...

Tavira, Portugalsko: 17 tipů, co zde vidět a dělat

V únoru nás v Portugalsku navštívila moje mamka na týden, a tak jsme se rozhodli prozkoumat Taviru, krásné městečko na východě Algarve v Portugalsku. Byla to láska na první pohled!

Malebné kouzlo tohoto města s jeho starým římským mostem a okouzlujícími historickými uličkami nás okamžitě uchvátilo. Tavira se nachází jen 30 kilometrů východně od Fara. Pojďme se podívat na to, co vidět a dělat v Taviře v Portugalsku.

Co vidět a dělat v Taviře v Portugalsku
We travel with our dog Karel.

Kde je v Portugalsku Tavira?

Tavira leží přibližně 30 km východně od Fara, což z ní činí snadno dostupnou destinaci z hlavního dopravního uzlu regionu. My jsme sem dorazili z Carvoeira, cesta trvá asi hodinu (přibližně 80 km).

Rozkládá se na obou březích klikatící se řeky Rio Gilão a je domovem zříceniny hradu na kopci, starého římského mostu a několika gotických a renesančních kostelů.

Město je také součástí přírodního parku Ria Formosa, sítě chráněných lagun a ostrovů, které slouží jako útočiště pro různé druhy ptáků a mořský život.

Kde je Tavira?
Tavira je roztomilé městečko v Algarve, kousek od Fara.

Tavira – tipy na ubytování a nejlepší hotely

Tavira je menší městečko a tak tu najdete malé množství ubytování, ale pořád tu je dost hotelů, které poskytují pohodlné (a cenově dostupné) úbytka. Jednou z našich nejlepších voleb je Quinta da Capelinha Agroturismo.❤️ Tento hotel si zamilovali všichni, koho jsme tam poslali. Pokud je plno, existují další možnosti, například Hotel Rural Quinta do Marco – Nature & Dining.

Tavira, co vidět a dělat

Historie městečka Tavira: Co je fajn vědět

Historie Taviry sahá několik staletí zpět. Stopy její minulosti lze nalézt v různých pozůstatcích, které zde zanechali Féničané, Římané a Maurové. Tavira, která vznikla už v době Féničanů, byla klíčovým sídlem v regionu a pod římskou vládou dále rostla.

Maurové město později dobyli v 8. století a významně ovlivnili jeho rozvoj až do 13. století, kdy bylo město během Reconquisty znovu dobyto Portugalci.

V roce 1755 zasáhlo region ničivé zemětřesení, které způsobilo značné škody. Tavira však vytrvala a znovu se postavila na nohy, přičemž zachovala architektonické dědictví, které je viditelné dodnes.

What to See and Do in Tavira

14 nejlepších věcí, co vidět a dělat v Taviře

Tavira je opravdu magické městečko, kde každý kout vypráví příběh své bohaté minulosti prostřednictvím architektonických památek. Navíc je kousek od nádherných portugalských pláží, kam můžete vždy utéct, když už vám bude horko.

Ponte Romana

Starobylý most, který překlenuje řeku Rio Gilão, byl jednou z prvních věcí, které jsme v Taviře viděli. Slouží jako připomínka římské minulosti města díky své pevné kamenné konstrukci. Každý oblouk mostu, nádherně zrcadlený v klidné vodě pod ním, vytváří malebný obraz, který vypadá jako vytržený z klasického obrazu.

Roman Bridge in Tavira, Algarve, Portugal
Roman Bridge in Tavira, Algarve, Portugal

Castelo de Tavira

Tento maurský hrad ze 13. století se tyčí na kopci s výhledem na město. Zůstaly z něj vnější zdi, které návštěvníkům nabízejí možnost prozkoumat starobylou architekturu a nasát panoramatické výhledy na okolní krajinu.

Uvnitř hradu se nachází nádherná zahrada a můžete se projít po hradbách a užít si krásný výhled na město. 😍

Castelo de Tavira
View from the Castelo de Tavira od Igreja de Santa Maria do Castelo

Igreja de Santa Maria do Castelo

Igreja de Santa Maria do Castelo stojí přímo v srdci města. Kostel je krásnou směsicí gotického, renesančního a barokního stylu, přičemž každý kout vypráví příběhy z dávných dob. Je zde pohřbeno sedm křesťanských rytířů, kteří hráli klíčovou roli při dobytí města od Maurů.

Nezapomeňte navštívit elegantní zvonici, která nabízí panoramatický výhled na Taviru, což z ní činí ideální místo pro zamyšlení a fotografování.

Tavira

Kostel São Paulo

Kostel São Paulo je dalším symbolem bohatého církevního dědictví Taviry. Na rozdíl od historické vážnosti Igreja de Santa Maria do Castelo ukazuje kostel São Paulo skromnější, ale stejně poutavý architektonický styl.

Jeho nenápadná fasáda vás zve do prostoru duchovního klidu, kde jednoduchost a tichá krása interiérů umožňují klidné rozjímání. Prohlédněte si uvnitř umělecká díla a propracovaný oltář, které skrze každý tah a řez vyprávějí náboženské příběhy.

Praia da Ilha de Tavira

Jste v Portugalsku přes léto a potřebujete se jít někam ochladit? Tavira je známá svými krásnými a klidnými plážemi, jednou z pláží, kterou rozhodně musíte navštívit, je Praia da Ilha de Tavira, odlehlé místo proslulé svými křišťálově čistými vodami a jemným bílým pískem. Tato písečná oáza je přístupná trajektem a je ideálním místem pro nasávání slunce a osvěžující koupání v Atlantském oceánu.

Co vidět a dělat v Taviře

Praia do Barril

Praia do Barril je považována za jednu z nejlepších pláží v Algarve. Nachází se asi 5 kilometrů od města Tavira, na ostrově Ilha de Tavira v regionu Algarve v Portugalsku. Je součástí přírodního parku Ria Formosa, kam doporučujeme určitě při návštěvě Algarve vyrazit, výlet si snadno rezervujete přes GetYourGuide.

Praia da Terra Estreita

Dále podél pobřeží najdete méně přeplněnou pláž Praia da Terra Estreita, úzký pruh písčitého ráje, který poskytuje dokonalý únik pro ty, kteří chtějí během hlavní sezóny uniknout rušným plážovým místům.

Zažijte výrobu olivového oleje na vlastní kůži a ochutnejte nejlepší olivy regionu

Tato aktivita je skvělý způsob, jak se ponořit do místní zemědělské tradice a podívat se i ochutnat nejpopulárnější výrobky z oliv.

Je fascinující vidět, jak jsou ručně sbírané olivy pečlivě přeměněny na různé lahodné produkty jako olivový olej nebo chilli omáčky.

Co dělá tuto prohlídku výjimečnou, je ochutnávka. Budete mít možnost ochutnat různé produkty na bázi oliv a pochopit chuťové profily, které jsou charakteristické pro tento region. Ochutnávka se rozšiřuje i na speciální vinnou seanci, kde si můžete vychutnat místní vína.

Exkurzi si zarezervujete přes GetYourGuide.

Pozorování delfínů

Pokud jste v Portugalsku s dětmi, určitě byste neměli vynechat pozorování delfínů. Teda vlastně nevidím důvod, proč na delfíny nevyrazit i bez dětí, ale děti takové výlety milují ještě víc než my dospělí. Opět si můžete výlet snadno rezervovat přes GetYourGuide, v létě doporučuji rezervovat s předstihem (lze to snadno i zrušit).

Galerie d’Artes

Pokud jste nadšenci do umění, doporučujeme zastávku v této roztomilé galerii. Navzdory své malé velikosti galerie nabízí širokou škálu uměleckých děl, které odrážejí živost a kreativitu místní umělecké scény.

U vchodu vás přivítá dobře informovaný personál, takže pokud umíte anglicky, můžete se leccos dozvědět o umělcích a jednotlivých uměleckých dílech, což je vždycky větší zážitek, než když si jen díla prohlížíte.

Tavira d'Artes Art Gallery Tavira
Tavira d’Artes Art Gallery Tavira

Kajakování

Pokud máte rádi kajaky, můžete na ně vyrazit do přírodního parku Ria Formosa, který je takový labyrint kanálů, ostrovů a lagun, což je ideální pro pádlování.

Golf

Pokud dáváte přednost golfu, v okolí Taviry najdete docela d ost golfových hřišť. Tato hřiště uspokojí začátečníky i pokročilé a mnohá se pyšní úchvatnými výhledy na okolní krajinu. Mezi oblíbená hřiště patří Benamor Golf, Quinta da Ria a Quinta de Cima.

Muzeum Taviry

Městské muzeum Taviry, sídlící v paláci Palácio da Galeria ze 16. století, představuje bohatou historii a kulturní dědictví města. Zde můžete prozkoumat fénická naleziště ze 7. až 6. století př. n. l., včetně rituálních studní zasvěcených bohu bouří Baalovi. Muzeum také osvětluje islámskou a maurskou minulost Taviry prostřednictvím různých archeologických exponátů.

Tavira Municipal Museum
Městské muzeum v Taviře

Přírodní park Ria Formosa – Pozorování plameňáků

Pokud jste v Taviře, určitě doporučujeme vyrazit do parku Ria Formosa, chráněné oblasti s jedinečným ekosystémem a bohatou biodiverzitou.

K dispozici jsou prohlídky zaměřené na pozorování ptáků, pěší turistiku a výlety lodí, které vám umožní ocenit přírodní krásy tohoto regionu. Je to skvělé místo pro pozorování plameňáků!

V sezóně si určitě rezervujte výlet předem přes GetYourGuide.

Prozkoumejte solné pánve v Tavirě

Solná pánev nebo solná pláň je přírodní nebo umělý útvar, kde se těží sůl. Jedná se o oblast, která je pravidelně zaplavována slanou vodou, která následně vysychá a zanechává za sebou krystaly soli. 

Tavira se pyšní velmi čistou vodou z Atlantiku a její solné pánve jsou toho důkazem. Pochází odsud sůl známá jako jako Flor de Sal, která už kdysi byla posílána až do Římské říše.

Pokud přemýšlíte, co si koupit jako suvenýr, určitě doporučuji Flor de Sal. V Česku bývá i poměrně drahá.

Můžete se také vydat na 7km dlouhou procházku kolem solných pánví. Po cestě můžete spatřit mnoho různých druhů ptáků.

Navštivte vodopád Pego do Inferno nedaleko Taviry

Jedním z ohromujících míst, které byste měli navštívit nedaleko Taviry, je vodopád Pego do Inferno. Vydejte se směrem k Santo Estêvão a od parkoviště je to jen krátká procházka po chodníku, který vás zavede k tomuto kouzelnému přírodnímu divu.

Během horkého léta může být u Pego do Inferno plno, takže pokud můžete, navštivte toto místo mimo hlavní sezónu, kdy můžete mít vodopád skoro pro sebe. Je zvlášť krásný na jaře, hned po deštivém období, kdy má vodopád více vody.

Prozkoumejte Cabanas de Tavira nedaleko Taviry

Příjemným výletem okolo Taviry je návštěva malebné rybářské vesničky Cabanas de Tavira.

Historie Cabanas de Tavira sahá do začátku 18. století, kdy vesnička vznikla v souvislosti s rostoucím tuňákovým průmyslem v Tavirě. Původně šlo o skupinu malých chat (portugalsky ‚cabanas‘), které sloužily k uskladnění rybářského vybavení.

S rozkvětem tuňákového rybolovu se mnoho rybářů rozhodlo usadit v této klidné oblasti natrvalo.

Dnes je Cabanas de Tavira malebným místem s barevnými rybářskými loděmi na klidném pozadí vody přírodního parku Ria Formosa. Během návštěvy nezapomeňte navštívit pevnost São João da Barra, která dodává historický nádech vaší výletu.

Best Restaurants in Tavira

V Taviře najdete docela dost dobrých restaurací, jako vegetariáni máme omezený výběr a tak většinou skončíme v indické, naše oblíbená se jmenuje Dawat Indian Restaurant, skvělá je ale i Little India Indian Restaurant.

Pokud nemáte rádi indickou, zkuste Tavila Cafe kde najdete skvělé tapas a mají i vege a vegan nabídku. Skvělé bistro je také Avant–Garde Bistro, opět tam mají vegetariánské jídlo, naši kamarádi tam zbožňují jejich burgergy a makraly. 😁

Nejlepší kavárny v Taviře

Pokud milujete kávu a máte rádi hipster kavárny, kde vám dají dobrý flat white, tak to je obecně zatím v Algarve problém. Nejlepší kavárny v Taviře jsou nejspíš Cafeteria Originato nebo Flavour Cafe Tavira Downtown.

Často kladené otázky

Na jak dlouho vyrazit do Taviry?

Na Taviru vám stačí 1-2 dny. Půl dne strávíte objevováním městečka a zbytek výlety, exkurzemi a válením na plážích.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníTavira, Portugalsko: 17 tipů, co zde vidět a dělat

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu