...

Zámky na Loiře: 7 nejkrásnějších, které vidět

Pokud milujete zámky a hrady, musíte zavítat do Francie do údolí řeky Loiry. Zámky na Loiře patří k těm nejkrásnějším na celém světě a je jich tady celkem asi 2000. Údajně je to takový francouzských Hollywood, v minulosti, kdo něco znamenal, vlastnil zámek na Loiře. Pojďme se ale nyní podívat na ty nejkrásnějších zámky na Loiře, které vidět.

Naplánovali jsme pro vás cestu na 5–6 dní, která vás provede sedmi z nejkrásnějších zámků v údolí Loiry. Uvidíte majestátní stavby, nádherné zahrady, malá městečka a samozřejmě budete ochutnávat vynikající francouzské víno. Nezapomeňte si stáhnout naši kompletní mapu cesty, včetně všech doporučených míst, přímo do telefonu.

Zámky na Loiře: Chenonceau

Kde se ubytovat v údolí Loiry

Dlouho jsme přemýšleli, jestli bude výhodnější se každý den přesouvat do nového ubytování nebo vyjíždět ze stejného místa. Nakonec jsme se rozhodli, že nejlepší bude, když budeme ubytování na jednom místě. Zvolili jsme město Blois, a to hlavně z toho důvodu, že je zde spoustu restaurací, obchůdků a jak jsme zjistili i vynikajících pekáren, které nám zpříjemňovali každé ráno.

Tip na nejlepší hotely v Blois

Ubytujte se například v úžasném hotelu la Forge du Roy nebo v apartmánech Happy Cocoon, pokud cestujete ve více lidech než ve dvou.

Zámky na Loiře: Co vidět a co tam dělat

Kdy vyrazit na zámky na Loiře

Hlavní turistická sezóna je od května do září, kdy je počasí ideální pro procházky zámeckými parky a prohlídky zámků. Nicméně i během jara a podzimu je tu krásně, na jaře zahrady ožívají květy, na podzim zas barevně září teplými barvami. Něco do sebe má i předvánoční období, některé zámky mají totiž impozantní vánoční výzdobu.

Jak se dostat z Česka na zámky na Loiře?

Z České republiky je to zhruba 1200 km, takže daleko výhodnější je letět letadlem do Paříže, kde si půjčíte auto. Pozor, pokud poletíte na letiště Orly, mívají o víkendu omezenou nabídku aut. My jsme proto letěli s Air France na Charles de Gaulle, kde půjčení a vrácení auta lze bez problémů i v noci. Auto jsme jako vždy půjčovali přes RentalCars, se kterými jsme ještě nikdy neměli problém (musíme zaťukat ☺️).

7 nejkrásnějších zámků na Loiře

Pokud neplánujete na Loiře strávit několik let, není ve vašich silách navštívit všech 2000 zámků, které zde najdete. Připravili jsme pro vás proto výběr těch nejlepších, které navštívit. Samozřejmě, každý má jiný vkus a všichni máme při cestování jiné zážitky, takže s námi ne všichni musí souhlasit. 😬

1) Zámek Chambord

Zámek Chambord je jedním z nejznámějších zámků v údolí Loiry a určitě stojí za návštěvu. Vydejte se sem ideálně hned ráno a pokud nechcete čekat velké fronty na vstupenky, zakupte si je předem například přes spolehlivý portál GetYourGuide, který jsme vám doporučovali už v Římě (italský systém nefungoval, ale GetYourGuide naštěstí ano) a v Seville (nemuseli jsme čekat několika hodinovou frontu),

Zámek byl postaven jako lovecký zámeček pro Františka I. a je známý svou velkolepou renesanční architekturou. Místní fascinující dvoupodlažní spirálovité schodiště údajně navrhl sám Leonardo da Vinci.

Zámek je obrovský, ale i když by vás už nudily interiéry, vylezte až nahoru, odkud je nádherný výhled na zámek a zahrady.

Zámek Chambord je jedním z nejznámějších zámků v údolí Loiry a určitě stojí za návštěvu. Vydejte sem ideálně hned ráno a pokud nechcete čekat velké fronty na vstupenky, zakupte si je předem například přes spolehlivý portál GetYourGuide, který jsme vám doporučovali i v Římě.

2) Chenonceau

Zámek Chenonceau je často označován jako „zámek žen“, protože byl historicky především ve vlastnictví žen. Patří k jedním z nejkrásnějších, je charakteristický svou pohlednicovou galerií přes řeku Cher.

Na zámek určitě vyrazte opět nějaký den hned ráno, protože i sem proudí davy turistů. Často se tady čeká na vstupenky, proto si je nezapomeňte koupit předem, například přes GetYourGuide.

Zámek má i poměrně rozsáhlé zahrady, ale není zde příliš stínu. Je soukromě vlastněn rodinou Menier, která vlastní i známou čokoládovnu. ☺️

Chenonceau - zámek na Loiře

3) Chaumont

Zámek Chaumont je známý festivalem zahrad. I na tento zámek doporučujeme vyrazit hned ráno, protože jen k zámku trvá dojít z parkoviště 10 minut. Uvnitř zámek není příliš rozsáhlý, ale zahrady jsou asi největší ze všech (Minimálně nám to tak připadalo a nebyli jsme je schopni v odpoledních hodinách už prohlédnout tak, jak bychom si to představovali).

Milovníci pokojovek a kaktusů si tady přijdou na své, protože zde mají nádherné skleníky s monsterami a sukulenty.

Zámek Chaumont je i historicky významný, byl darován Kateřinou Medicejskou Dianě de Poitiers. Tento zámek je dnes ve veřejném vlastnictví a pořádají se zde různé kulturní události. Vstupenky opět můžete zakoupit předem na GetYourGuide.

Zámek Chaumont je známý festivalem zahrad. I na tento zámek doporučujeme vyrazit hned ráno

4) Blois

Zámek Blois je považován za jednu z nejvýznamnějších historických památek ve Francii. Byl sídlem sedmi francouzských králů a deseti královen. Jeho architektura zahrnuje prvky pozdní gotiky a rané renesance.

Přestože má poměrně rozsáhlé interiéry, můžete sem vyrazit až odpoledne, nemá totiž žádné zahrady. Dnes je zámek ve vlastnictví města Blois a je otevřen pro veřejnost. Vstupenky si můžete zakoupit přes GetYourGuide nebo na místě. Počítejte ale s tím, že v letní sezóně se na ně mohou tvořit fronty.

Cheverny - zamky na Loire

5) Villandry

Zámek Villandry je proslulý svými nádhernými zahradami, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Evropě. Jsou poměrně rozsáhlé, ale v létě oceníte že podél zahrad je procházka stínem, takže si je můžete celé prohlédnout aniž byste se pařili.

Najdete tu kromě okrasných zahrad a fontán i zeleninovou zahradu. Na podzim tu pěstují i dýně, což vypadá v zámeckých zahradách opravdu úžasně (viděla jsem to na fotkách a litovala jsem, že jsme přijeli na konci května).

Interiér je krásný, ale není tak rozsáhlý jako třeba v Blois, ale můžete vylézt až nahoru do věže, odkud máte výhled na zahrady.

Villandry - nejkrásnější zámky na Loiře

6) Cheverny

Zámek Cheverny je jedním z nejlépe zachovaných zámků v údolí Loiry a jeden z mála zámků, který působí opravdu útulně, že by vám ani nevadilo v něm bydlet. Každý pokoj je vybavený do detailů, takže z něj nejde žádný typický zámecký chlad, který běžně cítíme z českých zámků.

Dekorace a nábytek je ze 17. století. Co je zajímavé, že je tento zámek stále ve vlastnictví stejné rodiny, která ho postavila, rodiny Hurault, a je otevřen pro veřejnost celoročně. V zámeckých zahradách najdete i 100 loveckých psů a když zde budete kolem 11. hodiny, můžete se podívat, jak jsou krmeni. Vstupenky si opět kupte předem na GetYourGuide.

cheverny

7) Château du Clos Lucé

Château du Clos Lucé stojí za návštěvu hlavně proto, že zde strávil poslední tři roky svého života strávil Leonardo da Vinci a celý zámek je tak tomuto slavnému malíři zasvěcen.

Zámek si užijí nejen dospělí ale i děti, protože je velká část věnovaná vynálezům Leonarda da Vinciho. V zahradě si tak můžete vyzkoušet vodní pumpu a nebo tank, který vymyslel tento renesanční myslitel a vědec (i když je známý hlavně jako malíř, on sám se nepovažoval pouze za malíře).

Tento zámek je v soukromém vlastnictví a je otevřen pro veřejnost celoročně. Je extrémně populární, takže opět doporučujeme zakoupit lístky předem přes GetYourGuide.

zamky na loire1 clos luce

Mapa zámků na Loiře do telefonu

Výměnou za e-mail vám rádi zašleme interaktivní mapu všech zámků a ubytování zmíněných v tomto článku.

mapa zamku na loire
Mapa zámků na Loiře

Itinerář na 5–6 dní: Zámky na Loiře

Pokud si lámete hlavu, jak poskládat program, už nemusíte. Zámky jsme všechny projeli, udělali v plánování dostatek chyb, abyste je už vy dělat nemuseli. Jak už jsme si řekli výše, doporučujeme se ubytovat v Blois, odkud budete každý den vyrážet na výlety. Pojďme se nyní podívat na ideální itinerář.

Den 1. Přílet do Paříže a přesun do Blois

Doporučujeme si přes RentalCars půjčit auto hned na letišti, abyste se po příletu mohli vydat hned do Blois, kde se ubytujte. Můžete se ubytovat například v la Forge du Roy nebo v apartmánech Happy Cocoon.

Blois - zámek

Den 2. Chaumont a Blois

Jako první vyrazte na zámek Chaumont, abyste si zvládli v klidu prohlédnout zahrady. Naobědvat se můžete pak v podzámčí nebo se přesunout do Blois. Dokonce i přímo v zámku je hned několik míst, kde se můžete najíst.

Zámek Bois je ideální na odpoledne, protože se můžete schovat před horkem do chladných interiérů. Ačkoliv je zámek poměrně rozsáhlý, nemá žádné zahrady.

Den 3. Chenonceau a Clos Lucé

Ráno vyrazte na Chenonceau, jeden z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších zámků na Loiře. Potom si můžete zvolit, zda se podíváte na zámek v Amboise nebo na Clos Lucé, který byl domovem Leonarda da Vinciho.

Den 4. Chambord a Cheverny

Jako první se určitě vydejte na Chambord, který je z těchto dvou populárnější a je rozsáhlejší. Pokud byste ale chtěli vidět krmení psů v Cheverny, bude nutné to prohodit. Krmení bývá v 11:30.

Den 5. Villandry a Tours

Pokud budete odlétat až další den, vyrazte jako první na krásné hrázděné domečky do městečka Tours, kde můžete zůstat i na oběd. Po obědě pak navštivte úchvatný zámek Villandry, který má jedny z nejkrásnějších zahrad ze zámků na Loiře.

Pokud poletíte až 6. den dopoledne jako my, doporučujeme se ubytovat 5. den večer už u letiště. Jedno z nejlevnějších ubytování je v Premiere Classe Roissy CDG, je to ale opravdu jen na přespání, zázrak od toho nečekejte.

Den 6. – Odlet

Pokud budete vracet auto půjčené přes RentalCars, vrácení auta probíhá extrémně jednoduše, my jsme přes ně měli půjčené auto od společnosti Sixt a celý proces trval asi pět minut. Stačí tedy být na letišti cca 2 hodiny před odletem (a to i s rezervou).

Zámky na Loiře na kole

Pokud jste vášnivými cyklisty, zvažte, zda do Francie nevyrazit na kola. Údolí Loiry je jednou z nejoblíbenějších destinací pro cykloturistiku ve Francii. Jsou tady skvěle udržované a velmi dobře značené cyklostezky, navíc to není nijak náročný terén.

Cyklostezka nazývaná „Loire à Vélo“ je více než 900 km dlouhá a táhne se od Nevers až k Atlantskému oceánu. Pokud se vydáte po této cyklostece, provede vás kolem většiny nejznámějších zámků jako je Chambord, Chenonceau a Blois.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na jaké zámky vyrazit s dětmi?

Pro děti jsou vhodné zámky Cheverny, Clos Lucé a Chambordu. Nevhodný je naopak zámek v Blois.

Na jak dlouho vyrazit na zámky na Loiru?

To nejdůležitější stihnete za 4-6 dní.

Které zámky na Loiře jsou nejkrásnější?

To je velmi subjektivní, ale nejoblíbenější je zámek Chenonceau, Chambord a Chaumont.

Kolik stojí vstupné na zámky na Loiře?

Pohybuje se mezi 12 a 20 eury na osobu.

Kde kupovat vstupenky předem na zámky na Loiře?

Spolehlivý je GetYourGuide, případně můžete zkusit lokální stránky zámků.

Jak daleko jsou zámky na Loiře od Paříže.

Údolí Loiry je vzdálené přibližně 200 km jihozápadně od Paříže, což zhruba odpovídá 2-3 hodinám cesty autem, velmi ale záleží, kam přesně jedete. Pokud cestujete vlakem, cesta z Paříže do Tours, jednoho z hlavních měst v údolí Loiry, trvá asi hodinu a půl.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníZámky na Loiře: 7 nejkrásnějších, které vidět

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu