...

23 tipů, co dělat v Calgary + kde se ubytovat

V Calgary jsme žili a pracovali několik měsíců, a i když ho někteří považují za tak trochu město duchů, kde toho moc není, není to pravda. Stačí jen vědět, kam v Calgary jít a co vidět.

Calgary patří mezi nejslunnější místa Kanady s více než 2300 hodinami slunečního svitu ročně, má příjemný klidný vibe a je domovem světoznámého Calgary Stampede a jedno z center kanadského hokeje.

Navíc kousek od Calgary najdete muzeum s největší sbírkou dinosaurů. 😁 Když budete číst dál, prozradíme vám, co dělat v Calgary, kam se podívat i kde se ubytovat.

Co vidět v Calgary: Calgary Tower
Co vidět v Calgary: Calgary Tower

Zajímavosti o Calgary, které vás budou bavit

Calgary je často také přezdívané jako „Cowtown“ (kravské město, město krav), díky svému divokému západnímu charakteru 😁 , každý rok se sem sjíždí milovníci kovbojů na Calgary Stapede, což je 10denní akce, při které Calgary navštíví až milion lidí, kteří se vyráží v kovbojských botách, klobouku a kostkované košili na koncerty, rodea a další show, které se v rámci tohoto festivalu pořádají.

Ačkoli je Calgary zeměpisně srovnatelné s New Yorkem, má pouze 10 % jeho počtu obyvatel, takže je opravdu klidné a rozhodně není přelidněné. Navíc je tu čisto, Forbes Calgary v roce 2007 dokonce označil za nejčistší město na světě.

Kdybyste sem jeli v zimě, možná byste měli vědět, že v Calgary existuje zákon, který zakazuje házet sněhové koule bez povolení starosty nebo městské rady. 😄

Kde najdete Calgary?

Calgary leží v jihozápadní Kanadě v provincii Alberta, v oblasti, kde se prerie mění v podhůří Skalnatých hor. Město je známé svým malebným umístěním, s výhledy na majestátní hory a rozsáhlé otevřené pláně.

Calgary se nachází nedaleko známých turistických destinací, jako je náš milovaný národní park Banff a Jasper nebo Waterton Lakes a je významným centrem pro obchod a průmysl, zejména v oblasti ropy a zemního plynu.

zima v Calgary
zima v Calgary

Kde se ubytovat v Calgary: Nejlepší hotely s nejlepší polohou

Vzhledem k tomu, že nejvíc atrakcí je v Calgary Downtown, velmi doporučuji úbytka právě tam. Mezi ty nejlepší patří:

The Westley Calgary Downtown, Tapestry Collection By Hilton
The Westley Calgary Downtown, Tapestry Collection By Hilton

Historie Calgary: Co byste měli vědět

Tam, kde dnes stojí Calgary, žijí lidé přes 11 000 let. Do 18. století oblast obývali původní obyvatelé, které bychom my označili asi jako Indiány, ale v Kanadě se jim říká „První národ“ nebo-li First Nation.

Prvním Evropanem, který navštívil oblast, byl David Thompson z Hudson’s Bay Company v roce 1787. John Glenn byl prvním evropským osadníkem v roce 1873. Postupně se Calgary stalo centrem obchodu s kožešinami.

V roce 1875 byla založena pevnost Calgary North-West Mounted Police. V roce 1881 začala vláda nabízet pronájmy pro chov dobytka v Albertě, což sem přivedlo více přistěhovalců. Zásadní byla pro tuto oblast ale Kanadská pacifická železnice, která se otevřela v roce 1883.

Co vidět v Calgary: Bridgeland v Calgary
Bridgeland v Calgary v zimě

Co vidět v Calgary

Nevíte, co dělat v Calgary? I když většina lidí vyráží z Calgary hned do Národního parku Banff, je to škoda. Calgary si zaslouží alespoň jeden den. Pojďme se podívat na to nejzajímavější.

Co vidět v Calgary

Calgary Tower

Calgary Tower patří k těm místům, které zkrátka musíte v Calgary navštívit. Tato ikonická stavba města nabízí návštěvníkům úchvatný panoramatický výhled na celé město a jeho okolí.

Věž byla otevřena v roce 1968 a dosahuje výšky 191 metrů. Najdete ji v centru města a je jedním ze symbolů Calgary. Na vrcholu věže se nachází vyhlídková plošina, která nabízí 360stupňový výhled na město.

Calgary Tower: Nejlepší vyhlídka v Calgary
Calgary Tower: Nejlepší vyhlídka v Calgary

Kromě úchvatného výhledu se v Calgary Tower nacházejí také dvě restaurace. První z nich je Sky 360, která se otáčí a umožňuje hostům během 45 minut oběda či večeře vidět celé panorama města. Druhou restaurací je Ruth’s Chris Steak House, která je známá pro své prvotřídní steaky.

V Calgary Tower je i interaktivní výstava o výstavbě a historii věže. Vstupenky si kupte online, je to levnější než na místě.

Procházka po Stephen Avenue

Asi naše nejoblíbenější ulice v Calgary, kde najdete ty nejlepší restaurace a bary. V létě to tu neskutečně žije, hraje barvami a já v těch prvních letních měsících, co jsem strávila v Calgary, měla pocit, že to tu je jak někde v Itálii (až na to, že v Calgary je neskutečně čisto).

Wonderland Sculpture

Kolem Wonderland Sculpture jsem chodila každý den do práce, ale dlouho jsem vlastně netušila, co znázorňuje. Najdete ji před obchodním centrem The Bow (tam jsem pracovala v kavárně) a byla navržena slavným španělským umělcem Jaume Plensou.

Socha „Wonderland“ je portrétem mladé dívky, která žije v Barceloně, rodném městě umělce. Tato socha zobrazuje pouze její hlavu a reprezentuje lidskost stejně jako náš lidský potenciál, který je tvořen a rozvíjen našimi sny.

Průhledná mřížka vytváří vizuální most mezi „Wonderland“ a „THE BOW“, čímž se umělec Jaume Plensa snaží propojit umění, architekturu a společnost. Na rozdíl od své impozantní velikosti vytváří průhlednost sochy éterický pocit křehkosti, který odráží a oslavuje křehkost lidských bytostí.

Co vidět v Calgary: Wonderland Sculpture
Co vidět v Calgary: Wonderland Sculpture

Peace Bridge

Ikonický most, který uvidíte na fotce všech cestovatelů, kteří kdy navštívili Calgary. Můžete tu také často potkat svatebčany, jak se tady fotí. Po mostě nejezdí auta, můžou sem jen pěší nebo cyklisté.

Most spojuje severní a jižní část města přes řeku Bow a máte tu krásné výhledy nejen na město ale i na řeku.

Peace Bridge v Calgary
Peace Bridge v Calgary

Fort Calgary

Fort Calgary je místo, kde to všechno začalo! Jak už z názvu vypovídá, původně to byla pevnost Jízdní policie (Mounted Police) Pokud přemýšlíte, co vidět v Calgary, právě sem byste měli vyrazit, pokud se chcete dozvědět něco o historii města.

Památky Calgary: Fort Calgary
Památky Calgary: Fort Calgary

Sousoší Family of Man

Soubor 6,4 metrů vysokých soch, které byly vytvořeny speciálně pro výstavu v Britském pavilonu na Expo 67. Tyto sochy navrhl Mario Armengol tak, aby zobrazovaly způsob, jakým Británie zvládá mezinárodní problémy, zejména výzvy ve formě světových problémů.

Sochy představují nahé lidské postavy žen a mužů. Všechny sochy jsou spojeny ve skupinách a každá z nich vztahuje ruce v gestu dobré vůle a společenství.

Po skončení Expo 67 byly sochy zakoupeny jménem společnosti Maxwell Cummings and Sons Robertem Cummingsem a později darovány městu Calgary. Dnes stojí sochy „Family of Man“ před Calgary Education Center.

Sousoší v Calgary: Family of Man
Sousoší v Calgary: Family of Man

Women are Persons

Pokud půjdete kolem Olympic Plaza, určitě si nenechejte ujít památník „Women are Persons!“ (Ženy jsou osoby!). Památník byl postaven na počest „Famous Five“ (Proslulých pěti), pěti žen, které bojovaly za práva všech kanadských žen.

Sochy v Calgary: Women are Persons
Sochy v Calgary: Women are Persons

Crescent Heights Lookout Point

Pokud vám nevadí kratší procházka, vyrazte na vyhlídku Crescent Heights Lookout Point, ze které máte krásné panoramatické vyhlídky na město, uvidíte Prince’s Island Park, řeku Bow, most Peace Bridge, Memorial Drive, sousedství Sunnyside a vzdálené Skalnaté hory.

Je tady přibližně 1,2 km dlouhá dobře udržovaná štěrková cesta podél Crescent Road NW, kterou zvládnout bez problému děti i senioři.

Zoo v Calgary

Zoo v Calgary je domovem více než 1 000 zvířat. Samotná zahrada je rozdělena do tematických oblastí, které představují různá geografická území a biotopy. Najdete tu:

 1. Prehistorický park: Děti i dospělí zde najdou pravěký svět dinosaurů, kde se můžete setkat s více než 20 realistickými modely těchto prastarých tvorů.
 2. Afrika: Poznejte různorodost africké savany a deštného pralesa, najdete tu lvy, hrochy i lemury.
 3. Eurasie: Objevte zvířata žijící v Asii a Evropě, jako jsou sněžní leopardi, medvědi malajští a různé druhy kozorožců.
 4. Kanadská divočina: I když některá zvířata můžete vidět v divoké přírodě, spousta z nich je aktivních spíš v noci a je téměř nemožné je vidět, mezi ně patří například i vlci. Právě na ně se můžete podívat v zoo.
 5. Vodní svět: Ve vodním světě uvidíte například žraloky nebo rejnoky.
zoo v calgary

Heritage Park Historical Village

Heritage Park v Calgary jsem navštívila, když jsem byla v Calgary s mamkou a byla jsem nadšená. Nejvíc ho ale asi ocení rodiny s dětmi. 😁

Je to historická vesnice, kterou najdete v malebném prostředí u Glenmore Reservoir a nabízí více než 180 exponátů z období 1860 až 1950. Park je otevřen od 20. května do dne před Dnem díkůvzdání.

Základním lákadlem parku je parní vlak, který provádí návštěvníky po celém areálu. Kromě toho park nabízí řadu tematických oblastí jako je:

 • Heritage Square s obchody a restauracemi,
 • Innovation Crossing s interaktivní výstavou o energii,
 • The Settlement představující osídlení z let 1860-1880,
 • The Ranch se zaměřením na rodeo a
 • Village Centre, které připomíná městečko z roku 1910 s autentickými budovami a službami.

Vstupenky stojí 29,95 CAD pro dospělé, 19,95 CAD pro děti a 22,95 CAD pro seniory.

Park také pořádá speciální akce jako „Stories from Early Chinatown“ nebo „Day Out with Thomas“.

Calgary Stampede
Calgary Stampede

Calgary Stampede

Jak už jsme zmínili na začátku článku, Calgary Stampede je jedna z největších a nejznámějších rodeových akcí na světě. Jednou z hlavních atrakcí Calgary Stampede je samotné rodeo. Během 10 dnů, co akce trvá, se zde konají soutěže v jízdě na býcích, koních a dalších dovednostech typických pro rodeo. Soutěžící se utkávají o různé ceny či prestiž titulu šampiona.😁

Další význačnou součástí Calgary Stampede jsou chuckwagon races. Tyto závody vozů táhnoutých koňmi mají hluboké kořeny ve westernové kultuře. Závody se konají během celého trvání akce a vrcholí vyvrcholením v podobě finálového závodu, který rozhoduje o šampionovi.

Na Calgary Stampede nechybí ani tradiční kovbojské jídlo, stánky se suvenýry i kovbojským oblečením. Důležitou součástí festivalu jsou i koncerty a vystoupení tanečních souborů. Najdete tu taky různé atrakce – jako třeba kolotoče – prostě je to taková velká kanadská Matějská. Pro děti jsou na místě připravené výtvarné a řemeslné dílny.

Zajděte na zápas Calgary Flames

Ať už máte rádi hokej nebo ne, V Calgary je hokejová horečka nakažlivá, zejména když hrají domácí Calgary Flames. Na den zápasu se město promění v rudé moře – trička, dresy a dokonce vlajky na autech září v barvách týmu.

Jako návštěvník města můžete také propadnout tomuto sportovnímu duchu. Pokud jste ve městě, nevynechejte zápas Calgary Flames v Saddledome, což je domácí aréna tohoto týmu.

Royal Tyrrell Museum – největší sbírka dinosaurů

Pouze 1,5 hodinu cesty autem z Calgary najdete v blízkosti města Drumheller Royal Tyrrell Museum. Pro všechny vášnivé fanoušky dinosaurů je návštěva tohoto muzea nezbytností při cestě do Kanady.

Muzeum, jediné v Kanadě zaměřené výhradně na paleontologii, se nachází v malebných jihoalbertských badlands a nabízí neuvěřitelnou sbírku přes 130 000 fosílií a 40 kompletních koster dinosaurů, z období více než 500 milionů let zpět až po modernější savce.

Royal Tyrrell Museum
Royal Tyrrell Museum

Historie muzea sahá do roku 1884, kdy geolog Joseph Burr Tyrrell objevil v údolí řeky Red Deer rozsáhlá ložiska uhlí a také lebku 70 milionů let starého masožravého dinosaura. Tento nález, pojmenovaný Albertosaurus sarcophagus, vedl k založení muzea, které bylo po Tyrrellovi pojmenováno při jeho otevření v roce 1985.

Výstavy zahrnují obrovské suchozemské dinosaury, masivní mořské tvory i drobný hmyz a poskytují základní porozumění 3,9 miliardové historii života na Zemi.

K nejdůležitějším částí muzea patří Dinosaur Hall s jednou z největších světových sbírek dinosaurů, většinou objevených v Albertě, Cretaceous Garden plný pravěkých rostlin, a nově otevřená expozice Foundation, která představuje paleontologii a význam muzea ve vědeckém studiu fosílií.

Navštivte rovnou i Badlands, když už budete v Tyrrell Museum
Navštivte rovnou i Badlands, když už budete v Tyrrell Museum

Tip: Kupte si přímo přes GetYourGuide výlet z Calgary, který vás provede i po úžasné badlands krajině a ukáže vám další zajímavá místa mimo samotné muzeum.

Canada’s Sport Hall of Fame

Canada’s Sports Hall of Fame byla založena v roce 1955 a od té doby se přestěhovala do moderního zařízení o rozloze 4 100 metrů čtverečních v Canada Olympic Parku, které bylo dokončeno v roce 2011​​.

Muzeum se pyšní dvanácti galeriemi, divadlem a interaktivními výstavami, které oslavují úspěchy více než 668 kanadských sportovců. Nominace do síně slávy jsou otevřené veřejnosti, ale konečný výběr provádí výběrová komise organizace​​.

Architektura muzea je inspirována medailovými stupni pro vítěze, s červeno-bílým designem odkazujícím na vlajku Kanady. Budova byla navržena tak, aby byla udržitelná a získala certifikaci LEED Silver​.

Glenbow Museum

Pokud máte raději umění, pak by vás mohlo zajímat Glenbow Museum v Calgary, Alberta, umělecké a historické regionální muzeum zaměřené na historii a kulturu západní Kanady.

Muzeum bylo založené v roce 1955 filantropem Ericem Lafferty Harviem a je zde bezplatný vstup od února 2022, díky daru 25 milionů dolarů od Shaw Family Foundation​.

Archivy muzea jsou jednou z největších nevládních sbírek v Kanadě a zahrnují rozsáhlou kolekci záznamů, které dokumentují sociální, politickou a ekonomickou historii západní Kanady, se zaměřením na Calgary a jižní Albertu​​.

Umělecká sbírka Glenbow zahrnuje 33 000 děl, převážně z 19. století až do současnosti, včetně historických, moderních a současných děl z oblasti severozápadní Severní Ameriky. Kolekce obsahuje výběr krajinomalby, kanadských tisků a děl původních národů a Inuitů, americké ilustrace a umění zvířat​​.

Studio Bell, domov Národního hudebního centra

Pokud vás zajímá hudba a hudební průmysl, určitě byste měli navštívit krásné muzeum Studio Bell, domov Národního hudebního centra (NMC), které najdete v Downtown East Village.

Nové prostory NMC představují více než 2 000 vzácných nástrojů a artefaktů, včetně Rolling Stones Mobile Studio, syntezátoru TONTO, jednoho z klavírů Eltona Johna a sbírek Canadian Music Hall of Fame a Canadian Country Music Hall of Fame. Interiér je obložen 226 000 ručně glazovanými terakotovými dlaždicemi z Německa a Holandska​​.

The Military Museums

Vojenská muzea v Calgary (The Military Museums) jsou komplexem muzeí, která dokumentují a připomínají historii kanadských ozbrojených sil:

 • Původní Muzeum regimentů (Museum of the Regiments), otevřené královnou Alžbětou II. v roce 1990.
 • Královské kanadské námořnictvo (Royal Canadian Navy), kanadská armáda (Canadian Army), a Královské kanadské letectvo (Royal Canadian Air Force), se zaměřením na historii Alberty.
 • Čtyři galerie věnované jednotlivým regimentům a další galerie věnovaná historii všech vojenských jednotek v Albertě.
 • Venkovní expozice včetně věčného plamene, soch a sbírky tanků, obrněných vozidel a protitankových děl.
 • Vystavené letouny jako Canadair CF-5 a CF-104 Starfighter, umístěné v hangárech.

Calaway Park – největší zábavní park v západní Kanadě

Calaway Park v Calgary, Alberta, je největší zábavní park v západní Kanadě, byl otevřený už v roce 1982 a nabízí 32 atrakcí pro různé věkové skupiny. Užijí si ho děti i dospělí. Park se nachází pouhých 5 minut západně od Calgary na Highway 1.

Výhodou parku je, že zaplatíte vstupné a můžete neomezeně chodit na atrakce.

Pro adrenalinové nadšence je tady horská dráha Vortex Roller Coaster, Storm nebo Chaos. Pro menší děti nebo dospělé, kteří preferují klidnější zábavu, v parku najdete horskou dráhu Bumble Blast. Mezi další oblíbené trakce patří Aeromax nebo Dizzy Dragons. Pro malé děti jsou tu atrakce jako Eggs, Tot Yachts nebo Swirly Twirl.

Procházka do Prince’s Island Park

Jeden z nejpopulárnějších parků v městě je Prince’s Island Park, najdete ho přímo v centru a v létě se tu pořádá řada akcí včetně Canada Day a Calgary Folk Festivalu.

Tento park je v městě už od 50. letech a je to taková příjemná městská oáza klidu přispívající k kulturnímu a rekreačnímu životu obyvatel Calgary. V roce 1999 byla schválena renovace ostrova, včetně výstavby mokřadu a obnovy původních rostlin​​​​.

V parku najdete Chevron Learning Pathway, vzdělávací stezku zaměřenou na životní prostředí, která se vine kolem uměle vytvořeného mokřadu, navrženého k čištění dešťové vody před jejím návratem do řeky Bow. Všechny informace o tom, jak to funguje, najdete na tabulích, které jsou podél stezky rozmístěny.

Prince's Island Park v Calgary
Prince’s Island Park v Calgary

Fish Creek Provincial Park

Fish Creek Provincial Park, nacházející se na jižním okraji Calgary, Alberta, je dalším populárním městským provinčním parkem. Je obklopen ze tří stran městem a na západě územím Tsuu T’ina Nation, Prvního národa.

Většina parku zůstává v přirozeném, zalesněném stavu a protéká jím Fish Creek, který se vlévá do řeky Bow na východní straně parku. Park je populárním místem pro turistiku, cyklistiku, pikniky, plavání, rybaření a pozorování divoké zvěře díky více než 100 kilometrům zpevněných a nezpevněných stezek​​.

Fish Creek Park nabízí více než 100 kilometrů stezek pro pěší turistiku, cyklistiku a běh, z nichž více než 60 kilometrů je zpevněných.

Tyto stezky spojují park s rozsáhlým systémem stezek v Calgary a Trans Canada Trail prochází parkem podél řeky Bow.

Winsport: Canada Olympic Park

Canada Olympic Park, který byl dějištěm Zimních olympijských her v roce 1988, je masivním komplexem zimních sportů a slouží jak pro trénink budoucích olympioniků, tak pro veřejnost.

Můžete sem vyrazit na lyžování nebo na bobovou dráhu či jízdu na saních. Součástí je i Olympijské muzeum.

Pro místní, kteří si chtějí zdokonalit své dovednosti v lyžování, snowboardingu, bruslení nebo hokeji, jsou k dispozici kurzy.

Tipy na výlety z Calgary

Calgary je skvělým výchozím bodem pro prozkoumávání nedalekých Skalnatých hor ale i Národního parku Waterton Lakes.

Národní park Waterton Lakes

Národní park Waterton Lakes najdete na jihozápadním cípu provincie Alberta a hraničí s národním parkem Glacier v Montaně v USA. Waterton je mnohem menší než třeba Národní park Banff a je ideální tam jet na 2-3 dny.

Výlet z Calgary do Watertonu
Výlet z Calgary do Watertonu

Národní park Banff

Pokud už budete v Calgary, nesmíte si nechat ujít nejkrásnější místo světa – Národní park Banff. Právě odsud jsou ty nejvíc kýčovité fotky tyrkysových jezer, zlatých modřínů a zasněžených vrcholků hor. Přečtěte si více v našem článku o Banffu.

Peyto Lake
Peyto Lake v Národním parku Banff

Často kladené otázky

Je lepší pro žití Calgary nebo Vancouver?

Calgary je mnohem chladnější ale i slunnější, je také klidnější než Vancouveru. Každé město má své výhody a nevýhody. Calgary je také bezpečnější a čistější.

Čím je Calgary slavné?

Calgary je slavné hokejovým týmem Calgary Flames.

Je Calgary větší než Toronto?

Rozlohou je větší než Toronto, ale pocitově s tím nebudete souhlasit. 😁

Na jak dlouho vyrazit do Calgary?

Ideální je strávit v Calgary 2-3 dny, pokud chcete vyrazit i na dinosaury a vyrazit si na hokejový zápas. Jinak vám bude stačit i jeden plný den.

Jak se žije v Calgary?

Úžasně. Calgary je klidné a přitom poměrně velké město pro život. Je tu čisto, slunečno, i když v zimě poměrně mrazivo.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaKanada23 tipů, co dělat v Calgary + kde se ubytovat

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu