...

Nejlepší české Patreon účty v roce 2024 – Které sledovat?

Popularita platformy Patreon, na níž od února 2023 působíme i my, pořád roste. Protože neexistuje žádná česká komunita Patreon tvůrců, rozhodli jsme si alespoň touto formou evidovat, kdo z ČR na Patreonu tvoří a komu se daří pomocí exkluzivně sdíleného obsahu vydělávat peníze.

Co je Patreon?

Patreon je online platforma (podobně jako české HeroHero nebo Forendors), která umožňuje tvůrcům navázat hlubší vztah se svým publikem. Jak to dělá?

Poskytuje placený prostor umělcům, spisovatelům, hudebníkům, podcasterům, odborníkům a dalším tvůrcům, aby svým podporovatelům nabízeli bonusový obsah, na nějž nenarazí nikde jinde. Přístup k němu získají pouze ti, co si za takový obsah zaplatí. Jakmile tak udělají, stávají se z nich tzv. patroni.

Patreon byl založen s vizí změnit způsob, jakým tvůrci získávají podporu a financují své projekty. Tradiční modely financování z reklamy a sponzorství mohou totiž docela výrazně omezovat tvůrčí svobodu. Díky Patreonu se mohou tvůrci plně soustředit na tvorbu obsahu, který tak milují, aniž by řešili, jak si pomocí něj vydělat. A fanoušci si za kvalitní obsah rádi zaplatí.

Patreon

Kolik si Češi na Patreonu vydělají? Tabulka TOP tvůrců

Tuto tabulku jsme dali dohromady z veřejně dostupných dat na Patreonu. Někteří tvůrci na svém profilu zobrazují počet členů, ale mají skrytou výši výdělku. U těch jsme výdělek odhadli pronásobením počtu členů a cenou za doporučovaný tier a označili jsme znakem (~).

Na konci tabulky uvádíme Insider Podcast, jeden z největších českých účtů na Patreonu, který bohužel nezobrazuje ani počet členů, ani měsíční výdělat. Už to bylo asi fakt hodně 🙃

Poslední aktualizace tabulky: říjen 2023

ÚčetPočet členůMěsíční výdělek
Ondřej Koběrský5930~ 450 000 Kč
Michal Šopor4802~ 300 000 Kč
U kulatého stolu1043104 000 Kč
Čermák Staněk Comedy97396 000 Kč
Jan Zemánek464~ 92 000 Kč
OFFSEASON67987 000 KČ
Retro nation624~ 70 000 Kč
Honest Guide30546 000 Kč
Loudavým krokem / LK Media15431 000 Kč
Bitcoinovej kanál42428 000 Kč
Patrik Kořenář18720 000 Kč
Insider Podcastneuvádíneuvádí
Přehled výdělků českých Patreon účtů

12 nejlepších českých tvůrců na Patreonu

Následuje seznam 12 dlouhodobě aktivních českých účtů na Patreonu. Víc jsme jich nenašli 🥹 Pokud máte tip na další, budeme rádi za komentář pod článkem. 😊

Loudavým krokem / LK Media

Loudavým krokem / LK Media je náš vlastní Patreon. S našimi patrony se dělíme o data i detailní rozbory triků a marketingových taktik, na které tady na blogu a nejspíš ani nikde jinde nenarazíte.

Pokud jste stejně jako my z oboru online marketingu nebo vás toto odvětví zajímá, tak právě Patreon je místo, kde vám prozradíme, jak vydělávat na internetu, a to se vším všudy.

Jsme zaměření hlavně na obsahové SEO a momentálně od září 2023 do března 2024 probíhá blogová výzva, které se může účastnit každý náš patron. Provázíme vás tvorbou vydělávajícího blogu od A do Z.

Máme omezený počet patronů a neustále máme téměř plno (bývají volná 2-3 místa).

Patreon Loudavým krokem

U Kulatého stolu

U Kulatého stolu je název pro podcast, který vede Martin Klesnil a Patrik Fiala. Vždy se k nim přidá host s bohatými zkušenostmi nebo inspirujícím příběhem. Zakládají si na tom, aby měl podcast minimálně hodinu a zároveň byl pro všechny zúčastněné tedy i sledující přínosný.

S rozmanitými hosty se snaží rozebírat témata, která nebyla probíraná v jiných podcastech či novinových článcích. Vše podléhá časově náročné přípravě, která byla v roce 2020 oceněna. Tvůrci získali cenu Křišťálová lupa v kategorii Podcast roku.

image

Retro Nation

Pavel Dobrovský a Honza Olejník jako videoherní publicisté vybudovali na YouTube úspěšný pořad Retro GamesPlay. Došlo však k jeho zrušení, protože pro jejich zaměstnavatele postrádal takový pořad smysl. Bylo by škoda přijít o vybudovanou komunitu fanoušků, a tak se přesunuli na Patreon. 

Teď připravují sérii zábavně-naučných pořadů o historii videoherního průmyslu Retro Nation. Hrají sice i hry, ale prioritou je pro ně vyprávění o jejich vývoji. Vydání jedné epizody předchází pečlivé shromažďování informací včetně hledání rozhovorů s tvůrci, překládání vývojářských deníčků a pokud je to možné, tak i rozhovory s tvůrci her.

Kromě exkluzivního obsahu, který se skládá celkem z 5 pořadů, mohou jejich fanoušci získat trička, hrnky nebo se potkat na společném srazu.

image 1

OFFSEASON

Za OFFSEASON, podcastem o rapu, fotbale a bulvárních aktualitách, stojí rappeři Ca$hanova Bulhar a Labello. Na Patreonu najdete podcasty v celé délce, které nejsou jinde ke slyšení, vlastně ani k vidění, protože mají často formu videa.

Zájemci mají na výběr ze dvou typů členství – BASIC LOPATA a HIGH CLASS LOPATA. Patroni druhé jmenované skupiny mimo merche, jména na konci videí nebo třeba vlogů ze zákulisí klipů, získávají možnost ovlivnit náměty a obsah.

image 2

Bitcoinovej Kanál

Pokud vás zajímá Bitcoin (a ostatní kryptoměny vůbec = jste totální zahleděnej bitcoin maxík 😂), zaujme vás Bitcoinovej Kanál. Vysvětlovat složitost Bitcoinu se rozhodl Kicom v roce 2019, a tak začal tvořit videa na Youtube. Postupem času se přidala školení, přednášky i Patreon.

Sám autor zmiňuje, že mu Patreon umožňuje vytvářet kvalitní (jak obsahově, tak audiovizuálně) videa, která nejsou závislá na YouTube reklamách nebo placených spolupracích.

image 3

Michal Šopor

Michal Šopor se po vystudování střední školy rozhodl přesunout do USA, konkrétně Los Angeles. Kromě toho, že se živil jako osobní trenér, začal natáčet videa na YouTube z amerického světa.

V tom pokračuje i dnes na Patreonu, díky němuž se může zaměřit na nový obsah, trávit většinu dne natáčením a editací videí, aniž by řešil počet zhlédnutí. I když videa nevydává každý týden, což odůvodňuje kvalitou, váží si jich přes 3 400 patronů. Patří tak mezi nejsledovanější české tvůrce. 

A čím se tedy zabývá? Zaměřuje se v podstatě skoro na vše od zločinů, historie, politiky přes armádu až po aktuální dění v USA. Máte na výběr až ze 6 způsobů, jak jeho tvorbu podpořit. 

image 4

Honest Guide

Když se dají dohromady dva opravdu velcí milovníci Prahy Janek Rubeš a Honza Mikulka, vznikne Honest Guide. Jde o průvodce nejen Prahou, ale dnes už i dalšími městy po celém světě. Jejich cílem je sdílet s cestovateli užitečné tipy, aby si návštěvu daného místa užili minimálně tak, jako oni.

Patroni si vybírají ze tří druhů členství podle toho, kolik se chtějí o Praze dozvědět. Ti nejvěrnější jsou odměněni nejen mapou nejlepších míst v Praze, českým slovníčkem nebo přístupem k livestreamům, ale třeba i pozvánkou na společné pivo do hospody.

Kluci z Prahy Patreon vytvořili primárně pro cizince, užitečný však může být i pro místní nebo ty, kteří se do metropole právě přistěhovali. Tvůrci získali za svou upřímnost Křišťálovou Lupu v kategorii Online video.

image 5

Patrik Kořenář

Patreon využívá i český publicista Patrik Kořenář. Pod jeho rukama vznikají dva pořady Fakta Vítězí a Spiknutí. Fakta vítězí představují hloubkové rozbory populárních konspirační teorií a pseudovědeckých nesmyslů. Spiknutí je poměrně nový pravidelný pořad zkoumající vědu, která se zabývá výzkumem konspiračních teorií i novinek a zajímavostí kolem nich.

Jakožto vystudovaný žurnalista se zkušeností na redaktorské a šéfredaktorské pozici, dbá na důkladnou rešerši informací v řádu stovek hodin. Díky příspěvkům od patronů si zachovává objektivitu. Celkem 7 typů členství, z nichž si můžete vybrat i vy, vydělává Patrikovi 20 000 Kč za měsíc.

image 6

Čermák Staněk Comedy

Podcasty, stand-upy, rozhovory a další věci, které napadnou Miloše Čermáka a Luďka Staňka najdete na Patreonu jako CermakStanekComedy. Valná většina jejich tvorby se ale skládá z hádek, protože to pro ně představuje ten nejlepší způsob zábavy.

Aby autoři neměli nikdy na věc stejný názor, na začátku každého podcastu si vylosují, jaký názor budou zastávat. Obsah si vychutnává 972 fanoušků, kteří na CermakStanekComedy Patron přispívají celkem 95 920 Kč měsíčně. Způsob podpory je jen jeden. 130 Kč měsíčně vám otevře dveře ke speciálním částem podcastů nebo například live záznamům.

image 7

Jan Zemánek

Fotograf, hudebník a YouTuber Jan Zemánek využívá Patreon ke svobodné tvorbě fotografií, natáčení videí a práci se zvukem. Zatím má 464 patronů, jeho cílem je tento počet zdvojnásobit. 

Se členy se dělí o videotutoriály věnované jak focení, tak následné úpravě ve Photoshopu. Zpřístupňuje také necenzurované fotky, protože se zaměřuje i na akty, záznamy z backstage nebo live streamy. Jako patron můžete získat 50% slevu na produkty z jeho eshopu a především ovlivnit to, na co se Jan zaměří dále.

image 8

 Ondřej Koběrský

Vzdělávací videa týkající se investování sdílí na Patreonu Ondřej Koběrský. Snaží se zájemce přesvědčovat o tom, že investování a spoření není nic složitého, když zvolíte správný postup. 

Právě proto objevíte na profilu návody, jak začít investovat, tipy na podhodnocené akcie, předpovědi událostí na akciových trzích a další tipy a triky do začátku. Pokud se stanete patronem Ondřeje Koběrského, dostanete okamžitý přístup k celému jeho portfoliu dividendových a růstových akcií u všech brokerů. Aktuálně tvoří Patreon základnu 4 934 členů.

image 9

Insider

Podcast Insider nemusíme představovat. Tomáš Jirsa a Michal Půr si zvou nejrůznější hosty, se kterými probírají aktuální témata.

Insider Patreon

Jak funguje Patreon pro tvůrce?

Jestli tvoříte obsah a máte po seznámení z platformy dobrý pocit, jistě vás zajímá, jak založit Patreon účet i co dělat dál, aby měl hodnotu nejen pro vás, ale i vaše patrony. Budete si muset projít těmito čtyřmi kroky:

 1. Registrace – Registrace je snadná a zdarma. Po vytvoření účtu si budete moct začít svůj profil i zadarmo budovat. Platit za poskytnutí prostoru začnete Patreonu až ve chvíli, kdy si vyděláte první peníze.
 2. Tvorba obsahu – Po registraci se vrhnete na to, co vám jde nejlépe – na obsah. Máte volnou ruku, můžete sdílet exkluzivní videa, podcasty, ilustrace, texty nebo cokoli jiného, co mají vaši fanoušci rádi nebo od vás minimálně očekávají.
 3. Způsob financování – vybrat si můžete ze dvou možností:
  1. Nastavení tiers – tiers neboli úrovně podpory, nemusíte, ale můžete a my doporučujeme nastavit. Jde o to, že ke každé jinak naceněné úrovni se váže jinak bohatý obsah a jeho výhody. Každý z vašich patronů si pak vybere podle svých finančních možností.
  2. Prodej – místo tiers můžete zvolit jiný způsob financování svého projektu, a to prodej. Prodávat lze videa, epizody podcastu a další digitální produkty. Zakoupit je ale může úplně každý, nezávisle na tom, zda patří mezi vaše fanoušky nebo ne.
 4. Komunikace s fanoušky – V momentě, kdy získáte své patrony, nezapomeňte o ně pečovat. Pravidelné zveřejňování nebo aktualizace starých příspěvků je samozřejmostí. Podporovatelům můžete posílat i zprávy, a tak, pokud se to tedy hodí k vašemu projektu, neváhejte nad využitím této funkce.

Jak funguje Patreon pro fanoušky?

Zjistili jste, že některý z vašich oblíbenců využívá Patreon? Jak začít? Vaše cesta na Patreon bude o něco jednodušší, podívejte:

 1. Výběr tvůrce – Vyhledejte svého tvůrce, podívejte se, co o sobě na Patreonu píše, klikněte na tlačítko Become a member a vyberte si členství.
 2. Přihlášení – Potom co si vyberete, bude po vás Patreon chtít přihlášení. Nemusíte se ale nijak složitě registrovat. Přihlásit se můžete přes Gmail, Apple ID, Facebook nebo email.
 3. Platba – Zvolte způsob platby buď kartou nebo přes Paypal, zaplaťte a dveře se k prémiovému obsahu v zápětí otevřou.

Nejčastější otázky

Jak založit Patreon?

Registrace na Patreon není nic, co byste nezvládli. Jakmile přejdete na oficiální stránky Patreonu kliknete na tlačítko Start a paid membership. Potom se pustíte do tvorby obsahu a rozhodnete se, jakým způsobem mají vaši podporovatelé přispívat. Za založení účtu nic neplatíte. Patreon platba odchází, až když začnete vydělávat.
Pokud se chcete stát patronem svého oblíbeného tvůrce, registrujete se pomocí Gmailu, Facebooku, Apple ID nebo emailu.

Kolik procent si bere Patreon?

Patreon poplatky mají dvě podoby. V rámci Pro plánu si Patreon bere 8 % z vašich příjmů. K Premium plánu se vztahuje 12% stržení z vašeho příjmu.

Jak zrušit účet na Patreonu?

Zrušit účet na Patreonu můžete přímo ve svém účtu, když přejdete do nastavení. Pokud chcete z Patreonu smazat veškerá svá data, musíte přejít do Privacy policy center a kliknete na Make a Privacy Request. Potom už jen vyberete Erase a Confirm Request. Vyřízení vaší žádosti může zabrat i 30 dní.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

MarketingNejlepší české Patreon účty v roce – Které sledovat?

O autorovi

Nejnovější články na blogu