...

Jak se rychle naučit cizí jazyk?

Už jste toho zkusili hodně a jste stále na začátku, nebo byste chtěli začít s cizím jazykem a nevíte, který způsob je nejefektivnější? Za poslední rok jsem utratila za nejrůznější kurzy, doučování a učebnice více peněz, než bych chtěla a velká část z toho byly vyhozené peníze. Co tedy fungovalo a co ne?

Jak začít mluvit anglicky?

Předtím, než přejdu k samotným způsobům výuky jazyků, vám nejdřív shrnu, co všechno jsem za svůj život zkusila. Pokud nás sledujete déle, nejspíš víte, že anglicky mluvíme oba plynule. Nebylo tomu tak ale vždycky. Ze školy jsem měla celkem slušné základy, ale bála jsem se mluvit. Tento blok má řada z vás, a proto se tomuto tématu budu v závěru článku věnovat.

Které jazyky jsem se chtěla naučit

Minulý rok jsem se rozhodla, že když ovládáme perfektně angličtinu, mohli bychom si přidat další jazyk. Sama jsem se v minulosti pokoušela naučit německy, francouzsky i polsky. Většinou jsem ale nakonec našla výmluvu, proč toho nechat.

Co všechno jsem zkusila

Když jsme byli v Kanadě, zamilovala jsem se do španělštiny (jo, vím, že to zní docela komicky – Kanada a španělština) a rozhodla jsem se, že se španělsky naučím. S Lukášem jsme zkusili všechno. Chodili jsme na kurzy do institutů, kupovali online kurzy, aplikace, knihy pro samouky a vyzkoušeli jsme i soukromé doučování. V následujících řádcích jsem popsala vlastní zkušenosti.

1) Kurzy angličtiny, španělštiny nebo němčiny v jazykových institutech

První věc, kterou jsme vyzkoušeli, byl kurz v jazykovém institutu. Mysleli jsme si, že lekce s rodilým mluvčím budou tou nejlepší volbou, však se o tom stále mluvilo a naši kamarádi si hodiny v jazykových institutech chválili.

Skupina byla celkem malá, většinou nás na hodině nebylo více než 10, ale i tak jsme z toho nakonec byli zklamaní.

Kurz nebyl efektivní

Bohužel brzy jsme zjistili, že tento způsob výuky je neefektivní, pokud nemáte dostatečné základy a s jazykem se nesetkáváte denně.

Hodiny byly ve večerních hodinách, takže jsme na ně chodili všichni unavení, včetně vyučujících. Hodiny tak byly občas až nesnesitelně dlouhé (chodili jsme od 18:00 do 21:00).

Chyběl nám osobní přístup a často jsme při opravování cvičení nestíhali, nebo jsme se naopak nudili.

Vyučování s rodilým mluvčím nám nevyhovovalo

Rodilý mluvčí vše vysvětloval španělsky, což je skvělá věc, když je člověk pokročilý v jazyku, ale nám to v hlavě udělalo nakonec jen zmatek.

Zjistili jsme, že ani po absolvování několika týdenního kurzu nerozumíme struktuře jazyka. Ačkoliv jsme se byli schopni pobavit o základních věcech, vůbec jsme nezvládali gramatiku.

Navíc, jak je známo, efektivní způsob učení jazyka má probíhat na denní bázi (doporučuje se 10-30 minut), což kurzy vůbec nesplňují. Také to samozřejmě nedává smysl, že byste chodili každý den na pár minut na kurz.

Jak získat z kurzu maximum

Aby mělo vyučování efekt, měli byste se učit i doma. Zkoušeli jsme proto k tomu duolingo (více níže) a opakování slovíček v quizletu, ale i když jsme se snažili, nakonec jsme se ke španělštině dostali maximálně 3x týdně mimo kurz.

Nakonec jsme z těchto hodin byli víc vystresovaní než nadšení. Čím více jsme toho probrali, tím více jsme se v jazyce ztráceli.

Cena: 30 hodin nás vyšlo na 4.690 Kč na osobu. Pokud byste se učili anglicky, nejlepší kurzy jsou od British Council a tam vás vyjde 33 hodin na 10.860 Kč (11 týdnů)

Výhody kurzů v institutech

 • Rodilý mluvčí
 • Profesionální přístup
 • Velký důraz na konverzace
 • Vhodné pro pokročilejší studenty

Nevýhody kurzů v institutech

 • Neindividuální přístup
 • Intenzivní ale ne efektivní způsob
 • Poměrně vysoká cena
 • Náročné na přípravu
 • Večerní hodiny
 • Může být stresující
 • Pouze 1x-2x týdně

Pro koho jsou kurzy v institutech vhodné?

Když jazyk ovládáte a potřebujete se procvičit v konverzaci a rozmluvit, kurzy v jazykových institutech jsou dobrou volbou. Pokud jste ale nesmělí a stydíte se před ostatními (třeba jako já), určitě za kurzy peníze nedávejte. Rozhodně nedoporučujeme kurzy v institutech s rodilým mluvčím ani začátečníkům.

2) Soukromé hodiny angličtiny (a dalších jazyků) pro začátečníky

Po našich zkušenostech z kurzu jsme se rozhodli pro doučování. Sehnali jsme si slečnu, která byla bilingvní, studovala jak v ČR, tak ve Španělsku a dokázala nám perfektně vysvětlit strukturu jazyka. To, co jsme se učili několik týdnů ve institutu, jsme se s ní naučili za zlomek času. 

Hodiny byly ale drahé a čím déle nás doučovala, tím méně byly hodiny efektivní. Opět jsme měli problém, že jsme se neučili denně a dokázali jsme se k tomu donutit ještě méně než při kurzech v institutu, protože naše doučující nám všechno velmi ráda znovu zopakovala.

Navíc, čím víc jsme se znali, tím víc mluvila česky a ne španělsky. Často nám vyprávěla příběhy ze života (česky), místo aby nás učila. Nakonec jsme po pár měsících doučování ukončili.

Výhody soukromého doučování

 • Individuální přístup
 • Vhodné i pro začátečníky
 • Velký důraz na konverzaci i gramatiku
 • Na míru studentovi

Nevýhody soukromého doučování

 • Poměrně vysoká cena
 • Náročné na přípravu
 • Intenzivní ale ne efektivní

3) Aplikace na procvičování slovíček i gramatiky

Ačkoliv aplikace do telefonu často inzerují „naučte se s námi cizí jazyk“, buďme k sobě upřímní. Pouze s aplikací zdarma typu Duolingo se člověk jazyk nenaučí. Ale tím nechci na tyhle appky házet špínu. Jsou super k procvičování.

Můžete samozřejmě vyzkoušet i různé podcasty v angličtině, sledování filmů, čtení knížek. V dnešní době se najde mnoho způsobů jak na angličtinu moderní a zábavnou formou.

Pokud tedy chodíte na kurz, doučování nebo se učíte doma z učebnice, určitě si nějakou appku stáhněte do telefonu. Je důležité být v kontaktu s jazykem, který se chcete naučit, i když byste u nich stejně jako my vydrželi jen pár měsíců. A jaké aplikace používat?

Duolingo

Asi nejznámější a nejkvalitnější aplikace pro procvičování jazyků. Nabízí k výuce 30 jazyků a je plně zadarmo do určitého stupně používání.

Její placená verze ($9.99 měsíčně) vám umožní odstranit otravné reklamy a ukládat si lekce offline. Také vám zpřístupní řadu dalších materiálů. Uvítáte nejspíš i to, že je dnes už v češtině a nemusíte umět základy angličtiny pro její používání.

Aplikace Duolingo pro učení jazyků
Aplikace Duolingo pro učení jazyků

Mondly

Aplikace Mondly je zadarmo do určitého stupně a zaměřuje se na procvičování komunikace v běžných situacích (restaurace, nakupování). Co nás odradilo je to, že aplikace ještě není doladěná pro češtinu a při výuce španělštiny jsme odhalili řadu chyb v překladu. Každopádně pro zájemce máme 90% slevu na nákup všech 33 jazyků najednou.

Memrise

Tato aplikace neobsahuje jen jazykové kurzy ale i kurzy z jiných oblastí. Aplikaci doporučujeme hlavně pro rozšiřování slovní zásoby. Je velmi návyková a najdete tam například i lekce slovíček pro zkoušku IELTS.

Co se nám na aplikaci Memrise líbí, že využívá vědecké poznatky o lidské paměti a aplikuje je při učení. Naopak co nám moc nevyhovovalo, že trvá věčnost najít pořádný a kvalitní kurz.

Aplikace má i funkci review (opakování), abyste si mohli procvičená slovíčka zopakovat. Každý den se naučíte 5 nových slovíček během 5 minut. To máte za měsíc 150 nových slovíček. Aplikace je zadarmo do určité úrovně, ale vyplatí se si zaplatit PRO verzi, stojí pouze $2.50 měsíčně.

Výhody aplikací

 • Aplikace do telefonu (a většinou i pokročilá desktop verze)
 • Do určité míry ZDARMA
 • Hravé a jednoduché
 • Rozšiřování slovní zásoby
 • Efektivní
 • Vhodné pro každého

Nevýhody

 • Nekomplexní a neucelené učení jazyka
 • Nestačí pro naučení jazyka, nutno kombinovat s jiným kurzem
 • Většinou nutné být online

Pro koho jsou aplikace vhodné?

Pro každého, kdo už nějaký jazyk uceleně studuje a chce si rozšířit slovní zásobu a procvičit gramatiku.

4) Co nám vyhovovalo nejvíce: Online jazykové kurzy angličtiny (a dalších jazyků)

Nevím proč, ale k online jazykovým kurzům jsem byla skeptická. Po dvou měsících jsem ale nadšená a doporučuji kudy chodím. Mrzí mě, že jsme po nich sáhli s Lukym až nakonec. Proč? Online kurzy (alespoň ty od Online jazyky) kombinují to nejlepší z učebnic pro samouky, klasických kurzů a aplikací. Vlastně to máte vše v jednom. O Onlinejazyky.cz jsme napsali také rozsáhlou recenzi.

webové prostředí Onlinejazyky.cz
webové prostředí Onlinejazyky.cz

Vyzkoušet Onlinejazyky.cz zdarma

Online jazyky navíc můžete zkusit zadarmo, a pak se rozhodnout, jestli vás baví. Učení je systematické, zábavné a postavené na poznatcích o fungování paměti.

Nemusíte dělat nic navíc, nemusíte si vypisovat slovíčka ani nikam chodit, stačí, když si 20 minut denně sednete k počítači (nově i k aplikaci v telefonu) a vyklikáte si kurz. Je tam i speciální sekce na opakování slovíček a co vás bude určitě bavit, že můžete jednoduše sledovat váš pokrok. V kombinaci s nově spuštěnou mobilní aplikací pro iOS a Android se můžete učit opravdu všude.

Líbí se mi i garance vrácení peněz. To znamená, že pokud se vám kurz nelíbí, vrátí vám peníze. O kvalitu se ale nemusíte bát, metodika a studijní obsahy jsou vytvořené dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky a mezinárodních korpusů Univerzity Cambridge a Oxford. Další výhodou je i vstupní rozřazovací test, který většina aplikací nemá.

Jaké kurzy Online jazyky nabízejí?

Od kurzů pro začátečník až po kurzy pro experty. Učit se s nimi můžete anglicky, německy, francouzsky, španělsky, italsky a rusky. Mají speciální kurz angličtiny pro cestovatele, ale i například pro designery nebo zdravotní personál. Líbí se mi, že myslí i na děti, takže je tam angličtina pro děti i pro studenty, kteří se připravují na maturitu.

Onlinejazyky.cz nabízí ukázkové lekce zdarma
Onlinejazyky.cz nabízí ukázkové lekce zdarma

Cena: Ceny kurzů se pohybuje od 890 Kč, průměrně kurz vyjde na 2490 Kč. Pokud to ale přepočítáte na měsíc angličtiny, vyjde vás to na méně než byste dali jednu jedinou hodinu v jazykovce nebo za soukromou lekci s lektorem.

Výhody kurzů online

 • Individuální studium
 • Dobrý poměr cena/výkon
 • Hravé a zábavné
 • Efektivní, stačí 20 minut denně
 • Sledování pokroku
 • Vstupní rozřazovací test
 • Automaticky opakujete látku stále dokola, aniž byste si toho všimli
 • Možnost připlatit si kurz konverzace

Nevýhody

 • Nutnost studovat online
 • Konverzační klub funguje pouze v angličtině

Pro koho jsou Online jazyky vhodné?

Pro každého s přístupem k internetu. Nám nejvíc vyhovuje to, že se můžeme učit na cestách a nemusíme tahat učebnice.

5) Učebnice jazyků pro samouky. Která je nejlepší?

Když si tak čtu, co všechno jsem vyzkoušela, už si říkám, že bych měla umět nejméně pěti jazyky. 🙂

Co se týče učebnic jazyků na doma, nejvíce mi vyhovují ty od vydavatele LEDA (většinou s názvem „angličtina nejen pro samouky“), vyzkoušela jsem od nich francouzštinu, němčinu a polštinu, jsou skvěle strukturované, mají k tomu audio lekce na cédéčku a sešit s cvičeními.

Musím říct, že mě osobně učebnice jazyků vyhovovali více než kurzy v jazykovkách. Ráda se učím vlastním tempem a nesnáším, když mě někdo stresuje. Na druhou stranu se určitě nevyrovnají kurzům s Online jazyky, protože jsou daleko náročnější na přípravu a motivaci.

Většinu knih vydavatelství LEDA pořídíte za skvělých podmínek na Martinus.

Cena: Od 200 Kč

Výhody učebnic pro samouky

 • Vysoký poměr cena/výkon
 • Komplexní učení jazyka
 • Není stresující
 • Vhodné pro začátečníky

Nevýhody

 • Náročné na motivaci
 • Nelze označit za zábavné
 • Náročné na přípravu (vypisování slovíček, manuální kontrola cvičení)
 • Nepřizpůsobí se vám na míru
 • Není vhodné na cesty
 • Audio je na CD (já nevím jak vy, ale to já v macbooku nepřehraju)

Konverzace v angličtině aneb jak se rozmluvit přes SKYPE

Nejlepší je vycestovat na pracovní víza do zahraničí, kde vám nezbyde nic jiného než mluvit. Já jsem se takhle rozmluvila v Kanadě. Proč? Zjistíte, že ne všichni umí perfektně anglicky (to je překvapení, co) a je v pohodě dělat chyby. A dělat chyby je přínosné, však se říká, že chybami se člověk učí, ne?  Pokud nemáte možnost vycestovat, nejspíš se budete muset poohlédnout po jiném způsobu, jak se rozmluvit. Můžete zvolit kurz konverzace, doučování s rodilým mluvčím nebo zkuste aplikaci italki.

V italki si můžete najít i profesionální učitele angličtiny a v sekci „komunita“ zas tzv. jazykového partnera. S tím si pak povídáte přes skype. Nebo si zaplaťte hodiny v online konverzačním klubu. Pokud máte strach, že se „ztrapníte“ před profíkem, doporučuji si zkusit procvičovat konverzaci ZDARMA s dalšími studenty.

Pár myšlenek nakonec

Pokud jste článek dočetli až sem, nejspíš chápete, že za u nás nejvíce vedou při učení Online jazyky. Proto než investujete do něčeho jiného, zkuste si jejich kurz ZDARMA. Třeba vám vyhovovat nebudou, každý jsme jiný a nečekáme, že to, co je nejlepší pro nás, musí být nejlepší pro všechny. Ale za zkoušku nic nedáte, ne? 

Bojujte se svým blokem

Druhou mou radou je: Mluvte. Ano, říká vám to člověk, který se ještě před pár lety bál mluvit, nechtěla jsem ani zvedat telefony a bylo mi z mluvení anglicky špatně. Teď mi nedělá problém 8hodinová prezentace v angličtině. Jediné, co jsem potřebovala, bylo ten blok překonat jednou, dvakrát, třikrát… Pokaždé to bylo o něco jednodušší, až jsem zjistila, že mi mluvit vlastně nevadí. Dokonce, raději dnes přednáším v angličtině než v češtině.

Třetí rada na konec: Učení jazyka vás nesmí stresovat

Moje maminka se dlouhá léta snažila  naučit anglicky, ale i když chodila několik let do jazykovky, bála se mluvit. Nikdy jsem jí vlastně neslyšela říct víc než jednu větu. Když k nám na Vánoce přiletěly kamarádky z Kanady, úplně mi vyrazila dech. Hodiny v jazykovce ji totiž stresovaly a nejspíš proto si ten stres přenesla i do samotného jazyka. Teď chodí ale ke kamarádce, se kterou se cítí dobře.

Pokročila za pár měsíců natolik, že sotva jsme otevřeli dveře, hned začala na naše kamarádky mluvit, vtipkovala a během celého pobytu si s nimi povídala. My s bráchou jsme jen zírali. Učte se proto tak, jak to vyhovuje vám, jazyk vás nesmí stresovat. A nebojte se. Většina lidí ocení, že se mluvit snažíte.

O dalších způsobech, jak se učit jazyky, píše také Hanka z nanomadskestezce.cz. Určitě se podívejte pro další inspiraci! Kurzy angličtiny srovnával také web 5nej.

Přeji vám hodně štěstí a já se teď jdu věnovat španělštině. Pokud máte nějaké další tipy, určitě nám je napište do komentářů.

Jak se naučit anglicky během 4 týdnů?

Cizí jazyk se lze naučit za čtyři týdne bez problémů, ale musíte studovat opravdu každý den. Za čtyři týdny byste se měly domluvit alespoň v restauraci, na letišti, v obchodně a v hotelu. Nečekejte, že budete okamžitě rodilým mluvčím.

Dobře ale jak na to? Já osobně doporučji vyzkoušet Onlinejazyky.cz. S nimi se Lukáš naučil španělsky tak, že jsme v Mexiku nemuseli používat angličtinu. Je nutné se učit každý den alespoň 20 minut. Pokud se potřebujete opravdu jazyk naučit, doporučuji 2x denně 20 minut, ale musíte si dělat přestávky.

Ačkoliv Online jazyky stačí, vhodné je si začít pouštět písničky a zkoušet vnímat jejich slova. Doporučuji to více, než se dívat třeba na filmy s titulkami, protože většina lidí si čte titulky a nevnímá vůbec slova. Pokud ale máte nějaký seriál, který znáte v češtině nazpaměť, můžete si ho zkusit pustit v daném jazyce.

Související články

1 COMMENT

 1. Děkuji za doporučení Online jazyky. Ani jsem o nich nevěděl. Učím se italsky s knihou (náhoda, mám od Ledy, je dobrá opravdu), ale samozřejmě není tak motivační a zpětná vazba je velmi malá. Potřebuji pošťouchnout. Chtěl jsem vyzkoušet Mondly, ale při hledání na netu jsem narazil na vaší stránku a na vaše doporučení vyzkoušel Online jazyky. Jsem docela dost nadšený, půjdu do toho. 😉

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

SeberozvojJak se rychle naučit cizí jazyk?

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu