...

Kutaisi Gruzie: Praktické tipy pro výlet

Kutaisi je jedno z nejstarších měst v Evropě, kulturně druhé nejdůležitější město Gruzie a co do počtu obyvatel je třetí největší. Historická důležitost Kutaisi pramení ze středověku, kdy bylo hlavním městem Gruzínského království.

Dnes je sídlem Gruzínského parlamentu a na nějakou dobu bylo turisty velmi opomíjeno. Oproti Tbilisi má zcela jinou atmosféru, na rozdíl od hlavního města Gruzie si zde připadáte, jako kdybyste se ocitli zpátky v minulosti.

Zatímco dříve většina turistů Kutaisi přeskakovala, dnes o něj začíná být zase zájem. Ten je způsobem především nízkonákladovými společnosti, které přilétají na místní letiště. To ale nemění nic na tom, že Kutaisi má určitě co nabídnout. Najdete zde skvělé restaurace, krásnou fontánu i futuristickou budovu Gruzínského parlamentu. Navíc, Kutaisi je skvělým výchozím bodem pro prozkoumávání okolí.

Co vidět v Kutaisi – nejlepší místa

Na samotné město vám bude stačit půl dne. Udělejte si procházku kolem Kutaisi Parku, kde najdete nejvýznamnější budovy města. Nachází se zde budovy divadla, opery a nádherná fontána Colchis na Tsentraluri moedani náměstí.

Fontána Colchis

fontana_colchis
Fontána Colchis

Tato fontána oslavuje starověké království Colchis, které mělo v 2. tisíciletí před Kristem sídlo právě tady v Kutaisi. Byla postavena v roce 2011 a skládá se z 30 soch koní, jelenů a lvů. Jsou to kopie soch, které byly nalezeny v nížině Colchis mezi Velkým a Malým Kavkazem. 

Katedrála Bagrati

Nejkrásnější budovou města je určitě katedrála Bagrati, která byla postavena v 11. století a je jedním ze symbolů Kutaisi. Katedrála je pojmenovaná podle krále Bagrata III. Od roku 1994 do roku 2017 byla na seznamu UNESCO, odtud byla bohužel vyňata po špatně provedené rekonstrukci.

Gruzínský parlament

Pokud máte rádi futuristické budovy, neměli byste vynechat novou budovu gruzínského parlamentu, která byla navržena španělským architektem Albertem Domingem Cabem.

gruzinsky parlament
Budova gruzinského parlamentu v Tbilisi, zdroj

Pokud budete ve středu města, můžete si zajít i na prohlídku. Tato budova má ovšem velmi smutnou historii. Parlament postaven v roce 2012 z iniciativy tehdejšího prezidenta Gruzie Mikheila Saakašviliho na místě památníku sovětským vojákům z druhé světové války. Památník byl odstřelen výbušninami, aby uvolnil prostor pro stavbu v prosinci 2009. Při výbuchu byli ale zabiti dva lidé, matka s dcerou.

Od roku 2019 se navíc parlament přesunul zpátky do hlavního města a v této budově už dále nezasedá.

Street art

street art v Gruzii
Street Art v Kutaisi

Pokud milujete graffiti, Kutaisi vás možná lehce zklame. Na rozdíl od Tbilisi tady narazíte na street art jen zřídka. Jedno dílo ale stojí za zmínku, a to tato krásná malba od francouzské umělkyně, která se podepisuje jako Vinie

Jídlo v Kutaisi

Khinkali
Tradiční gruzínské khinkali

Pokud je Kutaisi něčím známé, tak je to výborné jídlo. V tom by prý mohlo soupeřit i s Tbilisi. Nevíme, co je na tom pravdy. Nestrávili jsme zde dostatečné množství času. Co vám ale můžu říct, že nám chutnalo vše, co jsme ochutnali. Zkuste světoznámé khachapuri, khinkali nebo lobio.

Co vidět v okolí Kutaisi?

Ačkoliv samotné město projdete za dopoledne, na výlety po okolí si vyhraďte alespoň jeden plný den. A jeden den vám nejspíš stačit nebude.

Gelati Monastery

Klášter Gelati
Gelati Monastery

Kousek od Bagrati se nachází další středověká perla, která byla postavená králem Davidem IV, přezdívaným „Dav id stavitel“. Klášter Gelati původně sloužil jako jedna z prvních vzdělávacích institucí a jeho součástí byla i akademie. Od roku 1994 je na seznamu UNESCO.

Motsameta Monastery

Motsameti Monastery v Gruzii, kousek od Kutaisi
Motsameti Monastery

Tento krásný klášter není tak populární jako Gelati, přesto bych si troufla prohlásit, že je možná i krásnější. Nachází se 6 km od Kutaisi a je postaven na útesu. Jeho jméno znamená v překladu “místo mučedníků” a je spojeno s bratry Konstantinem a Davidem ze šlechtické rodiny Argveti, kteří uspořádali neúspěšné povstání proti Arabům v osmém století. Poté, co bylo povstání potlačeno, byli mučeni a nakonec zabiti. Jejich těla byla vhozena do řeky, kterou prý jejich krev obarvila do červena, a proto se řece, která zde protéká říká “Červená řeka”.

Prometheova jeskyně / jeskyně Kumistavi

Prometheova jeskyně zevnitř
Prometheova jeskyně

Názory na Prometheovu jeskyni se liší. Někdo říká, že se jedná o nejkrásnější jeskyni v Gruzii, ale jsou i tací, kteří ji označují za turistickou past. Je pravda, že je velmi populární, a proto musíte počítat s tím, že si ji rozhodně nebudete vychutnávat sami. Navíc se chodí jen jednou za půl hodiny jako organizovaná túra. Tudíž se nahrne do jeskyně i 60 lidí najednou. Pokud vám ale více lidí nevadí a umíte se od toho oprostit, určitě se sem vydejte. Jeskyně je obrovská a nádherná. Jediné, na co jim neskočte, je příplatek za loďku, ta za to vůbec nestojí. Ale vůbec.

Martvili Canyon

Martvili canyon
Super turistické místo – Martvili Canyon

Jeden z dalších populárních výletů z Kutaisi. Dříve se tam jezdila koupat šlechta, dnes se jedná o velmi turistické místo, která stojí na místní poměry (a skoro i na naše) spoustu peněz. Samotný kaňon je sice pěkný, ale za tu cenu malinký a jízda na lodičce trvá asi 10 minut.

Okatse Canyon

Další velmi turistické místo je Okatse Canyon. Je ale slavný pro krásné výhledy do krajiny z dlouhé lávky přes canyon. V sezóně se zde můžete i kayakovat.

Katskhi Pillar

katski pillar
Katski Pillar

Jeden z geologických divů Evropy se nachází jen kousek od Kutaisi. Katski Pillar je pískovcový sloup, na kterém se nachází klášter. Abyste ale mohli nahoru, musíte získat speciální povolení od faráře Maxima, který zde žije. A tak většina z nás je odkázána jen na pohled zdola.

Chiatura

Jedno z míst, na které nám nezbyl čas. Přesto jsme si o něm docela načetli, a tak jsem se rozhodla ho sem zařadit a vyzvat vás, abyste jej za nás prozkoumali!

Chiatura byla díky svým bohatým přírodním zdrojům za sovětské éry ekonomicky důležitou průmyslovou oblastí. Tato oblast totiž patří mezi největší naleziště manganu na světě. To ale není to nejzajímavější na Chiatuře. Mnoho dolů se nachází na skalnatých útesech kolem města. Stalin nařídil, aby k nim byly vybudovány lanovky a dnes se s nimi můžete svést! Dříve jich bylo 17, dnes už je funkční jen zlomek. Pokud se sem vydáte, určitě nám napište, jestli to za to stálo!

Kde se najíst v Kutaisi

Gruzínská kuchyně je vyhlášená po celém světě. Navštívili jsme v Kutaisi hned několik podniků a všude jsme si pochutnali. Ochutnejte například tradiční khinkali nebo khachapuri.

Můžete zkusit restauraci Sesame, Papavero, Prague nebo Sapere. Pokud jste kavárenští povaleči stejně jako my, Kutaisi možná trochu zklame. My jsme na pořádnou kavárnu nenarazili, ale ucházející kávu mají v Coffee Bean nebo Our Cafe. Na čaj si zajděte do Tea House Foe-Foe.

Kde se ubytovat v Kutaisi

Ať už se ubytování v Gruzii tváří jakkoliv, z 99 % budete bydlet u místních. A to, ať má označení hotel, hostel nebo apartmán. Pozor také na vybavení. V 99 % míst nemají to, co na bookingu píší. Pokud tedy vybíráte ubytování podle pračky nebo fénu, nespoléhejte se na to.

  • Kutaisi Best Guesthouse – Velmi příjemný apartmán, který je pár kroků od fontány Colchis. Máte k dispozici vlastní kuchyňku a pračku, a když jsme tam byli my, tak na zahradě měli neskutečně roztomilé štěně kokršpaněla.
  • Four Season in Kutaisi – Velmi příjemné ubytování za super cenu, kde si v teplých dnech můžete posedět i na zahradě. Je 2 km od fontány Colchis a patří k nejlépe hodnoceným ubytování v Kutaisi.
  • Rustaveli 106 – Pokud plánujete výlet do Gruzie ve větší skupině lidí, podívejte se na tento krásný prostorný byt s pěti ložnicemi za naprosto skvělou cenu.

Tipy a triky pro cestování po Gruzii

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller nebo SafetyWing. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje. Na delší pobyty si pořiďte dlouhodobé cestovní pojištění.

Související články

3 COMMENTS

  1. Chiatura, 11/2021: Ahoj, ve městě Chiatura jsme byli letos na začátku listopadu a rozhodně to stojí za vidění. Maršutka odjížděla 9:20 z Kutaisi (Maršutkové nádraží hned u stanice vlaku Kutaisi 2) doporučoval bych být na místě ale nejpozději v 9:00, řidiči už se tam o vás postarají (cesta tam 10GEL). Navíc na tomto „nádraží“ je opravdu autentická nádražka s pivem za 1,2GEL 😀
    Cesta trvá necelé dvě hodiny. V Chaituře už nejezdí žádná původní lanovka, což je trochu škoda. Za to jsou na místě 4 úplně nové lanovky alpského stylu ale při zachování gruzínských cen (jedna jízda nahoru/dolu 0,5GEL).
    Město je taková „black pearl“, jak jej lidé z Kutaisi nazývají. Lesk z dob Sovětského svazu už město ztratilo, ale o to větší je to zážitek. Výhledy na město z vrchních stanic lanovky úžasné a jídlo u bábušek v restauraci na konci promenády proti směru řeky prostě dokonalé. Určitě doporučuji navštívit pro cestovatele, kteří chtějí vidět něco jiného než jen turistická lákadla. Domů do Kutaisi nás doslova sebrala na ulici také maršutka. Odjezd bývá zpravidla v první 180ti stupňové zatáčce směr Kutaisi. Na tomto místě je případně i hodně taxíků.

  2. Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda-li je někde nějaký jízdní řád těchto dopravních prostředků. Děkují

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaKutaisi Gruzie: Praktické tipy pro výlet

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu