...

12 tipů, jak bezpečně cestovat (nejen po Asii)

Kde je hodně turistů, tam se skrývá nebezpečí, že budete okradeni. Poté, co několik našich známých bylo okradeno na Bali a v Thajsku, jsme se rozhodli dát dohromady tento článek, ve kterém vám prozradíme několik tipů, jak bezpečně cestovat. Ale jelikož to nejsou jediná nebezpečí, která vám v Asii hrozí, rozhodli jsme se tento článek rozšířit ještě o pár univerzálnějších!

Nebezpečí pří cestování v Asii 

Asie je fascinující kontinent plný kontrastů, od vzrušujících metropolí po nádherné přírodní scenérie. Má to však svou cenu – s nesčetnými nezapomenutelnými zážitky přicházejí také potenciální rizika. Níže uvádíme nebezpečí, na které byste měli být připraveni při cestování v Asii, abyste mohli svou dovolenou užít naplno a bezpečně.

 • Infekční nemoci: V Asii jsou oblasti s vysokým výskytem malárie, dengue, a jiných tropických nemocí. Nezapomeňte se proto očkovat.
 • Špatné hygienické podmínky: Jídlo a voda nemusí splňovat západní standardy. Špatně skladované potraviny a kontaminovaná voda mohou způsobit problémy s trávením nebo vážnější zdravotní potíže.
 • Dopravní nehody: Dopravní nehody jsou velmi časté. Turisté nejsou zvyklí na místní předpisy a často si přivezou domu nejen zlomenou nohu.
 • Zvířata a hmyz: V Asii je řada jedovatých hadů, ale daleko větší problém představuje hmyz, který přenáší nemoce. Například komáři.
 • Extrémní počasí i tsunami: Tropické bouřky, monzuny a tajfuny jsou v Asii běžné. Asie je domovem mnoha seismicky aktivních oblastí, což znamená riziko zemětřesení a následného tsunami.
 • Podvody a krádeže: Cestovatelé bývají cílem podvodů nebo krádeží.
 • Nebezpečné aktivity: Adrenalinové aktivity jako potápění, trekking nebo horolezectví jsou skvělé aktivity, ale pokud nejste dobře vybaveni nebo k tomu nepřistupujete zodpovědně, tak můžou být příčinou tragédie.

12 zásad, jak bezpečně cestovat

S Lukášem jsme procestovali už mnoho států a prakticky se řídíme těmito 12 zásadami, které by měl znát každý cestovatel.

1) Voda z vodovodu

V Evropě jsme zvyklí pít vodu z vodovodu, „jediné“ nebezpečí, které nám hrozí je snad to, že pijeme antibiotika a mikroplasty. Což je problém, ale žádné zvracení a paraziti nám nehrozí. V Asii je tomu jinak, prakticky jen v Singapuru, Hong Kongu, Japonsku a Jižní Korei můžete čekat pitnou vodu z vodovodu. V Thajsku ani v Číně jí ale rozhodně nepijte. Ani ve Vietnamu. Vlastně v žádné zemi než v těch čtyřech zmíněných.

Pitná voda v Asii – kde ji nepít

V mnoha zemích Asie je pití vody přímo z vodovodu nedoporučeno z důvodu možné kontaminace. Seznam zemí, kde bychom vodu nepili:

 1. Čína
 2. Indie
 3. Indonésie
 4. Kambodža
 5. Laos
 6. Nepál
 7. Filipíny
 8. Thajsko
 9. Vietnam

V těchto zemích se doporučuje konzumovat buďto balenou vodu, nebo vodu, která byla správně ošetřena (např. vařením, použitím jódových tablet nebo filtrů). Je důležité si uvědomit, že riziko zdravotních komplikací z vody se může lišit nejen mezi zeměmi, ale také mezi různými oblastmi uvnitř jedné země.

2) Jak se chránit před smogem

Možná tohle neřešíte, protože jste mladí, plní sil a zdraví jako buci a říkáte si „teď nebo nikdy“! Klidně si to říkejte, ale chraňte svoje plíce. Znečištěný vzduch může za 9 % úmrtí na rakovinu plic. Více než 2 miliony ročně umřou na následky znečištěného ovzduší.

A pokud ani to vás nepřesvědčí, pokud dýcháte celý den toxiny, horší se vám pleť (ano dámy, proto se vám v horách vždycky tak zlepší! Lepší vzduch za to může) a dokonce máte prý i o 60 % horší spánek. World Health Organisation označila znečištěné ovzduší za jednoho z 10 největších zabijáků lidstva. A 65 % lidí, kteří umřou za následek znečištěného ovzduší, je z Asie.

Smog v Číně
Smog v Číně

Jak se chránit? Zakupte si kvalitní ústenky s nanovláknem a opatřete se protismogovým a antivirovým šátkem. Nekupujte nekvalitní ústenky v Asii, drtivá většina ústenek/roušek nechrání uživatele, ale okolí před uživatelem! Proto je důležité, aby měly nanovlákenný bariérový filtr. 

3) Nikdy nedávejte všechny cennosti do jednoho zavazadla

Nikdy nenoste doklady, peníze a drahou elektroniku v jednom batohu. A to i když vyrážíte na výlet. Pokud nejste v ubytování s trezorem, můžete část vašich peněz schovat do ponožek (někteří je dávají i do špinavých ponožek) nebo pod vložku (dno) v kufru (pokud takový kufr máte). Zkrátka někam, kde nebudou hned na očích.

Doklady a větší hotovost noste vždy na těle, ať už ve vnitřní kapse, ledvince, nebo moneybeltu (více v bodu 4), nikdy je nedávejte do batohu.

4) Pořiďte si moneybelt nebo ledvinku

Bez „moneybeltu” a ledvinky bychom s Lukášem už na cesty nevyrazili. Moneybelt se nosí pod tričkem a nám se do jednoho vešly dva pasy, hotovost, kreditky a případně i telefon (to už ale trochu je vidět :-))) ). K tomu používáme oba dva ledvinky, kde nosíme menší hotovost a telefony.

Moneybelt jsme koupili na 4campingu. Já mám ledvinku od Herschelu a Lukáš z Bagind Backpack.

Ledvinka Herschel
Ledvinka, kterou Lucka nedá z ruky

5) Vnitřní kapsa na spodním prádle

Pokud cestujete hodně na punk, vyplatí se si pořídit spodní prádlo s vnitřní kapsou, případně spacák s vnitřní kapsou.

Tip: Někteří lidé si vnitřní kapsy na spodním prádle i sami vyrábějí.

6) Nechte si vyrobit druhý pas

Ano, je to legální vlastnit dva pasy. Bude vás to stát 600 Kč, ale v momentě, kdy byste o ně přišli budete za tuto prozíravost rádi. O vízum ale stejně přijdete, pokud pas ztratíte nebo vám ho ukradnou. 

Pořiďte si druhý pas jako zálohu
Pořiďte si druhý pas jako zálohu

7) Naskenujte si všechny dokumenty na cloud nebo na USB

Pokud už byste přišli o všechny dokumenty, budete mít alespoň něco, čím prokážete svou totožnost. Předpokládáme, že by to urychlilo práci pro ambasádu. Na skeny samozřejmě cestovat nemůžete.

8) Kvalitní cestovní pojištění je základ

O pojištění už jsme s Lukášem psali hodněkrát. My jsme zvyklí si na kratší cesty brát pojištění AXA (50 % sleva) nebo teď jsme jeli s kartou Twisto, kde k Premium účtu za 99 Kč máte pojištění na 30 dní pro celou rodinu včetně 3 milionů na zuby. Na delší a dobrodružnější cesty je vhodnější True Traveller, pokud tedy umíte anglicky (jedná se o britskou firmu). Mají dobré podmínky, super limity a neznáme nikoho, kdo by s nimi měl problémy. My s True Traveller cestovali po Mexiku.

9) Na batoh zámeček nebo přezky

Pokud máte batoh na zipy a nosíte v něm drahou elektroniku, vůbec není špatný nápad si ho opatřit zámečkem. My ho používáme, pokud se pohybujeme někde na trzích nebo v davech. Postačí vám malý zámeček z kufru. Pokud se nechcete starat o zámeček, je vhodnější městský batoh, který se zavírá přehnutím a je na přezky. V přeplněných místech si batoh obraťte a noste ho na břichu.

10) Nikdy nevytahujte peněženku s velkou hotovostí

Základní pravidlo je nikdy neukazovat, že máte velkou hotovost, obzvlášť, pokud se pohybujete na velkých tržnicích, místech známých pro krádeže nebo v davech. Nechte si velkou hotovost ve vnitřní kapse spodního prádla nebo moneybeltu a v peněžence noste jen menší obnosy.

My si peníze schováváme na různá místa, často nám poslouží například prázdný obal na mobilní telefon pohřbený na dně batohu.

Peníze schované v obalu na telefon
Peníze schované v obalu na telefon

11) Plánovat nemusíte, ale zjistěte si typické podvody

Řada lidí je teď zvyklá cestovat bez plánování a bez čtení průvodců. To je v pořádku. Také rádi žijeme ze dne na den, plánujeme výlety spontánně a rezervujeme ubytování i jen pár hodin před příjezdem, ale co si vždycky hledáme nebo čteme v průvodcí, jsou tzv. scamy nebo-li typické podvody.

Příklady podvodů:

Na Srí Lance vám bude někdo na ulici tvrdit, že je váš kuchař z hotelu, aby vás zatáhl do předraženého obchodu a donutil vám si něco koupit, v Thajsku zas rádi zabarvují oděrky na vodních skútrech a motorkách voděrozpustnou barvou.

S Lukášem nejsme typičtí plánovači, ale o podvodech a místních taktikách si čteme vždycky. Pomohlo nám to hodně například v Maroku.

12) Pojištění platebních karet a nízké limity

Zkontrolujte si předtím, než někam vyraazíte, jaké máte pojištění platebních karet. Nastavte si nízké limity, které můžete případně přes telefon změnit. Dobrý nápad je cestovat pouze s kartou, na které jsou zakázané platby online. Nejideálnější je ale asi platební karta Revolut, kde si můžete zakazovat a povolovat platby online přes aplikaci, navíc má I často ty nejlepší kurzy.

Přečtěte si naše články o Revolut, Curve nebo dalších platebních kartách, ať máte přehled.

Nejčastější otázky na bezpečné cestování po Asii

Je bezpečné pít vodu z vodovodu v Číně?

Ne, v Číně se nedoporučuje pít vodu přímo z vodovodu. Používejte balenou vodu nebo vodu ošetřenou vhodným způsobem.

Jak se vyhnout potravinovým otravám v Indii?

Vyhněte se jídlu, které nebylo řádně vařeno nebo pečeno, a nepijte vodu z neznámých zdrojů. Konzumujte jen ovoce, které si můžete oloupat. Bezpečnější jsou také bezmasá jídla.

Je bezpečné cestovat po Thajsku sám/sama?

Ano, Thajsko je považováno za relativně bezpečnou destinaci pro sólové cestovatele. Ale jako vždy, je důležité být ostražitý a používat zdravý rozum.

Jaký bezpečná doprava ve Vietnamu?

Doprava ve Vietnamu může být chaotická, zvláště v velkých městech. Při cestování po městě buďte ostražití a přizpůsobte se místnímu stylu jízdy.

Je Japonsko bezpečná země pro cestování?

Ano, Japonsko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě pro cestovatele. Je však důležité dbát na základní bezpečnostní opatření.

Je pitná voda v Singapuru bezpečná?

Ano, voda z vodovodu v Singapuru je bezpečná k pití. Město má vysoké standardy pro kvalitu vody.

Jaké je největší nebezpečí při cestování na Bali?

Bali je obecně bezpečné místo k cestování, ale některé oblasti jsou známé drobnou kriminalitou, jako jsou kapesní krádeže. Nebezpečí hrozí hlavně při sportovních aktivitách nebo při jízdě na skútru.

Je bezpečné cestovat do Jižní Koreje vzhledem k její blízkosti k Severní Koreji?

Ano, Jižní Korea patří mezi bezpečné země a to i přes politické napětí se Severní Koreou, pravděpodobnost jakýchkoliv přímých dopadů na cestovatele je extrémně nízká.

Jaká je doprava v Malajsii? Je bezpečná?

Doprava v Malajsii může být náročná, zejména v Kuala Lumpur. Při jízdě v městě buďte opatrní a dodržujte místní dopravní předpisy.

Je bezpečné cestovat po Filipínách sám/sama?

Ano, Filipíny jsou relativně bezpečné pro solo cestovatele. Je však důležité být opatrný, zejména v odlehlých oblastech a v noci.

Je voda z vodovodu v Tchaj-wanu bezpečná a pitná?

Ačkoli voda z vodovodu v Tchaj-wanu prochází procesem čištění, místní obyvatelé i cestovatelé často preferují balenou vodu pro pití kvůli chuti a dalším úvahám o kvalitě.

Je Mongolsko bezpečné pro cestovatele?

Mongolsko je obecně považováno za bezpečné pro cestovatele, ale měli byste být ostražití v oblastech s vysokou koncentrací turistů, kde často dochází ke kapesním krádežím.

Jak se vyhnout otravě jídla v Kambodži?

Vyhněte se konzumaci nevařených potravin a nepijte vodu z neznámých zdrojů. Je lepší konzumovat balenou vodu a jídlo, které bylo řádně vařeno nebo pečeno

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníAsie12 tipů, jak bezpečně cestovat (nejen po Asii)

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu