky ohrožený druh a dnes se vyskytuje už jen na malém území národního parku Bwindi, na pomezí Ugandy, Rwandy a Konžské demokratické republiky. V roce 2018 bylo naživu okolo 1000 jedinců. To je skvělá zpráva, ještě v roce 2016 to bylo zhruba 800 goril.

Stopování goril horských je zážitek na celý život
Gorila horská kouká do objektivu

Gorily se daří účinně chránit a to i díky vstupnému, které se za jejich stopování vybírá. Do pralesa za gorilami berou Uganďané pouze 152 lidí denně, kteří vyrážejí stopovat jednu z 19 habituovaných (zvyklých na člověka) gorilích rodin. Stopování stojí 600 USD a v roce 2020 se cena zvýší na 700 USD. Pořád je to ale dobrá cena, z území Rwandy zaplatíte za stejné stopování 1500 USD. Národní park Bwindi už nenabízí mimosezónní slevy.

Stopování jedné gorilí rodiny nabízí také přilehlý národní park Mgahinga, kapacita je pouze osm lidí.

Pozorování šimpanzů

Národní parky nabízí také další unikát, kterým je pozorování šimpanzů ve volné přírodě. Šimpanzi mají s lidmi schodných 99 % DNA. Ačkoliv nejde o ohrožený druh, možností sledovat šimpanze mimo zajetí je na světě velmi málo.

V Ugandě můžete na šimpanze vyrazit do národních parků Kibale, Budongo Forest a Queen Elizabeth. Také je najdete v Ngamba Island Chimpanzee Sanctuary a Kalinzu forest reserve.

Pozorování nosorožců

Nosorožec tuponosý severní a nosorožec černý východní jsou kriticky ohrožené druhy, které byly v Ugandě během 80. let úplně vymýceny, ačkoliv je Uganda jejich přirozené prostředí pro život.

Z tohoto důvodu vznikl soukromý projekt Ziwa Rhino Sanctuary, jehož cílem je přivést nosorožce zpět do volné ugandské přírody. Je to tudíž jediné místo v Ugandě, kde můžete vidět nosorožce. Momentálně tu žije přes 22 nosorožců a turisté mají možnost je vyrazit stopovat a pozorovat. Stopuje se pěšky a k nosorožcům se dostanete opravdu do bezprostřední blízkosti.

Dva nosorožci pasoucí se na čerstvé trávě v ugandské Ziwa Rhino Sanctuary
Dva nosorožci se krmí v Ziwa Rhino Sanctuary

Safari

Uganda je známá především pro své národní parky plné typických afrických zvířat. Najdete tu lvy, slony, žirafy, antilopy, buvoly, zebry, hrochy, krokodýly, supy, africká prasata a další exotická zvířata.

Opravdovou raritou jsou stromoví lvi (šplhají po stromech), které na celém světě najdete pouze v Ugandě (Queen Elizabeth National Park) a Tanzánii.

Na safari je možné vyrazit buď v rámci cestovní kanceláře, nebo na vlastní pěst s půjčeným autem (v některých parcích si k vám do auta přisedne ugandský průvodce). Seznam národních parků, kde je možné vyrazit na safari:

Slon africký v Murchison Falls National Park, narozdíl od slona indického je velmi nebezpečný
Sloni africký v Murchison Falls National Park

Africké hory

Ač to zní téměř nelogicky, i Uganda má vlastní hory. A ne ledajaké! Margherita Peak je se svojí výškou 5109 m třetí nejvyšší horou Afriky. V minulosti Měsíční hory, dnes nazývané pohoří Ruwenzori, ukrývá množství treků, od jednodenní procházky až po týdenní výstup na vrchol celého pohoří.

Pokud vyrazíte na delší trek, projdete z tropického podnebí až do zóny, kde leží sníh po celý rok a dokonce se můžete dostat i k ledovcům. My jsme absolvovali dvoudenní trek do srdce měsíčních hor a byl to zážitek jako z jiné planety.

Ruwenzori Mountains, měsíční hory se sněhem a ledovci v Ugandě
Výhled na ugandské hory

Praktické informace a tipy na plánování dovolené v Ugandě

Kdy do Ugandy vyrazit?

Záleží, co vám více vyhovuje. Teploty jsou v Ugandě po celý rok téměř stejné, ale plány vám může zkomplikovat vydatný déšť, pokud vyrazíte během deštné sezóny. Obecně se doporučuje vyrazit do Ugandy mimo deštnou sezónu, tedy od prosince do února a od června do srpna.

Graf teploty v Ugandě, po celý rok je okolo 20 stupňů
Teplota je v Ugandě po celý rok stejná

My jsme do Ugandy letěli v listopadu, tedy v době, kdy je deštná sezóna v plné síle. Nijak nám to ale nezabránilo v plánu, protože pršelo každý třetí den a maximálně na hodinu. Nebezpečí deštné sezóny se nachází spíše v tom, že budete déle hledat zvířata na safari. Během deštné sezóny totiž mají dostatek potravy po celé rezervaci, a tak jsou rozptýlená po celé její ploše. O to více nás ale safari bavilo!

Mimo deštnou sezónu je potravy a především vody mnohem méně, proto se zvířata pohybují poblíž napajedel. Období sucha ale přináší jiný problém – Uganda je suchá na troud a neužijete si krásně zelenou džungli.

Takže pokud je vám milejší zelená Uganda a nevadí vám složitější hledání zvířat na safari, jeďte v deštné sezóně. Pokud je vám milejší jednodušší safari, více turistů a vyšší ceny, jeďte během sezóny.

Bezpečnost v Ugandě

Uganda je bezpečná a politicky stabilní země, nicméně je potřeba se mít na pozoru. Sousedí s problematickým Kongem a její rozsáhlé, nedostatečně hlídané hranice jsou skvělou příležitostí pro pašeráky a ilegální imigranty. Do národních parků, které sousedí s Demokratickou republikou Kongo je proto možné jít pouze s vojáky.

Dejte si pozor na ugandské řidiče, kteří rádi překračují povolenou rychlost, především v národních parcích. Sami jste byli svědky ošklivé nehody a nejrychlejší pomoc dorazila až po čtyřech hodinách.

Doprava v Ugandě je nebezpečná. Na obrázku předjíždí přeplněný kamion menší kamion na prašné úzké cestě
V Ugandě neexistují jízdní pruhy

Nepříjemným tématem v Ugandě je netolerování veřejných projevů jiné sexuální orientace. Lidé z komunity LGBT mohou za veřejné projevy své orientace jít do vězení.

Vízum

Občané České republiky potřebují vízum. Nedejte se zviklat agenturami, které nabízejí vyřízení víza za vás. Dnes už je možné získat vízum na základě on-line žádosti (https://visas.immigration.go.ug/) za 50 USD. Víza jsou platná na 90 dnů.

Vízum lze pořídit také po příletu do Ugandy, přímo na letišti. Ačkoliv jsme s tím neměli problémy, někteří cestovatelé tvrdí, že po nich úředníci chtěli 100 UD za vízum. Raději si tedy vízum vyřiďte ještě před odletem.

Pokud máte v plánu navštívit také Rwangu a Keňu (častý okruh), pořiďte si Východoafrické vízum, které platí pro všechny tři státy najednou.

Vízum do Ugandy
Vízum do Ugandy

Očkování

Do Ugandy musíte být očkováni proti žluté zimnici, ale doporučuje se také očkovat proti:

 • žloutence typu A
 • žloutence typu B
 • břišnímu tyfu
 • černému kašli
 • tetanu
 • záškrtu
 • vzteklině.

Na letišti vám bude kontrolován očkovací průkaz.

Určitě si pořiďte antimalarika a v Ugandě využívejte moskytiéry (sítě proti komárům). Uganda je jednou ze zemí s nejvyšším rizikem nákazy malárií a také je zde hodně rozšířený vir HIV (AIDS). Další zdravotní rizika najdete například tady.

Voda

Vodu z kohoutku určitě nepijte a to ani jakýkoliv nápoj s ledem. Pijte pouze balenou vodu! Také je zakázáno se koupat v téměř všech jezerech na území Ugandy, protože v nich hrozí nakažení schistosomózou.

Cestovní pojištění

Stejně jako při jakékoliv jiné cestě do zahraničí je nutné pořídit si cestovní pojištění, bez kterého vás případný úraz vyjde na spoustu peněz. Vyberte si v našem srovnání pojištění.

Celní předpisy

Vývoz a dovoz výrobků z divokých zvířat je trestný. Vývoz živých zvířat nebo rostlin bez zvláštního povolení je zakázán.

Letenky

Do Ugandy doletí běžně za 13 až 14 tisíc korun, ale zhruba jednou za rok se objeví akční letenky, které pořídíte už od 8 400 Kč. Typicky bývají letenky levnější z Vídně nebo z Berlína, a to i v případě, kdy připočítáte náklady na cestu.

Jak vybrat letenky co nejlevněji, se dozvíte v našel článku o levných letenkách.

Peníze a kolik co stojí

V Ugandě se platí ugandským šilinkem (UGX), ale je potřeba mít s sebou také americké dolary. Vstupy do národních parků se platí napůl v šilincích a napůl v dolarech (proč, kdo ví), přepočítání do jedné měny vám občas z nějakého důvodu prostě nedovolí nebo jim to trvá i hodinu (ano, zažili jsme).

10 000 UGX= 62,65 Kč

Šilinky v Čechách moc neseženete, nejlepší je vzít si s sebou dostatek USD a ty hned po příletu směnit na ugandské šilinky. Používejte pouze oficiální směnárny. Poznáte je tak, že mají vyvěšený kurzovní lístek. Případně můžete zajít do pobočky jedné z mezinárodních bank, který je v Entebbe a Kampale dostatek.

Nespoléhejte se ovšem na to, že byste si vybírali peníze během cesty. Bankomatů je v celé zemi jen málo a často jsou prázdné, případně vám vydají jen omezený počet šilinků.

Na platby kartou můžete rovnou zapomenout, nám se podařilo zaplatit kartou jenom jednou.

V Ugandě je o dost levněji než u nás, především služby, čerstvé ovoce a zelenina. Peněženkou vám ovšem zamávají ceny turistických aktivit a vstupy do národních parků. Pouhá povolenka na stopování goril vyjde na 650 USD a vstup do národního parku se pohybuje od 40 USD do 80 USD za osobu (na 24 hodin). Za vozidlo se ještě připlácí.

Často narazíte na trojité ceny. Nejméně platí za vstupy na turistické atrakce Uganďané, o něco více platí ostatní obyvatelé východoafrických zemí a nejvíce platí cizinci. Může jít dokonce o desetinásobek ceny pro Uganďany, ale není potřeba se kvůli tomu rozčilovat. Cenu vstupů určuje ugandská vláda a platí pro všechny bez rozdílu.

Elektřina, mobilní signál a internet

S elektřinou je v Ugandě problém. Kvůli neexistující infrastruktuře elektrického vedení je mimo města vyráběna pomocí generátorů nebo solárních panelů a je proto k dispozici jen několik hodin denně. S tím je potřeba počítat. Je to také důvod, proč jsou nápoje v ledničkách supermarketů a restaurací často jen mírně nachlazené.

Mobilní internet je v Ugandě výborný. Pokrytí mobilním signálem je excelentní a téměr všude chytíte alespoň 3G internet, včetně Měsíčních hor (3500 m.n.m.). Doporučujeme pořídit si SIM kartu od společnosti MTN nebo Airtel.

My pracujeme on-line a s internetem v Ugandě jsme neměli žádný problém.

Za 300 Kč pořídíte SIM kartu s 12 GB dat na 30 dnů, ale pokud nejste nároční, vyjde vás internet doslova na pár korun. Pro aktuální přehled tarifů se podívejte na tuto stránku.

Pro náročnější nabízejí MTN i Airtel za 15 USD přenosný Wi-Fi hotspot. Stačí do něj strčit SIM kartu a nabít, rázem máte internet pro celou skupinu cestovatelů.

Zásuvky

Uganda je bývalá britská kolonie a nejspíš z tohoto důvodu se tam používají anglické zásuvky. Jsou to ty trojúhelníkové a pracuje se s napětím 240 V. Pořiďte si tedy vhodný adaptér.

Kontakty v případě potíží

 • Tísňová volání: 999
 • Ambasáda: +254 726 489 626

Pokud se dostanete do nesnází a budete potřebovat volat na policii nebo do nemocnice, volejte číslo 999. Na rozdíl od většiny zemí na světě tu nefunguje 911. Máme s tím vlastní zkušenost.

Problémy ohledně vašeho občanství (někde vás zadrží, ztratíte pas apod.) vyřizujte s nejbližší českou ambasádou, která je v Nairobi. Telefonní kontakt je +254 726 489 626. Více informací o českém konzulátu najdete tady.

Doprava a silnice v Ugandě

V Ugandě se jezdí vlevo a silnice jsou v naprosté většině případů neasfaltované. Jedinou pořádnou silnici najdete mezi největšími městy Entebbe a Kampala. Jenže je tam tak hustý provoz, že se průměrná rychlost nebude od venkova moc lišit (30 km/h).

Ugandská silnice za tmy, pouze prach, neosvětlená vozidla a díry
Ugandská silnice za tmy

Pokud budete plánovat podle map Google, počítejte s tím, že cesta vždy vyjde alespoň na dvojnásobek času. Bude za to moci především otřesný stav cesty (prašná cesta plná výmolů) a hustý provoz. Silnici v Ugandě využívají úplně všichni. Od dětí jdoucích do školy, cyklistů a řidičů motorek až po dodávky a velké nákladní vozy, které se kvůli přetížení kolébají ze strany na stranu.

Veřejná doprava v Ugandě sice existuje, nemá ale žádný jízdní řád a do dodávky pro 14 lidí se zpravidla vleze více jak 30 lidí a a stejný objem v zavazadlech.

Přeprava autobusy a taxi je tedy značně nepohodlná a také nebezpečná. Na kratší vzdálenosti můžete využít motorky, tzv. boda boda. Po městě se sice pohybují rychleji, je to ale nejnebezpečnější způsob přepravy v celé Africe.

Výrazně tedy doporučujeme půjčit si auto. Nepůjčujte si ale od mezinárodních řetezců, auta mají dražší a jejich podmínky jsou často velice svazující. Sáhněte raději po lokálním poskytovateli, my doporučujeme carrentaluganda.com. Kromě dobrých cen jsou schopni auto vybavit věcmi na kempování a zařídit pro vás vstupenky na stopování goril.

Vlastní auto je výhoda nejen kvůli dopravě po Ugandě, ale také do národních parků. Na safari totiž můžete vyrazit vlastním autem, ušetříte tak za půjčení jeepu s řidičem. A do parku Queen Elizabeth můžete s vlastním autem na celý den bez zaplacení vstupu.

Související články

1 COMMENT

 1. Ahoj, ohledne placeni v parcich funguje i placeni jen v dolarech a klidne i kartou. Pokud chteli po vas platit na pul, tak to bylo za auto které bylo mistni.
  A google maps radsi nepouzivat ,doporucovali nam maps.me. google mapy nas pekne zradily v bwindi, jeli jsme horskou cestou kde nejspis v zivote belochy nevideli, berou totiz vsechny typy cest stejne.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníAfrikaUganda: Praktické tipy na dovolenou

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu