...

Střední Slovensko: Proč vyrazit a co tam dělat?

Slovensko nejsou jen Tatry (i když je všichni milujeme) a Bratislava. Naši sousedé mají tolik nádherných koutů, že byste roky nemuseli jezdit nikam jinam. My jsme se v červnu zamilovali do středního Slovenska, vyrazili jsme do Banskobystrického kraje a už teď se těšíme, že se sem vrátíme. Navštívili jsme Banku lásky, podívali jsme se do dolu a viděli tak romantickou vesnici, že by mohla o půvab soutěžit i se slavným Hallstattem.

Mapa zajímavostí středního Slovenska

 

Co dělat v Banskobystrickém kraji a okolí

Harmanecká jaskyňa

kluk v harmanecke jeskyni
Návštěva Harmanecké jeskyně ve středním Slovensku v Banskobystrickém kraji

Dlouho jsme jeskyně s Lukášem vynechávali a až tady jsme zjistili, jakou jsme dělali chybu. Pokud můžete, vyrazte na střední Slovensko a podívejte se do této nádherné krápníkové jeskyně, která se nachází v Kremnických vrších (v hraniční oblasti s Velkou Fatrou), 16 km na severozápad od Banské Bystrice, kousek od obce Harmanec.

Po krátké, ale velmi strmé túře dlouhé 1,5 km, se dostanete od parkoviště k Harmanecké jeskyni, která se nachází na vrchu Kotolnica v 821 metrech. Díky tomu, že od parkoviště musíte zdolat 260 metrů, máte odsud nádherné výhledy do kopcovitého okolí. Celková délka jeskyně je 3123 metrů, ale pro turisty je zpřístupněný pouze jeden kilometr. I v horkých teplých dnech je v jeskyni kolem 6 stupňů, tato teplota se zde drží celoročně.

Během druhé světové války se zde partyzáni schovávali před nacisty, dnes tu bydlí přes zimu akorát tisíce netopýrů. Nemusíte se ale bát, v létě tu potkáte tak maximálně pár zbloudilců (netopýrů). My viděli jen jednoho.

Informace o Harmanecké jeskyni
  • Otevírací doba: dle sezóny, obvykle od úterý do neděle po celý den, aktuální zde
  • Cena: 6 EUR dospělí, 5 EUR studenti, 3 EUR děti

Vodný splav Rakytovo

Vodný splav Rakytovo
Vodný splav Rakytovo

Když už budete v Harmanecké jeskyni, zastavte se u posledního funkčního vodního žlabu na Slovensku i v Evropě. Dříve se vodními žlaby posílalo dřevo z lesa do údolí. Tento vodní žlab má 2450 metrů, začíná v nadmořské výšce 700 metrů a končí v 532 metrech. U vodního žlabu je líbezná chaloupka, která tvoří hezkou kulisu pro fotografie žlabu.

Banská Bystrica

Banská Bystrica - výhled na město
Banská Bystrica – výhled na město

Toto půvabné město bylo kdysi údajně vyhlášeno nejkrásnějším městem Československa. Co je na tom pravdy, budete muset posoudit sami, ale dnes je to dynamicky rozvíjející kulturní centrum, které je skvělým výchozím bodem pro turistiku i cykloturistiku.

Konají se tu často hudební akce na náměstí, je tu plno restaurací s venkovním posezením, a dokonce tu mají i svou šikmou věž (Hodinová věž z roku 1552), která má sklon 9 stupňů a lze na ni vylézt. Banská Bystrica je šestým největším městem Slovenska, je kulturním a ekonomickým městem středního Slovenska a je neodmyslitelně spjata s hornickou historií regionu.

Víno a sýry

Farma hiadlovských
Farma Hiadlovských

Ke Slovensku neodmyslitelně patří nejen halušky, brynza a borovička. Sýry a vína tu mají vynikající, a pokud vyrazíte na střední Slovensko, měli byste jim dát minimálně šanci. My jsme se za vínem a dobrým jídlem vypravili na farmu Hiadlovských, kde jsme ochutnali nejen místní vulkanická vína, ale i další vína z celého Slovenska.

Špania Dolina

Špania dolina
Špania dolina

Špania dolina je nádherná hornická obec, která je známá především pro staletí historie těžby mědi. Těžba mědi tu má vlastní muzeum, ale určitě nevynechejte i zbytek vesnice, kde najdete například jednodenní zážitkovou historickou školu, která nás naprosto okouzlila. Samotná obec je tak krásná, že se ji nebojím zařadit mezi nejkrásnější vesnice v Evropě.

Informace o Špania Doline
  • Otevírací doba muzea: pouze na objednání, volejte +421 905 651 057
  • Otevírací doba historické školy: pouze na objednání, minimálně 10 osob

Pustý hrad

Pustý hrad pri Zvoleni, Slovensko
Pustý hrad pri Zvoleni, Slovensko, foto: Slovakia.travel

Ještě před rokem 1992 se to nevědělo, ale kousek od obce Zvolen se nachází nejrozsáhlejší hradní zříceniny nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě. Hrad byl postaven ve 12. století, ale místo bylo osídleno od doby bronzové, to dokázal dlouholetý archeologický výzkum Václava Hanuliaka na horním hradě mezi lety 1992 a 2008.

Dřevěný kostel Hronsek

Dřevěný kostel Hronsek
Dřevěný kostel Hronsek

Na Slovensku se zachovalo 5 evangelických artikulárních kostelů a jeden z nich se nachází v obci Hronsek. Jedná se o dřevěný evangelický artikulární kostel, který byl celý postaven bez použití jediného hřebíku či kovového prvku. Kostel překvapí i svou unikátní dřevěnou konstrukcí, která obsahuje několik evropských stavebních prvků. Někteří tvrdí, že je podobný skandinávským dřevěným kostelům, ale souvislost nebyla potvrzena. Kostel nabízí 1100 míst (ale vůbec to tak nevypadá!) k sezení a má výbornou akustiku.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica

Banská Štiavnica se nachází uprostřed Štiavnických vrchů na středním Slovensku a je určitě nejromantičtějším městem regionu. Někteří ji přirovnávají k Českému Krumlovu, ale místní o tom moc nechtějí slyšet. Najdete tady řadu příjemných kaváren a restaurací. Město podporuje alternativní uměleckou scénu, takže se sem sjíždí zajímavé osobnosti nejen z celého Slovenska. V městě se nachází Banka Lásky, která je věnovaná nejdelší milostné básni světa. Banská Štiavnica je –  stejně jako další města regionu – silně spjata se svou hornickou minulostí, ale najdete tu také ale řadu galerií a muzeí.

Štiavnická kalvárie

Štiavnická kalvárie
Štiavnická kalvárie

Štiavnická kalvárie patří mezi nejkrásnější barokní kalvárie Evropy. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch) a vidět ji můžete snad ze všech stran. Když vyjdete nádhernou křížovou cestu, získáte výhled na město i okolí. Dříve byla neskutečně zchátralá, pokud jste tu tedy byli někdy v minulosti, překvapí vás, jak majestátní místo se z ní po rekonstrukci stalo. Dnes je jedním z nejnavštěvovanějších míst regionu.

Štiavnická kalvárie před rekonstrukcí
Štiavnická kalvárie před rekonstrukcí

Banka lásky s obrazy jak z Harryho Pottera

Banka lásky: Při expozice vám vypráví příběh samotné obrazy
Banka lásky: Při expozice vám vypráví příběh samotné obrazy

Věděli jste, že nejdelší milostnou báseň napsal Slovák? Pokud ne, nejste sami, ani my jsme o tom netušili. O to větší důvod, abyste se vydali do Banské Štiavnice, kde se milostný příběh hodný Shakespearovi odehrál.

Mladý Andrej Sladkovič doučoval bohatou Marii Pischlovou a bláznivě se do sebe zamilovali. Ale jak to tak bývá, Marininy rodiče nechtěli, aby si jejich dcera vzala chudého Sladkoviče. Andrej odešel studovat do Bratislavy a Marína se mezitím vdala za jiného. A on pro ni napsal báseň, Marínu.

Dnes je v místě jejího domu muzeum, kde vám převypráví jejich příběh mluvící pohyblivé obrazy (ano, jak z Harryho Pottera), ale je tam také Banka lásky, kde si můžete spolu s někým – partnerem, sourozencem nebo i kamarádkou/kamarádem – pronajmout svou krabičku na celý život a uchovat si v ní něco, co vám připomíná váš vztah a lásku.

Informace o Bance lásky
  • Otevírací doba: Po-Ne 9:30-19:00
  • Vstup: Prohlídka každou celou hodinu
  • Cena: Dospělí 12 EUR, Děti 0 EUR až 10 EUR

Navštivte jeden z místních dolů

Lucka stojící před Štôlňa Bartolomej
My jsme navštívili důl Štôlňa Bartolomej a rozhodně jsme se nenudili.

Návštěva středního Slovenska by bez návštěvy jednoho z dolů nebyla kompletní. Dostanete plášť, přilbu a baterku a vyrazíte na prohlídku do hlubin historie regionu. My jsme navštívili důl Štôlňa Bartolomej a rozhodně jsme se nenudili. Jako nejstarší a tematicky nejrozsáhlejší hornická expozice na Slovensku ukazuje vývoj rudného hornictví v středoevropském prostoru od středověku do konce 20. století.

Jediná škola na světě, kde je povinný předmět sokolnictví

Jediná škola s povinným předmětem sokolnictví
Jediná škola s povinným předmětem sokolnictví

Škola, kterou když navštívíte (a že byste měli), tak svoje děti budete chtít přestěhovat na Slovnesko nebo si sami zopakovat základku. Ve středním Slovensku mají naprosto úžasnou školu ZŠ s MŠ M. Hella Štiavnické Bane, kde je sokolnictví jako povinný předmět. U školy si vybudovali malou zoo, kromě dravců mají i tropický skleník s opičkami, kajmany, želvami a dalšími zvířaty.

Děti chodí dobrovolně do školy i o víkendu, protože mohou jezdit na koni, cvičit své dravce nebo sledovat líhnutí ptáčat. Na škole mají vertikální zahradu, děti se učí sbírat dešťovou vodu do kádí a zalévat s ní školní zahradu, kde je i koutek ve stylu provence. Tuto nádhernou atmosféru můžete zažít částečně i vy, protože malá zoo s dravci je přístupná veřejnosti.

Kaštieľ Svatý Anton

Kaštiel Svatý Anton
Kaštiel Svatý Anton

Slovenský kaštiel není kostel ani klášter, jak by se mohlo zdát, respektive, jak jsme si mysleli my. Kaštiel bychom do češtiny mohli přeložit jako letohrádek (popřípadě zámek, zkrátka typ sídla). Jedná se o nejkrásnější barokní památku na Slovensku. Nás nejvíce zaujal ale výklad o tom, jak byl Svatý Anton rekonstruován, průvodkyně nám vysvětlovala, že předtím byly tapety v místnostech například tmavě zelené a dnes jsou nádherně pastelové poté, co z nich sejmuli vrstvy prachu.

Jak se dostat na střední Slovensko

  • Doporučujeme jet vlakem z Prahy do Ostravy, odkud přestoupíte na další vlak směrem do Banské Bystrice. Cesta trvá cca 7 hodin.
  • Do Banské Bystrice se dostanete i autobusem, a to s přestupem v Bratislavě. Cesta trvá 7,5 hodiny.
  • Do Banské Bystrice můžete jet samozřejmě i autem, ale vzhledem k naší D1 bychom volili raději vlakovou dopravu.

Jak se pohybovat po středním Slovenku

Stejně jako Česká republika má i Slovensko dobrou železniční a autobusovou síť. Pro vyhledávání spojů doporučujeme slovenský vyhledávač.

Pokud milujete cykloturistiku, můžete na řadu výletů vyrazit z Banské Bystrice na kole, které si buďto s sebou přivezete vlakem, nebo využijete jednu z místních půjčoven kol a elektrokol.

V Banské Bystrici mají také projekt Cyklobus“, který je v provozu vždy od května do konce září. Díky tomuto projektu můžete na kolech prozkoumávat opravdu široké okolí.

Kdy vyrazit do Banskobystrického kraje

I když je v okolí Banské Bystrice řada sjezdovek a Špania Dolina prý v zimě vypadá neuvěřitelně pohádkově, nejlepší čas pro návštěvu je jaro a podzim, kdy je prý Banská Štiavnica nejkrásnější. Pro cykloturistiku je nejvhodnější květen až září, kdy fungují Cyklobusy.  Pokud sem vyrazíte v létě, počítejte s tím, že obzvlášť v Banské Štiavnici bude větší množství turistů, ale stále to není nic v porovnáním s Českým Krumlovem, takže ani toho se nemusíte bát.

Kde se ubytovat v Banské Bystrici

[lgc_column grid=“50″ tablet_grid=“50″ mobile_grid=“100″ last=“false“]

Levná varianta

Nejlevnější ubytování v Banské Bystrici na Slovensku

GRAN Hostel

Pokud dáváte přednost levnému ubytování, podívejte se na Gran hostel, asi nejvkusněji zařízený hostel v okolí, kde máte možnost i kuchyňky.

[/lgc_column] [lgc_column grid=“50″ tablet_grid=“50″ mobile_grid=“100″ last=“true“]

Náš tip

Apartmány Vansovej nad Hronom v Banské Bystrici

Apartmány Vansovej nad Hronom

Apartmány nás zaujaly krásným designem a velmi příznivou cenou. Nachází se v klidné zóně, ale jednoduše se odsud dostanete do centra i na nádraží. Pokud budete potřebovat, v blízkosti je i autobusová zastávka, která vám urychlí přesuny.

[/lgc_column]

Kde se ubytovat v Banské Štiavnici

[lgc_column grid=“50″ tablet_grid=“50″ mobile_grid=“100″ last=“false“]

Levná varianta

Penzion v Banské Štiavnici

Penzion Cosmopolitan II.

Přímo v centru Štiavnice je tento milý penzion Cosmopolitan II. Nabízí saunu, vířivku i místo ke grilování, a navíc je za super cenu.

[/lgc_column] [lgc_column grid=“50″ tablet_grid=“50″ mobile_grid=“100″ last=“true“]

Náš tip

Apartmány pod Kalváriou

Apartmány pod Kalváriou

Apartmán najdete v klidném prostředí pod Kalvárií v Banské Štiavnici. Pokud si plánujete částečně vařit, oceníte jeho plně vybavenou kuchyňku. Apartmán leží 1 km od Starého zámku Banská Štiavnica.

[/lgc_column]

Tipy a triky pro cestování po Slovensku

Kam pro další informace

Na tento několikadenní výlet jsme mohli vyrazit díky pozvání Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky. Plně doporučujeme jejich stránky slovakia.travel, stejně jako oficální weby středního Slovenska, a Banské Štiavnice.

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Dálniční známka

Nezapomeňte si na Slovensku pořídit dálniční známku. Dnes už to jde on-line: dálniční známka Slovensko.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaStřední Slovensko: Proč vyrazit a co tam dělat?

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu