...

Recenze Robocash: recenze a zkušenosti v roce 2024

Velká část investorů se v posledních letech začala zajímat o investování na P2P platformách, se kterými se doslova roztrhl pytel. Ne vždy je však jednoduché rozpoznat, zda se jedná o důvěryhodný projekt nebo jen pokus některého z podvodníků, jak vylákat peníze z důvěřivých investorů. 

Na tomto blogu recenzuji důvěryhodné P2P platformy, které sám používám. Tentokrát se podíváme na extrémně jednoduchou platformu Robocash, která formou automatických strategií investuje do P2P půjček a nabízí téměř fixní úrok až 14 % p.a. Jak Robocash funguje? A opravdu vám dokáže nabídnout takovou návratnost?

Robocash logo

Co je to Robocash?

Robocash je malá plně automatizovaná P2P platforma se sídlem v Chorvatsku. Platformu založil ruský (!) podnikatel Sergeny Sedov v roce 2017. Ten se již 16 let pohybuje ve světě investování, nemovitostí a krátkodobých úvěrů jako obchodní manažer.

Robocash platforma spadá pod skupinu Robocash Group, která provozuje hned několik úvěrových společností nejen v Evropě, ale i Asii. Podle posledních dat se Robocash Group podařilo již sjednat úvěry ve výši 1,4 miliardy dolarů a získat na svoji stranu přes 17 milionů klientů. 

Po rychlém růstu skupiny (byla založena v roce 2013) Sergey rozhodl založit vlastní P2P platformu, jejímž prostřednictvím mohou investoři investovat do úvěrů sjednaných právě jednou ze společností spadajících pod Robocash Group. V současnosti využívá platformu přes 20 tisíc investorů z celé Evropy, kteří již investovali okolo 300 milionů euro

Zkušenosti s platformou Robocash 

Robocash je sice malá P2P platforma, která se však svojí roční návratností dokáže vyrovnat i větším hráčům na trhu jako je Mintos nebo PeerBerry. Oproti nim nabízí i mnohem jednoduší ovládání, se kterým si poradí i úplní nováčci. Je ale třeba uznat, že zkušenější investoři mohou postrádat pokročilejší funkce a možnost manuálního investování. 

Robocash můžete navíc investovat hned do několika světových trhů, a přitom být stále chráněni garancí zpětného odkupu. Dobrou zprávou je, že si společnost během posledních let dala záležet na vylepšení své reputace a rozhodla se poodkrýt více informací o svém podnikání

Převážně pozitivně o Robocash mluví i jeho klienti a prozatím nejsou známé žádné zprávy o tom, že by se společnost opozdila s výplatou nebo dokonce výnosy nevyplácela vůbec. Na jejich vyplácení se mimo jiné nepodepsala ani pandemie koronaviru. 

Závěrem tedy mohu říct, že se Robocash jeví jako důvěryhodná a solidní P2P platforma, díky které můžete investovat do evropských a asijských půjček. Jednoduše tak můžete diverzifikovat své portfolio a hledat nové způsoby investování. Já platformu používám +- 3 roky a zatím bez jediného problému.

VýhodyNevýhody
✅ Jednoduchá platforma❌ Pouze Auto invest
✅ Věrnostní program s bonusem❌ Krátká historie na trhu
✅ Půjčky z více zemí❌ Bez mobilní aplikace
✅ Vysoká likvidita❌ Bez češtiny
✅ 30 dní garance zpětného odkupu

Do čeho lze investovat? 

U Robocash můžete investovat zejména do krátkodobých půjček s dobou splatnosti do 30 dnů. Od minulého roku je nově možné investovat i do dlouhodobých půjček se splatností až do 1 roku. Většina půjček spadá do kategorií spotřebitelských a podnikatelských úvěrů. Všechny tyto úvěry jsou sjednávány pouze společnostmi vlastněnými mateřskou společností Robocash Group. 

Přehled trhů a úroků na Robocash:

ZeměSpolečnostÚrokDoba půjčky
Srí LankaRC RIGA SRI LANKA13 %3 roky
FilipínyUNA PAY9 – 13 %12 měsíců
KazachstánRC RIGA KAZACHSTAN9 – 13 %30 – 720 dnů
SingapurRC RIGA SINGAPORE9 – 13 %30 – 720 dnů
ŠpanělskoPRÉSTAMER10 /30 dnů

Jaké výnosy můžete u Robocash očekávat? 

Platforma uvádí průměrnou roční návratnost okolo 13,3 %. Reálné výnosy se pak odvíjí od typu půjčky, do které investujete. Ve výsledku můžete dosáhnout na 10 až 14% roční výnos.

Jen pro porovnání například na největší P2P platformě Mintos můžete v průměru dosáhnout na roční výnos ve výši 11,9 %. Robocash se tedy dokáže i přesto, že se jedná o malou společnost, vyrovnat velkým hráčům na trhu. Na druhou stranu vám ale nedokáže nabídnout široké portfolio investičních příležitostí a možnost řízení portfolia se omezuje na úvodní nastavení při vytváření portfolia.

Robocash během pandemie COVID-19

I když byl P2P business jedním z nejvíce zasažených během pandemie koronaviru, Robocash se i tak dařilo poměrně dobře. Rok 2022 začala společnost solidně a ve srovnání Q1 2021 a Q2 2022 rostla v earning o 69 %.

Jak Robocash funguje? 

Pokud jste zvyklí investovat například u Mintos nebo PeerBerry, může se vám zdát investování u Robocash až příliš jednoduché. Jelikož se jedná o malou P2P platformu, najdete zde pouze základní funkce. 

U Robocash je navíc možné investovat pouze prostřednictvím Auto Invest. Jestli jste tedy spíše fanoušky manuálního investování, Robocash pravděpodobně nebude zrovna vaším favoritem. 

U Auto Invest si můžete nastavit:

  • zemi sjednání půjček (drtivá většina pochází z Kazachstánu) 
  • poskytovatele půjček
  • délku splatností půjček
  • výši požadovaného úroku
  • výši portfolia 

Platforma bude poté podle vámi stanovených parametrů investovat za vás a vytvářet takto vaše investiční portfolio. Odpadá vám tím zdlouhavé vybírání jednotlivých půjček a náročná správa portfolia. 

Nastavením Auto investu řídíte svoje riziko. Čím vyšší úrok si dáte za cíl, tím rizikovější úvěry za vás bude platforma nakupovat. Tlačítko v pravém horním rohu ‚‚Maximize profit’’ investuje pouze do půjček s nejvyšším úrokem = nejvyšší riziko.

robocash nastaveni
Zakládání portfolia na Robocash

Při zakládání portfolia si určuje také trhy, na kterých chcete půjčovat. V aktuální situaci bych vynechal minimálně Kazachstán, který je úzce propojen s Ruskou ekonomikou.

robocash vyber trhu
Výběr zemí na Robo.cash

Jak investovat na Robocash?

Pro založení účtu musíte splnit tři jednoduché podmínky:

  • dosáhnout minimálně věku 18 let 
  • musíte mít účet v evropské bance
  • být občanem jedné z evropských zemí 

Pokud splňujete všechny stanovené podmínky, můžete se zaregistrovat na stránkách Robocash. Celá registrace vám zabere jen pár minut, během kterých budete muset vyplnit krátký formulář a následně ověřit svoji identitu. Tu lze ověřit prostřednictvím fotografie vašeho občanského průkazu nebo jiného dokladu, pomocí kterého můžete prokázat svoji totožnost. 

Jako poslední krok budete muset provést svůj první vklad, a to pouze pomocí SEPA platby. Minimální výše vkladu je stanovena na 10 euro a maximální na 15 000 euro. Ihned poté můžete začít investovat, přičemž minimální výše investice začíná na 10 eurech, což je ideální pro ty z vás, kteří raději investují menší částky do více projektů najednou a lépe tak diverzifikují své portfolio.

Vývoj svých investic můžete sledovat přímo uvnitř platformy, kde si můžete přehledně zobrazit všechny důležité informace, včetně výše portfolia, získaných výnosů či výše úroků.

robocash detaily
Přehled výkonu na Robocash

Sekundární trh na Robo.cash

Robocash spolu s nabídkou dlouhodobých půjček otevřel i sekundární trh, kde je možné prodávat půjčky se splatností do 1 roku. Pokud se rozhodnete z platformy odejít, máte tak ryhclou možnost.

Abyste mohli nabídnout půjčku k odprodeji, musíte být stará alespoň 6 měsíců. Pokud do 14 dnů nenaleznete kupce, odkoupí ji od vás samotný Robocash, a to bez poplatků.

Ve výpisu se vám po prodeji zobrazí půjčka se statusem ‚‚Sold’’.

robocash sekundarni trh
Robocash přehled půjček

Investiční strategie pro maximalizaci výnosu

U Robocash si můžete vybrat ze tří investičních strategií.

Balance 

U investiční strategie Balance vám jsou ukládány výnosy na váš obchodní účet. Zde s nimi můžete nakládat dle libosti. 

Payout

S investiční strategií Payout si můžete nechat automaticky přeposílat výnosy z úroků na svůj bankovní účet. K platbě dojde vždy poté, co váš obchodní účet dosáhne hranice 50 eur. 

Reinvest 

U investiční strategie Reinvest můžete nechat Robocash reinvestovat vaše výnosy za vás. Navíc se můžete rozhodnout, zda chcete reinvestovat úroky spolu se splacenou jistinou (Reinvest full amount) nebo pouhou jistinu (Reinvest principal amount). 

robocash strategie

Poplatky na Robocash

U Robocash můžete investovat zcela bez poplatků (resp. vám je neřeknou, ale rovnou je odečtou od výnosového procenta). Jediné, s čím byste měli počítat, je poplatek za SEPA platbu. Ten je díky zásahu Evropské unie zcela zdarma, nebo se jeho výše pohybuje v rozmezí 4 až 6 Kč za jednu platbu. 

Věrnostní program Robocash 

Robocash se od roku 2020 rozhodl odměňovat své věrné klienty pomocí věrnostního programu, který nabízí například i Swaper nebo PeerBerry. Celkem můžete dosáhnout na 4 úrovně, za které získáte procenta navíc k úrokům

Věrnostní programHodnota portfoliaProcenta navíc k úroku
Bronze5 000 eur+0,3 %
Silver10 000 eur+0,5 %
Gold15 000 eur+0,7 %
Diamond25 000 eur+1 %

Je Robocash bezpečný? 

Robocash se na trhu objevil teprve v roce 2017 jako neznámý a neprověřený projekt, kvůli čemuž jen málo investorů věřilo, že se jedná o seriózní business. Do karet mu nehrála ani nízká transparentnost, kdy nebylo jasné odkud půjčky ve skutečnosti pochází. 

To se však s postupem času změnilo a Robocash se spolu se svojí mateřskou společností rozhodl nabídnout svým investorům více informací. V současnosti je možné nahlédnout nejen do portfolia půjček, do kterých investujete, ale i do hospodářských výsledků samotné skupiny. 

Garance zpětného odkupu 

Robocash po vzoru většiny P2P platforem nabízí garanci zpětného odkupu, která by měla být pro vás jistotou, že o své peníze nepřijdete, když není dlužník schopný svoji půjčku splácet. Pokud k tomu dojde a půjčka není splácena po dobu 30 dní, Robocash od vás odkoupí investovaný podíl.

Zároveň vám vyplatí zpětně úroky, které vám měly být vyplaceny během období nesplácení. V tomto případě získáte své peníze mnohem dříve než například u Mintos, které nabízí 60denní garanci zpětného odkupu. 

Robocash vs. Swaper 

Robocash je často porovnáván s velmi podobnou platformou Swaper, která stejně jako on nabízí investice do krátkodobých půjček. Na rozdíl od něj ale disponuje mnohem užším portfoliem půjček a zároveň i nižší likviditou

Menší rezervy má Robocash ve svém věrnostním programu, díky kterému můžete získat až 1 % navíc k úrokům, a to jen pokud vaše portfolio dosáhne hodnoty 25 000 euro. U Swaperu to mohou být 2 %, poté co investujete minimálně 5 000 euro po dobu 3 měsíců. V návaznosti na to můžete dosáhnout i mnohem vyšší návratnosti ve výši 16 %. 

V neprospěch Swaperu vypovídá především nízká transparentnost, která se i během pěti let nějak zásadně nezlepšila. I přesto nelze říct, která z platforem je jednoznačným vítězem. Jestli hledáte pouhou diverzifikaci, budou pro vás vhodné obě. Pokud naopak chcete aktivně investovat do půjček, bude pro vás lepší volbou Robocash

Recenze platformy Robocash

Lukáš Konečný

Jednoduchost ovládání
Stabilita
Šíře nabídky investičních nástrojů

Shrnutí

Platformu Robocash využívám +- 3 roky na automatizované investování do P2P půjček. Je pro mě doplněk k Mintosu, kde mám většinu prostředků pro P2P lending. Robocash doporučuji všem, kdo hledají automatické investování do P2P aktiv.

4.3

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceRecenze Robocash: recenze a zkušenosti v roce

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu