...

Rank Math: Podrobná recenze SEO pluginu

Rank Math je nejlepší SEO plugin pro WordPress. 😈 Tímhle naštvu spoustu lidí, kteří s WordPressem pracují, protože ve světě SEO na WordPressu existují jen dva tábory.

 • 📉 První tábor miluje plugin Yoast SEO. Já do něj patřil 10 let.
 • 📈 Druhý tábor přešel z Yoast SEO na Rank Math. K němu patřím teď.

S přechodem na Rank Math se nám na blogu vylepšily všechny SEO metriky. Začali jsme se stejným obsahem nabírat více návštěvnosti a nové články se lépe rankují. Proč? Protože Rank Math má víc funkcí a problémy s obsahem máte pořád na očích.

💡 Používáme Rank Math Pro. Některé funkce nemusí být v neplacené verzi dostupné. Rank Math ale není drahý, za 69 USD ročně můžete používat Rank Math na neomezeném počtu vašich webů.

Rank Math vs Yoast SEO

Věčná bitva mezi těmito pluginy nemá konce. Rank Math mi vyhovuje více, tady je přehledná tabulka mého hodnocení, která vám toho moc neřekne, ale vše proberu v textu níže. 😊

Rank MathYoast SEO
Používání pluginu⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
Úvodní nastavení⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
Optimalizace klíčových slov⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
Free funkce⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
Placené funkce⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
Cena Premium59 USD99 USD

✅ Na Rank Math se mi líbí, že v rámci jednoho předplatného získáte všechny dostupné funkce a můžete si je zapínat a vypínat podle toho, jak potřebujete. Rank Math je tedy modulární.

❌ Yoast na druhé straně má pro různé služby addony, které se platí zvlášť. Třeba WooCommerce doplněk vás vyjde na extra 79 USD, Local SEO Yoast také na 79 USD.

Funkce, které Rank Math nabízí navíc oproti Yoast ve verzi zdarma:

 • Obrázkové SEO,
 • 404 monitor,
 • správce přesměrování,
 • návrhy interního prolinkování,
 • WooCommerce propojení.
Rank Math moduly
Rank Math moduly

Čtení a hodnocení sémantiky obsahu

Oba dva pluginy hodnotí váš obsah na základě mnoha faktorů. Z tohoto jediného hlediska vnímám Yoast jako lepší alternativu – ale pouze pro angličtinu. V češtině toho moc nevymyslí ani jeden.

V angličtině nabízí Yoast více informací o čtitelnosti obsahu, dokonce má i funkci nazvanou ‚‚Inclusive language’’, která zjišťuje, zda váš obsah není psán tak, že by mohl být hůře čtivý pro určité sociální nebo věkové skupiny (faktorů uvažuje celkem 7).

K hodnocení Yoast používá Flesch reading ease skóre, které v češtině není k dispozici. O aktuální dostupnosti hodnocení textu v češtině u Yoastu najdete zde.

💡 Přemýšlíte nad vlastním blogem? Přečtěte si náš podrobný návod, jak založit blog.

Statistiky neplacené návštěvnosti

Do pluginu si můžete napojit Google Analytics, Google Search Console a Google Adsense. Spousta majitelů webů si s jeho statistikami úplně vystačí.

Grafy nejsou moc přehledné ale čísla ano a možnost filtrovat až na úroveň jednotlivých URL se mi hodně líbí. Teoreticky bych vůbec nemusel chodit do Search Console.

Rank Math SEO výkon webu
Rank Math SEO výkon webu

Index status

RankMath tahá data z Google Search Console a ukazuje, které URL se Google rozhodl indexovat, které se rozhodl neindexovat a které vůbec nezná.

Statistiky jsou rozpadlé až na jednotlivé URL a podle jednotlivých statusů je můžete filtrovat. Vyfiltrujete si ty, které se neindexují a pokusíte se je vylepšit. 🙏

Rank Math Index Status
Rank Math Index Status

Pohledů na vaše SEO data má Rank Math více a každý slouží pro něco jiného. Jeden z těch zajímavějších je ještě ‚‚Site Analytics’’, který se snaží hodnotit celkovou optimalizaci obsahu na webu.

Bohužel předpokládá, že máte pro všechny příspěvky vyklikaná hlavní klíčová slova, na která cílíte. Což ne každý bude mít. Je to ale dobrý přehled stavu celého webu.

Rank Math celková optimalizace webu
Rank Math celková optimalizace webu

Funkce pluginu Rank Math

Rank Math toho umí opravdu hodně, takže to vezmu strukturovaně od začátku.

SEO příspěvků a stránek

Pokud máte zkušenosti s jiným SEO pluginem, jako je například Yoast SEO, tak Rank Math je v tomto ohledu podobný ale přesto lepší.

Při psaní článku máte v sidebaru pomocníka, který vám říká, co byste ještě měli zlepšit. Řeší základní věci, jako například:

 • Klíčové slovo v titulku,
 • klíčové slovo v prvních 10 % obsahu,
 • délku obsahu,
 • počet a typy odkazů,
 • čitelnost obsahu,
 • obrázky,
 • videa
 • a mnoho dalšího.

Pomáhá vám s nastavením indexace pro roboty, tvorbou strukturovaných dat a meta dat pro vyhledávače a sociální sítě.

Rank Math pomocník
Rank Math pomocník

Celý článek hodnotí pomocí skóre 0-100. Ačkoliv skóre není žádná záruka dobrého rankingu, naučil jsem sebe i všechny moje kolegy, že naše baseline je dostat skóre alespoň na 87. To je vaše maximum, pokud nepoužijete rozšiřující doplněk Content AI (Obsahová AI).

Obsahová AI

Tato funkce je placená a je potřeba si na ni dokupovat kredity. Funguje ale skvělý pomocník při rozšiřování obsahu. Rank Math zadá do vyhledávače hlavní klíčové slovo článku, projde si SERP a řekne vám:

 • Word count – kolik slov používá konkurence a kolik byste měli přidat.
 • Link count – kolik interních a externích odkazů používá konkurence a kolik máte vy.
 • Heading count – kolik nadpisů má průměrně konkurence a kolik vy.
 • Media count – kolik mediálních prvků má průměrně konkurence a kolik vy.

Content AI také vypíše, jaká další klíčová slova byste měli umístit do obsahu, nadpisů, meta title a meta description.

Pokud se jedná o hledanější slovní spojení, navrhne vám také další otázky do FAQ, případně doporučí stránky, na které byste měli z článku odkazovat.

Občas se stane, že nemá pro dané klíčové slovo dostatek dat v češtině a tak použije index v angličtině. Pak vám bohužel nabízí úplné nesmysly a moc vám nepomůže. Navíc vám ani neřekne, že pro češtinu neměl data. Prostě vám najednou začně nabízet anglické fráze. Fuj.

Váš článek Content AI ohodnotí na další stupnici 0 až 100 podle toho, jak jednotlivá kritéria splníte.

Rank Math Content AI
Rank Math Content AI

💡 Hodnocením od Content AI se osobně moc neřídím, protože často píšu mnohem delší články, než má konkurence a Rank Math se to nelíbí. Mě se to ale líbí, protože se s nimi dobře rankuji. 😊

Generování sitemapy

Rank Math zahodí sitemapu od WordPressu a vytvoří vlastní. Vy si můžete navolit, jaké URL chcete do sitemapy pustit a jaké ne. Podobně to má i Yoast.

Rank Math Sitemapa
Rank Math Sitemapa

Strukturovaná data v Rank Math

Strukturovaná data jsou důležitou součástí kódu vašeho webu, protože vyhledávačům ukazují informace ve standardizovaném formátu. Málokterý majitel webu má ale strukturovaná data implementovaná, protože to většinou není jednoduché.

Rank Math strukturovaná data umí a generuje je pro všechny typy obsahu automaticky. A pokud potřebujete na stránku dát rozšířená strukturovaná data (například popsat recenzovanou knihu standardizovaným formátem pro knihy), tak má Rank Math jednoduchý editor.

Strukturovaná data si můžete zapnout dokonce i pro lokální SEO (informace o firmě) nebo pro podcast.

Uživatelé WooCommerce určitě ocení možnost zapnout generování strukturovaných metadat pro produkty. 🙂

Rank Math Schema Generator
Rank Math Schema Generator

SEO obrázků

Pokud jsme dlouhodobě kašlali na vyplňování všech SEO políček pro obrázky, může vám přijít vhod funkce SEO pro obrázky. Rank Math umí na základě nadpisu článku a názvu souboru obrázku automaticky vyplnit ALT, title, image caption i image description.

Na pozadí bohužel neběží žádná AI, která by dokázala rozpoznat, co na obrázku opravdu je. Ale vzhledem k tomu, že taková technologie je už dobře dostupná, je jen otázka času, kdy bude Rank Math umět automaticky rozpoznat věci na obrázku a optimalizovat tak lépe obrázky pro vyhledávače.

Okamžité indexování

Rank Math využívá službu IndexNow a díky tomu umí odeslat vyhledávačům informaci o tom, že jste publikovali, aktualizovali nebo smazali příspěvek nebo článek.

To se hodí především pro weby, které publikují zprávy, které rychle zastarávají a chcete je dostat do indexu vyhledávačů co nejdříve.

Také se hodí pro malé weby, kam roboti vyhledávačů nechodí tak často.

Monitor 404 a přesměrování

Plugin automaticky sleduje a zapisuje všechny události na webu, které končí stránkou 404 (nenalezeno). Jednoduše tak odhalíte nefunkční odkazy napříč webem, nebo že vám nějaká stránka zmizela z webu. Díky monitoru taky můžete zjistit, že se vám nějaký robot dobývá do Worpressu.

Rank Math monitor 404
Rank Math monitor 404

Počítač odkazů

Tuhle funkci považuji za obzvlášť užitečnou. Plugin vám u každého příspěvku nebo stránky ukáže, kolikrát je na ní v rámci webu odkazováno. Skvěle se tak ladí interní prolinkování a tuhle informaci jsem dřív získával jen z drahých SEO nástrojů.

Podpora ACF

Pokud používáte Advanced Custom Fields, tak Rank Math má pro ně nativní podporu.

Propojení s fórem bbPress a BuddyPress

Některé WordPressy jsou jen engine, na kterém běží komunitní fórum. Velká šance je, že takové fórum běží na opensource softwaru bbPress nebo BuddyPress. Rank Math má podporu pro oba.

Migrace z Yoast SEO

Pokud se rozhodnete přejít na Rank Math a používáte Yoast SEO, mám pro vás doboru zprávu. Migrace je jednoduchá a zabere vám zhruba jeden klik. 🎉

Rank Math podporuje více pluginů a umí zmigrovat i strukturovaná data.

Závěr

Přechodu na Rank Math jsem se dlouho bránil, bál jsem nasazovat nový SEO plugin na svoje weby, natož na weby klientů. Ale když jsem to udělal, tak jsem po pár měsících věděl, že už není cesty zpátky. 😂 Pro obsahový marketing je to zkrátka skvělý nástroj.

Na Rank Math už běží všechny WordPressy, které spravuji. A pokud jsem někde jako konzultant a musím pracovat s Yoast SEO, tak trochu trpím. 😊

Často kladené otázky

Co je focus keyword v Rank Math?

Focus keyword je hlavní klíčové slovo, na které se snažíte vaším článkem zobrazovat ve vyhledávačích.

Jak funkce focus keyword v Rank Math funguje?

Rank Math na základě poskytnuté klíčové fráze analyzuje váš obsah a nabízí různá vylepšení, jak frázi a jí příbuzná klíčová slova zapracovat do obsahu.

Je důležité mít skóre 100 v Rank Math?

Získat 100 bodů v Rank Math není váš primární cíl, ale vysoké bodové hodnocení říká, že jste na nic důležitého nezapomněli.

Zdroje

Hodnocení od autora recenze

Používání pluginu
Úvodní nastavení
Optimalizace klíčových slov
Free funkce
Placené funkce

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

MarketingRank Math: Podrobná recenze SEO pluginu

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu

Rank Math je nejlepší SEO plugin pro Wordpress. 😈 Tímhle naštvu spoustu lidí, kteří s Wordpressem pracují, protože ve světě SEO na Wordpressu existují jen dva tábory. 📉 První tábor miluje plugin Yoast SEO. Já do něj patřil 10 let. 📈 Druhý tábor přešel z Yoast...Rank Math: Podrobná recenze SEO pluginu