...

Národní park Banff v Kanadě: 12 tipů, co vidět + praktické informace

Národní park Banff (National Park Banff) v Kanadě se stal naším domovem na jeden celý rok. Byl to nejkrásnější rok v našem životě. Do Banffu jsem se zamilovala ale už roky předtím, když jsem ho poprvé navštívila na dovolené s mamkou.

I když jsem pravidelně jezdila do Alp, byly to až Skalnaté hory v Kanadě, které mě donutily sundat podpatky, nasadit pořádné boty a začít lézt po horách. Dneska se podíváme na to, co vidět v Národním parku Banff i kdy ho navštívit nebo kolik stojí vstupné.

Národní Park Banff: Jezero Peyto. Toto byla má první návštěva Skalistých hor.
Národní Park Banff: Jezero Peyto. Toto byla má první návštěva Skalistých hor.

Kdy navštívit Národní park Banff

Nejlepší počasí je v Banffu od června do září, ale musíte počítat vždy s tím, že jste v horách a opravdu tady může sněžit i v červenci (zažili jsme to 😁). Nejstabilnější počasí bývá v září, kdy je zde i méně turistů.

Pokud neplánujete pěší turistiku na vrcholky hor, krásné je i jaro, na horách ale leží sníh, takže spousta tzv. „trailů“ je zasněžená a nelze se dostat na vrchol.

Národní park Banff v zimě je naprosto pohádkový, a pokud milujete lyžování, tak si můžete užít dokonalou kanadskou zimu.

Národní park Banff v zimě
Národní park Banff v zimě

Kde se ubytovat: Nejlepší hotely v Banffu

Nejlepší je se ubytovat nejprve v městu Banff, a pak jak se budete přesouvat, tak dále v Lake Louise a pak až v Jasperu. Rezervujte si ubytování co nejdříve, jinak na vás zbydou jen ty najdražší hotely.

Banff: Doporučujeme hotel Peaks Hotel and Suites, který nejenže patří mezi ty nejlépe hodnocené, ale zároveň patří i k těm levnějším. Případně můžete zkusit Falcon Crest Lodge by CLIQUE.

Lake Louise: V Lake Louise není co se týče ubytování takový výběr a spousta hotelů je hrozně předražených a nestojí za to, jeden z těch lepších je Baker Creek By Base.

Jasper: V Jasperu je o něco lepší výběr, pokud si ubytování rezervujete včas, můžeme doporučit například hned v centru Mount Robson Inn.

Výhled na Banff z hotelu Juniper v Banffu
Výhled na Banff z hotelu Juniper v Banffu

Národní park Banff: Kolik stojí vstupné

Do Národní parku Banff se platí vstupné, musíte si zakoupit tzv. Park Pass, který na jeden den stojí 10,50 CAD. 

Pokud plánujete návštěvu více Národních parků, pořiďte si tzv. Discovery Pass, který je platný pro více než 80 kanadských národních parků a chráněných území.

Na jak dlouho vyrazit do Národního parku Banff

Pokud chcete vyrazit i na nějaké túry, doporučujeme 7-10 dnů, ti z vás, co plánují spíše jen koukání a výletování, tak vám bude stačit 5 dnů. Potom už se můžete přesunout do dalších národních parků, jako je Jasper a Yoho. Dohromady byte si na Skalnaté hory měli dát cca 10-14 dnů.

Jak se dostat do Banffu z Calgary

Většina turistů, kteří vyráží cíleně do Národního parku Banff, létá nejčastěji do Calgary, odkud jezdí do Banffu autobus.

Autobusy jsou v Kanadě celkem drahé a pro návštěvu Národního parku Banff se opravdu nevyplatí jezdit autobusem, daleko lepší je si půjčit auto a cestovat po vlastní ose. Auto si můžete půjčit přes RentalCars.

Národní park Banff: Kanada
Národní park Banff: Kanada

Historie Národního parku Banff

Než se podíváme na to, co vidět v Banffu, pojďme si říct něco o historii tohoto nádherného národního parku v Kanadě, který každý rok navštíví kolem 4,5 miliony turistů.

Národní park Banff, rozkládající se v majestátním pohoří Skalnatých hor, má titul prvního národního parku v Kanadě. Jeho založení v roce 1885 souvisí s výstavbou Kanaďské pacifické železnice a objevem horkých pramenů na úpatí Sulphur Mountain.

Tato událost přitáhla pozornost a vedla k vytvoření malého, 26 čtverečních kilometrů rezervace, která byla později v roce 1887 převedena pod správu zákona o Skalnatých horách (Rocky Mountains Park Act).

V roce 1930 byl park rozšířen na přibližně 6,641 km².

cesta na aljasku
V Kanadě jsme viděli leccos 🙂

Kde leží Národní park Banff

Národní park Banff najdete v západní Kanadě, v provincii Alberta. Park má rozlohu 6,641 km² a je součástí Skalistých hor.

Geografické souřadnice parku jsou přibližně 51,5° s. š. a 116° z. d. Pro svou jedinečnou polohu a přírodní krásu byl park zařazen mezi světové dědictví UNESCO.

Park je obklopen dalšími národními parky, které spolu tvoří kanadské Skalnaté hory. Mezi sousední parky patří:

 • Yoho na západě,
 • Kootenay na jihozápadě,
 • Jasper na severu.

Přístup k parku je možný po Trans-Canada Highway (dálnici č. 1), která parkem prochází a spojuje nejbližší velká města Calgary na východě a Vancouver na západě. 

Jaká zvířata lze vidět v Národním parku Banff

S Lukášem jsme dělali průvodce v Lake Louise a díky tomu jsme velmi podrobně naučili nejen vše o medvědech v Kanadě, ale i o dalších savcích a ptácích. Jaká zvířata lze vidět v Kanadě?

 • Vlk kanadský (Canis lupus)
 • Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) a Medvěd baribal (Ursus americanusú, medvěd baribal se také označuje jako medvěd černý.
 • Jelen Wapiti, kteréh omi znali spíše pos označením Elk (Cervus canadensis), jelen běloocasý (Odocoileus virginianus) a sob polární, kterého místní označují jako caribou (Rangifer tarandus)
 • Koza bělohlavá (Oreamnos americanus) a Ovce tlustorohá (Ovis canadensis)
Národní park Banff: Co za zvířata lze vidět - elk
Národní park Banff: Co za zvířata lze vidět

Ptáci:

 • Orel skalní (Aquila chrysaetos) a Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)
 • Kachna divoká (Anas platyrhynchos) a Lyska černá (Fulica atra)

Ryby:

 • Pstruh obecný (Salmo trutta)
 • Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss)

V jezerech a tocích, obklopených majestátními vrcholy jako je Lake Louise, lze najít různé druhy sladkovodních ryb.

Co vidět v Národním parku Banff

V Národním parku Banff je tolik nádherných míst, že i když tu strávíte jako my rok, tak všechno nestihnete. Tady je ale seznam nejlépe přístupných míst, která vidět v Banffu, když vyrazíte na dovolenou.

Co vidět v Národním parku Banff
Co vidět v Národním parku Banff

Město Banff

Banff není název jen národního parku, ale také malebného horského městečka, které je považované za takovou vstupní bránu do Skalnatých hor v Albertě. Spolu s Lake Louise a Jasperem to bude nejspíš i místo, kde se ubytujete a stane se tak vaším hlavním výchozím bodem pro prozkoumávání tohoto úžasného národního parku.

Město Banff
Město Banff

Sulphur Mountain

Když už budete v Banffu, určitě musíte navštívit jeden z nejdůležitějších vrcholů v okolí: Sulphur Mountain. Můžete na něj vyběhnout pěšky, ale trvá to cca 1,5 – 2 hodiny a je to nezajímavá cesta lesem, nebo se vydat na vrchol Banff Gondolou.

Osobně doporučuji gondolu všem, kteří nechtějí ztrácet čas a energii. V Banffu je toho totiž tolik k objevování, že si raději nechte síly na vrcholky, kam lanovka nevede.

Lístky si kupte předem na GetYourGuide, ať nemusíte stát frontu.

Johnson Canyon

Johnson Canyon patří v létě mezi nejpopulárnější turistické stezky, zvládnou ji totiž opravdu všichni – děti i senioři. Vyrazte sem ale brzy ráno, jinak to tam je jak na Václaváku.

Nám se tam nejvíce líbilo v zimě, kdy je všude sníh a můžete pozorovat horolezce, které lezou na ledem pokryté skály. V zimě tu taky nepotkáte moc lidí. 😁

Johnson Canyon v zimě
Johnson Canyon v zimě

Lake Louise

Jedno z nejkrásnějších míst v Národním parku Banff je určitě Lake Louise. Lake Louise je označení pro nádherné dokonale až kýčovitě tyrkysové jezero, ale i vesnici, kde jsme my s Lukášem nějakou dobu žili. Vaším cílem bude pravděpodobně ale hlavně právě jezero.

Určitě vyrazte alespoň na Fairview Lookout, kam dojdete z parkoviště zhruba za kilometr. Pokud byste měli času. víc, můžete vyrazit na Lake Agnes Trail, to už je na cca 2,5 – 3 hodiny.

Výhled na Lake Louise
Výhled na Lake Louise

V Lake Louise navštivte i Lake Louise Ski Resort & Summer Gondola, což je v zimně jedno z nejslavnějších kanadských lyžařských středisek a v létě je zde v provozu zas lanovka, která vás vezme na ty nejkrásnější výhledy. A uvidíte, kde jsme pracovali. 😁

Výhled z Whitehorn z Lake Louise Ski Resort & Summer Gondola
Výhled z Whitehorn z Lake Louise Ski Resort & Summer Gondola

Moraine Lake

Kousek od Lake Louise najdete i další slavné jezero v Národním parku Banff – Moraine Lake. Doporučuji tady vyrazit na kánoe, které si můžete u jezera půjčit.

Pro ty z vás, co budou mít dost času, tak je tady krásný trek – Eiffel Lake Trail.

Asi vás nepřekvapí, že toto úchvatné jezero je na seznamu UNESCO.

Co vidět v Národním parku Banff: Moraine Lake
Co vidět v Národním parku Banff: Moraine Lake

Cave and Basin Historical Site


Historické místo Cave and Basin bylo objeveno v roce 1883 a stalo se základem pro vznik prvního národního parku v Kanadě. Historický význam této oblasti připomíná expozice a interaktivní výstavy, které se zaměřují na původní obyvatele, průzkumníky a ochranu přírody.

Banff Upper Hot Springs

Banff Upper Hot Springs jsou jednou z hlavních atrakcí národního parku Banff v Kanadě. Tyto přírodní horké prameny jsou skvělé v létě i v zimě. I když se to nezdá, i v zimě je poměrně chladný vzduch a odpočinout si v horkých pramenech po náročném dni, kdy chodíte po horách, je naprosto úžasné.

Banff Upper Hot Springs
Banff Upper Hot Springs
 • Teplota vody: průměrně 37-40°C

Kananaskis River

Národním parkem Banff protéká řeka Kananaskis, která vás zaujme opět nádhernou tyrkysovou barvou a tím, jak je naprosto průzračná. Určitě v létě doporučujeme se vydat na rafty, výlet si jednoduše rezervujte přes GetYourGuide.

Peyto Lake

Jednou z nejfotogeničtějších zastávek je Peyto Lake, jednak proto, že z parkoviště to máte pár kroků k dokonalému výhledu, ale samozřejmě i pro jeho dokonale tyrkysovou barvu, jiné jezero v Kanadě takhle tyrkysové nenaleznete.

Turisti se nás často při naší práci ptali, zda je jezero obarvené. 😁 Ne, není.

Peyto Lake
Peyto Lake

Tyrkysová barva je způsobena velmi jemným ledovcovým prachem – mikroskopickými částicemi – které se barví do modra při dopadů paprsků slunce.

Jezero Peyto je ledovcové jezero, které je pojmenované po Billu Peytovi, který pracoval v této oblasti na počátku 20. století.

Bow Lake

Další super zastávkou v Národním parku Banff je i Bow Lake, odkud můžete vyrazit i na procházku k Bow Glacier Falls, pokud budete mít více času. U jezera je i chatka, kde se můžete ubytovat nebo si dát něco dobrého k snědku: The Lodge at Bow Lake.

Bow Lake v Kanadě
Bow Lake v Kanadě

Vermilion Lakes

Vermilion Lakes jsou tři jezera, která najdete v Bow Valley, pár minut od městečka Banff. Mezi místními jsou extrémně populární hlavně na pikniky. Odsud si můžete vyfotit nejmajestátnější horu u města Bunff – Mt. Rundle.

Vermillion Lakes
Vermillion Lakes

Ledovce v Národním parku Banff

Ledovce jsou pro mě spíš takovou smutnou záležitostí, protože s každou návštěvou vidíme, jak postupně mizí. Je neskutečné, jak to lze vnímat i jen okem rok od roku.

Pokud chcete nějaký vidět, doporučujeme si přes GetYourGuide rezervovat výlet z Columbia Icefield, kde vás vezmou přímo až k ledovci.

Pokud byste měli více času, můžete vyrazit na náš oblíbený Parker Ridge Trail.

Co vidět v Národním parku Banff: Ledovec z Parker Ridge Trail
Co vidět v Národním parku Banff: Ledovec z Parker Ridge Trail

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaKanadaNárodní park Banff v Kanadě: 12 tipů, co vidět + praktické...

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu