...

Co je to kryptoměna a jak funguje Bitcoin?

O kryptoměnách a Bitcoinu už dnes píše každé mainstreamové médium, ale málokdo kryptoměnám opravdu rozumí. Přitom Bitcoin a technologie blockchainu umožnily vznik celé řady zajímavých technologických projektů a postupně pronikají do všech odvětví, od bankovnictví, bezpečnosti až po vládní sféru. Pro pochopení významu kryptoměn je nejlepší začít u úplně první kryptoměny, a to u Bitcoinu.

Co je to kryptoměna

Začněme tím, že název rozložíme na ‚‚krypto’’ a ‚‚měna’’.

Měna je prostředek směny, který nese nějakou hodnotu. Česká koruna je měna a americký dolar je měna. Ve své podstatě jsou i kryptoměny měny, ale od těch klasických měn (fiat měn) se v mnohém liší. Na rozdíl od nich mají pouze digitální podobu, přičemž je lze popsat jako pouhý zápis v paměti jednoho z deseti tisíců počítačů rozesetých po celém světě. 

Krypto je označení pro šifrování, které Bitcoin a další kryptoměny chrání. Pod šifrováním kryptoměn si můžete představit obří sejf, ve kterém jsou uloženy všechny bitcoiny na světě, rozdělené do různých peněženek. Každý uživatel má od sejfu svůj unikátní klíč. Všichni používají tu samou dírku na klíč, ale každému se otevře jen ta peněženka, která mu patří.

Říkal jsem, že kryptoměny jsou digitální peníze. No jo, ale vždyť my přece i většinu své výplaty v českých korunách nikdy opravdu nevidíme a převádíme je jen digitálně, proč jsou tedy kryptoměny, a především Bitcoin, označované za převratný vynález?

Bitcoin
Bitcoin

Co je to Bitcoin 

Bitcoin (BTC) byl úplně první kryptoměnou na světě, čímž položil pomyslné základy pro celý kryptoměnový průmysl. Jako všechny digitální měny nemá fyzickou podobu a je založen na principu decentralizace, díky čemuž nemůže být jakkoli regulován a ovlivňován žádnou vládou a ani samotným tvůrcem

centralised decentralised distributed
Kryptoměny jsou decentralizované a distribuované napříč světem

Své využití si našel především jako jeden z investičních instrumentů, přičemž je velkou částí investorů považován za digitální zlato, které dokáže finance ochránit před inflací.

Bitcoin je ale známý i svou vysokou volatilitou, kdy jeho cena může jen během jednoho dne vzrůst, nebo naopak klesnout o více než desítky procent. Navíc je možné Bitcoin použít i k placení v některých kamenných prodejnách či e-shopech.

Jak funguje Bitcoin 

Bitcoin se řídí podle svého protokolu, ve kterém jsou zapsána všechna pravidla tvořící jeho podstatu. V nich je zanesena i informace o maximálním možném množství Bitcoinu, který je možné vytěžit, a to celkem 21 milionů kusů. Aktuálně je vytěženo více než 18,5 milionů BTC a jeho úplné vytěžení je předpokládáno až na rok 2140. 

Pro jeho fungování je nutný blockchain, který představuje decentralizovaný systém určený k záznamu a uchovávání dat jednotlivých transakcí. Ve zkratce se tedy jedná o pomyslnou účetní knihu, do které jsou veřejně zapisovány data kryptoměnových transakcí.

Nejdůležitější jsou v tomto procesu těžaři (miners), kteří za pomocí výkonných počítačů Bitcoin těží a zároveň udržují celou síť vchodu. 

Jejich úkolem je totiž kontrola a potvrzování transakcí, jejíchž data jsou následně zapisována do blockchainu. Za tuto svoji práci inkasují těžaři poplatky a odměny v podobě bitcoinů, které si mohou buď ponechat nebo směnit na fiat měny. Tímto způsobem jsou následně vytvářeny bloky, které se postupně propojují v řetěz (chain) neboli BLOCKCHAIN.

asic minery
Těžaři těží Bitcoin na grafických kartách

Jelikož jsou do blockchainu zapisovány především bitcoinové adresy, ze kterých není možné vyčíst pravou identitu vlastníka, jsou bitcoinové transakce téměř anonymní. Mimo to ale nabízí i možnost posílat Bitcoin prakticky kdykoli se vám zamane: 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Problémy se mohou vyskytnout u poplatků za jednotlivé transakce, které stanovují jak uživatelé, tak i těžaři. Ti samozřejmě nechtějí pracovat zadarmo a raději si vyberou nabídky transakcí s vyššími poplatky.

Pokud tedy budete chtít transakci opravdu provést, budete muset chtě nechtě přistoupit na jejich podmínky. S rostoucími zkušenostmi se je ale můžete naučit obcházet nebo poplatky přinejmenším srazit na úplné minimum. 

V čem leží hodnota Bitcoinu

Je spousta důvodů, proč má Bitcoin pro nás, jeho uživatele, hodnotu. Někteří ho považují za měnu budoucnosti a jiní v něm vidí pouze možnost, jak rychle vydělat peníze na burze. A právě od toho se odvíjí jeho hodnota, kterou určují samotní lidé svojí ochotou do něj investovat své finance. 

Bitcoin se navíc v mnohém podobá zlatu, které si dlouhodobě drží pověst pomyslného bezpečného přístavu pro ochranu peněz před inflací. Podobně někteří investoři chápou i Bitcoin, kterého je stejně jako zlata omezené množství, a navíc ho nejde jakkoli zfalšovat. Tím pádem jsou oba investiční instrumenty vzácné, a tudíž je možné očekávat, že v budoucích letech jejich hodnota poroste.

V neposlední řadě je možné Bitcoin, stejně jako fiat měny, použít jako prostředek směny a platit pomocí něj za některé zboží či služby. Právě to je cílem velké části kryptonadšenců, kteří stojí za legalizací Bitcoinu jako běžné platební metody. To se jim částečně vyplnilo rozhodnutím vlády v El Salvadoru, kde se Bitcoin stal legálním platidlem.

V České republice můžete Bitcoinem platit například v Alze, v e-shopu nanoSPACE nebo v pražské kavárně Paralelní polis. Po republice najdete desítky provozů, kde přijímají Bitcoin nebo jiné kryptoměny jako platidlo.

bitcoin here
Touto nálepkou se často označují provozovny, které přijímají kryptoměny

A na kolik si lidé Bitcoin cení? V říjnu 2015 to bylo 5000 Kč, v říjnu 2016 14 000 Kč a dnes? Podívejte se sami. V průběhu roku 2021 se Bitcoin vysoko nad 1 000 000 Kč.

Vývoj ceny Bitcoinu

Historie Bitcoinu 

Jak již bylo řečeno, Bitcoin byl první kryptoměnou na světě. K jeho spuštění došlo v roce 2009, ale jeho historie se začala psát již mnohem dříve. Jeho tvůrce (nebo rovnou celá skupina tvůrců) skrývající se za pseudonymem Satoshi Nakamoto pracoval na jeho vývoji již pěknou řádku let. První zmínka o něm padla už v roce 2008, kdy se většina zemí utápěla ve finanční krizi. 

V říjnu téhož roku byla publikována na jednom z kryptoměnových fór zpráva pod názvem „Bitcoin P2P e-cash paper„, která obsahovala link na dokument „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“. V něm Satoshi nastínil svoji vidinu toho, jak by mohl Bitcoin fungovat a jak by mohl svým uživatelům pomoci vymanit se z centralizovaného finančního systému. 

K tomuto nápadu samozřejmě nedospěl sám a nechal se inspirovat některými projekty z „dílny“ hackerské skupiny cypherpunk. Její členové jsou často terčem různých spekulací a konspiračních teorií, podle kterých mají právě oni stát za tajemným pseudonymem. 

O pár měsíců později, a to konkrétně 3. ledna 2009, byl vytěžen první blok (nazývaný také genesis block), čímž Bitcoin oficiálně započal svoji cestu. V té době se jeho hodnota pohybovala jen kolem několika centů a není tedy divu, že první „platba“ pomocí Bitcoinu byla poměrně nestandartní. K té došlo v roce 2010, kdy se jeden mladík z Floridy rozhodl uzavřít barter s majitelem pizzerie a koupil si dvě pizzy v hodnotě 25 dolarů za 10 000 BTC. 

S rokem 2011 přišly na scénu další kryptoměny, jako Ethereum, Ripple XRP či Litecoin, jejímž cílem bylo nabídnout lepší řešení než Bitcoin, nebo se mu alespoň pokusit vyrovnat. V návaznosti na to si kryptoměn začalo všímat mnohem širší spektrum lidí a jeho cena pomalu rostla. Zlomovým rokem pro Bitcoin byl až rok 2017, kdy jeho cena vzrostla na 20 000 dolarů, díky čemuž se stal světovým fenoménem a upoutal pozornost nejen technologických fanoušků, ale i veřejnosti.

Jak nakoupit Bitcoin 

Nákup Bitcoinu je ve své podstatě velmi jednoduchý, ale není od věci mít se na pozoru. Jak jsem zmínil již v úvodu, jedná se o digitální měnu a je tak častěji terčem hackerů, kteří čekají na to až se dopustíte třeba i sebemenší chyby. Právě proto byste měli hned ze začátku řešit dvě základní otázky, a to kde Bitcoin nakoupíte a kam ho následně uložíte:

Kde nakoupit Bitcoin 

Bitcoin můžete pořídit hned několika způsoby, a to nejen online, ale i třeba v nákupním centru. Prvním a nejoblíbenějším způsobem je nákup Bitcoinu skrze kryptoměnovou směnárnu či burzu. Při jejich výběru byste si měli dávat pozor na to, zda se jedná opravdu o důvěryhodné a ověřené společnosti. 

Na trhu můžete najít jak velké kryptoměnové směnárny a burzy (Binance, Coinbase), tak i ty menší, mezi které se řadí především české společnosti, jako Simplecoin či CoinMate. V obou případech je nutné mít u burzy či směnárny založený účet, který při směně větších částek musíte často i verifikovat. 

Následně už jen zadáte částku, kterou chcete směnit a zvolíte adresu bitcoinové peněženky, na kterou vám má být odpovídající obnos v BTC převeden. Peníze ke směně můžete ve většině případů převést pomocí platební karty či převodem z účtu. 

nakup bitcoinu coinmate
Takto vypadá nákup Bitcoinu na platformě Coinmate

V neposlední řadě můžete k nákupu Bitcoinu využít i takzvaný bitcoinmat (BTM) čili bankomat určený ke směně Bitcoinu za hotové peníze. Těch je v ČR přibližně 40 a nachází se především v nákupních centrech. Pro nákup vám postačí pouze zadat množství peněz, které chcete směnit a vložit peníze do bankomatu. Ten vám následně vytiskne papírovou peněženku, nebo vám zašle QR kód peněženky na váš e-mail.

Kde Bitcoin bezpečně uložit 

Bitcoin a ostatní kryptoměny je vhodné podobně jako běžné měny bezpečně uložit a ochránit je před případnými hackery. K tomuto účelu slouží bitcoinové peněženky, které se obecně dělí na software a hardware peněženky. Peněženky jsou ekvivalentem bankovních účtů.

Software peněženky 

Software peněženky jsou ve své podstatě webové peněženky, ke kterým máte přístup z jakéhokoli zařízení s možností připojení k internetu. Tato jednoduchost si však vybírá daň na bezpečnosti, která je u tohoto typu peněženek velmi nízká. Bezpečnostní ochrana burz a společností, které nabízí vlastní kryptoměnové peněženky, není neprolomitelná, což může vést ke ztrátě uložených kryptoměn. 

Pro vstup do peněženky potřebujete pouze recovery seed, který se skládá z 12 či 24 náhodně vygenerovaných slov. Software peněženky lze dělit na další dva druhy, a to desktopové, které je nutné naistalovat do počítače a mobilní, které lze stáhnout do smartphonu v podobě mobilní aplikace. 

Nejdůvěryhodnější softwarové peněženky:

  • Směnárna Coinbase – nejpoužívanější platforma na světě, nabízí desktopovou i mobilní verzi zdarma, nabízí i možnost přímého nákupu Bitcoinu a dalších kryptoměn převodem i platební kartou
  • Coinomi – jedna z nejlepších mobilních kryptoměnových peněženek, zdarma ke stažení v app storech

Hardware peněženky 

Mnohem bezpečnějším místem pro uložení Bitcoinu jsou hardwarové peněženky (vypadají jako USB klíčenky), které fungují off-line a mají podobu samostatného zařízení. To můžete mít vždy při sobě a nebát se ani jeho případného zcizení. Pro přístup do peněženky by totiž zloděj musel znát váš recovery seed, který byste měli mít vždy bezpečně uschovaný. 

Během provádění transakcí je nutné peněženku připojit k počítači, přičemž všechny transakce potvrzujete pomocí tlačítka umístěného na peněžence a nemůže tak dojít k jejímu zneužití ani když jste online. Mezi nejznámější hardwarové peněženky se řadí Ledger či Trezor, při jejich pořízení musíte počítat s částkami od 2 000 Kč. 

Jak převést Bitcoin zpět na koruny 

Převod Bitcoinu zpět na koruny je stejně jednoduchý jako jeho nákup. V tomto případě však musíte vybírat mezi kryptoměnovými směnárnami a burzami, které podporují směnu mezi BTC a CZK (Binance či Simplecoin). Převod kryptoměny na fiat měny trvá mnohem déle, takže peníze na účtu můžete očekávat v průběhu několika hodin

Bitcoin můžete převést na koruny i pomocí bitcoinmatu, což je však o trochu složitější. Jako první je třeba na bitcoinmatu zvolit kolik BTC chcete směnit, přeposlat požadovanou částku na zvolenou bitcoinovou peněženku a vzít si vytisknuté potvrzení s QR kódem. Následně musíte počkat na dokončení transakce, které trvá přibližně půl hodiny až hodinu. Poté už jen stačí ještě jednou navštívit bankomat, oskenovat QR kód a vybrat hotovost. 

Co ovlivňuje kurz Bitcoinu a kde ho sledovat 

Kurz Bitcoinu se vyvíjí nezávisle na ostatních fiat měnách, což znamená, že ho například padající kurz dolaru nemůže nějak ohrozit. Rozhodující je pro jeho hodnotu především poptávka a nabídka po něm, přičemž platí, že čím více lidí kupuje Bitcoin, tím vyšší je jeho cena.  

Ta se odvíjí i v závislosti na zprávách o vývoji kryptoměnového odvětví včetně těch o akceptaci kryptoměn známými společnostmi. O tom, jak velký vliv tyto zprávy mohou mít, jsme se mohli přesvědčit začátkem roku 2021, kdy oznámení Tesly o nákupu Bitcoinu a jeho akceptaci jakožto platební metody pomohlo k nárustu jeho ceny až na 60 tisíc dolarů. 

Podobný vliv mají na cenu kryptoměn bohužel i známé osobnosti, které své názory často šíří pomocí tweetů. Jednou z takových osobností je Elon Musk (CEO Tesly), který pomocí jednoho jediného tweetu srazil cenu Bitcoinu o tisíce dolarů. 

Samotný kurz Bitcoinu můžete sledovat přímo na kryptoměnových burzách nebo na speciálních webových stránkách, které často nabízí uživatelům celou řadu nástrojů pro efektivnější porovnávání kurzů. Mezi ty nejznámější se řadí například Coinmarketcap či Coincheckup.

Proč je Bitcoin kontroverzní téma

1) Bitcoiny nejsou, narozdíl od běžných peněz, regulované státem ani řízené (tištěné) centrální bankou. To znamená, že vaše finanční (bitcoinové) toky nesleduje žádná banka, což znamená velký problém pro stát z hlediska výběru daní a trestní vymahatelnosti. Nikdo neví, kolik bitcoinů máte a co s nimi děláte.

2) Bitcoiny si posílají uživatelé přímo mezi sebou, bez prostředníka. Vaši peněženku tak nemůže nikdo sledovat, zmrazit, ani vám nastavit například výběrový limit. Nikdo kromě skutečného vlastníka zkrátka nemůže s bitcoinovou peněženkou nijak nakládat. Bitcoinem obcházíte banky a těm se to rozhodně nelíbí. 🙂

3) Bitcoiny mění způsob, jakým spravujeme svoje bohatství. Už poměrně dlouhou dobu žijeme v zajetí finančních institucí, kterým dobrovolně odevzdáváme svoje peníze. Jenže u banky netušíte, co s vašimi penězi dělá, a ještě jí za to platíte.

Pro banky není žádný problém vytisknout nové peníze, nebo vygenerovat pár nul navíc. Vzhledem k tomu, že dnešní peníze jsou jen papírky, je dnešní systém jednoduše zneužitelný.

Bitcoiny samy o sobě přitom představují hodnotu – je jich jen omezené množství a vy část toho množství opravdu vlastníte.

4) Bitcoinové transakce jsou nevratné. Pošlete Bitcoin pryč a je pryč na pořád. U banky se můžete pojistit, nebo převod zrušit. V případě Bitcoinu to nejde. Ať už se spletete při převodu, nebo ztratíte recovery seed peněženky, můžete se s bitcoiny rozloučit. Proto je hodně důležité po sobě vše kontrolovat!

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceCo je to kryptoměna a jak funguje Bitcoin?

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu