...

Recenze Swaper: recenze a zkušenosti v roce 2024

Platforem umožňujících lidem půjčovat jiným lidem a firmám je na trhu jako máku. Jak si mezi nimi ale vybrat? Recenzuji pro vás každou platformu, kterou najdu a vyzkouším. Tentokrát se podíváme na P2P platformu Swaper, která nabízí automatické investování do P2P půjček, podobně jako její konkurence Robocash.

💡 Článek: Co jsou P2P půjčky

Co je to Swaper?

swaper logo

Swaper je malá evropská P2P platforma, díky které můžete investovat do krátkodobých půjček z různých zemí. Podobně jako například Robocash je napojená na mateřskou společnost, která působí jako poskytovatel a věřitel nabízených půjček. Zde jí je skupina Wandoo Finance Group se sídlem v Litvě.

Zkušenosti s platformou Swaper

Swaper je nepochybně jednou z P2P platforem, kterou stojí za to zmínit. Její výhodou je nejen nabídka půjček z různých zemí, ale i zajímavý věrnostní program, díky kterému můžete dosáhnout na solidní návratnost až ve výši 16 %

I když má společnost určité rezervy ve své transparentnosti, nemění to nic na faktu, že nabízí kvalitní služby.

O charakteru samotné společnosti vypovídá zpracování platformy a mobilní aplikace, které jsou obě přehledné a zároveň moderní. Během pár kliků můžete nastavit vše potřebné a začít investovat. Mimo to disponuje i kvalitní zákaznickou podporou, od které se dočkáte odpovědi do několika hodin od podání dotazu. 

Swaper má ale i své nevýhody, z nichž tou nejzásadnější je nízká nabídka půjček k investování. Jinak lze platformu hodnotit převážně pozitivně, přičemž si ji dokážu představit jako vhodnou alternativní investici do vašeho portfolia, díky které můžete dosáhnout i lepší diverzifikace. Na závěr je nutné poznamenat, že se většina recenzí ze strany investorů vyjadřuje o Swaperu převážně pozitivně a nezmiňují ani žádné neférové chování ze strany společnosti. 

Výhody SwaperuNevýhody Swaperu
✅ Jednoduchá platforma❌ Méně půjček než u konkurentů
✅ Kvalitní zákaznická podpora❌ Nutnost vkládat EUR
✅ 2 % bonus na portfolio nad 5000 EUR
✅ 30denní garance zpětného odkupu
✅ Mobilní aplikace (Android i iOS)

Jak Swaper funguje? 

Jelikož je Swaper opravdu malá platforma, nelze očekávat žádné pokročilé funkce ani složité investiční strategie. Na platformě najdete pouze krátkodobé půjčky se splatností do 30 dní. Samotný princip investování je velmi jednoduchý. 

Po zaregistrování můžete začít investovat do půjček dle své libosti (resp. dle nastavení Auto investu) a následně inkasovat výnosy v podobě úroků. Nezpochybnitelnou výhodou je pak možnost investovat do půjček hned z několika evropských trhů. 

Na Swaperu najdete půjčky z:

 • Polska
 • Španělska
 • Dánska
 • Ruska 
 • Gruzie 

Jak na Swaperu investovat?

Investování na Swaperu je opravdu jednoduché, díky čemuž se na platformě vyzná během několika vteřin opravdu každý. Proto abyste mohli začít investovat je nutné, abyste si založili svůj vlastní obchodní účet. 

Ten si můžete založit pouze pokud splňujete tři základní podmínky:

 • dosažení věku 18 let
 • jste občanem jedné ze zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP)
 • vlastníte obchodní účet u banky, která působí v zemi vašeho bydliště 

Pokud je všechny splňujete můžete bez dalšího čekání přistoupit k registraci, která by vám měla zabrat jen pár minut. Stačí když vyplníte krátkých formulář přímo na webových stránkách Swaperu. Následně vás platforma požádá o to, abyste ověřili svoji identitu prostřednictvím kopie svého občanského průkazu nebo cestovního pasu

Posledním krokem je pak provedení prvního vkladu, který je nutné uskutečnit pouze přes SEPA platbu (nově nabízí i možnost investováni v GBP). Minimální výše vkladu je nastavena na 10 euro. Když vše proběhne bez komplikací můžete se vrhnout do investování. 

zacatek swaper

Auto Invest 

U Swaperu je možné investova prostřednictvím Auto Invest neboli automatického investování, kdy platforma investuje za vás. Vy pouze nastavíte parametry své investiční strategie, podle které bude systém investovat vaše finanční prostředky. 

Konkrétně můžete nastavit:

 • velikost portfolia
 • jak dlouho chcete investovat
 • výši úroků
 • výši investice na jeden úvěr (minimální investovaná částka je 10 euro) 
 • minimální zůstatek na účtu 
 • zemi sjednání úvěru 
 • parametry úvěru
 • možnost reinvestice vašich výnosů 

Investovat můžete také manuálně, ale na to tato platforma není úplně stavěná. Pokud chcete řídit jednotlivé půjčky, koukněte spíše na Mintos.

Sekundární trh 

Swaper disponuje i svým vlastním sekundárním trhem, kde můžete snadno prodat svoji investici ještě před splatností půjčky. Bezplatně můžete získat své finance zpět nebo je nechat reinvestovat. 

Aplikace Swaper

U Swaperu můžete investovat i přes jednoduchou a zároveň intuitivní aplikaci, kterou lze stáhnout jak na App Storu, tak i Google Play. Jednoduše tak můžete investovat odkudkoli se vám za chce a mít své portfolio neustále pod kontrolou. Navíc se jedná o jednu z mála menších a méně známějších P2P platforem, které nabízí svoji vlastní mobilní aplikaci. Kromě Swaperu ji můžete využít například u podobné platformy Twino.

swaper app
Mobilní aplikace Swaper

Je Swaper bezpečný? 

Jako správný investor byste se vždy měli zajímat o to, zda je vámi vybraná investice nebo platforma bezpečná. V tomto případě jsem se ji rozhodl prověřit za vás, přičemž jsem se zaměřil nejen na její transparentnost, ale i garance

Transparentnost 

Začněme od začátku. Swaper je na trhu teprve od roku 2016, díky čemuž si ještě nedokázal vybudovat silnou základnu klientů. Velký mínusem pak byla po dlouhou dobu jeho nedostatečná transparentnost, kdy se společnost zdráhala prozradit více informací o svém původu. 

Až v roce 2019 zveřejnil Swaper svoje roční hospodářské výsledky a jména svých předních pracovníků. Lze tedy říct, že transparentnost společnosti je výrazně vyšší, ale má své rezervy

Regulace 

Swaper aktuálně sídlí v Estonsku, kde jsou pravidla pro společnosti nabízející finanční služby značně volnější než v jiných evropských zemích. Společnost i přesto v roce 2020 oznámila, že se chystá učinit kroky k tomu, aby se stala regulovanou společností. O jaký druh regulace se bude jednat a kdy k ní opravdu dojde není stále známo. 

Garance zpětného odkupu 

Swaper jako většina P2P platforem nabízí garanci zpětného odkupu, která funguje jako pomyslná pojistka, díky které byste teoreticky neměli přijít o své prostředky. Princip je jednoduchý, pokud dlužník není schopen splácet svoji půjčku po dobu 30 dní, Swaper od vás odkoupí váš podíl a vyplatí vám spolu s ním i úroky, o které jste díky nesplácení přišli. 

Na rozdíl u Mintos nemusíte čekat na to, až doba nesplácení dosáhne 60 dní. Celý proces usnadňuje i fakt, že Swaper nekomunikuje se společnostmi třetích stran jakožto poskytovateli úvěrů, ale rovnou se svojí vlastní mateřskou společností. Vždy je ale nutné počítat s tím, že nesplácení dlužníka není jediným investičním rizikem. 

Poplatky na Swaperu 

Swaper si v současnosti neúčtuje žádné poplatky. Na svých webových stránkách však nevylučuje, že by se tento stav mohl v budoucnu změnit. Aktuálně ale můžete počítat pouze s poplatkem za vklad prostřednictvím SEPA platby, který může být někdy zdarma, ale v jiných případech se může pohybovat okolo 4 až 6 Kč za jednu platbu. 

Jakou návratnost můžete u Swaperu očekávat? 

Swaper nabízí svým investorům průměrnou roční návratnost okolo 14 %. Vše se odvíjí od typů půjček, do kterých investujete a také jakou sumu investujete. Swaper totiž podobně jako jeho největší konkurent nabízí svůj vlastní věrnostní program, u kterého můžete získat k úroku 2 % navíc.

Stačí když hodnota vašeho portfolia dosáhne 5 000 euro po dobu 3 měsíců. Poté se celková roční návratnost může vyšplhat až na 16 %. Kromě toho můžete získat různé benefity během cashbackových kampaní či prostřednictvím doporučení platformy svým přátelům. Výše odměny se pak odvíjí od investic, které vámi doporučená osoba provede.

swaper investice

Swaper vs. Robocash

Největším konkurentem Swaperu je aktuálně Robocash. Kromě podobných podmínek totiž nabízí možnost investovat do více trhů nejen v Evropě, ale i Asii. Právě díky tomu Robocash disponuje mnohem větším portfoliem půjček, do kterých můžete investovat. Na druhou stranu, u Swaperu můžete najít půjčky z úplně jiných zemí, jako je Polsko, Dánsko nebo Gruzie

V čem se Robocash nedokáže vyrovnat Swaperu je věrnostní program. Swaper ho totiž opravdu zjednodušil a připravil si pro své nejvěrnější zákazníky 2 % navíc k úrokům u portfolií v hodnotě 5 000 eur. U Robocash klienti dosáhnou maximálně na 1 % navíc, a to jen u portfolií v hodnotě 25 000 eur. Když tuto výhodu započteme do maximálních výnosů, můžete u Swaperu dosáhnout na 16% roční návratnost a u Robocash na 15% roční návratnost. 

swaper bonus
Bonusová procenta na Swaperu

Robocash nelze upřít fakt, že disponuje vyšší transparentností, na jejímž zlepšení se ale Swaper snaží v posledních letech racovat. Zároveň je nutné počítat s tím, že se u Swaperu, který je menší než Robocash, pravděpodobně setkáte s nižší likviditou.

Závěrem tedy nelze určit, která z platforem je ta vítězná. Obě mají totiž svá pro a proti a lze říct, že je můžeme brát i jako rovnocenné soupeře. Pokud hledáte způsob, jak investovat na menší P2P platformě s přístupem na více světových trhů, je jen na vaší preferenci, kterou z nich si vyberete

Zkušenosti s platformou Swaper

Swaper je nepochybně jednou z P2P platforem, kterou stojí za to zmínit. Její výhodou je nejen nabídka půjček z různých zemí, ale i zajímavý věrností program, díky kterému můžete dosáhnout na solidní návratnost až ve výši 16 %

I když má společnost určité rezervy ve své transparentnosti, nemění to nic na faktu, že nabízí kvalitní služby. O nich svědčí i její výsledky z roku 2020 poznamenaného pandemií koronaviru, kdy se jí podařilo vygenerovat zisk ve výši 147 000 euro. 

O charakteru samotné společnosti vypovídá zpracování platformy a mobilní aplikace, které jsou obě přehledné a zároveň moderní. Během pár kliků můžete nastavit vše potřebné a začít investovat. Mimo to disponuje i kvalitní zákaznickou podporou, od které se dočkáte odpovědi do několika hodin od podání dotazu. 

Swaper má ale i své nevýhody, z nichž tou nejzásadnější je nízká nabídka půjček k investování. Jinak lze platformu hodnotit převážně pozitivně, přičemž si ji dokážu představit jako vhodnou alternativní investici do vašeho portfolia, díky které můžete dosáhnout i lepší diverzifikace. Na závěr je nutné poznamenat, že se většina recenzí ze strany investorů vyjadřuje o Swaperu převážně pozitivně a nezmiňují ani žádné neférové chování ze strany společnosti.

Recenze platformy Swaper

Lukáš Konečný

Jednoduchost ovládání
Stabilita
Počet půjček
Sekundární trh

Shrnutí

Swaper je platforma pro všechny, kdo hledají jednoduchý způsob investování do P2P a nechtějí se půjčkami zabývat každý den.

4.5

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceRecenze Swaper: recenze a zkušenosti v roce

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu