...

3 tipy na kempování v USA a Kanadě

Když jsme vyrazili na naší tří měsíční cestu po Kanadě a USA, měli jsme docela naivní představy, jak vše bude vypadat kempování v USA a Kanadě. Představovali jsme si, jak každý večer zastavíme v kempu, rozděláme si oheň, vytáhneme kempovací židličky a uvaříme si lahodnou večeři na našem mobilním vařeči. Jak vzdálené je to od pravdy jsme pochopili záhy.

Kolik stojí kempy v USA a Kanadě

Platit za kemp každý den $ 25 – $ 50 bylo pro nás finančně neúnosné, a tak se naše večery staly honem na to, kde zdarma přespat, kde si uvařit a jak najít sprchy.

Za ty tři měsíce jsme se o cestování autem ale leccos naučili a dnes se s vámi chceme o to podělit. Pokud byste k tomu něco doplnili, napište nám to do komentářů.

Kempování v USA a Kanadě

Kde kempovat v USA a Kanadě zadarmo

Někdy to bylo jednoduché, jindy to vyžadovalo velkou dávku improvizace a občas jsme museli porušit zákony. Tady je jednoduchý seznam míst, kde jsme často kempovali:

Kempování v USA zdarma: Dispersed camping

První naše volba bylo hledat kempy zadarmo. Na freecampsites.net lze najít kempy, které sice nemají povětšinou ani záchody a jen zřídka na nich objevíte piknikové stoly, ale kempování na těchto místech je zcela ZDARMA. Funguje to na principu, kdo dřív přijde, ten kempuje. Někde je to prakticky jen udusané pole, jindy narazíte na celkem udržované kempovací místa.

lukas_vareni_USA
Takhle jsme si vařili, v podstatě kde to šlo 🙂

Tyto kempy jsou na „půdě, která patří všem Američanům” a jsou tu zde proto, abyste si nerušeně mohli užívat přírody bez toho, abyste pár metrů čtverečních museli sdílet s dalšími desítky kemperů. Kempovací místa jsou proto od sebe často velmi vzdálená a občas musíte k nim jet po velmi špatné cestě.

Rest Area (Odpočívadla)

Odpočívadla

Při hlavních tazích mnohdy najdete odpočívadla pro řidiče kamionů, kde můžete zůstat až 8 hodin. Ve Washingtonu a Oregonu jsme takto přespávali velmi často, protože je na nich pitná voda, toalety, piknikové stoly a především tu najdete temná místa, kde vás neruší při spánku lampy.

Supermarkety – kempování v USA

HowToBoondockAtWalmart 2

Na většině parkovišt u Wallmartů lze parkovat přes noc. Doporučuji si to předtím ověřit, nebo pak na místě se rozhlédnout, jestli uvidíte motorové domy, které Wallmarty hojně využívají.  Parkovat přes noc se dá i na parkovištích jiných supermarketů, většinou jsou označené na výše zmíněné stránce freecampsites.net. Tohle parkování má nevýhodu v množství lamp, které, pokud nemáte dobře zatemněné auto, vám spánek nezpříjemní.

Truck stop

Přes USA jezdí velké množství kamionů, proto jsou mnohé benzínové pumpy jim přizpůsobené. Na těchto benzínových pumpách je pro kamiony zázemí včetně sprch. My jsme občas spali na parkovištích těchto pump, ale hluk z kamionů a světlo nedělá z přespávání zrovna hotelový klid.

Parkoviště u vícedenních treků (hiků)

Oficiálně se to nesmí, ale když je největší nouze i to lze. Když jsme vyráželi na Panorama Ridge Trail, přespali jsme v autě přímo u začátku trailu, kde stojí přes noc auta, protože lidi na tuto túru chodí na více dnů. V takovém případě zaparkujte, zalezte si dozadu a předstírejte, že tam nejste.

Bryce Canyon
Místo, kde byste mohli přes noc klidně zůstat 🙂

Gravel Roads (Polní cesty)

Využívali jsme především na Aljašce a v méně obydlených místech Britské Kolumbie. Nebezpečí je, že se můžete ocitnout na cizím pozemku, záleží proto velmi na vašem zdravém úsudku a především místě.

red chiquita dodge grand caravan
Parkování přímo u silnice na kamenné pláži

Jak vyhledávat místa ke kempování zadarmo 

Vyhledat místo na spaní v autě je mnohdy něco mezi uměním a štěstím. Američani mají pro tento styl kempování zadarmo speciální výrazy: Boondocking a freecamping jsou nejpoužívanější slova, která jsme zadávali do vyhledávačů.

Co nikdy nedělat

Neparkujte na parkovištích veřejných parků ve městech. Je podezřelé být někde jediným autem. Pokud je někde vyloženě napsané „no overnight parking” je více než jisté, že tato místa monitorují a není nic horšího, než být probuzen ve 3 hodiny ráno, že máte odjet. Pokud už nemáte kam jít, vyberte si parkoviště hotelu spíš než obytnou zónu. Přijeďte pozdě, odjeďte brzy ráno.

Kde se umýt zadarmo v USA

Čím více dnů jsme byli bez sprch, tím více naše nálada byla pod psa. Zhoršovalo se to s počtem najetých kilometrů a mnohdy byla naše večery a rána protkaná zoufalým hledání sprch. V posledních dvou týdnech jsme byli ochotni dát za sprchu každý den cokoliv, a také to bylo první, co jsme zjisťovali o místě, kam jsme se chystali.

sprcha

Placené sprchy v kempech

Mnohé kempy vám prodají pouze sprchu. Ceny se velmi liší, může jít o $ 1 i o $ 10.  Někdy jsou časované, jindy neomezené. Špatná zpráva je, že ve velmi turistických oblastech Kanady i USA prodej pouze sprch ruší nebo je výrazně zdražují.

Laundromaty (prádelny)

Setkali jsme se s tím především na Aljašce, Britské Kolumbii, a pak ve Washingtonu. Ať už na čtvrťáky nebo s platbou předem, cena se povětšinou pohybovala kolem $ 3 – $ 6 dolarů a byly časované. Často se nám podařilo se vysprchovat najednou, což u kempů nejde.

Truck stops

Zmiňované zázemí pro řidiče kamionů je vybaveno i sprchami. Pokud ale nejste řidič kamionu, stojí vás sprcha $ 12 dolarů. Sprchovat se ale můžete jít i ve dvou a není časově omezená.

Národní parky a státní parky v USA

Zjistili jsme to poněkud pozdě, ale ve většině národních parků dostanete noviny, ve kterých lze vyčíst, kde se dá sprchovat. I menší státní parky, kterých je milion, mají povětšinou sprchy, ať už zadarmo nebo na čtvrťáky. Vstup do státních parků bývá kolem $ 10 za auto.

Bazény

Vstup do bazénů může být levnější než sprcha v kempech. My jsme toho využívali v Oregonu i Kalifornii. Za $ 3 – $ 6 dolarů jsme si zaplatili vstup do bazénu a došli jsme se pouze vysprchovat.

Výšlap na Cathedral Lake jsme dali skoro v běhu

Jezera, řeky

Doporučuji se zeptat v infocentrech, v jakých jezerech/řekách je nejlepší se koupat. My asi nejsme úplně jezerní lidé.  V jezeru jsme se vykoupali pouze v Lake Tahoe, a pak v Yosemitech. Tam to nebylo moc příjemné, voda měla asi 13 stupňů.

Koupani Donut
Taková místa přímo vybízejí k tomu se vykoupat

Jak se nezbláznit při dlouhých přesunech autem

Když jsme jeli na Aljašku, cesta trvala 38 hodin, jeli jsme ji 3 dny bez zastávky. V těch 3 měsících jsme trávili v autě 4-12 hodin denně jízdou. Rádia hrála stále ty samé písníčky dokola a naše playlisty se nám velmi záhy oposlouchaly. Abychom se z toho nezbláznili, poslouchali jsme nejrůznější vzdělávací podcasty, ale i audioknihy. Zde je výběr z toho nejlepšího, co jsme poslouchali. Jen tak pro inspiraci.

Audioknihy

Steve Jobs – Walter Issaacson

Jo Nesbo

Časopisy

Časopis Reportér

Podcasty

Tim Ferris

Noah Kagan Presents

Tipy a triky jak ušetřit při cestování

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak dlouho předem bych měl rezervovat místo v kempu?

My jsme si žádné rezervace nedělali, ale kempy u národních parků byly plné, proto je vhodné si dělat rezervace i 6 měsíců dopředu v těchto žádaných lokalitách.

Kolik stojí kempy v USA?

Běžně se ceny pohybují od $40 do $50 a $60-$100 v hlavní sezóně v národních parcích.

Je kempování v USA bezpečné?

Ano, kempování v USA je bezpečné.

Je kempování v Kanadě bezpečné?

Kempování v Kanadě je bezpečné, Kanada patří k nejbezpečnějším zemím na světě.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestovatelské tipy3 tipy na kempování v USA a Kanadě

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu