12 tipů, jak bezpečně cestovat (nejen po Asii)

Naposledy aktualizováno: 26. října, 2019

Kde je hodně turistů, tam se skrývá nebezpečí, že budete okradeni. Poté, co několik našich známých bylo okradeno na Bali a v Thajsku, jsme se rozhodli dát dohromady tento článek, ve kterém vám prozradíme několik tipů, jak cestovat bezpečněji. Ale jelikož to nejsou jediná nebezpečí, která vám v Asii hrozí, rozhodli jsme se tento článek rozšířit ještě o pár univerzálnějších!

1) Voda z vodovodu

V Evropě jsme zvyklí pít vodu z vodovodu, „jediné“ nebezpečí, které nám hrozí je snad to, že pijeme antibiotika. Což je problém, ale žádné zvracení a paraziti nám nehrozí. V Asii je tomu jinak, prakticky jen v Singapuru, Hong Kongu, Japonsku a Jižní Korei můžete čekat pitnou vodu z vodovodu. V Thajsku ani v Číně jí ale rozhodně nepijte. Ani ve Vietnamu. Vlastně v žádné zemi než v těch čtyřech zmíněných.

2) Smog

Možná tohle neřešíte, protože jste mladí, plní sil a zdraví jako buci a říkáte si „teď nebo nikdy“! Klidně si to říkejte, ale chraňte svoje plíce. Znečištěný vzduch může za 9 % úmrtí na rakovinu plic. Více než 2 miliony ročně umřou na následky znečištěného ovzduší.

A pokud ani to vás nepřesvědčí, pokud dýcháte celý den toxiny, horší se vám pleť (ano dámy, proto se vám v horách vždycky tak zlepší! Lepší vzduch za to může) a dokonce máte prý i o 60 % horší spánek. World Health Organisation označila znečištěné ovzduší za jednoho z 10 největších zabijáků lidstva. A 65 % lidí, kteří umřou za následek znečištěného ovzduší, je z Asie.

Smog v Číně
Smog v Číně

Jak se chránit? Zakupte si kvalitní ústenky s nanovláknem a opatřete se protismogovým a antivirovým šátkem. Nekupujte nekvalitní ústenky v Asii, drtivá většina ústenek/roušek nechrání uživatele, ale okolí před uživatelem! Proto je důležité, aby měly nanovlákenný bariérový filtr. 

3) Nikdy nedávejte všechny cennosti do jednoho zavazadla

Nikdy nenoste doklady, peníze a drahou elektroniku v jednom batohu. A to i když vyrážíte na výlet. Pokud nejste v ubytování s trezorem, můžete část vašich peněz schovat do ponožek (někteří je dávají i do špinavých ponožek) nebo pod vložku (dno) v kufru (pokud takový kufr máte). Zkrátka někam, kde nebudou hned na očích.

Doklady a větší hotovost noste vždy na těle, ať už ve vnitřní kapse, ledvince, nebo moneybeltu (více v bodu 4), nikdy je nedávejte do batohu.

4) Pořiďte si moneybelt nebo ledvinku

Bez „moneybeltu” a ledvinky bychom s Lukášem už na cesty nevyrazili. Moneybelt se nosí pod tričkem a nám se do jednoho vešly dva pasy, hotovost, kreditky a případně i telefon (to už ale trochu je vidět :-))) ). K tomu používáme oba dva ledvinky, kde nosíme menší hotovost a telefony.

Moneybelt jsme koupili na 4campingu. Já mám ledvinku od Herschelu a Lukáš z Bagind Backpack.

Ledvinka Herschel
Ledvinka, kterou Lucka nedá z ruky

5) Vnitřní kapsa na spodním prádle

Pokud cestujete hodně na punk, vyplatí se si pořídit spodní prádlo s vnitřní kapsou, případně spacák s vnitřní kapsou.

Tip: Někteří lidé si vnitřní kapsy na spodním prádle i sami vyrábějí.

6) Nechte si vyrobit druhý pas

Ano, je to legální vlastnit dva pasy. Bude vás to stát 600 Kč, ale v momentě, kdy byste o ně přišli budete za tuto prozíravost rádi. O vízum ale stejně přijdete, pokud pas ztratíte nebo vám ho ukradnou. 

Pořiďte si druhý pas jako zálohu
Pořiďte si druhý pas jako zálohu

7) Naskenujte si všechny dokumenty na cloud nebo na USB

Pokud už byste přišli o všechny dokumenty, budete mít alespoň něco, čím prokážete svou totožnost. Předpokládáme, že by to urychlilo práci pro ambasádu. Na skeny samozřejmě cestovat nemůžete.

8) Kvalitní cestovní pojištění je základ

O pojištění už jsme s Lukášem psali hodněkrát. My jsme zvyklí si na kratší cesty brát pojištění AXA (50 % sleva) nebo teď jsme jeli s kartou Twisto, kde k Premium účtu za 99 Kč máte pojištění na 30 dní pro celou rodinu včetně 3 milionů na zuby. Na delší a dobrodružnější cesty je vhodnější True Traveller, pokud tedy umíte anglicky (jedná se o britskou firmu). Mají dobré podmínky, super limity a neznáme nikoho, kdo by s nimi měl problémy. My na True Traveller právě cestujeme po Mexiku.

9) Na batoh zámeček nebo přezky

Pokud máte batoh na zipy a nosíte v něm drahou elektroniku, vůbec není špatný nápad si ho opatřit zámečkem. My ho používáme, pokud se pohybujeme někde na trzích nebo v davech. Postačí vám malý zámeček z kufru. Pokud se nechcete starat o zámeček, je vhodnější městský batoh, který se zavírá přehnutím a je na přezky. V přeplněných místech si batoh obraťte a noste ho na břichu.

10) Nikdy nevytahujte peněženku s velkou hotovostí

Základní pravidlo je nikdy neukazovat, že máte velkou hotovost, obzvlášť, pokud se pohybujete na velkých tržnicích, místech známých pro krádeže nebo v davech. Nechte si velkou hotovost ve vnitřní kapse spodního prádla nebo moneybeltu a v peněžence noste jen menší obnosy.

My si peníze schováváme na různá místa, často nám poslouží například prázdný obal na mobilní telefon pohřbený na dně batohu.

Peníze schované v obalu na telefon
Peníze schované v obalu na telefon

11) Plánovat nemusíte, ale zjistěte si typické podvody

Řada lidí je teď zvyklá cestovat bez plánování a bez čtení průvodců. To je v pořádku. Také rádi žijeme ze dne na den, plánujeme výlety spontánně a rezervujeme ubytování i jen pár hodin před příjezdem, ale co si vždycky hledáme nebo čteme v průvodcí, jsou tzv. scamy nebo-li typické podvody.

Příklady podvodů:

Na Srí Lance vám bude někdo na ulici tvrdit, že je váš kuchař z hotelu, aby vás zatáhl do předraženého obchodu a donutil vám si něco koupit, v Thajsku zas rádi zabarvují oděrky na vodních skútrech a motorkách voděrozpustnou barvou.

S Lukášem nejsme typičtí plánovači, ale o podvodech a místních taktikách si čteme vždycky. Pomohlo nám to hodně například v Maroku.


12) Pojištění platebních karet a nízké limity

Zkontrolujte si předtím, než někam vyraazíte, jaké máte pojištění platebních karet. Nastavte si nízké limity, které můžete případně přes telefon změnit. Dobrý nápad je cestovat pouze s kartou, na které jsou zakázané platby online. Nejideálnější je ale asi platební karta Revolut, kde si můžete zakazovat a povolovat platby online přes aplikaci, navíc má I často ty nejlepší kurzy.

Jednotlivé karty jsme popsali na našem druhém blogu, pokud tedy o Revolut, Curve nebo dalších platebních kartách uvažujete, určitě se podívejte na Power of Doing.

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT