...

Kryptoměnové burzy: kde obchodovat s kryptoměnami

Kryptoměnových burz existuje po celém světa celá řada. Obchodování s kryptoměnami bohužel není regulované a burzu si tak může otevřít kdokoliv. Je proto velmi důležité, jakou burzu si vyberete.

Burz jsem vyzkoušel desítky a zažil jsem i několik jejich pádů. Doporučuji vám pouze známé a prověřené burzy, na kterých sám obchoduji už více než 5 let. Rád vám s jejich používáním poradím v komentářích.

Pro zájemce o nákup nebo příležitostné obchodování základních kryptoměn (Bitcoin, Ethereum apod.) doporučuji českou burzu Coinmate. Pokud se do světa kryptoměn chcete ponořit více a prozkoumat i další kryptoměny a kryptoměnové investiční nástroje, registrujte se na Binance.

💡 Chcete kryptoměny spíše nakupovat na investici a neobchodovat každý den? Prozkoumejte kryptoměnové směnárny.

Doporučené kryptoměnové burzy pro rok 2021

[table id=4 responsive=“scroll“ /]

Coinmate

coinmate full

Burzu Coinmate.io založili v roce 2014 dva Češi. Jedná se o seriózní a spolehlivou firmu. Ačkoliv nabízí jenom omezené množství kryptoměn, je pro začínající a konzervativnější investory naprosto dostačující.

Naopak, díky absenci pokročilých investičních nástrojů je používání Coinmate jednoduché a přehledné.

Kryptoměny na Coinmate

Bitcoin (BTC)Ethereum (ETH)Litecoin (LTC)RIpple (XRP)
DashBitcoin Cash (BCH)DAI

Binance

binance logo

Binance je nejoblíbenější a největší kryptoměnová burza na světě. Vznikla v roce 2017 pro čínský trh, ale od té doby se rozšířila do celého světa. Má velmi propracovanou platformu, která uspokojí začátečníky i profesionály. Jako jedna z mála kryptoměnových burz je kompletně v češtině a dokonce pořádá pravidelné přednášky v češtině.

K obchodování nabízí stovky kryptoměn a je zde také k dispozici nepřeberné množství investičních nástrojů, které vám umožní rozmnožovat vaše kryptoměnové mince. Binance nabízí obchodování více než 500 kryptoměn.

Bitfinex

Bitfinex Logo

Bitfinex je hongkongská kryptoměnová burza, která se na trhu objevila koncem roku 2012. Od té doby do svého portfolia přidala více než stovku kryptoměn včetně Bitcoinu (BTC), Litecoinu (LTC) či Etherea (ETH). Burza se řadí mezi jedny z největších kryptoměnových burz na trhu, díky čemuž disponuje i vysokou likviditou. 

Tu spolu s možností využití finanční páky ocení především zkušení tradeři, kteří mají s obchodováním už nějaké zkušenosti. Nákup kryptoměn je možné provádět prostřednictvím fiat měn včetně eura a amerického dolaru. Poplatky u Bitfinex jsou navíc v porovnání s konkurenci nízké.

Gemini

gemini logo

Kryptoměnová burza Gemini byla založena v roce 2015 bratry Tylerem a Cameronem Winklevossovými, kteří se proslavili skrze soudní spor s Markem Zuckerbergem o původu Facebooku a připsali si tak na konto 65 milionů dolarů.

Na burze najdete jen čtyřicet vybraných kryptoměn, mezi které se řadí kromě těch základních i Dogecoin (DOGE), DAI či Zcash (ZEC). Všechny kryptoměny je možné nakoupit prostřednictvím převodu z účtu. Zaručeným plusem pro všechny uživatele je možnost využití finanční páky, ale i pojištění aktiv až do výše 200 milionů dolarů

Bitstamp

bitstamp

Bitstamp založili v roce 2011 dva přátelé ze Slovinska, kteří se rozhodli vytvořit evropskou kryptoměnovou burzu, která by se vyrovnala tehdejší známé zahraniční burze Mt.Gox. Jedná se tak o jednu z úplně prvních kryptoměnových burz vůbec. Oproti jejímu vzoru (Mt.Gox) se jí podařilo vydržet až do současnosti, přičemž je stále považována za jednu z nejlepších burz na trhu. 

Nákup kryptoměn můžete provádět buď prostřednictvím fiat měn (USD, EUR), nebo prostřednictvím Bitcoinu (BTC). Mezi další podporované kryptoměny se řadí Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) a Ripple (XRP). Celkem je možné obchodovat s 11 měnovými páry, u kterých bohužel není možné využít finanční páku.

OKEx

OKEx Logo

OKEx je mladá kryptoměnová burza, kterou v roce 2017 založil známý čínský podnikatel Star Xu. Uživatele se snaží získat svojí širokou nabídkou kryptoměn a tokenů, kterých nabízí okolo 140 a jejich seznam pravidelně rozšiřuje. Aktuálně nabízí možnost obchodování s více než 400 různými měnovými páry na pěti různých platformách určených například k spot obchodování či obchodování s finanční pákou. 

Deribit

deribit

Deribit je kryptoměnová burza, pomocí které se její zakladatel John Jansen v roce 2016 rozhodl rozšířit nabídku dostupných kryptoměnových obchodních platforem. Jak je už z jejího názvu „deri“ a „bit“ možné odhadnout, jejím hlavním cílem je nabídnout uživateli možnost obchodovat s bitcoinovými deriváty.

Během let se nabídka rozrostla i o etherové deriváty, které je možné jako ty předchozí obchodovat až se 100násobnou pákou. Právě proto je tato burza vhodná především pro zkušené tradery, kteří mají s obchodováním již zkušenosti. Pokud chcete pouze vyzkoušet, jak celá platforma funguje, můžete využít možnost založení demo účtu.

Poloniex

poloniex full

Poloniex je jednoduchá americká kryptoměnová burza založená začátkem roku 2014. Ve své nabídce má kromě základních kryptoměn dalších 70 tokenů. Mimo to nabízí možnost obchodování s finanční pákou nebo půjčování kryptoměn. Poloniex disponuje i uživatelsky přívětivou platformou, ve které se rychle zorientuje každý nováček.

Na druhou stranu je nutné počítat i s několika mínusy. Jedním z nich je absence podpory fiat měn, díky čemuž je možné provádět nákup kryptoměn pouze prostřednictvím jiných kryptoměn. Druhým podstatným mínusem je nedostatečné zabezpečení burzy, což v minulosti vedlo i k několika hackerským útokům. 

Huobi

Huobi logo

Huobi je čínská kryptoměnová burza, která spatřila světlo světa již v roce 2013. Od té doby se vypracovala v jednu z předních kryptoměnových burz, kterou denně využívají uživatelé ve více než 130 zemích světa. Ti mohou nakupovat či prodávat okolo 200 kryptoměn a tokenů, nebo si vybrat z jedné ze služeb, mezi které se řadí například obchodování s futures, využití finanční páky či těžba kryptoměn. Burza navíc disponuje i vlastní kryptoměnovou peněženkou a mobilní aplikací. Huobi je vhodná jak pro úplné začátečníky, tak i pokročilé tradery. 

KuCoin

kucoin logo

KuCoin je jednou z nejmladších kryptoměnových burz, která si od svého založení v roce 2017 získala důvěru velké části investorů. Ty nalákala především na širokou nabídku kryptoměn, kterých má v portfoliu více než 100. Vedle toho je možné na burze obchodovat více než 400 kryptoměnových párů, a to až se 100násobnou pákou. Ke všemu mohou uživatelé využít i možnost zapůjčení kryptoměn, za což samozřejmě inkasují úroky. Samotná platforma KuCoin je opravdu propracovaná, a proto ji ocení hlavně tradeři s více zkušenostmi. Jelikož se jedná o malou burzu, je nutné počítat i s nižší likviditou. 

BitMEX

bitmex logo

BitMEX neboli Bitcoin Mercantile Exchange je kryptoměnová burza, jejímž cílem bylo již od jejího založení v roce 2014 nabídnout uživatelům možnost obchodovat s kryptoměnovými deriváty. Ty jsou vedené nejen v Bitcoinu, ale i například v Litecoinu, Cardanu či Ethereu, u kterých je možné využít až 100násobnou finanční páku. Proto je BitMEX vhodný hlavně pro ostřílené tradery, kteří ale musí počítat s tím, že jsou veškeré vklady a výběry prováděny pouze prostřednictvím Bitcoinu. 

Jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou směnárnou a kryptoměnovou burzou?

Na první pohled by se mohlo zdát, že mezi kryptoměnovou směnárnou a kryptoměnovou burzou není žádný velký rozdíl. Ve skutečnosti je tomu právě naopak, přičemž každá z variant má své výhody a nevýhody

Kryptoměnové burzy fungují na stejném principu jako ty klasické, přičemž vše závisí na nabídce a poptávce po kryptoměnách, od čehož se odvíjí i samotné kurzy kryptoměn. Nákup kryptoměn na kryptoměnových burzách je tedy sice složitější (vyžaduje založení účtu a verifikaci), ale na druhou stranu zde získáte mnohem větší nabídku kryptoměn, lepší kurzy a nižší poplatky. 

Kryptoměnové směnárny naopak působí při směně pouze jako pomyslný prostředník. Kvůli tomu nabízí méně výhodné kurzy kryptoměn a účtují si i mnohem vyšší poplatky.  

Kdy se tedy vyplatí k nákupu kryptoměn využít burzu a kdy směnárnu? Běžné kryptoměnové směnárny jsou vhodné především pro ty z vás, kteří teprve s kryptoměnami začínají a chtějí do nich investovat jen malé částky. Pokud chcete do kryptoměn investovat ve velkém a máte i ambice začít s nimi obchodovat nebo vás dokonce láká těžba kryptoměn, budou pro vás mnohem výhodnější kryptoměnové burzy. Konečný výběr je však pouze na vás.  

Mohou na zahraničních kryptoměnových burzách obchodovat Češi?

Na většině zahraničních kryptoměnových burzách můžete obchodovat i jako občan České republiky. Vždy musíte počítat s tím, že po vás bude vybraná burza požadovat registraci a následnou verifikaci vašeho účtu (informace o vaší osobě, doklad totožnosti atd.). 

I přesto se můžete setkat s tím, že pro vás některé služby nebudou dostupné nebo vám budou zpřístupněny se zpožděním. Dostupnost a podmínky, za kterých lze služby využívat, si můžete vždy ověřit na webových stránkách vámi vybrané burzy. 

Čím lze na kryptoměnových burzách platit a jaké mají poplatky?

Způsoby platby se u jednotlivých burz liší. Stejně tak se liší i podporované fiat měny, mezi které se nejčastěji řadí americký dolar (USD) a euro (EUR). Najdou se i kryptoměnové burzy, které nabízí možnost platby pomocí české koruny (CZK) (například Binance). 

Na kryptoměnových burzách můžete běžně platit:

 • platební kartou
 • převodem z účtu 
 • SEPA platbou (platbu můžete odeslat z účtu vedeného v CZK, přičemž se požadovaná částka převede následně na EUR)
 • kryptoměnami (nejčastěji BTC) 

Při výběru burzy byste měli dbát nejen na to, jaké platby podporuje, ale i na to jaké poplatky si bude za jednotlivé služby účtovat. I v tomto případě si burzy účtují odlišné poplatky v různých výších. U některých se můžete setkat pouze s pár poplatky a u jiných naopak musíte počítat s malým příplatkem prakticky za každou službu, kterou využijete. 

Mezi nejčastější poplatky na kryptoměnových burzách se řadí: 

 • poplatek za obchod
 • poplatek za výběr
 • poplatek za vklad
 • poplatek při použití finanční páky

Před samotným založením účtu u kryptoměnové burzy, byste se měli zajímat o výši poplatku za obchod, který se dělí na takzvaný maker a taker poplatek.

 • Maker poplatek – je nižší a účtuje se v případě, že zadáváte pouze budoucí transakcikdy spekulujete například na růst ceny Bitcoinu (takzvaní „makeři“ tímto způsobem tvoří trh)
 • Taker poplatek – je vyšší a účtuje se v případě, že chcete provést transakci ihned v danou chvíli (ihned nakoupit nebo prodat kryptoměny) 

Jak jsem již zmínil, poplatky se u jednotlivých kryptoměnových burz liší, a proto je lepší si jejich výši zkontrolovat ve veřejném ceníku poplatků, který burzy zveřejňují na svých oficiálních webových stránkách. 

Jak jsou kryptoměnové burzy zabezpečené proti hackerským útokům?

Pokud přemýšlíte nad tím, že začnete obchodovat na kryptoměnové burze, měli byste se zajímat i o to, jak je na tom se zabezpečením proti případným hackerským útokům. Těm se totiž během své existence bohužel nevyhnuly ani ty nejlepší kryptoměnové burzy. 

Jako příklad můžu uvést útok z roku 2015 na burzu Bitstamp, která se v té době řadila mezi největší a nejlepší kryptoměnové burzy na světě. Během tohoto útoku se hackerům podařilo odcizit celkem 19 tisíc BTC. Rok předtím jednomu z největších hackerských útoků čelila již zkrachovalá japonská Mt.Gox, která během chvilky přišla o 740 tisíc BTC

Proto byste měli být při výběru kryptoměnové burzy opravdu pečlivý a ověřit si, zda disponuje alespoň základními bezpečnostními mechanismy. Jedním z nich je i dvoufázové ověření známé také 2FA, kdy burza vyžaduje pro přihlášení například zadání SMS kódu. Ještě důležitější je zjistit, kde burza ukládá vámi nakoupené kryptoměny. V ideálním případě by je totiž měla ukládat off-line, díky čemuž se k nim nemohou hackeři jakkoli dostat. 

I přesto se můžete setkat s burzami, které tato kritéria splňují pouze částečně. S nedostatečným zabezpečením vám však může hravě pomoci kryptoměnová peněženka, na kterou si můžete po směně kryptoměny převést. Nejlepší volbou jsou opět hardware (off-line) peněženky, ke kterým máte přístup pouze vy samotní. 

Související články

1 COMMENT

 1. Díky za přehledný seznam. Jen mi tam nějak nesedí ta absence češtiny u Binance. Je pravda, že ještě nemají CZ podporu, ale ta třeba taky časem přibude 🙂

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceKryptoměnové burzy: kde obchodovat s kryptoměnami

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu