...

Vánoční trhy Norimberk 2024: Kdy se konají a kde zaparkovat

Každý rok do Norimberka proudí za vánočními trhy tisíce návštěvníků. Není se čemu divit, tyto německé vánoční trhy jsou jedny z nejstarších a nejproslulejších v Evropě.

Každoročně se obyvatelé i návštěvníci mohou těšit na perníčky, svařené víno a sváteční atmosféru, která se nese městem od 1. prosince až do Štědrého dne. Hlavní trhy se rozprostírají přímo na Hauptmarktu, srdci historické části města Norimberk.

Norimberk Vánoční trhy 2023
Vánoční trhy Norimberk 2023

Vánoční trhy Norimberk 2023: Na jak dlouho vyrazit?

Pokud si chcete dokonale užít vánoční atmosféru a ještě si projít město, ideální je vyrazit na víkend, protože můžete navštívit nejen trhy, ale i si projít další památky a stavit se na nákupy vánočních dárků nebo kvalitních německých potravin. Samozřejmě ale stačí pro návštěvu i jeden den.

Tip: Přečtěte si, co vidět v Norimberku.

Kde se ubytovat v Norimberku

Ideální je se ubytovat hned v centru města, jeden z nejlepších hotelů je Hotel Pomander Nürnberg. Mezi levnější varianty v blízkosti centra patří Five Reasons Hostel & Hotel.

Vánoční trhy Norimberk 2023
Vánoční trhy Norimberk 2023

Na co se můžete těšit na vánočních trzích v Norimberku?

Díky hospodářskému významu Norimberka jsou vánoční trhy klíčovou součástí místní kultury. Na co se na nich můžete těšit:

 • Na ručně vyrobené vánoční ozdoby a dárky,
 • tradiční německé delikatesy, jako je například Nürnberger Rostbratwürste, tradiční německé jemně kořeněné klobásy.
 • Scénické vystoupení na Christkindlesmarkt, které je tradiční součástí norimberských vánočních trhů. Toto vystoupení symbolizuje začátek adventní sezóny.

Historie a tradice vánočních trhů v Norimberku

v2 356y6 ar0d3

Trhy v Norimberku, známé jako Christkindlesmarkt, jsou – jak už jsme zmínili výše – velkou součástí městské kultury. Vánoční trhy v Norimberku mají počátky už v 17. století a patří mezi nejstarší a nejznámější vánoční trhy v Evropě. První písemná zmínka o trhu pochází z roku 1628.

Vánoční trhy Norimberk: Lokace a otevírací doba

v2 356yw q9c1n

V našem průvodci naleznete důležité informace týkající se vánočních trhů v Norimberku – kdy se trhy otevírají, jak se na ně dostanete a kde můžete zaparkovat.

Kde se konají vánoční trhy v Norimberku?

Vánoční trhy v Norimberku, známé jako Nürnberger Christkindlesmarkt, se konají na náměstí Hauptmarkt v centru města. Toto náměstí se během adventního období proměňuje na magické místo plné vánočních vůní, světýlek a stánků s vánočními dobrotami.

Vánoční trhy Norimberk 2023

Vánoční trhy Norimberk: Termíny a otevírací doba 2023

 • Začátek: Vánoční trhy v Norimberku začínají 1. prosince
 • Otevírací doba: Stánky jsou otevřené od 10:00 do 21:00.
 • Štědrý den: Na 24. prosince se otevírací doba zkracuje a stánky jsou otevřené od 10:00 do 14:00

Jak se dostat do Norimberku: Autobus, zájezd nebo auto?

Na trhy se snadno dostanete autobusem z Prahy (jezdí tam FlixBus) a nebo se zájezdem, který si snadno najdete přes portál Invia. Pokud dorazíme vlastním vozem, je dobré vědět, že možnosti parkování mohou být omezené kvůli velkému zájmu.

Vánoční trhy Norimberk 2023

Vánoční trhy Norimberk: Kde zaparkovat

Při návštěvě vánočních trhů v Norimberku je dobré vědět, že Norimberk nemá všechny oblasti zahrnuté v rezidentských parkovacích zónách.

Můžete zdarma parkovat na ulici v mnoha okrajových částech města. Při parkování během pracovního týdne si dejte pozor na doplňující informace na dopravních značkách, protože v Norimberku se provádí pravidelné čištění ulic, během kterého je parkování zakázáno.

Na webu www.nuernberg.de naleznete mapu oblastí vyhrazených pouze pro rezidenty. V centru města v rezidentských zónách lze parkovat s maximální dobou dvě hodiny (2,50 EUR/hod.).

Tipy na nehlídaná parkoviště zdarma blízko centra:

 • Kessler Platz – 180 metrů od stanice metra Wöhrder Wiese, blízko historického centra.
 • Wöhrder Talübergang – dobré spojení do centra autobusy 36 a 94, zastávka Bauvereinstr.

Co si koupit na vánočních trzích v Norimberku?

Vánoční trhy Norimberk 2023

Na vánočních trzích v Norimberku si můžete vybrat ze široké nabídky tradičních německých produktů a lahůdek.

Tradiční výrobky a suvenýry

Vánoční trhy v Norimberku jsou známé svými ručně vyráběnými vánočními ozdobami a dokonalými německými řemeslnými výrobky. Nabídky stánků zahrnují:

 • Tradiční německé perníčky, které jsou podobné těm českým vánočním perníčkům, však taky vycházíme ze stejných tradic. Jsou vynikající a poctivé. To, zda jsou lepší než ty české, necháme už k posouzení vám.
 • Biskupské chlebíčky – další sladká pochoutka, kterou je nutné vyzkoušet.
 • Vánoční ozdoby zhotovené z různých materiálů, od skla až po keramiku.
Vánoční trhy Norimberk 2023 - perníčky německé
Vánoční trhy Norimberk 2023 – ochutnejte německé perníčky

Jídlo a pití: Co ochutnat na vánočních trzích v Norimberku

Pokud jde o jídlo a pití, Norimberk nabízí to nejlepší z německé vánoční kuchyně a tradičních vánočních nápojů:

 • Svařené víno (Glühwein) a punč jsou tradiční nápoje, které najdete nejen u nás ale i v Německu. Opět můžete posoudit, zda jsou lepší ty německé nebo ty české. Každopádně v mrazivých dnech takový punč či svařené víno zahřeje na těle i na duši. Na trzích je najdete ve více variacích, každý má svůj recept.
 • Jak už jsme zmínili výše, nechybí zde ani různé druhy německých perníků, které jsou díky svému bohatému koření a specifické chuti nepostradatelnou součástí vánočních trhů.
 • Norimberské bratwursty: Tyto světoznámé malé klobásy jsou připravovány na grilu a podávány s kysaným zelím, bramborovým salátem nebo jako „dva či tři v rohlíku“ (známé jako “Weggla”). Tyto malé klobásy, grilované na otevřeném ohni z bukového dřeva, jsou neodolatelnou pochoutkou. Během adventu se bratwursty připravují na slavném norimberském vánočním trhu, kde jejich aroma láká návštěvníky ke stánkům. Legenda praví, že jejich malá velikost umožňovala krčmářům prodávat je během zavírací doby skrze klíčové dírky. Realita však spočívá v ekonomice 16. století, kdy norimberští řezníci zmenšili velikost klobás, aby udrželi jejich vysokou kvalitu při stejné ceně. Tyto klobásy jsou chráněny Evropskou unií jako produkt s chráněným zeměpisným označením, což zaručuje, že všechny „Nürnberger Rostbratwurst“ se vyrábějí v Norimberku podle přesné receptury.
 • Feuerzangenbowle: Tento nápoj, směs červeného vína a rumu, je nezbytnou součástí zimních oslav. Název pochází z kleští držících hořící, rumem nasáklý cukrový kužel nad míchankou. Cukr se rozpouští, karamelizuje a kapá do vína, což dodává Feuerzangenbowle jeho specifickou chuť​.
Norimberské bratwursty
Legendární norimberské bratwursty

Program pro děti i dospělé na vánočních trzích v Norimberku

Vánoční trhy v Norimberku přinášejí pestrý program jak pro nejmenší, tak i pro dospělé. Hlavní lákadla zahrnují atrakce jako kolotoče a speciální dětské vánoční trhy, stejně jako kulinářské zážitky a tradiční řemeslné výrobky. Však se Norimberk hlásí k tomu, že zdejší vánoční trhy jsou ty největší a nejkrásnější v Evropě.

Pokud ovšem stojíte o více, než jen o procházení se mezi stánkami, popíjení svařáčku a ochutnávání německých perníků, doporučujeme se mrknout na GetYourGuide, kde najdete další zajímavé aktivity.

Můžete například spojit procházku městem s ochutnávání piva v místním pivovaru nebo si vybrat komentovanou procházku trhy a městem a získat tak mnohem více informací o Norimberku než běžný návštěvník.

FAQ – Často kladené otázky

Kde jsou nejlepší trhy v Norimberku?

Nejlepší trhy v Norimberku jsou na hlavním náměstí Hauptmarkt, kde se každoročně koná Christkindlesmarkt. Norimberk jej s oblibou označuje jako největší vánoční trh v Evropě.

Kdy začínají vánoční trhy v Norimberku?

Vánoční trhy v Norimberku začínají 1. prosince a jsou otevřené od 10:00 do 21:00.

Na jak dlouho vyrazit na vánoční trhy?

Alespoň na jeden celý den, ideálně na víkend.

V kolik zavírají stánky na vánočních trzích v Norimberku?

Ve 21:00, na Štědrý den už ve 14:00.

Kde parkovat v Norimberku?

Doporučujeme parkovat v Kessler Platz, který je kousek od historického centra.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníVánoční trhy Norimberk : Kdy se konají a kde zaparkovat

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu