...

Investiční report #2: Říjen 2021 – NFTs, DAOs a další kryptoměnové experimenty

Před měsícem jsem vydal svůj první investiční report, kde jsem popsal svojí investiční strategii a vyložil jsem na stůl svoje celé investiční portfolio. Nyní navazuji druhým reportem. Celkově moje akciové a ETF portfolio poskočilo za uplynulý měsíc o 4,81 % (z toho 2 % na kurzovém rozdílu) a byl jsem v tomto ohledu pasivní – pouze jsem přikoupil jeden titul.

Říjen byl měsícem kryptoměn

Byl jsem ovšem aktivní v oblasti kryptoměn, kde jsem pilně studoval nové DeFi aplikace a pronikal do tajů web3, metaverse a NFT. Za poslední měsíc jsem díky kryptoměnám:

 • koupil svoje první NFT
 • začal bojovat proti globálnímu oteplování
 • začal pomáhat tvořit novou stabilní měnou bez 1:1 podkladových aktiv
 • vsadil v loterii, ve které nejde prohrát
 • zahrál svojí první metaverse hru.

#1 přírůstek: Olympus Finance (DAO)

olympus

Po dvou dnech pročítání webu, Discordu a dalších zdrojů jsem zakoupil OHM tokeny a nyní je mám zamčené v protokolu (lze kdykoliv vybrat) s úročením 7948 % ročně. Úrok se připisuje třikrát denně ve formě nových OHM tokenů a časem se bude snižovat. Co Olympus je?

Olympus Finance (3,3) je DAO (decentralizovaná autonomní organizace), které má za cíl vytvořit stabilní měnu, která nebude 1:1 podložená aktivy.

Screenshot 2021 10 30 at 19.05.38

Většina stablecoinů je svázána s podkladovou fiat měnou – dolarem nebo eurem. Kupní síla těchto stablecoinů nevyhnutelně klesá s inflací, protože 1 stablecoin = 1 USD a rotačky centrálních bank jedou na plné koule.

Olympus vytváří novou stabilní měnou (bez vázání na fiat) s plovoucí cenou určenou trhem skrze nákupy a prodeje tokenu OHM s podkladovými aktivy a velkým rozdílem: neplatí tady nutnost 1:1.

Hodnota jednoho OHM nikdy neklesne pod valuaci $1 na 1 OHM v podkladových aktivech (DAO může částku hlasováním změnit).

Každý OHM token je podložen košem kryptoměn (DAI, FRAX, SUSHI brzy BTC i ETH), které se do protokolu dostávají skrze nákupy na burze (provádí samotný protokol) a tzv. bonding.

Uživatelé mohou provádět staking – uzamknout svoje OHM do protokolu a odměnou získávají nové OHM (aktuálně 7948 % APY).

Screenshot 2021 10 30 at 18.52.03

Proč tak vysoké APY? Pokud se cena OHM pohybuje nad $1, vydává protokol nové OHM mince a prodává je na trhu za účelem snížení ceny co nejvíce k $1. Pokud půjde cena pod $1, bude protokol dokupovat a mince pálit.

Cena ale není na $1 vázána per-se a je určována trhem. Proto se dnes obchoduje okolo $1000 za 1 OHM – po tokenu je vysoká poptávka.

OHM má díky podkladovým aktivům vlastní ‚‚floor price’’ – aktuální kryptoměny uložené v protokolu mají hodnotu $191 na 1 OHM. Každý nový OHM token ale potřebuje jenom $1 zamčené v protokolu, proto tak vysoké APY.

Screenshot 2021 10 30 at 19.18.43

Také lze provádět bonding – poskytnout protokolu svoje kryptoměny (DAI, FRAX atp.) výměnou za slevu na OHM. Tyto kryptoměny protokol na určitou dobu použije na farming úroků v jiných DeFi projektech.

Celý experiment je postaven na teorii her – vězňovu dilematu. Pro protokol je nejlepší, když uživatelé jsou v levém horním rohu – tedy všichni stakují. Bonding je také přínosný. Prodeje jsou nepřínosné.

Screenshot 2021 10 30 at 18.58.34

Proč je to zajímavé? Teorie vězňova dilematu totiž klasicky nekončí vlevo nahoře, ale vpravo dole, tedy v Pareto-neoptimální situaci = v situaci, kdy si všichni navzájem škodí. Až opakovaná ‚‚hra’’ posouvá obě strany k Paretovu optimu.

Většina uživatelů podle Paretova optima ale hraje. Ze začátku tomu tak nebylo, ale nyní je ve stakingu 91.35 % OHM tokenů.

Celý systém je zatím v plenkách a je to spíše ekonomický a sociologický experiment. Ultimátní cíl je dosáhnout měny se stabilní hodnotou, nyní se ale DAO soustředí na tvorbu OHM mincí.

Odkazy projektu Olympus Finance

#2 přírůstek: KLIMA DAO

klima dao

KLIMA je projekt postavený na myšlence Olympusu, ale běží na Polygonu (namísto ETH) a má odlišné cíle. DAO bojuje proti globálnímu oteplování a mince nejsou kryty košem kryptoměn, ale karbonovými offsety (uhlíkovými kompenzacemi). Také jsem zakoupil mince a mám je zamčené v protokolu výměnou za úrok 34 000 % APY. Šílenost? Čtěte dále.

Co jsou karbonové offsety

Základní myšlenka kompenzace produkce CO2 (aka karbonové offsety) je, že výroba určitého množství skleníkových plynů, které jsme v jedné zemi nezamezili, bude zastavena v zemi jiné – kdekoliv na Zemi.

Podnikatelé, kteří staví například větrné elektrárny nebo elektrárny pro výrobu elektřiny z metanu (nebo společnosti, které zalesňují krajinu atp.), dostávají za určitých podmínek po celém světě tzv. uhlíkové certifikáty (=karbonové offsety), které potvrzují, kolik CO2 bylo ušetřeno. Tento certifikát si pak může zakoupit někdo jiný a použít ho jako kompenzaci za svoje CO2 – jde v podstatě o emisní povolenku.

Uhlíková kompenzace představuje měřitelné a ověřitelné odstranění, zamezení nebo snížení emisí skleníkových plynů (GHG) – tunu ekvivalentu C02, která se NEZACHYTÍ v zemské atmosféře.

Co s karbonovými offsety dělá KLIMA DAO

Karbonové offsety jsou skrze Toucan Bridge tokenizovány, tedy zapsány do blockchainu jako TCO2 tokeny. KLIMA DAO tyto tokeny schraňuje ve svém protokolu a nepouští dále do oběhu. Tímto mechanismem efektivně stahuje z trhu nevyužité karbonové offsety a zvyšuje jejich cenu, čímž se stávají pro firmy a další entity produkující CO2 čím dál tím dražší.

Momentálně je v protokolu uzamčeno 7 000 000 tun ušetřeného CO2.

Klima DAO Treasury
Klima DAO Treasury

Staking vs. bonding

Stejně jako v Olympusu jsou i u KLIMA dva hlavní způsoby, jak získat tokeny KLIMA. Buď token nakoupíte na burze a uložíte do protokolu na staking, nebo využijete tzv. bonding – nakoupíte na tržišti karbonové offsety a vložíte na určitou dobu do protokolu, výměnou získáte KLIMA se slevou.

34 000 % APY

Vzhledem k mládí celého projektu a vysoké poptávce po tokenu KLIMA je úročení zatím na vysoké úrovni. Třikrát denně přiskočí do peněženky cca 0,8 % z poslední částky – tokeny se totiž úročí složeně.

Odkazy projektu KLIMA DAO

#3 Přírůstek: PoolTogether – loterie, kde nemůžete prohrát

Pool Together logo

Nakoupil jsem USDC tokeny a vložil jsem je do PoolTogether poolu a výměnou jsem dostal ‚‚lístky’’ na loterii, která nemá expiraci. Dokud mám v protokolu uzamčené tokeny, účastním se losování. Pokud nevyhraji, o nic nepřijdu. Pokud vyhraji, vyzvedávám si výhru. Svoje tokeny mohu kdykoliv vytáhnout. Jak to funguje?

Screenshot 2021 10 31 at 11.18.37

PoolTogether je služba, kde výměnou za staking kryptoměn (uložení do protokolu) máte šanci vyhrát každý den až stovky tisíc korun (v kryptoměnách). Loterie se účastníte tak dlouho, dokud svoje kryptony nevyberete zpátky. Kde protokol bere peníze na odměny?

Celý systém je postavený na stakingu za úroky a klasické loterii. Vy jako uživatel vložíte například ETH do protokolu a výměnou dostanete šanci na výhru v každém losování.

Screenshot 2021 10 31 at 11.18.59

Protokol vaše kryptoměny uloží do jiných systémů, kde (za půjčování nebo za poskytování likvidity) získává úroky. Úroky nejsou malé, protože v PoolTogether jsou už uloženy stovky milionů dolarů v kryptoměnách. Jsou to řádově desetitisíce dolarů každý den.

Získané úroky pak protokol každý den rozděluje formou výher v loterii. Dokud máte kryptoměny uložené v PoolTogether, účastníte se všech loterií.

Samozřejmě byste mohli svoje kryptoměny půjčovat za úroky sami. V PoolTogether se svého úroku defacto vzdáváte výměnou za šanci vyhrát násobně více – podíl na úrocích celého poolu.

Čím více tokenů je uloženo v poolech, tím více úroků platforma posbírá a tím vyšší je potenciální výhra. Samozřejmě máte tím nižší šanci na výhru. 🙈

Pro účast na loterii není potřeba žádný účet – stačí kryptoměnová walletka (třeba Metamask) a kryptoměny: USDC, DAI, SUSHI, COMP, UNI nebo ETH.

pooltogether pooly

Celá struktura se poměrně dynamicky mění, protože je appka zatím v plenkách a komunita mění pravidla – především proto, aby se předešlo zneužívání milionáři, kteří by měli díky vysokým prostředkům třeba 50% šanci na výhru.

💡 Poplatky na Ethereum síti jsou teď vysoké, ale PoolTogether je napojený i na Polygon, kde jsou poplatky za transakce minimální.

PoolTogether je DAO – díky tokenu POOL můžete hlasovat o tom, jak se budou odměny rozdělovat, jaké pooly (loterie) se budou zakládat a jak se rozděluje POOL mezi uživatele.

Momentálně můžete POOL získat dvěma způsoby: 1) používáním platformy 2) nákupem na Uniswap.

#4 přírůstek: NFT Fluffy Polar Bear

Tak dlouho jsem lovil nějaké NFT, až jsem se připletl k projektu známého cartoonisty Selçuk Erdem, který má na Twitteru 3,4 milionů followerů. Účastnil jsem se uvedení 10 000 generovaných medvídků na trh a jednoho si společně s Luckou pořídil. Stálo nás to spoustu peněz a nic z toho asi nebude 😎

Beru to hlavně jako nutnou zkušenost s NFT, abych držel krok s dobou a jiné nákupy neplánuji. Cryptopunka už neseženu, tak máme medvěda. To the moon 🚀

Významnější změny v tradičním portfoliu

Akcie AT&T

Pár dní před vyhlášením kvartálních výsledků jsem nakoupil akcie AT&T těsně nad hranicí $25. Tahle akcie dostává už několik měsíců na frak a veze se dolů na několika negativních zprávách. Kvartální výsledky dopadly dobře, držíme 8 % dividendu a je před námi spinoff. Jaký spinoff?

AT&T se bude kvůli nutnosti splatit část dluhů rozdělovat do několika společností:

 • AT&T: čistě telekomunikační společnost se zaměřením na 5G
 • DIRECTV: tato část se odprodává (AT&T si ponechá 70 %)
 • Warner Bros. Discovery: spin-off Warner Media zmergovaný s Discovery (nový ticker WBD)

Co to bude znamenat pro investory?

Nejspíše dostaneme mimořádnou dividendu, případně část WBD akcií. Více zde.

ETF HJEN

Vodíkové ETF, v kterém mám zainvestováno, se pohnulo za uplynulý měsíc +22 %.

O svých investicích a změnách v portfoliu píšu každý měsíc. Nechcete, aby vám moje články neunikly? Přihlašte se k odběru mých investičních reportů:

Související články

7 COMMENTS

 1. Super článek!
  Tip: zkus rozlišovat Ethereum (=síť, kde běží smartkontrakty) a Ether/ETH (coin/asset).
  V článku to máš přesně naopak:
  – „vložíte například Ethereum“
  – „Poplatky na ETH síti“

 2. Ahoj Luke, velmi pěkný článek, docela mě zaujal token KLIMA, ale chci se zeptat, máš v portfolii coiny, kde získáváš AIRDROPY za držení určitého obnosu? Jako je to třeba u lithium.ventures?

  • Ahoj, zatím ne, ale mám celý seznam coinů na nákup a staking pro airdropy. 🙂 Bude to asi v dalším reportu.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceInvestiční report #2: Říjen 2021 – NFTs, DAOs a další kryptoměnové...

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu