Hory, které mě donutily sundat podpatky

Naposledy aktualizováno: 10. listopadu, 2018

Většinou vidím hory, když zavřu na chvíli oči. Vidím Banff. Tunnel Mountain, Rundle Mountain, Sulphur Mountain. Vyjmenovávám si je tiše v hlavě, snad abych je nezapomněla. Aby se neztratili jejich tvary, aby jejich jména nezmizela z paměti, aby se nestalo, že bych nevěděla, které záhyby toho horského těla uvidím, když si stoupnu na molo na Vermillion Lakes.

Ty zákeřné tvary rostoucí kolem horského městečka Banff jsou nakažlivější než všechny nemoci světa. Nechtějí mě pustit ráno, něchtějí mě nechat být odpoledne, ale nejhorší je to v noci, v noci na mě doléhají ve své plné síle, volají mě, tahají mě k sobě jako sirény. Připadám si jako zrádkyně naší české země. Už moc dobře vím, že slovo Kanada lidi otravuje, přesto jej říkám v každé větě a v hlavě mám povětšinu dní pusto a v té pustino je napsáno jediné slovo:

KANADA

Hraju si s ním sem a tam. Ta poušť kolem je docela bílá, je v ní akorát smog a zápach Vltavy, který dýchám, když se procházím nádhernými místy Prahy. Ve skutečnosti vidím jen jedno slovo.

KANADA

Zvětšuje se s každým dnem, s každým dnem, co se snažím násilně držet každý detail hor v mé hlavě. Dokázala bych o tom jednom slově vám vyprávět hodiny, dny, noci. Ale nikdo z vás by to ve skutečnosti nezvládl. I ti nejsilnější, kteří dočetli až sem, tak by odpadli.

Ale přitom to se mnou vypadalo tak nadějně! Ještě před třemi lety jsem lezla po horách v podpatkách. Před deseti jsem za definici zimy měla Mallorcu, kde bylo 29 stupňů, když jsme tam byli. „Ale aby tam nebyla zima jako na Mallorce, mami!”.

Já měla podpatky opravdu ráda. Mám pouze 164 cm a nosím v sobě od jistého věku, kdy jsem procitla a uviděla v plné síle v zrcadle své nohy do “o”, velký odpor ke sportovním sandálům. Myslím si, že nic ošklivějšího neexistuje a tenisky jsem dlouho nosila pouze na tělocviku na střední škole a ve fitku. Dneska mám boty značky Merell a vracím se v únoru do města, kde může být až -30 °C.  Moje nemoc je už v pokročilé fázi.

A za všechno můžou tyhle hory, které jsem viděla poprvé před třemi lety. Kdybyste se tam někdy ocitli, tady je pár hor, které jsou dostupné přímo z malého horského městečka Banff.

Tunnel Mountain

doba: 1,5 hod.

Jeden z nejjednodušších hiků na malou horu, které zvládnou děti i senioři. Výšlap na vrchol z parkoviště trvá pouze 40 minut.

IMG_4145
Výhled z Tunnel Mountain

Sulphur Mountain

Převýšení: 700 m

Doba: 3–5 hodin (záleží na trase)

Na Sulphur Mountain je možné vylézt i vyjet gondolou (25 CAD jedna cesta, či 49 CAD obě). Jedná se proto o nejvíce navštěvovaný vrchol v Banffu. Výšlap nahoru je už náročnější. Z parkoviště, kde trail začíná vám to na vrcholek může trvat cca 1,5-2 hodiny. Převýšení je 700 metrů.
Na cestě téměř nikoho nepotkáte, ale mnoho toho také neuvidíte, protože většinu cesty není vidět nic než les. Najednou se ale vynoříte na vrcholku a najednou je kolem vás tolik lidí, že byste se raději hned obrátili. Je tam ale krátká cestička podél vrcholu, kde s počtem ušlých kroků ubývá i počet lidí kolem vás. Dolů lze zvolit zadní cestu, která je sice delší, ale není na ní nikdo, můžete narazit na párek svišťů a syslů.

IMG_4218 IMG_4259

Cascade Mountain

Převýšení: 1615 m

Doba: 6,5 – 8 hodin

Naše první třítisícovka, která má ve skutečnosti pouze 2 998 m a my se na ni vydali v době, kdy naše těla rozhodně nebyla ještě připravená na tak drastický výšlap. Poslední hodinu jsem rudá sotva pobírala dech, škrábala se přes obří balvany na vrcholek a zakopávala o vzduch, protože moje nohy neprokazovaly,  že by na takový výstup byly stavěné. Ale vylezli jsme. Vtip je v tom, že jdete 3-4 hodiny lesem a nevidíte vůbec nic. Takže v momentě, kdy vám zbývá poslední hodina výšlapu a konečně se zdá, že i něco uvidíte, nevzdáte to.

Začíná se z parkoviště u Mountain Norquay  Ski Lodge, odkud chvíli jdete z kopce, abyste další 4 hodiny se škrábali lesem do kopce. Mezistanice, hodinu a půl od vrcholku, je tzv. amfiteátr, který nestojí vůbec za odbočení. Není značený, ale poznáte to jednoduše, vy máte jít stále do kopce.

IMG_4862

Mt. Norquay

Naše oblíbené místo na západy slunce. Naše oblíbené místo na pozorování ohňostroje. Hikovat se na ní dá, ale já ji mám spojenou s vyhlídkou, na které lze zaparkovat auto a užívat si chladné letní kanadské večery.

IMG_4365

Mimořádná nabídka! Bonus 50 Kč za registraci:

Twisto 50 kč bonus

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *