...

17 tipů, co vidět v Norimberku: Památky, zoo i delfinárium

Pokud hledáte, co vidět v Norimberku, připravili jsme si pro vás poměrně obsáhlý článek, který je ideální pro víkendovou návštěvu tohoto krásného města. Jako jedno z velkých kulturních a historických měst Německa nabízí Norimberk bohatou historii a středověkou atmosféru, která je viditelná na každém kroku, najdete tu ale i skvělou zoo a delfinárium, které potěší i ty nejmenší návštěvníky.

Pokud je vaše návštěva v zimním období, nevynechejte legendární norimberské vánoční trhy (Nuremberg Christkindlesmarkt) , které patří mezi nejznámější v Evropě. Navštívit můžete také rozmanité muzea a galerie, které představují jak lokální, tak světové umění a historii.

Co vidět v Norimberku: Památky, zoo i delfinárium
Výlet do Norimberku se psem Kájou

Na jak dlouho vyrazit do Norimberka?

Norimberk je ideální destinací na víkendový výlet ve dvou nebo jako rodinný výlet. Doporučujeme v Norimberku strávit 1-2 noci, abyste stihli všechny zajímavé aktivity a město si na plno užít.

Tipy, kde se ubytovat: Nejlepší hotely v Norimberku

Ideální je se ubytovat hned v centru města, jeden z nejlepších hotelů je Hotel Pomander Nürnberg. Mezi levnější varianty v blízkosti centra patří Five Reasons Hostel & Hotel.

Co vidět v Norimberku: Historické památky a muzea

V Norimberku toho je k vidění a zažití více, než si myslíte. Kromě krásného historického města, zajímavých muzeí a domova Albrechta Dürera zde najdete i super zoo, delfinárium nebo velkou pivovarskou kulturu. Ať už jste milovníky piva nebo ne, doporučujeme se vydat do sklepení, kde se dříve pivo vařilo. Pojďme se podívat na vše, co vidět a navštívit v Norimberku.

Císařský hrad Kaiserburg – Co vidět a dělat v Norimberku
Norimberk památky: Císařský hrad Kaiserburg

Císařský hrad Kaiserburg

Císařský hrad Kaiserburg, známý také jako norimberský hrad, je dominantou města a představuje jednu z nejdůležitějších středověkých císařských rezidencí. Tato památka patří určitě na seznam toho, co vidět v Norimberku.

Norimberk památky: Dům Albrechta Dürera
Norimberk památky: Dům Albrechta Dürera

Dům Albrechta Dürera

V domě renesančního malíře Albrechta Dürera se dozvíme o životě a díle tohoto slavného norimberkého umělce. Prostor slouží jako muzeum a nabízí ucelený pohled na Dürerovy umělecké výtvory.

Hradní studna

Hradní studna je fascinující technické dílo, své doby. Nachází se uvnitř norimberského hradu a je hluboká přes 50 metrů, což odráží inženýrské dovednosti tehdejších stavitelů.

Muzeum hraček v Norimberku

Muzeum hraček (Spielzeugmuseum) známé také jako Lydia Bayer Museum, bylo založeno v roce 1971 a je považováno za jedno z nejznámějších hračkářských muzeí na světě.

Ukazuje kulturní historii hraček od starověku až po současnost​​. Budova muzea, datovaná do roku 1517, byla původně majetkem patricijské rodiny Wilhelm Haller a byla významně poškozena během druhé světové války, ale později byla obnovena​​.

Jádrem sbírky muzea je přibližně 12 000 hraček, které během desetiletí shromáždili Lydia a Paul Bayer. Bayerovi začali tuto rozsáhlou sbírku hraček kompilovat již na počátku 20. let 20. století, ačkoliv hračky tehdy ještě nebyly uznány za historicko-kulturní hodnotu​​. Muzeum se rozrostlo a získalo mezinárodní uznání, s rozšířením výstavní plochy na 1 400 m² díky stavebním úpravám provedeným v roce 1998​​.

Muzeum hraček v Norimberku
Muzeum hraček v Norimberku

Národní muzeum Germanisches Nationalmuseum

Národní muzeum Germanisches Nationalmuseum je domovem rozsáhlé sbírky ohledně německé kultury a historie, a je považováno za jedno z nejvýznamnějších muzeí tohoto typu v celém Německu.

Co vidět v Norimberku: Germanisches Nationalmuseum
Co vidět v Norimberku: Germanisches Nationalmuseum

Stadtmuseum Fembohaus

Stadtmuseum Fembohaus je největší obchodní dům přeživší ze středověku v Norimberku a nyní slouží jako muzeum města. Pokud nevíte, co dělat v Norimberku, když prší nebo pokud se rádi seznamujete s historií míst, kam jezdíme, určitě sem zavítejte.

Památky Norimberk: Stadtmuseum Fembohaus
Památky Norimberk: Stadtmuseum Fembohaus

Podzimní chodby Felsengänge s ochutnávkou piva

Podzemní chodby Felsengänge odhalují tajemnou stránku Norimberku. Tato rozsáhlá síť podzemních tunelů a sklepení, vytesaných do pískovcového podloží, byla původně využívaná síť pivovarských sklepů, ale během válek plnila naprosto jiné funkce. Dnes je zde možnost ochutnat místní pivo přímo ve sklepech, kde bylo kdysi vařeno a skladováno.

Pokud vás to zajímá, snadno si prohlídku sklepení můžete rezervovat přes GetYourGuide.

Kongresshalle

Kongresshalle v Norimberku je největším zachovaným nacistickým monumentálním stavebním dílem, které je chráněno jako kulturní památka. Byla navržena norimberskými architekty Ludwigem a Franzem Ruffovými a měla sloužit jako kongresové centrum NSDAP s kapacitou 50 000 míst.

Kongresshalle Norimberk

Budova má výšku 39 metrů (plánovaná výška byla 70 metrů) a průměr 250 metrů. Je postavena převážně z pálených cihel s fasádou z žulových panelů a její design, zejména vnější fasáda, je inspirován Koloseem v Římě.

Základní kámen byl položen v roce 1935, ale stavba zůstala nedokončena a bez střechy.

Lochgefängnisse

Pokud vám nevadí trochu temnější strana historie, běžte se podívat na vězeňské cely zvané Lochgefängnisse, které jsou součástí staré radnice a představují mrazivou připomínku právních praktik minulosti.

Historické vězeňské cely v Norimberku Lochgefängnisse
Historické vězeňské cely v Norimberku – Lochgefängnisse

Kostel sv. Sebalda – Sebalduskirche

Sebalduskirche, známý také jako Kostel sv. Sebalda, je nejstarším kostelem v Norimberku a je zasvěcen patronovi města, svatému Sebaldovi. Tento kostel stojí na Albrecht-Dürer-Platz a je klíčovou kulturní památkou pravobřežního Starého města. Jedná se o důležité místo duchovního života, které bylo založeno již v letech 1230/40.

Norimberk památky: Sebalduskirche
Norimberk památky: Sebalduskirche

Kostel Panny Marie

Frauenkirche, známý jako Kostel Panny Marie, je významným kostelem nacházejícím se na náměstí Hauptmarkt přímo v srdci Norimberku.

Frauenkirche v Norimberku
Frauenkirche v Norimberku

Lorenzkirche

Lorenzkirche, nebo Kostel sv. Vavřince, je největší církevní památkou v Norimberku a jednou z dominant levobřežního Starého města. Tento evangelický luteránský kostel je nejen architektonickým skvostem, ale i centrem protestantského společenství v Bavorsku.

Norimberk památky: Lorenzkirche v Norimberku
Norimberk památky: Lorenzkirche v Norimberku

Hauptmarkt

Hauptmarkt, neboli hlavní náměstí, je asi nejznámějším místem v Norimberku. Na tomto náměstí se koná proslulý Christkindlesmarkt, vánoční trh, a také farmářské trhy během celého roku. Na náměstí najdete krásnou gotickou fontánu Schöner Brunnen.

Vánoční trhy Norimberk 2023

Weißgerbergasse – nejfotogeničtější ulice v Norimberku

Weißgerbergasse, známá jako bílý koželužský rynek, je jednou z nejfotogeničtějších ulic v Norimberku. Tato dlážděná ulička je lemována tradičními barevnými domy s hrázděnými fasádami, které dříve patřily koželuhům.

Nyní láká velké množství turistů svým kouzelným koloritem a jedinečnou atmosférou. Vychutnáme si procházky mezi těmito historickými domy a dýcháme atmosféru starého města.

Weißgerbergasse – nejfotogeničtější ulice v Norimberku

Pivovarská kultura: Kam na pivo v Norimberku

Při návštěvě Norimberku nesmíme minout bohatou pivovarskou kulturu, která je neoddělitelně spjata s historií tohoto města. Pivo se tu vaří již více než 700 let a tradice místních pivovarů je hmatatelná na každém kroku.

Zum Gulden Stern Norimberk – nejlepší pivovar v Norimberku
Zum Gulden Stern Norimberk – nejlepší pivovar v Norimberku

Pivovary v Norimberku, které za to stojí

  • Pivovar Zum Gulden Stern – Chlubí se titulem nejstaršího pivovaru ve městě.
  • Hausbrauerei Altstadthof – Výroba piva probíhá podle tradičních metod a receptur.
  • Löwenbräu – Kombinuje moderní trendy s historií norimberského pivovarnictví.
Kam na pivo v Norimberku

Pokud máte rádi historii a pivo, doporučujeme si zajít na komentovanou procházku podzemím s ochutnávkou piva. Lístky velmi jednoduše koupíte přes GetYourGuide.

Co dělat v Norimberku s dětmi

Norimberk je skvělé město pro rodinné výlety s dětmi všech věkových kategorií. Velmi populární je zoo v Norimberku a místní delfinárium. Můžete ale navštívit i Norimberské dopravní muzeum, které je jedním z největších svého druhu v Evropě a nabízí interaktivní exponáty a modely vlaků. Pro malé i velké milovníky dobrodružství je tu Playmobil FunPark, kde se děti mohou vyřádit na venkovních hracích plochách a tematických světech.

Zoo v Norimberku

Norimberská zoo se rozprostírá v rozsáhlém parku, kde se mísí skalnaté formace z rudého pískovce, staleté stromy a idylické mokřady a rybníky. V zoo najdete například kamzíky, lvy, vydry, tučňáky, lachtany, delfíny, tygry i lední medvědy.

Velkou atrakcí je také delfinárium s venkovní lagunou pro delfíny, která byla první svého druhu v Německu, otevřená v létě 2011.

Pro mladší návštěvníky nabízí zoo „Bionicum Ideenreich Natur“, interaktivní výstavu zaměřenou na fascinující svět bioniky. Děti se zde mohou dozvědět zajímavosti o životě zvířat a přírody a zapojit se do experimentů.

Zoo Norimberk
Zoo Norimberk

Delfinárium Norimberk

Delfinárium je součástí zoo v Norimberku. Laguna poskytuje delfínům podmínky blízké jejich přirozenému prostředí, včetně deště a dalších povětrnostních vlivů. Součástí je také manatí dům, navržený jako pravý džunglový prostor, který je domovem nejen pro manaty, ale i pro mnoho dalších obyvatel džungle.

V delfináriu můžeme vidět delfíny v akci, jak demonstrují své schopnosti v rámci veřejných krmení a cvičení.

Delfinárium Norimberk
Delfinárium Norimberk

Dopravní muzeum v Norimberku (Verkehrsmuseum Nürnberg)

Dopravní muzeum v Norimberku (Verkehrsmuseum Nürnberg) je jedním z nejstarších technických historických muzeí v Evropě a je skvělým místem pro rodiny s dětmi, které mají zájem o historii dopravy a techniky. Muzeum se skládá z vlastního muzea DB (Deutsche Bahn) a Muzea komunikací (Museum für Kommunikation) a nabízí fascinující vhled do historie železnice a komunikace.

Verkehrsmuseum Nürnberg - dopravní muzeum

V muzeu je možné vidět různé historické železniční vozidla, včetně částí královského vlaku bavorského krále Ludvíka II., původního uhlíkového vozu z roku 1829, který je nejstarším dochovaným železničním vozidlem na evropském pevninském území, nebo nejstarší parní lokomotivy v Německu, která si zachovala svůj původní stav​​. Dále je zde možné prozkoumat chodník, přejezd, signály a výhybky, které lze ovládat, modely vybavené zvukem a světlem a simulátory​​.

Jednou z hlavních atrakcí je modelová železnice, která pokrývá plochu 80 m² a je používána k demonstraci typického železničního provozu. Během otevíracích hodin muzea se každou hodinu koná desetiminutová ukázka s vysvětlením klíčových konceptů železničního provozu​​.

Playmobil FunPark v Norimberku

Playmobil FunPark v Norimberku, rozkládající se na více než 90 000 m² (což odpovídá velikosti více než deseti fotbalových hřišť), je skvělým místem pro děti ve věku čtyř až devíti let,.

V parku si návštěvníci mohou vyzkoušet různé tematické světy, balanční dráhy nebo aktivní hrací zóny, kde se mohou vyřádit, skákat a lézt podle libosti.

Děti si mohou zkusit obsadit pirátskou loď uprostřed pirátského moře, prozkoumat zatáčky rytířského hradu nebo si užít jízdu na býkovi v městečku Divokého západu​​. Vstupenky si můžete koupit předem na GetYourGuide.

Často kladené otázky

Co dělat v Norimberku s dětmi?

Pro rodiny s dětmi je ideální návštěva Norimberské zoo, která nabízí rozmanitou faunu, včetně delfinária. Další možností je Norimberské dopravní muzeum nebo Playmobil FunPark.

Co dělat v Norimberku, když prší?

Zajděte si do Dopravního muzea, Muzea Albrechta Dürera nebo vyrazte na komentovanou procházku do sklepení s ochutnávkou piva. Zajímavé je i Národní muzeum Germanisches Nationalmuseum.

Kam na výlet v Norimberku?

Navštivte historické památky jako Císařský hrad Kaiserburg, prozkoumejte podzemní chodby Felsengänge nebo se vydejte do Norimberské zoo.

Co je typické pro Norimberk?

Norimberk je známý svou bohatou historií, středověkou architekturou, Norimberskými soudy a vánočními trhy.

Co si koupit v Norimberku?

Můžete si koupit tradiční norimberské párky, lebkuchen (norimberské perníčky) nebo místní řemeslné výrobky.

Kam v Norimberku s dětmi?

Zoo v Norimberku, Playmobil FunPark a Dopravní muzeum jsou ideální místa pro rodinné výlety s dětmi.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestování17 tipů, co vidět v Norimberku: Památky, zoo i delfinárium

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu