...

Uganda Roadtrip #4: Jak se kempuje v Ugandě a kolik nás to stálo?

Dvoutýdenní kempování v Ugandě byly naprosto spektakulární zážitek, na který nikdy nezapomeneme. Nejčastější otázka, kterou dostáváme, není ale o přírodě, zvířatech, nebo Uganďanech. Ptáte se nás, kolik nás roadtrip v Ugandě stál. Zde je náš itinerář a podrobné výdaje.

Naše trasa

Tentokrát jsme plánování vzali trochu „zodpovědněji“ a naplánovali jsme si alespoň, kam bychom měli každý den dorazit a co bychom tam zhruba měli dělat. V průběhu cesty se nám plán sice několikrát změnil (třeba proto, že google neví, že většina silnic v Ugandě nemá asfalt, a tak se nejede přejezd 5 hodin, ale minimálně 11 a půl), ale nakonec jsme až na šimpanze zvládli vše, co bylo v plánu.

Jak se v Ugandě kempuje / itinerář ubytování

Plánování Ugandy je složité a ještě složitější je najít pořádného průvodce. Ušetříme vám práci a vracení nepoužitelných knih – nejlepší je podle nás Uganda od Andrew Roberts, kterou si můžete objednat on-line. Doporučujeme všema deseti.

Většinu nocí jsme v Ugandě kempovali, ale dopřáli jsme si občas i tu postel. Tady je podrobně rozepsané naše ubytování. Ve všech ubytování tekla teplá voda, na wifi ale nespoléhejte, některá místa ji hlásali, ale ve skutečnosti fungovala jen ve Via Via Guesthousu. Pokud tedy potřebujete internet, pořiďte si ugandskou simku s daty.

RoadTrip Uganda #1: Vy dva v Ugandě určitě umřete

Den 1. + 2. Via Via Guesthouse

Malebný guesthouse v Entebbe, místě, kde jsme ve tři ráno přistáli. Nakonec to bylo to nejlepší ubytování, které jsme v Ugandě našli. Proto jste se tam také na poslední noc vrátili.

Cena ubytování: $50 / noc za samostatný pokoj + snídaně v ceně

Cena jídla: $5 – $7 za oběd/večeři

Rezervace ubytování: Via Via

Guset House Via Via je takové bezpečné útočiště. Ráj za plotem obehnaným ostnatým drátem.
Guset House Via Via je takové bezpečné útočiště. Ráj za plotem obehnaným ostnatým drátem.

Den 3. Ziwa Rhino Sanctuary

Přímo v parku, kde jsme vyrazili na trek za nosorožci, jsme se také ubytovali. Bydleli jsme stylově ve stanu, na místě pro stanování velkém jak fotbalové hřiště.

Cena kempování: $ 10 / osoba (bez snídaně)

Rezervace ubytování: Ziwarhino.com

Jak je to velká šílenost jet stanovat do Ugandy, jsme si uvědomili, když jsme v prvním kempu byli úplně sami
Jak je to velká šílenost jet stanovat do Ugandy, jsme si uvědomili, když jsme v prvním kempu byli úplně sami

RoadTrip Uganda #2: Když se zelený ráj změní v peklo

Den 4. + 5.  Kemp Red Chilli v národním parku Murchison Falls

Red Chilli je krásný kemp přímo uprostřed největšího ugandského národního parku. Naprosto nejlepší personál v celé Ugandě! Je to nádherná oáza, umístěná tři minuty od převozu přes Nil, kde ráno začíná safari. Je to tedy ideální místo 😉

Kemp jsme měli jako základnu, odkud jsme vyrazili na půldenní safari (v našem autě) a na tří hodinovou plavbu po Nilu.

Cena kempování: $8 / osoba

Rezervace ubytování: redchillihidaway.com

Restaurace v kempu s nejlepším personálem v Ugandě
Restaurace v kempu s nejlepším personálem v Ugandě

Den 6. Hotel, kterému se rozhodně vyhněte!

Nezvládli jsme přejezd a museli jsme na noc zakotvit v hotelu Glory Summit ve městě Hoima. Napřed hotel nenajdete, protože mají na bookingu i na webu špatnou adresu. Když ho konečně najdete, recepční vám nebude schopná říct číslo pokoje, nebude vědět, kde se podává snídaně a absolutně nebude tušit, jestli je v restauraci ještě kuchař. Nakonec vám strhnou 5 % poplatek za platbu kartou. 🙂

Cena ubytování: $35

Golden Summit Hotel
Golden Summit Hotel

Den 7. Rwenzori Mountains – Rwenzori Trekkers Hostel

Předtím, než jsme vyrazili na dvoudenní trek do hor, jsme využili možnost přenocování v jednom z pokojů přímo v areálu společnosti, která nás do hor brala. Jednoduchý pokoj s postelí s moskytiérou posloužil dobře.

Cena ubytování: $15 / osoba i se snídaní (kempování $8)

Postel v hostelu v Ruwenzori Mountains
Postel v hostelu v Ruwenzori Mountains

Den 8. Rwenzori Mountains – Kalalama Camp

Na dvoudenním treku jsme přespali v kempu, ke kterému jsme dolezli po sedmi hodinách a překonání 1800 m převýšení.

Cena treku: $250 na osobu (v ceně průvodce, portýři, jídlo, snacky, bouda)

Rezervace: rwenzoritrekking.com

Když nám průvodce ukázal, kde budeme spát, okamžitě zmizel
Když nám průvodce ukázal, kde budeme spát, okamžitě zmizel

Den 9. Simba Safari Camp

Zhruba hodinu a půl od Rwenzori Mountains, cca 100 m od rovníku a 10 minut od vstupu do Queen Elizabeth národního parku, leží Simba Safari kemp. V restauraci se o vás postarají jako o krále a královnu, tedy alespoň pokud si objednáte dopředu a alespoň tří chodové menu. 🙂

Cena kempování: $6 / osoba

Rezervace: ugandalodges.com

Simba kemp
Simba kemp

Uganda RoadTrip #3: Jak si nás přišla osahat gorila

Den 10. Queen Elizabeth Parkview Tourist Hotel

Po celodenním jezdění po safari v národním parku jsme zakotvili na druhé straně, v tomhle luxusním resortu s výhledem na pláně plné slonů. Byli jsme tam jediní hosté, chtěli nás obrat, ale nakonec vše dobře dopadlo a my si to vlastně docela užili. 🙂

Cena kempování: $ 10 / osoba

Rezervace: qeparkviewlodge.com

Na zahradě tohoto hotelu jsme kempovali, ráno jsme viděli pod námi sloní rodinku
Na zahradě tohoto hotelu jsme kempovali, ráno jsme viděli pod námi sloní rodinku

Den 11. Rushaga Gorilla Camp

Když chcete jít na Gorily do Bwindi Impenetrable National Park, musíte se ubytovat v jedné z přilehlých lodží. Je nutné počítat s vyšší cenou, protože je Uganďanům jasné, že nemáte jinou možnost.

Cena kempování: $ 35 / osobu (se snídaní a jedním hlavním chodem)

Rezervace: rushaga.com

Rushaga Gorilla Camp

Den 12. + 13. Paradise Eco Hub

Tenhle ráj jsme potřebovali jako sůl. Resort leží na malém ostrově na jezeře Bunyoni a má všechno, co v Ugandě potřebujete.

Za vaše peníze se vám dostane v Ugandě nevídaného komfortu (nestanovali jsme), i když v chýších není elektřina (jen světélko na baterku), jídlo musíte objednávat několik hodin dopředu, aby stihli dojet lodí pro suroviny a internet nefunguje, i když jej mají na stránkách.

Silas, manažer resortu a váš všudypřítomný průvodce se o vás postará od a do z. Zaplaťte si půldenní výlet ($15/osoba), kde vás vezme lodí po ostrovech, do místní školy a na krátký výšlap k vyhlídce.

Cena ubytování: $ 60 / noc / luxury nest

Rezervace ubytování: paradiseecohub.com

Paradise Eco Lodge
Paradise Eco Lodge
Paradise Eco Lodge
Paradise Eco Lodge

Den 14. Mburo Safari Lodge

Na poslední noc strávenou v Ugandě jsme si udělali radost. Dali jsme dohromady všechny zbylé šilinky a koupili jsme si za $ 220 luxusní chatku s obědem, večeří a snídaní. Měli jednoznačně nejlepšího kuchaře a starali se o nás jako o nějaké papaláše. Před jídlem jsme dostali rozehřátý vlhký ručník (!), abychom si omyli ruce a tím začal hodinový gurmánský zážitek. Hodinový proto, že jim to děsně trvalo. 😀

Cena za ubytování: $ 250 / chatka

Rezervace: mburosafarilodge.com

Mburo Safari Lodge
Mburo Safari Lodge

Den 15. Via Via Guesthouse

Skončili jsme, kde jsme začali. 🙂 Přijeli jsme jen na pár hodin, večeři a hurá domů.

Takže na kolik to vyšlo?

Na jednoho nás Uganda vyšla na cca 55 000 Kč na osobu. Včetně letenek (11 000 Kč), léků a očkování (které jsme neměli žádné, takže vyšlo na skoro 5000 Kč/osoba) a vstupu na gorily (10 000 Kč/osoba).

Letěli jsme z Vídně, do které jsme vyrazili den předem, je tam tedy započítaný i den a noc ve Vídni. Takový malý předvýlet 🙂

Na cestě jsme nijak extra nešetřili. Kde to šlo, tam jsme stanovali, ale vaření jsme vzdali po prvním dni (stmívá se moc brzo a komáři s malárií vylézají v 5 odpoledne). Takže jsme povětšinou skončili v restauraci jak večer, tak ráno i na oběd.

Kupovali jsme si, co nás zrovna napadlo, ale zas jsme úplně nerozhazovali. Klasické jídlo v hotelu nebo kempu vyjde na $5 – $7 a na ulici sice pořídíte chapati za 5 korun, ale jíst to každý den nejspíš nezvládnete. 🙂

Rozepsané náklady:

Kolik stojí čtrnáct dní v Ugandě

Vstupy vás drtí na každém kroku

Jenom poplatky za vstupy do národních parků, na gorily a na dvoudenní trek do hor nás vyšly skoro na 40 tisíc korun. Uganďani mají ve zvyku chtít po cizincích mnohokrát více, než po místních. Není to podvod, ceny takové skutečně jsou a není výjimkou, že za vstup do národního parku na 24 hodin (ani o minutu více, při výjezdu vás zkontroluje voják s kalašnikovem) zaplatíte $45 za osobu a dalších $30 za auto. Přidejte cenu ubytování a vynásobte cenu počtem dní, které tam strávíte, a trefí vás šlak.

Uganda za polovinu

Porovnali jsme naše náklady s tím, kolik si za to řekne česká cestovka. Našli jsme jednu, která dělá velmi podobný okruh jako my, i když s menším počtem nocí (o 4 méně). Zjistili jsme, že jsme do Ugandy vyrazili za polovinu peněz, co byste jim zaplatili a viděli jsme toho mnohem víc (například dvoudenní trek do Měsíčních hor). No a ty 4 noci navíc taky stojí za to  😇

Loudavým Krokem Cestovka
Auto (= svoboda pohybu) ANO NE
Počet nocí 14 10
Gorily započítané v ceně ANO NE (+ 10 000 Kč / osoba)
Léky a malaron v ceně ANO NE (+ 5 000 Kč / osoba)
Celková cena 55 000 Kč 90 000 Kč (+ 15 000 Kč)

Související články

1 COMMENT

  1. Ahoj, můžu se zeptat jaké auto a jakou půjčovnu jste využili? 18 tis mi dnes vychází pouze za půjčení auta bez benzínu. Jinak super počteníčko. Díky za odpověď Katka.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníAfrikaUganda Roadtrip #4: Jak se kempuje v Ugandě a kolik nás...

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu