35 nejlepších míst, která navštívit v Budapešti (+ mapa do telefonu)

Naposledy aktualizováno: 21. října, 2019

Vyrážíte na víkend do Budapeště a chtěli byste se inspirovat, co tam podniknout? S Lukášem jsme v hlavním městě Maďarska strávili více jak týden; nachodili jsme nejméně sto kilometrů, zkusili víc kaváren, než je zdrávo a ochutnali takové množství jídla, že jsme přibrali minimálně každý dvě kila. A co vám radíme vyzkoušet?

Výhled na Budapešť
Výhled na Budapešť

Budapešť není město jen s nádhernou architekturou a dobrou kávou, ale místem, kde najdete úžasné sekáče, obchody s designovým zbožím, restaurace, které uspokojí ty nejmlsnější jazýčky a slavné ruinové hospody.

 

Projděte se z Mostu svobody (Szabadság híd) na Rybářskou baštu (maďarsky Halászbástya)

Naše nejoblíbenější procházka začínala na Szabadság híd (1), což je most kousek od Flow hostelu (mimochodem, nádherný hostel a náš tip na boží ubytování), kde jsme bydleli. Šli jsme kolem Gellértovy hory, (2) přes Budínský hrad (3) na Rybářskou baštu (4).

 

Vyhlídka z Rybářské bašty
Vyhlídka z Rybářské bašty

Asi nejkrásnější fotky se pořizují právě tady na Rybářské baště. Není se čemu divit, z této neogotické a částečně i neorománské reprezentativní terasy je vidět na řeku i majestátní budapešťský parlament. Dejte si ale pozor, i mimo sezónu je tady neskutečné množství lidí. Vyrazte sem proto raději brzy ráno.  U Rybářské bašty je i nádherný Matyášův chrám. Nebojte se, nemůžete ho minout.

 

Matyášův Chrám
Matyášův Chrám

 

Vyjděte si na vyhlídku z Gellertovy hory

Pokud budete mít hezké počasí, cestou zpátky z Rybářské bašty se můžete vydat na Gellertovu horu, cestou navštivte Gellert Hill Cave (5), kostel ve skále.Na vrcholku hory je místní Socha svobody (6) a Citadela (7),ale co vás asi zaujme nejvíce je božský výhled na Budínský hrad.

 

 

Projděte si Budapeštský parlament (Országház) a boty podél řeky

Se svými 691 místnostmi patří budapešťský parlament (8)mezi tři největší parlamenty na světě. Pro mě je nejspíš i tím nejimpozantnějším. Kousek od budovy parlamentu se nachází 60 párů bot ze železa (9) na břehu Dunaje, které připomínají obyvatelům Budapeště a návštěvníkům masakr Židů za druhé světové války. Pokud půjdete od Parlamentu ještě dál, dorazíte na slavný most Széchenyi lánchíd (10).

 

Budapeštský parlament
Zahrada přes budapešťským parlamentem

Zpívající fontána na Markétině ostrově

Největší atrakcí zadarmo je v Budapešti zpívající fontána (11), která tančí v rytmu hudby na Markétině ostrově (Margitsziget)(12). Pokud sem dorazíte v noci, uvidíte navíc světelnou show, za kterou by se nestyděl ani Signalfest v Praze.

 

 

Zajděte si do lázní

Ne nadarmo se Budapešti přezdívá „Lázně Evropy“, hlavní město Maďarska leží na 125 termálních pramenech. Nejpopulárnějšími lázněmi jsou obrovské lázně Szécheney (13), kam jsme vyrazili i my. V blízkosti lázní je i zámek Vajdahunyad vára (14), který byl původně postaven ze dřeva jako kulisa při mileniárních oslavách v 19. století.

 

Lázně Szecheney
Lázně Szecheney

Pokud budete ubytování v hostelu Flow, stačí přejít řeku a budete u Gellertových lázní (15). Zatímco v Szécheney je nádherný hlavně venkovní bazén, v Gellertovy lázně se chlubí tím nejhezčím vnitřním bazénem.

Další lázně v Budapešti: Rudas Baths (16), Király Baths (17), Veli Bej Baths (18), Lukács Baths (19), Danubius Health Spa Margitsziget (20)

 

Co si vzít s sebou

Kromě plavek si do lázní vezměte i vlastní koupací čepici, pantofle, vodu a osušku. Půjčovné může být v některých lázních předražené. Ano, bez koupací čepice vás do většiny lázní nepustí. Předtím, než do lázní vyrazíte, si zkontrolujte, pro koho jsou lázně ten den otevřené (ženy, muži, smíšené). Lázně Szécheney jsou vždy smíšené.

 

Jděte na sparties nebo-li spa parties

 

Pokud chcete zajít v Budapešti na party, neměli byste váhat, vzít si plavky a zarezervovat si místo na jedné z místních magických party v termálních lázních. Nikde jinde v centrální Evropě nemůžete pařit celoročně u bazénu za doprovodu famózní světelné show. Většina sparties je v sobotu.

 

Dejte si pivo v romkocsma

Romkocsma, anglicky Ruin Pub, česky asi ruinová hospoda, nebo polorozpadlá hospoda. Každopádně jedná se o hospody se skvělou atmosférou, netradičním interiérem a dobrým pivem. Tou nejslavnější je Szimpla Kert (21), kam jsme vyrazili i my. Pokud se chcete vyhnout davům, jděte ve čtvrtek.

 

Ruin Pub Szimpla Kert
Ruin Pub Szimpla Kert

Najezte se v Karavánu

Ať už máte rádi street food nebo ne, tohle místo si stoprocentně zamilujete. Ve stejné čtvrti jako ruinové hospody, se nachází i Karaván (22), místo plné hipster stánků s jídlem. Vybere si tu každý. Nabízí tady mexické, thajské i maďarské jídlo, pro vegany jsou zde veganské burgery a pro milovníky sladkého výborné vafle. Kávu tu mají skvělou, ale většina lidí si sem jde posedět na pivo.

 

Karavan Street Food
Karaván Street Food

Luxusní večeře za super cenu

Trochu jsem se bála, že Mazel Tov (23) bude mimo náš budget. Tahle vyhlášená izraelská restaurace ale překvapila i cenami. Jsou lehce vyšší, ale rozhodně nic tak hrozného (a určitě mnohem levnější, než kdybyste na jídlo vyrazili v Izraeli 😀 ). Jídlo tu dostanete ale špičkové, netradiční a vysoce kvalitní. Prostředí Mazel Tov je opravdová romantika, v turistické sezóně si určitě udělejte rezervaci.

 

Mazel Tov restaurace
Restaurace Mazel Tov v Budapešti

Ochutnejte kavárenský život

Na kavárny v Budapešti jsme se asi těšili nejvíc. Kávu milujeme a kavárenský život v Budapešti je na vzestupu. Jen za měsíc, co jsme byli pryč, se v Budapešti otevřelo několik dalších hipster kaváren! My jsme si nejvíc oblíbili Kontakt (24), Cafe Madal (25) a Torokmez (26).Náš celý seznam těch nejlepších kaváren si můžete přečíst tady.

 

Kontakt kavárna v Budapešti
Kavárna Kontakt v Budapešti

Dejte si sobotní brunch

Budapešť umí brunche možná ještě lépe než Praha. Avokádové toasty ze sladkých brambor, sushi palačinky, franzouské croissanty nebo americké palačinky, v Budapešti najdete všechno. Nejvíce jsme si oblíbili brunche v Budapest Baristas (27), Szimply (28) a Blue Bird Cafe (29).Všechny tipy na brunche najdete ve stejném článku jako kavárny.

 

Sobotní Brunch v Budapešti

 

Nezapomeňte na tržnici

Pro maďarské delikatesy a suvenýry určitě vyrazte do Nagy Vásarcsarnok – tržnice (30), která je hned vedle doporučovaného hostelu Flow. A co si koupit? Vyzkoušejte guláš nebo tradiční maďarský langoš. Jako suvenýr si můžete koupit maďarskou papriku (koření) nebo sušené papričky. Na své papriky jsou tu právem hrdí.

 

 

Nakupte v design obchůdcích a stylových sekáčích

Jedna z našich nejoblíbenějších aktivit v Budapešti bylo chození po sekáčích a design obchodech. Jsou všude a jsou úžasný. A to my do second handů téměř nechodíme, nejsme takoví fanoušci. V Budapešti jsou ale dokonalé! Nejvíce se nám líbilo v Szputnyik Shop (31), který má v Budapešti více poboček, parádní byl i LoveBug Vintage (32), Antifactory Vintage Shop (33). Pozor, než tam vyrazíte, zkontrolujte si na internetu otevírací dobu.

 

Sekáče v Budapešti

 

Sladká tečka

Pokud milujete sladké, sem zkrátka musíte. Mr. Funk (34) je asi nejpopulárnější slaďárna v Budapešti. Se svými donutovými koktejly ve tvaru jednorožce jasně vyhrává první příčky nejen u food blogerů na Instagramu. Pozor, údajně jeden předražený koktejl dokáže nasytit až pět lidí.

 

Mr. Funk Budapešť
Mr. Funk v Budapešti, zdroj: archiv Mr. Funk Facebook

Za ním se na druhém místě drží Gelarto Rosa (35), místo, kde dělají zmrzlinu ve tvaru růže. Ani jedno jsme s Lukym bohužel nezkusili, protože se sladkému vyhýbáme. 🙂

 

Gelarto Rosa Budapešť
Gelarto Rosa Budapešť, zdroj: archiv Gelarto Rosa Budapešť Facebook

Kde se v Budapešti ubytovat?

Flow Hostel

Nejlepší hostel v Budapešti - Flow Hostel

Tento hostel jsme si zamilovali. Pokud se vám nechce bydlet na pokoji s více lidmi, mají pokojíky i pro dva. Pokoje jsou útulné, společné prostory klidné a stále uklizené a pro své hosty pořádají denně různé programy, jako je třeba ochutnávka maďarského vína. Největší výhoda hostelu je ale poloha, nachází se hned vedle tržnice. Prakticky jsme vůbec nejezdili městskou dopravou, pouze k lázním Szécheney. Pozor, hostel je ve druhém patře a nemá výtah, pokud máte problémy s koleny, nejspíš budete chtít jinam.

Designové ubytování

DB Hotel Budapešť designové ubytování

D8 Hotel

Tento designový hotel je náš tip pro všechny, kdo si chtějí Budapešť užít, bydlet hned v centru a užívat si pohodlí krásného, nového hotelu. A mají boží snídaně!

Luxusní apartmány

Luxusní apartmány v Budapešti

P2 Apartment

Budapešť je plná luxusních apartmánů k pronájm, jejichž cena se pohybuje mezi 1000 Kč až 5000 Kč za nos. Pokud upřednostňujete soukromí a možnost si vařit, určitě se na ně podívejte.

Mapa s body zájmu do telefonu

[amp-optin id=55409]

Tipy a triky pro cestování po Maďarsku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Jak se dostat do Budapeště

Letecky: Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Autobusem: Do Budapeště se také dostanete pohodlně s autobusy Flixbus.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Ke sjednání cestovního pojištění do Maďarska můžete využít kalkulačku cestovního pojištění od ČSOB Pojišťovny, kde díky online sjednání ušetříte 10 %.

My na kratší cesty často volíme také pojišťovnu AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Kde hledat další informace

Určitě doporočuji se mrknout také na blog Nomadka.cz, kde najdete informace o free walking tours. Trochu jiný pohled na Budapešť má Katka cestuje, doporučujeme si pročíst její článek pro další tipy.

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT