...

Kam na 1denní výlet z Bruselu? Leť si zaběhat do Bulharska

Sedíte v kanceláři v Bruselu a nevíte, kam byste vyrazili? Pokud máte rádi běhání a přírodu, inspirujte se Edou Kožušníkem, autorem Prostě běž,  který se spontánně v neděli rozhodl, že si při pondělním volnu zaletí zaběhat do Bulharska.

IMG 7087

Sbalil jsem si běžecký batoh a za dvanáct hodin od rozhodnutí jsem stát na úpatí pohoří Vitoša

Svatodušní pondělí je v Belgii dnem volna, vždycky na to zapomenu, takže jsem v neděli ráno začal řešit, co budu v pondělí dělat. V Bruselu mi chybí hory, proto když jsem se podíval na levné letenky, bylo jasno. Zpáteční letenka do Sofie ( (bulharsky Cофия) stála 18 EUR (470 Kč).

Snapseed 1

Sbalil jsem si běžecký batoh a za dvanáct hodin od rozhodnutí jsem stát na úpatí pohoří Vitoša, které tvoří krásnou kulisu hlavního města Bulharska.  Výhoda těchto hor je v tom, že se nachází necelých 20 minut jízdy taxíkem z sofijského letiště.

Na prvních pěti kilometrech nastoupáš téměř 800 metrů

FullSizeRender

Samotný běh je zpočátku spíše svižnou chůzí. Na prvních pět kilometrech nastoupáš téměř 800 metrů. Se změnou výšky se mění i terén, po kterém běžíš, většinou se jedná lesní pěšiny, ale nahoře počítej se šotolinou, ale taky obrovskými kameny. Rozhodně doporučuji trailové boty. Na silničky to rozhodně není, zvlášť zpátky při sbíhání prudkého kopce.

3 rozdíly na běhání v Bulharských horách

  • Nadmořská výška. Běhaš vysoko. Pohoří Vitoša je tvořeno 10 horami, které mají více než 2.000 metrů. Nejvýše je potom Černi vrch (2.290 m/m). Rozsáhlé jsou zde jak jehličnaté, tak listnaté lesy. Ve vyšších polohách se nacházejí klasické horské louky. Náhorní planinu, které se jmenuje Platoto tvoří mokřiny.

Snapseed

  • Horší značení turistických cest. Značení je  směsicí vzpomínek na socialistické časy, a rychle utracených nevelkých evropských dotací. Systém v tom rozhodně není a bez GPS v telefonu bych fakt dost bloudil. Na druhou stranu by ale kvalitnější značení z pohledu počtu návštěvníků moc smysl nemělo. Za 4 hodiny v pěkném počasí jsem potkal jen 3 turisty. Takže zapomeň na to, že se něco koupíš po cestě. Pokud ale hledáš krásné a liduprázné scenerie, tak jsi na správném místě.

IMG 7179

  • Bulharsko je levné. Ubytování, restaurace, doprava vše je výrazně levnější než u nás doma v České republice.

IMG 7136

Často říkám, že běhám, abych mohl jíst cokoliv v jakémkoliv množství. Bulharsko jsem si užil jak z pohledu zážitkového trailu, tak i výborného jídla. Musím říci, že jsem si jeden a půl dne opravdu užil, a pokud se mě zeptáš na běhání v Bulharsku. Odpovím: Prostě běž!

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaKam na 1denní výlet z Bruselu? Leť si zaběhat do Bulharska

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu