...

Kryptoměnové směnárny: kde nakupovat kryptoměny

Kryptoměnové směnárny jsou dobrý způsob nákupu kryptoměn pro všechny, kdo s kryptoměnami nechtějí aktivně obchodovat (opakovaně nakupovat a prodávat v horizontu hodin nebo dnů). Hodí se tedy pro nováčky a investory, kteří kryptoměny nakupují na investici.

Směnáren je na internetu celá řada a není jednoduché si vybrat. Proto vám přináším seznam těch nejznámějších a prověřených kryptoměnových směnáren, které lze používat i v České republice.

Přehled kryptoměnových směnáren

[table id=5 responsive=“scroll“ /]

CoinMate

CoinMate je česká kryptoměnová směnárna a burza zároveň, kterou založili dva nadšenci do kryptoměn Daniel Hruška a Roman Valihrach v roce 2014.

U CoinMate můžete nakoupit 6 kryptoměn včetně stablecoinu Dash (DASH). Samotná platforma bohužel funguje pouze v anglickém jazyce, který ale kvůli jednoduchosti celé platformy nemusí být až takovou překážkou. České investory navíc potěší možnost nákupu kryptoměn za české koruny.

💡 Ačkoliv není CoinMate česky, je to moje nejoblíbenější směnárna, kterou všem doporučuji.

Simplecoin

Simplecoin je česká kryptoměnová směnárna s dlouhou historií, existuje už od roku 2013. Během ní se jí podařilo získat důvěru velké části uživatelů, a to nejen v České republice, ale i v Polsku či na Slovensku. Ti mohou nakupovat celkem 6 kryptoměn

Největší předností této směnárně je hlavně jednoduchost, díky které se v ní vyznají i úplní nováčci bez jakýchkoli zkušeností. Pro nákup kryptoměn u Simplecoin vám stačí pouze registrace, která vám nezabere více než pár minut. Investoři, kteří chtějí nakupovat kryptoměny ve velkém (více než 200 EUR), musí projít takzvanou verifikací.

Kryptoměny na Simplecoin

Bitcoin (BTC)Litecoin (LTC)Bitcoin Cash (BCH)Ethereum (ETH)
Ripple (XRP)ZcashDoge Coin (DOGE)

Finex.cz

Finex.cz je česká kryptoměnová směnárna, která vznikla v roce 2020 pod záštitou stejnojmenného online kryptoměnového magazínu. Ten od roku 2014 šíří povědomí o kryptoměnách a dalších tématech ze světa financí. 

Hlavním cílem směnárny je nabídnout zákazníkům možnost, jak rychle a především bezpečně nakoupit kryptoměny za co nejnižší poplatky na trhu. V její nabídce můžete najít celkem 8 kryptoměn včetně Bitcoinu (BTC), Etherea (ETH), Litecoin (LTC) či Ripplu (XRP). 

Kryptoměny na Finex

Bitcoin (BTC)Litecoin (LTC)Ethereum (ETH)Bitcoin Cash (BCH)
Ripple (XRP)Tron (TRX)Chainlink (LINK)

Kriptomat

Kriptomat je úspěšná kryptoměnová směnárna, kterou v roce 2018 založilo několik slovinských kryptonadšenců. Jejich snem je již od začátku vytvořit z Kriptomatu největší kryptoměnovou směnárnu v Evropě.

💡 Od listopadu 2021 lze na Kriptomatu nakupovat i za CZK!

Nyní podporuje tyto měny: CZK EUR, CHF, PLN, GBP a další.

Toho se snaží docílit širokou nabídkou kryptoměn (přibližně 58 kryptoměn a tokenů), nízkými poplatky a špičkovým zabezpečením. Směnárna je aktuálně dostupná v 80 zemích po celém světě. Jediným mínusem je možnost nákupu kryptoměn pouze v eurech. 

Bitcoin (BTC)Ethereum (ETH)Tether (USDT)Ripple (XRP)
Litecoin (LTC)Cardano (ADA)Polkadot (DOT)Enjin (ENJ)
Bitcoin Cash (BCH)Stellar (XLM)Chainlink (LINK)Dogecoin (DOGE)
Aave (AAVE)Eos (EOS)Monero (XMR)Nem (XEM)
Tron (TRX)Tezos (XTZ)Vechain (VET)Uniswap (UNI)
Cosmos (ATOM)Algorand (ALGO)NEOSynthetix (SNX)
Kusama (KSM)The Graph (GRT)DaiMaker (MKR)
IOTAFilecoin (FIL)DashEthereum Classic (ETC)
Compound (COMP)Yearn Finance (YFI)SushiSwap (SUSHI)Zcash (ZEC)
Decentraland (MANA)OmiseGO (OMG)Loopring (LRC)Basic Attention Token (BAT)
Icon (ICX)OxProject (ZRX)Flow (FLOW)Ren (REN)
…a další…

CoinBank

CoinBank je česká kryptoměnová směnárna založená v roce 2017. Hned od začátku za ní stojí společnost MipSoftware s.r.o., která se zabývá vývojem webových aplikací. Jejím hlavním cílem je nabídnout svým zákazníkům spolehlivou, a především jednoduchou platformu, přes kterou mohou rychle nakoupit kryptoměny.

Momentálně má CoinBank téměř 10 tisíc zákazníků, kterým nabízí 200 kryptoměn a tokenů. Ty je možné uchovávat buď přímo v peněžence samotné směnárny, nebo je přeposlat na svoji vlastní kryptoměnovou peněženku. Uživatelé ocení především nízké poplatky a jednoduchost platformy, ve které se rychle zorientují i začátečníci. 

Changelly

Changelly je kryptoměnová směnárna se sídlem v Praze, která byla založena v roce 2013. Svoje služby však začala nabízet až v roce 2015. Od té doby do svého portfolia přidala více než 97 kryptoměn a tokenů a získala si přízeň téměř 2 milionů zákazníků. Ty láká na jednoduchou moderní platformu a rychlý nákup kryptoměn. 

Na rozdíl od jiných směnáren Changelly nevlastní žádné kryptoměny. Místo toho využívá pokročilé algoritmy, pomocí kterých nakupuje pro zákazníky požadované kryptoměny za co nejvýhodnější kurzy na trhu. Mimo to nedisponuje ani kryptoměnovou peněženkou, díky čemuž odesílá kryptoměny přímo na zvolenou adresu peněženky samotného zákazníka. 

LocalBitcoins

LocalBitcoins je P2P kryptoměnová směnárna fungující od roku 2011, která je na rozdíl od té klasické často přirovnávána k pomyslnému bazaru s kryptoměnami. Ve zkratce zde můžete nakoupit Bitcoin od stovek prodejců, kteří si sami stanovují podmínky a způsob platby. Aktuálně platforma působí ve více něž 248 různých zemí světa včetně České republiky. 

Tato neobvyklá kryptoměnová směnárna je vhodná především pro investory, kteří mají s kryptoměnami již nějaké zkušenosti a jsou si schopni ověřit důvěryhodnost jednotlivých obchodníků. Podvody na LocalBitcoins jsou bohužel poměrně častou záležitostí, a proto se je třeba mít na pozoru. 

Jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou směnárnou a kryptoměnovou burzou?

Velká část začínajících investorů se domnívá, že mezi kryptoměnovou směnárnou a kryptoměnovou burzou není žádný rozdíl. Opak je však pravdou a od obou variant můžete očekávat jiné výhody i nevýhody. 

Kryptoměnové směnárny fungují pouze jako prostředník, který nakupuje kryptoměny na burze a následně je za určitý poplatek (spread) přeprodává svým zákazníkům. Jediným příjmem směnáren jsou tak zmíněné poplatky, které jsou tudíž často o něco vyšší než u kryptoměnových burz

Kryptoměnové burzy fungují podobně jako běžné burzy, potkávají se tam tedy lidé, kteří kryptoměny chtějí nakoupit a lidé, kteří chtějí kryptoměny prodat. Cena se odvíjí od nabídky a poptávky dané kryptoměny a vzhledem k tomu, že zde prodávají lidé lidem, jsou poplatky menší, než u směnáren.

Jelikož na burze nakupujete kryptoměny přímo u zdroje, můžete počítat s lepšími kurzy a nižšími poplatky. Mimo to můžete na burze s kryptoměnami i obchodovat v podobě finančních derivátů (Binance či Deribit). Nevýhodou je složitější manipulace s burzou.

Pro koho jsou vhodné kryptoměnové směnárny?

Kryptoměnové směnárny jsou vhodné především pro začátečníky, kteří nemají s kryptoměnami téměř žádné zkušenosti. Stejně tak se hodí pro investory, kteří s kryptoměnami nechtějí aktivně obchodovat.

Nákup kryptoměn u kryptoměnových směnáren je navíc mnohem jednoduší a pohodlnější než u kryptoměnových burz. Na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že si za tento „komfort“ připlatíte v podobě poplatků a méně výhodných kurzů. 

nakup btc na coinmate
Takto jednoduše lze nakupovat Bitcoiny na Coinmate

Jak a podle čeho vybrat kryptoměnovou směnárnu?

Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, měli byste kryptoměnovou směnárnu vybírat s rozvahou. Na trhu se můžete setkat s širokou škálou směnáren, ale volit byste měli vždy jen ty prověřené a spolehlivé.

Níže jsem tedy shrnul několik bodů, na které byste si měli dát pozor při výběru kryptoměnové směnárny.

Bezpečnost a důvěryhodnost 

Pro nákup kryptoměn byste si měli vybírat pouze kryptoměnové směnárny, které jsou důvěryhodné. Nejlepší je hledat mezi již ověřenými a recenzovanými směnárnami, u kterých si můžete být jistí, že ze dne na den nezmizí i s vašimi penězi. Nikdy nepoužívejte směnárny, které fungují pouze krátce a nejsou o nich na internetu ani žádné důvěryhodné recenze.

Poplatky

Každá kryptoměnová směnárna nabízí jiné podmínky a poplatky, které mohou být bohužel někdy i pořádně nevýhodné. Před nákupem vždy zvažte, zda se vám příslušný poplatek vyplatí zaplatit anebo jestli pro vás nebude lepší hledat jinou alternativu.

Jazyk platformy

Většina kryptoměnových směnáren provozuje své platformy pouze v anglickém jazyce, což může být pro některé zákazníky problematické. Pokud si nejste jistí, že dokážete stoprocentně porozumět všem pokynům, raději si vyberte českou kryptoměnovou směnárnu, jako Simplecoin nebo Finex.cz

Nabídka kryptoměn 

Při výběru kryptoměnové směnárny hraje samozřejmě roli i nabídka kryptoměn, které budete moci nakoupit. U každé směnárny určitě naleznete základní kryptoměny, jako Bitcoin, Litecoin, Ethereum atd. Problém může nastat u jiných kryptoměn jako je Dogecoin (DOGE), který nabízí jen pár kryptoměnových směnáren. 

Platební metoda a podporované měny 

Nejdůležitějším aspektem jsou samozřejmě podporované měny, za které můžete jednotlivé kryptoměny nakoupit. České koruny můžete využívat pouze u některých českých směnáren (např. Coinmate). Často budete muset počítat s nákupem kryptoměn za eura či americké dolary. Stejně se liší i podporované platební metody, které mohou zahrnovat platbu kartou, převod z bankovního účtu nebo jen směnu kryptoměn za kryptoměny. 

Jak moc jsou kryptoměnové směnárny bezpečné?

Žádná kryptoměnová směnárna ani burza vám nemůže zaručit stoprocentní bezpečnost. To potvrzují i data, podle kterých se hackerům za posledních sedm let podařilo odcizit kryptoměny v hodnotě 1,65 miliardy dolarů(aktuálně by měly hodnotu okolo 12 miliard dolarů). Navíc se odhaduje, že kryptoměnové směnárny a burzy denně přijdou přibližně o 2,7 milionu dolarů. 

Taková čísla dokážou vyděsit nejednoho investora, ale i přesto není třeba bát se nákupu kryptoměn u kryptoměnových směnáren. Největší nebezpečí na vás čeká v případě, že si své kryptoměny ukládáte přímo v kryptoměnové peněžence dané směnárny, odkud mohou být kryptoměn lehce odcizeny. 

Nejprve si zjistěte, kde směnárna kryptoměny ukládá. Nejlepší volbou jsou off-line peněženky, ke kterým nemají nevítaní návštěvníci přístup. Pokud tomu tak není a vy i přesto chcete využít danou směnárnu, nemusíte zoufat. 

Vše můžete vyřešit přeposláním kryptoměn na svoji vlastní kryptoměnovou peněženku, kterou si zabezpečíte dle svého uvážení. Dobrou volbou je například kryptoměnová peněženka Trezor, která je považována za nejlepší kryptoměnovou peněženku na trhu.

Jak jinak můžete provést nákup kryptoměn? 

Kryptoměny se od svého vzniku staly opravdovým fenoménem, na jehož rozvoj se zaměřila nemalá část projektů a společností, díky kterým jsou kryptoměny dostupné prakticky každému. Pro nákup kryptoměn tedy nemusíte využít pouze kryptoměnové směnárny, ale i další platformy a služby, které pro vás mohou být nakonec pohodlnější a možná i výhodnější.

Kryptoměnové burzy 

Kryptoměnové burzy na rozdíl od směnáren nabízí širší nabídku kryptoměn, kterou u většiny kryptoměnových směnáren nenajdete. Velkou výhodou jsou i nižší poplatky za směnu. Nákup na kryptoměnové burze je vhodný především pro investory, kteří chtějí kryptoměny nakupovat ve velkém a zároveň s nimi i obchodovat. Mezi nejlepší kryptoměnové burzy se řadí například burza Binance nebo Bitfinex

Nákup kryptoměn od lokálního prodejce

Jedním z dalších způsobů je nákup kryptoměn přímo u prodejce, kterého můžete najít na jednom z „veřejných tržišť“. Ty zajišťují P2P kryptoměnové směnárny, kde se setkávají zájemci o kryptoměny spolu s jejich prodejci. V tomto případě je mnohem větší pravděpodobnost, že naletíte nějakému podvodníkovi. Před jakýmkoli obchodem si raději daného obchodníka pořádně prověřte. 

Nákup kryptoměn v bitcoinmatu

V České republice funguje poměrně velká síť bitcoinmatů (asi 40 bitcoinmatů), ve kterých můžete hotovost směnit za Bitcoin (někdy i Litecoin) a naopak. Většina z nich se nachází uvnitř nebo v okolí nákupních center. Jejich dostupnost si můžete ověřit na mapě bitcoinmatů. 

Pro nákup kryptoměn vám stačí pouze vložit peníze do bitcoinmatu a zadat jakou kryptoměnu chcete nakoupit. Následně si vezmete vytisknutou papírovou peněženku nebo si necháte poslat QR kód na svůj e-mail. 

Prodej kryptoměn je o trochu složitější a trvá přibližně hodinu, během které musíte bitcoinmat navštívit hned dvakrát. Poprvé pro zadání transakce a podruhé pro výběr svých peněz. Na rozdíl od jiných způsobů nákupu nabízí bitcoinmaty velmi nevýhodné kurzy kryptoměn

bitcoinomaty
Bitcoinomaty z portálu Coinatmradar.com

Nákup v kryptoměnové peněžence

Některé kryptoměnové peněženky začaly v poslední době nabízet možnost nákupu kryptoměn bez nutnosti registrace u kryptoměnové směnárny nebo burzy. Jednou z takových kryptopeněženek je i Wirex či Coinomi. Bohužel musíte počítat s tím, že si toto „pohodlí“ vybere daň na poplatcích, které budou tím pádem mnohem vyšší. 

Související články

1 COMMENT

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceKryptoměnové směnárny: kde nakupovat kryptoměny

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu