...

Dovolená Santorini: 16 nejlepších tipů, co vidět

Santorini patří k těm nejkrásnějším a nejfotogeničtějším řeckým ostrovům a nemůžeme se proto divit, že na něj zavítá přes dva miliony turistů ročně.

Pláže na Santorini jsou úplně jiné než na ostatních řeckých ostrovech, je tu černý a červený písek, turisty spíše než pláže lákají fotogenické bílé vesnice s modrými střechami a romantické západy slunce.

Pojďme se nyní podívat, co vidět a dělat na Santorini, pokud se sem chystáte na dovolenou.

Dovolená Santorini: Nejkrásnější místa, která vidět
Dovolená Santorini: Nejkrásnější místa, která vidět

Počasí na Santorini: Kdy jet do Řecka

Pokud chcete vyrazit na Santorini v době, kdy budete mít jistotu skvělého počasí, musíte si naplánovat dovolenou na červenec či srpen. V tomto období je zde ale nejvíce turistů. Pro ty z vás, kteří si sice chtějí zaplavat, ale potřebují pro dovolenou větší klid, tak bude ideální červen nebo září.

  • Hlavní turistická sezóna (červenec a srpen): Jak už jsme zmínili v úvodu, na Santorini proudí přes 2 miliony turistů ročně a většina z nich v hlavní sezóně. V červenci a srpnu je voda ideální ke koupání a teplota během dne může přesahovat i celý váš pobyt 30°C. Nicméně, berte na vědomí, že v těchto měsících je ostrov velmi přeplněný a ceny ubytování jsou nejvyšší.
  • Přechodová sezóna (květen, červen, září, říjen): Teploty jsou příjemné, obvykle se pohybují mezi 20°C – 30°C. Moře je stále dostatečně teplé pro plavání. Méně turistů znamená klidnější prostředí a mírně nižší ceny.
  • Mimo sezónu (listopad až duben): Během těchto měsíců jsou teploty chladnější, často klesají pod 15°C, a moře je příliš chladné na koupání. Mnoho hotelů a restaurací je zavřených, ale na druhou stranu zažijete ostrov bez davů a ochutnáte tak autentický řecký život.
MěsícPrůměrná teplota vzduchu (°C)Průměrná teplota moře (°C)
Leden12 – 1616
Únor12 – 1616
Březen13 – 1716
Duben15 – 2017
Květen20 – 2519
Červen24 – 2922
Červenec26 – 3024
Srpen26 – 3025
Září24 – 2824
Říjen20 – 2522
Listopad17 – 2220
Prosinec13 – 1718

Kde hledat nejlevnější a nejlepší zájezdy na Santorini

Pokud chcete najít nejlepší a nejlevnější zájezdy na Santorini, doporučuji navštívit portál Invia. Tento populární cestovní portál nabízí rozmanitý výběr zájezdů od více jak 150 českých cestovních kanceláří. Přes portál Invia můžete snadno porovnávat ceny mezi různými cestovními kancelářemi a vybrat si tu nejvýhodnější nabídku.

Pokud se nechcete stresovat, doporučujeme rezervovat zájezd včas, ideálně přes tzv. First Minute nabídky. Santorini je opravdu populární, a pokud to budete nechávat na Last Minute nabídky, může být vše dobré vyprodané. Na druhou stranu občas na poslední chvíli na portálu Invia ulovíte tak levné zájezdy, že je to výhodnější, než kdybyste letěli na vlastní pěst.

Kde si půjčit auto na Santorini

Pokud chcete vyrazit na Santorini na vlastní pěst, můžete si půjčit auto na letišti. My používáme už dlouhá léta službu RentalCars, kde si snadno porovnáte nabídky jednotlivých poskytovatelů.

Dovolená Santorini: Nejkrásnější místa, která vidět
Dovolená Santorini: Západ slunce

Tipy na nejlepší hotely na Santorini

Pro ty, kteří hledají luxusní ubytování na Santorini, je tu nádherný AVAL All Suite Hotel. Tento hotel, ceněný pro své moderní a čisté apartmány, nabízí hostům nejen pohodlí, ale také možnost vířívky přímo na pokoji. Najdete ho v Mesarii, ve středu ostrova, a poskytuje ideální výchozí bod pro objevování Santorini.

AVAL All Suite Hotel
AVAL All Suite Hotel

Ještě lepším hotelem je Olvos Luxury Suites, pro mnohé ale může být už mimo budget.

Co vidět a dělat na Santorini

Co na Santorini vidět a dělat? Nemusíte se bát, na Santorini se nelze nudit. Santorini je skvostem Kyklád, kde můžete poznávat netradiční pláže s černým či červeným pískem, vyrazit na výlety za archeologickými vykopávkami nebo se projít po vulkánu.

Dovolená Santorini: Co vidět na Santorini

Nejkrásnější pláže a přístavy na Santorini v Řecku

Na Santorini najdeme úchvatné pláže, které jsou proslulé svým jedinečným charakterem a sopečným původem. Každá z nich nabízí úplně odlišný zážitek, ať už hledáme černý písek, jasně červené útesy nebo pohodové zátoky. Nečekejte ale typický bílý písek, který můžete najít například na Lefkadě nebo na Korfu.

Pláž Perissa Black Sand Beach

Jak už jsme zmínili, pláže na Santorini jsou zcela jiné než na ostatních řeckých ostrovech, a to především kvůli vulkanickému původu ostrova. Na pláži Perissa tak najdete černý písek, který je extrémně zajímavý v kombinaci s křišťálově čistou vodou.

Nejkrásnější pláže na Santorini: Perissa
Nejkrásnější pláže na Santorini: Perissa

Kokkini pláž

Kokkini (Red Beach anglicky či Červená pláž česky) není vůbec obyčejná. Je známá pro své červené útesy a písek, který dává vodě nádhernou tmavě tyrkysovou barvu. Přístup na pláž není úplně snadný, ale výhled na barevné útesy a možnost šnorchlování stojí za námahu.

Kokinni pláž na Santorini
Kokinni pláž na Santorini

Pláž Kamari

Ani Kamari pláž nevypadá jako z typických řeckých fotek. Je tvořená dlouhým pásem černých oblázků. Najdete tu velké množství barů a restaurací s výhledem na moře, takže si zde můžete dát řecké víno nebo letní koktejl a užívat si tu pravou dovolenkovou atmosféru.

Pláž Kamari
Pláž Kamari

Ammoudi Bay

Ammoudi Bay, malebný přístav pod útesy Oia, je oblíbenou lokací na romantické večeře. Můžete se tady ale i vykoupat v klidných vodách nebo vyrazit na výlet lodí k sousednímu ostrovu Palea Kameni za vulkánem.

Ammoudi Bay patří mezi nejkrásnější místa na Santorini
Ammoudi Bay patří mezi nejkrásnější místa na Santorini

Památky na Santorini

Pokud jste milovníci historie, tak ani Santorini vás nezklame. Najdete tu prehistorické i antické památky a samozřejmě nechybí ani tradiční řecká architektura.

Fira

Určitě musíte navštívit hlavní město na Santorini, kde vládnou budovy ve tvaru kostky bílého cukru, najdete je podél okraje tyčící se kaldery. Je odsud také nádherný výhled na pobřeží – zvláště při západu slunce, kdy je celé město zalité zlatým světlem.

Fira: Santorini
Fira: Santorini

Agios Theodori

Kostel Agios Theodori je dokonalým příkladem tradiční řecké architektury s jeho zářivě bílými zdmi a charakteristickou modrou kopulí. Kostel je nejen oázou klidu pro ducha, ale i parádní kulisa pro fotografování. ☺️

Památky na Santorini: Agios Theodori
Památky na Santorini: Agios Theodori

Akrotiri

Akrotiri na Santorini je jedním z nejzajímavějších archeologických nalezišť v Řecku a je absolutní nutností pro každého milovníka historie nebo fanouška starověkých civilizací.

Tento dávný městský komplex byl pohřben pod vrstvou popela během masivní erupce sopky Thera přibližně v roce 1627 př. n. l., což jej učinilo jedním z nejlépe zachovaných příkladů minojské civilizace.

Pokud se tam chcete podívat, doporučujeme si předem zakoupit vstupenky přes GetYourGuide, pokud necestujete na Santorini s cestovní kanceláři.

Starověká Théra

Starověká Théra, významné archeologické naleziště, se nachází na vrcholu Mesa Vouno na Santorini v Řecku. Tato osada sloužila jako hlavní město ostrova v antice a poskytuje nádherné výhledy na Egejské moře. Její strategická poloha byla vybrána pro obranu a pro nádherný výhled.

Návštěvníci Starověké Théry mohou během procházky mezi zříceninami obdivovat zbytky veřejných budov, domů, ulic a divadla. Zvláště působivé jsou pozůstatky nástěnných maleb a různé objevené artefakty.

Starověká Théra – tip, co navštívit na Santorini
Starověká Théra – tip, co navštívit na Santorini

Tipy na výlety po vulkanické krajině na Santorini

Santorini nám nabízí úchvatné procházky a dobrodružství v přírodě, které oslavují jak vulkanickou aktivitu ostrova, tak i jeho nepopsatelné panoramatické výhledy.

Výlet lodí k horkým pramenům a na procházku k vulkánu

Prozkoumejte srdce vulkánu na Santorini v rámci fascinujícího lodního výletu na kráter Nea Kameni. Tento zážitek začíná odvážnou procházkou z přístavu ve Fira, kde se můžete těšit na malebné výhledy a zajímavou cestu kolem oslů, symbolu ostrova. Po příjezdu na Nea Kameni vás bude čekat výzva v podobě půlhodinového výšlapu na vrchol vulkánu, kde budete svědky síry a kouře unikajícího z kráteru – skutečný doklad vulkanické aktivity.

Cesta je lemována ostrými lávovými kameny a pestrobarevnými květy, které kontrastují s tmavými vulkanickými horninami. Nezapomeňte si vzít s sebou vodu a pořádné boty.

Další částí výletu je zastávka u horkých pramenů, kam se můžete dostat plaváním z lodi. I když voda může být chladnější, teplota se zvyšuje, jak se přibližujete k pramenům. Pro ty, kteří nejsou zdatní plavci, je možné zůstat na palubě lodi a užívat si výhledu.

Tento výlet si snadno zarezervujete přes GetYourGuide.

Jízda na koni v sopečné krajině

Pokud chcete zažít něco netradičního, na GetYourGuide najdete i skvělý výlet na koních po vulkanické krajině.

Gastronomie a vinařství na Santorini

Gastronomie na Santorini je stejně působivá jako její krajina. Ostrov je známý svou jedinečnou půdou vulkanického původu, která dodává místním produktům nezaměnitelnou chuť.

Nesmíte typická jídla, jako je „fava“, krémová kaše z cizrny, nebo „tomatokeftedes“, pikantní rajčatové placičky. Santorinská vína, zejména slavné odrůdy jako Assyrtiko, jsou vysoce ceněna pro svou výraznou minerální chuť a svěžest, která skvěle doplňuje místní jídla.

Víno na Santorini je naprosto skvělé
Víno na Santorini je naprosto skvělé

Santo Winery

Santo Wines na Santorini nabízí skvělý zážitek pro milovníky vína i pro ty, kteří chtějí objevit krásy ostrova. Toto vinařství, situované nedaleko vesnice Pyrgos, je známé svou výjimečnou polohou na útesu, odkud se naskýtají úchvatné výhledy na kalderu.

Kromě ochutnávky široké škály místních vín můžete v Santo Wines také zajít do jejich restuarace, která nabízí ochutnávkové menu řeckých specialit za cenu 110 nebo 125 eur pro dvě osoby.

Prohlídky vinařství stojí 12 eur na osobu, včetně 20minutové prohlídky a ochutnávky dvou vín: Assyrtiko a Kameni. K dispozici je také obchod s vínem a delikatesami, kde si můžete zakoupit celou řadu vín Santo a místní gurmánské produkty. Vinařství je otevřeno celoročně, v letních měsících až do půlnoci, což umožňuje návštěvníkům užít si večerní atmosféru s výhledem na západ slunce nad kalderou.

Pro ty, kteří chtějí Santo Wines navštívit autobusem, jsou k dispozici přímé autobusové spoje z Firy, Perissy a Akrotiri.

Vinařství Domaine Sigalas

Domaine Sigalas Winery, situované v malebné vesnici Oia na Santorini, je známé svým kvalitním vínem, které získalo uznání na mezinárodních trzích a řadu ocenění v mezinárodních soutěžích.

Zakladatelem vinařství je Paris Sigalas, který začal svou činnost v roce 1991 v rodinném sklepě a později, v roce 1998, postavil moderní vinařství a 30hektarový vinohrad, kde pěstuje místní odrůdy hroznů, jako jsou Assyrtiko, Aidani, Athiri, Gaidouria, Platana a Mavrotragano. V roce 2003 byla společnost přejmenována na „Domaine Sigalas“.

Snadno se sem dostanete i autobusem, nejbližší zastávka autobusu (trasa Oia-Fira) je vzdálená asi 20 minut chůze od vinařství​.

Určitě ochutnejte místní vína na Santorini
Určitě ochutnejte místní vína na Santorini

Muzeum vína v přírodní jeskyni

Koutsogiannopoulos Wine Museum na Santorini se nachází v přírodní jeskyni, osm metrů pod zemí, a rozprostírá se v labyrintu dlouhém 300 metrů. Realizace muzea trvala rodině Koutsogiannopoulos 21 let tvrdé práce.

Muzeum představuje historii vinařství a život vinařů na Santorini od roku 1660 do roku 1970.

Expozice obsahuje zajímavé prvky jako zvukové efekty, aranžmá s nehybnými figurínami a autentické stroje, nástroje a kontejnery, včetně některých vzácných kousků. Rovněž jsou prezentovány různé etapy výroby vína, od prořezávání a orby po sklizeň, šlapání a vážení hroznů.

Návštěvníci mohou podniknout samostatnou prohlídku muzea s audio průvodcem dostupným ve 14 jazycích. Vstupenku si snadno a spolehlivě koupíte přes GetYourGuide.

Prohlídka končí v kanceláři Grigoria Koutsogiannopoulose, zakladatele rodinného vinařství, kde si mohou prohlédnout jeho osobní věci z roku 1870. Po prohlídce je k dispozici degustační místnost, kde návštěvníci mohou ochutnat čtyři nejlepší vína z rodinného vinařství.

Muzeum rajčat

Tomato Industrial Museum „D. Nomikos“ na Santorini je fascinující místo, které nabízí návštěvníkům jedinečný pohled na historii zpracování rajčat na ostrově.

Muzeum se nachází na pláži Vlychada, v oblasti s impozantními vulkanickými skalními útvary, a je umístěno v bývalé továrně na zpracování rajčat rodiny Nomikos, která byla transformována na moderní průmyslové muzeum v roce 2014.​

Zajímavostí je, že maloplodé rajče z Santorini je typickým produktem ostrova, známým svou malou velikostí, tvrdou slupkou, šťavnatou dužinou a sladkou chutí, což je ideální pro výrobu rajčatového protlaku.

Tato jedinečná chuť je dána aridním, ale bohatým vulkanickým půdám Santorini. Bývalá továrna byla založena Georgem Nomikosem v roce 1945 a fungovala až do roku 1981, kdy byla její činnost ukončena kvůli dramatickému snížení pěstování rajčat na ostrově​​.

Muzeum je otevřené od dubna do listopadu od úterý do neděle v čase od 10:00 do 18:00. Vstupné pro dospělé činí 10 €, zatímco pro děti od 12 do 18 let, studenty a seniory (nad 65 let) je vstupné snížené na 6 €. Děti do 12 let mají vstup zdarma​​.

K muzeu se snadno dostanete místním autobusem z Firy (20 minut jízdy), taxíkem nebo vlastním autem. K dispozici je dostatek parkovacích míst na ulici u muzea​

Rybolov na Santorini

Rybolov na Santorini je extrémně populární. Santorini Fishing Tours nabízí zážitkové rybářské výlety, kde se můžete těšit na tradiční rybolov, opalování, ochutnávku řecké kuchyně a plavání.

Tato společnost poskytuje veškeré potřebné vybavení pro rybolov a zkušený personál vás provede celým procesem. Pokud něco chytíte, můžete si rybu ugrilovat přímo na palubě, zatímco si budete vychutnávat výhled na západ slunce a místní víno.

Tipy na další aktivity na ostrově

Na Santorini se nám nabízí široká škála volnočasových aktivit na moři, které jsou nejen zábavné, ale i skvělým způsobem, jak prozkoumat přírodní krásy ostrova. Můžeme si užívat aktivní odpočinek na vodě, ať už se rozhodneme pro kajakování a šnorchlování, nebo se vydáme na rybolov.

Šnorchlování nebo výlet na jachtě

Pokud vás nebaví jen ležet na pláži, jste unavení z ochutnávání vín a fotoaparát už máte plný bílých domečků s modrými střechami, je čas vyrazit na nějaký výlet na lodi. Přes GetYourGuide nebo svého průvodce si můžete snadno rezervovat výlet na šnorchlování nebo celodenní výlet na katamaránu.

Nezaujalo vás Santorini? Přečtěte si náš článek: Kam na dovolenou v Řecku.

Často kladené otázky

Kde je Santorini?

Santorini je ostrov v jihovýchodním Egejském moři.

Kdy jet na Santorini?

Pokud se chcete koupat, pak je ideální období od června do září.

Jak se dostat na Santorini?

Na Santorini se dostanete velmi snadno letecky nebo pak z pevninského Řecka trajektem.

Jak cestovat po Santorini?

Nejjednodušší je si půjčit přes RentalCars auto nebo využít místní autobusové spoje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaŘeckoDovolená Santorini: 16 nejlepších tipů, co vidět

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu