...

3 tipy na krásné treky v okolí Banffu

Většinou vidím hory, když zavřu na chvíli oči. Vidím Banff. Tunnel Mountain, Rundle Mountain, Sulphur Mountain. Vyjmenovávám si je tiše v hlavě, snad abych je nezapomněla. Aby se neztratili jejich tvary, aby jejich jména nezmizela z paměti, aby se nestalo, že bych nevěděla, které záhyby toho horského těla uvidím, když si stoupnu na molo na Vermillion Lakes. Pojďme se podívat na tři tipy na krásné treky v okolí Banffu.

Okolí městečka Banff

Ty zákeřné tvary rostoucí kolem horského městečka Banff jsou nakažlivější než všechny nemoci světa. Nechtějí mě pustit ráno, něchtějí mě nechat být odpoledne, ale nejhorší je to v noci, v noci na mě doléhají ve své plné síle, volají mě, tahají mě k sobě jako sirény. Připadám si jako zrádkyně naší české země. Už moc dobře vím, že slovo Kanada lidi otravuje, přesto jej říkám v každé větě a v hlavě mám po většinu dní pusto a v té pustino je napsáno jediné slovo: Kanada.

Krásné treky v okolí Banffu v Kanadě. Výhled ze Sulphur Mountain v Kanadě.

Skalnaté hory v Kanadě, které mě donutily sundat podpatky

Hraju si s ním sem a tam. Ta poušť kolem je docela bílá, je v ní akorát smog a zápach Vltavy, který dýchám, když se procházím nádhernými místy Prahy. Ve skutečnosti vidím jen jedno slovo.

Zvětšuje se s každým dnem, s každým dnem, co se snažím násilně držet každý detail hor v mé hlavě. Dokázala bych o tom jednom slově vám vyprávět hodiny, dny, noci. Ale nikdo z vás by to ve skutečnosti nezvládl. I ti nejsilnější, kteří dočetli až sem, tak by odpadli.

Ale přitom to se mnou vypadalo tak nadějně! Ještě před třemi lety jsem lezla po horách v podpatkách. Před deseti jsem za definici zimy měla Mallorcu, kde bylo 29 stupňů, když jsme tam byli. „Ale aby tam nebyla zima jako na Mallorce, mami!”.

Já měla podpatky opravdu ráda. Mám pouze 164 cm a nosím v sobě od jistého věku, kdy jsem procitla a uviděla v plné síle v zrcadle své nohy do „o“, velký odpor ke sportovním sandálům. Myslím si, že nic ošklivějšího neexistuje a tenisky jsem dlouho nosila pouze na tělocviku na střední škole a ve fitku. Dneska mám boty značky Merell a vracím se v únoru do města, kde může být až -30 °C.  Moje nemoc je už v pokročilé fázi.

A za všechno můžou tyhle hory, které jsem viděla poprvé před třemi lety. Kdybyste se tam někdy ocitli, tady je pár hor, které jsou dostupné přímo z malého horského městečka Banff.

Kde se ubytovat v Banffu

Jeden z nejkrásnějších výhledů má už trochu zastaralejší (ale čistý) Juniper hotel, kde jsme strávili s Lukášem léto jako uklízečky a pak i recepční. Mohu vám doporučit i místní restaurace, kde mívali výborné jídlo ale i krásný výhled na krajinu.

3 tipy na túry ve Skalnatých horách v Kanadě


Tato malebná oblast, která se rozkládá v srdci kanadských Skalnatých hor (Rocky Mountains), jednom z nejkrásnějších kanadských národních parků, je rajským rájem pro milovníky turistiky a dobrodružství. Zasněžené vrcholky hor, průzračná jezera, divoké řeky a nekonečné lesy tvoří kulisu pro nezapomenutelné zážitky a odhalení přírodní krásy. Připravte se na dobrodružství vašeho života a objevte kouzlo tohoto jedinečného místa a podívejte se do míst, které nám navždy změnily život.

Tip na trek v Banffu: Tunnel Mountain

doba: 1,5 hod.

Jeden z nejjednodušších hiků na malou horu, které zvládnou děti i senioři. Výšlap na vrchol z parkoviště trvá pouze 40 minut.

Při výstupu na Tunnel Mountain se nebudete muset potýkat s významnými technickými obtížemi. Mírně stoupající stezka vám umožní snadno se pohybovat a soustředit se na okouzlující okolní scenérie. Svěží horský vzduch a vůně smíšených jehličnatých lesů vás bude provázet na každém kroku, doprovázena zpěvem ptáků a zvukem šelestění stromů.

Počasí hraje na Tunnel Mountain velkou roli, kdy se jednotlivé roční období odrážejí ve změnách barvy a atmosféře okolní krajiny. Jarní květy a syté zeleně léta oživují celou horu, zatímco podzim přináší pestré odstíny oranžové, žluté a červené. I v zimě můžete zažít neopakovatelné dobrodružství, když vás sníh kryje jako polštář a výhled z vrcholu otevírá pohádkovou zimní krajinu.

Na vrcholu Tunnel Mountain budete odměněni fascinujícím panoramatickým výhledem, který odhaluje malebné město a obklopené hory. Při vhodných podmínkách lze dokonce spatřit majestátní západ slunce, který ozařuje krajinu zlatým světlem a vytváří nezapomenutelné obrazy. Během několika okamžiků si uvědomíte, proč se právě tato hora stala tak populárním místem pro odpočinek a obdivování přírodní krásy.

krásné treky v Banffu. Výhled z Tunnel Mountain.
Výhled z Tunnel Mountain

Sulphur Mountain

Převýšení: 700 m

Doba: 3–5 hodin (záleží na trase)

Na Sulphur Mountain je možné vylézt i vyjet gondolou (25 CAD jedna cesta, či 49 CAD obě). Jedná se proto o nejvíce navštěvovaný vrchol v Banffu. Výšlap nahoru je už náročnější. Z parkoviště, kde trail začíná vám to na vrcholek může trvat cca 1,5-2 hodiny. Převýšení je 700 metrů.


Na cestě téměř nikoho nepotkáte, ale mnoho toho také neuvidíte, protože většinu cesty není vidět nic než les. Najednou se ale vynoříte na vrcholku a najednou je kolem vás tolik lidí, že byste se raději hned obrátili. Je tam ale krátká cestička podél vrcholu, kde s počtem ušlých kroků ubývá i počet lidí kolem vás. Dolů lze zvolit zadní cestu, která je sice delší, ale není na ní nikdo, můžete narazit na párek svišťů a syslů.

Zvířata ve Skalnatých horách v Kanadě

Cascade Mountain

Převýšení: 1615 m

Doba: 6,5 – 8 hodin

Naše první třítisícovka, která má ve skutečnosti pouze 2 998 m a my se na ni vydali v době, kdy naše těla rozhodně nebyla ještě připravená na tak drastický výšlap. Poslední hodinu jsem rudá sotva pobírala dech, škrábala se přes obří balvany na vrcholek a zakopávala o vzduch, protože moje nohy neprokazovaly,  že by na takový výstup byly stavěné.

Ale vylezli jsme. Vtip je v tom, že jdete 3-4 hodiny lesem a nevidíte vůbec nic. Takže v momentě, kdy vám zbývá poslední hodina výšlapu a konečně se zdá, že i něco uvidíte, nevzdáte to.

Začíná se z parkoviště u Mountain Norquay  Ski Lodge, odkud chvíli jdete z kopce, abyste další 4 hodiny se škrábali lesem do kopce. Mezistanice, hodinu a půl od vrcholku, je tzv. amfiteátr, který nestojí vůbec za odbočení. Není značený, ale poznáte to jednoduše, vy máte jít stále do kopce.

IMG_4862

Tip na západ slunce v okolí Banffu: Mt. Norquay

Naše oblíbené místo na západy slunce. Naše oblíbené místo na pozorování ohňostroje. Hikovat se na ní dá, ale já ji mám spojenou s vyhlídkou, na které lze zaparkovat auto a užívat si chladné letní kanadské večery.

IMG_4365

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaKanada3 tipy na krásné treky v okolí Banffu

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu