...

10 tipů na nejzajímavější české značky kosmetiky

Na trhu jsou tisíce značek kosmetiky, nejspíš vás překvapí, že některé z těch nejzájímavějších, které jsou založené nejen na přírodě, ale i na vědeckých poznatcích, pocházejí z Česka. Pojďme se podívat na deset českých kosmetických značek, které byste měli znát. Věříme, že některé české značky kosmetiky vás překvapí.

Proč přírodní nemusí znamenat to nejlepší

Osobně nejsem fanoušek nakupování všeho, na čem je nápis přírodní nebo bio. Některé přírodní látky nejsou na obličej a tělo vhodné, přesto je v přírodní kosmetice často najdeme. Na obličej například není vhodný levandulový olej ani citronová tráva, přesto je v některých produktech najdeme.  

Existuje řada přírodních ingrediencích, jejichž používání zatěžuje přírodu, vyvolává zánětlivé a alergické reakce. I proto je důležitější řešit, aby byla kosmetika šetrná k pokožce, založená na vědeckých poznatcích, a zároveň aby nezatěžovala přírodu (měla by být dobře biodegradabilní). 

Co to znamená biodegradabilní?

Tímto slovem označujeme vlastnost materiálů a látek, která definuje jejich biologickou rozložitelnost. Pokud je látka plně biodegradabilní, znamená to, že ji lze plně biologicky rozložit – například kompostovat.

Jak vybrat kvalitní českou kosmetiku?

Jak už jsem zmínila, vždy se dívám na to, aby kosmetika byla založená na vědeckých poznatcích a šetrná k přírodě. Zajímá mě, zda kosmetika je cirkulární (to znamená, že využívá například odpad k výrobě kosmetiky – kávovou sedlinu, přepálený olej), či využívá biodegradabilní materiály (materiály, které jsou kompletně biologicky rozložitelné), zda je její výroba bezodpadová (v tomto jsou nejdál nanovlávlákenné aplikace) či jaké používá obaly. 

Právě obaly jsou velké téma. Většina lidí si myslí, že nejekologičtější jsou obaly papírové, skleněné nebo hliníkové. Ve skutečnost se stále ukazuje, že nejlépe recyklovatelný je bílý plast. Nepůsobí na první pohled dostatečně ekologicky, tak po něm z marketingových důvodů většina firem nesáhne. 

Problémový je i bioplast, který momentálně neumí většina technologií na recyklaci plastu pořádně recyklovat.

Vyhýbejte se v kosmetice mikroplastům

Běžná kosmetika je plná mikroplastů, velmi se mi proto líbí vynález české firmy, který s nimi bojuje, a to přírodní polymer P3HB, jenž v kosmetice nahrazuje syntetické látky produkující mikroplasty. Polymer P3HB je vyráběný z bakterií a je proto plně biodegradabilní. 

Volte suchou kosmetiku bez konzervantů

Jeden z největších problémů kosmetiky jsou konzervanty. Ve většině kosmetických výrobků musí být. Proto jsou zajímavé suché produkty, například nanovlákenné pleťové masky, které jsou zcela bez konzervantů. Jak je to možné? 

Jsou suché a díky tomu žádné konzervanty nepotřebují. Nanovlákenné pleťové masky jsou hit, obsahují totiž pouze zvlákněné aktivní látky a nic navíc. Nanovlákenné masky jsou navíc původně vyvinuty z technologie na hojení ran, a díky tomu jsou mnohonásobně účinnější než běžné pleťové masky. 

Úžasná je i aplikace, kdy stačí navlhčit pořádně obličej, přiložit masku a ona se vám na pleti rozpustí. Pokud máte rádi textilní masky, určitě je zkuste. Navíc běžným „mokrým“ textilním maskám bych se osobně vyhýbala, tekutina, ve které jsou běžné masky napuštěny, je plná výše zmíněných konzervantů a mikroplastů, které na pleť dávat nechcete.

10 tipů na českou kosmetiku

Nyní se podívejme na ty nejzajímavější značky české kosmetiky.

1) Nafigate – výrobce šetrné kosmetiky založené na vědě

Česká značka kosmetiky NAFIGATE se vývoji a výrobě kosmetických přípravků věnuje už od roku 2015. Nejvíce se proslavila svou nanovlákennou podoční maskou, která redukuje až 75 % viditelných vrásek.

Osobně mám ale ráda i jejich krémy, které nejsou nijak parfémované, jsou cenově dostupné a hlavně účinné. Mají výborný denní i noční krém, krém na akné nebo hyaluronové sérum. Přípravky se vyrábí ze 100% rozložitelných surovin a pro jejich uchování se volí recyklovatelné obaly. 

Česká značka kosmetiky Nafigate. Na fotce oční krém, pleťová maska a podoční maska pro okamžitou redukci vrásek.
Česká značka Nafigate

2)  Nanovlákenné masky nanoBeauty – zázrak v pleťových maskách

Největší hit roku 2023 budou pravděpodobně tyto nanovlákenné suché masky. V čem jsou tak speciální? Jsou založeny na technologii původně vyvinuté pro hojení ran, a díky tomu opravdu fungují. Výroba nanovlákenných masek je bezodpadová a jedná se o pouze zvlákněné účinné látky. Tyto masky oproti těm běžným tedy neobsahují vůbec žádné konzervanty!

Co se vám na nich ale bude líbit nejvíce je použití. Stačí navlhčit obličej, přiložit masku a ta se vám na pleti rozpustí. Běžné textilní mokré masky mi moc nevyhovují, protože ta tekutina je vždy úplně všude, v zimě vám je z nich zima a navíc jsou plné konzervačních látek. Nanovlákenné masky mají ještě jednu výhodu: Stačí je nechat působit pouze 8 minut (běžné masky 15-20 – kdo na to má čas?).

nanovlákenná maska nanobeauty, české značky kosmetiky
Nanovlákenná maska nanoBeauty

3) nanoSPACE Cosmetics – značka populární přírodní bělicí zubní pasty

Veganská, přírodní a bez mikroplastů. Taková je česká značka kosmetiky nanoSPACE Cosmetics. Mezi lidmi se stala populární hlavně díky svému vlajkovému produktu: Veganské přírodní bělicí pastě. Ta je bez kontroverzního fluoru, bez sladidel a je vhodná i na citlivé zuby. Navíc opravdu bělí. 

bělicí zubní pasta nanoSPACE Cosmetics
I u nás doma je tato pasta stálicí

4) Naturetics: Česká značka cirkulární kosmetiky

Naturetics je celosvětově známá značka přírodních produktů, které se vyrábí z odpadu. Tato značka získala na veletrhu InCosmetics Global v Paříži první místo v kategorii Green Award.

Extrémně populární je jejich opalovací máslo, přírodní deodoranty i peelingy z kávové sedliny. Tato značka používá pouze přírodní ingredience, biodegradabilní materiály a je zcela bez mikroplastů.

česká značka kosmetiky Naturetics

5) Havlíkova přírodní apotéka

Havlíkova apotéka je na trhu od roku 2014 a je známá především spojováním dávných tradic prověřených historií a nových kosmetických inovací. Lokální bylinky si pěstují sami v ekozahradách v Chářovicích a ty (které v našem podnebí nerostou) exotické získávají od certifikovaných dodavatelů v té nejvyšší možné kvalitě.

havlikova apoteka kosmetika ceska
Havlíkova apotéka jsem cca rok používala a opravdu se jedná o kvalitní kosmetiku, bohužel mé pleti dlouhodobě nevyhovovala.

6) Zahir – Český král marockých olejů

Zahir Cosmetics je česká rodinná firma, která se zaměřuje hlavně na arganový olej či marocký jíl. Vše dováží z Maroka, kde je olej zpracovávaný podle tradičních způsobů. Pokud sháníte kvalitní arganový olej, Zahir je českou značkou, po které určitě sáhněte.

Arganové oleje od české značky Zahir
Arganový olej od Zahiru patří k mým nejoblíbenějším.

7) Renovality – Český expert na oleje všeho druhu

Renovality je česká značka společnosti Pharmafit Czech s.r.o. a dnes už nemá ve svém portfoliu pouze oleje. V Česku naučila lidi používat oleje i na mastnou pleť a vyvrátila řadu mýtů, co se olejů týká.

renovality
Osobně mi Renovality nevyhovovala, ale určitě stojí za to za zmínku.

8) Saloos  – nejznámější české značky kosmetiky

Pokud sháníte cenově dostupnou bio kosmetiku, určitě jste na Saloos už narazili, ale možná jste netušili, že se jedná o českou značku. Tato česká značka, která působí na trhu už od roku 1993, dnes nabízí rostlinné oleje, obličejové oleje, odličovací oleje, květinové vody, tuhé karité balzámy, tělové a masážní oleje, kokosové oleje, tělové peelingy, koupelové oleje i éterické oleje. 

saloos ceska znacka
Saloos je na českém trhu stálicí, který stojí za to znát.

9) Nobilis Tilia – značka aromaterapeutické kosmetiky

Českou značku kosmetiky Nobilis Tilia najdeme na trhu už od roku 1994 a zabývá se hlavně aromaterapeutickou kosmetikou. Pokud milujete aromaterapii, právě tato značka by měla být vaší první volbou. 

Nobilis Tilia značka aromaterapeutické kosmetiky
Já se aromatickým produktům vyhýbám, ale pokud milujete vše voňavé, určitě tuto značku zkuste.

10) Naturinka – přírodní ručně vyráběná mýdla

Pokud milujete přírodní mýdla, určitě se podívejte na českou značku kosmetiku Naturinku, která se specializuje na výrobu přírodních mýdel už od roku 2013. Naturinka je tradiční mýdlárna, která vyrábí jak mýdla z kozího mléka i propolisu, najdete v jejím sortimentu ale i populární levandulové přírodní mýdlo či mýdlo na svědivou kůži. Výborné jsou i jejich rakytníkové balzámy na rty nebo mýdlové hobliny na praní. 

Česká značka mýdel.
Tyto produkty jsou úžasné jako malé dárky, protože kdo by odolal tomu balení?

Co si z článku odnést

  • Přírodní nemusí znamenat kvalitní.
  • Vybírejte kosmetiku, která je založená na vědě a šetrná k přírodě.
  • Nejzajímavějšími současnými produkty v kosmetice jsou suché nanovlákenné masky, které jsou vyráběné pouze z aktivních látek, takže neobsahují žádné konzervanty.
  • Vyhýbejte se mikroplastům a vsaďte na kosmetiku obsahující přírodní polymer P3HB, který nahrazuje syntetické látky.
  • Cirkulární kosmetika je kosmetika vyráběná z odpadu (například přepáleného oleje nebo kávové sedliny).
  • Biodegradabilita obalů či kosmetických látek je vlastnost, která definuje jeho kompletní biologickou rozložitelnost.

Přečtěte si také 25 tipů na české módní značky.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

SeberozvojLifestyle10 tipů na nejzajímavější české značky kosmetiky

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu