...

25 tipů na české módní značky a pomalou módu

Kde nakupovat české oblečení, které je nejen vyrobeno na principech slow-fashion, ale zároveň vypadá i skvěle? To je otázka, kterou jsem se zaobírala posledních pár let. Českých značek i českých návrhářů není málo, ale těžko se hledají. Připravila jsem proto pro vás velmi obsáhlý seznam českých designerů a českých módních značek. 

V mém seznamu nenajdete jen oblečky od předních českých návrhářů té nejvyšší kvality, ale připravila jsem pro vás i české značky oblečení, které šijí jednoduché volnočasové oblečení, spodní prádlo či vyrábí kvalitní boty nebo kabelky. 

Co je to pomalá móda?

Zjednodušeně řečeno, pomalá móda je opakem rychlé módy. Prosazuje nákup kvalitnějších oděvů, které déle vydrží, a oceňuje spravedlivé zacházení s lidmi, zvířaty a planetou.

nanospace slow fashion

Počátky pomalé módy

V posledních zhruba deseti letech se módním průmyslem přehnala vlna změn. Stále více značek odmítá zásady rychlé módy a volí udržitelnější přístup k výrobě oblečení.

Pojem „pomalá móda“ vznikl zcela organicky. V návaznosti na fenomén hnutí slow food ho vymyslela Kate Fletcherová z Centra pro udržitelnou módu. Stejně jako v případě hnutí pomalého stravování viděla Fletcherová potřebu pomalejšího tempa v módním průmyslu.

Pomalá móda je protikladem modelu rychlé módy, který se objevil zhruba před 20 lety, kdy se oblečení zlevnilo a cykly trendů se zrychlily. Vzhledem k tomu, že značky jako H&M spálí ročně mnoho tun neprodaného oblečení, a to i přes pokračující snahy o udržitelnost, které se snaží uzavřít cyklus v módě, je zřejmé, že tato filozofie je nezbytnou součástí celého hnutí.

Co to je udržitelná móda?

Bez ohledu na to, z jakého prostředí pocházíte, se asi všichni shodneme na několika základních věcech – nikdo by neměl umírat kvůli tričku a do naší planety bychom neměli vypouštět toxické látky jen kvůli tomu, že chceme tričko za dvě stovky. Asi se také shodneme, že nestojíme o oblečení, za kterým stojí dětská pracovní síla. Bohužel, právě takového oblečení jsou plné obchoďáky.

Co tedy termín udržitelná móda opravdu znamená?

Udržitelná móda označuje oblečení, které je navrženo, vyrobeno, distribuováno a používáno způsobem šetrným k životnímu prostředí.

Etická móda, příbuzný termín, který je také rozšířený ve světě uvědomělého spotřebitelství, označuje oblečení, které je vyráběno za férových podmínek. To znamená, že ti, co vyrábí nejsou vykořisťováni a za oblečením nestojí dětská pracovní síla. 

Proč investovat do pomalé a udržitelné módy?

Navzdory široce medializovaným dopadům módního průmyslu na životní prostředí, módní průmysl stále roste, hlavně díky vzestupu rychlé módy, která je založena na levné výrobě, časté spotřebě a krátkodobém používání oděvů. Dopady módního průmyslu zahrnují více než 92 milionů tun vyprodukovaného odpadu ročně a 79 bilionů litrů spotřebované vody.

Módní průmysl je třetím největším spotřebitelem vody na světě. Pokud bude módní průmysl pokračovat současným tempem, spotřeba vody na jeho pohánění se zdvojnásobí do roku 2030. S tím, jak moc ubývá pitné vody je to obrovská zátěž nejen na planetu, ale i pro lidstvo. 

Bavlněné textilie jako největší problém módního průmyslu

Velkým problémem jsou bavlněné textilie, které jsou třetími nejpoužívanějšími textiliemi na světě. Pro výrobu jednoho kilogramu nezpracované bavlny je dnes potřeba 10 000 litrů vody. Na zprocesování kilogramu bavlny je dále potřeba 100-150 litrů vody. 

Bohužel to není pouze jen spotřeba vody, která zatěžuje při výrobě bavlny životní prostředí, standardně se při pěstování bavlny používá i velké množství pesticidů a chemikálií. Na pěstování bavlny padne až 16 % insekticidů používaných ve světě. 

Proč nakupovat lokální módu vyrobenou v ČR nebo na Slovensku?

Nakupováním české módy nepodporujete jen obyvatele České republiky, ale zároveň snižujete ekologické dopady. Místní značky mají často menší výrobní série a větší kontrolu nad svými dodavatelskými řetězci. A místní výroba oděvů obecně znamená vyšší kvalitu a originálnější návrhy. Navíc snižujete náklady na logistiku a máte jistotu, že produkty nejsou šity špatně placenou dětskou pracovní silou v Asií.  

Česká móda nemusí vždy být pomalá ani udržitelná

To, že je něco české, ještě neznamená, že se jedná o kvalitnější zboží nebo o zboží vyráběno udržitelně. Jsou české značky oblečení, u kterých neznáme původ výroby ani původ materiálu a jsou české značky u kterých i víme, že se zboží nevyrábí v Česku ale v Číně nebo v jiné asijské zemi.  

České designové oblečení od návrhářů

Nyní se podíváme na mé nejoblíbenější české značky oblečení od návrhářů, tedy dražší designové oblečení vyrobené v Česku, které byste měly znát.

1) Lada Vyvialová

Lada je pro mě už několik let na prvním místě, a to především proto, že v šatech, které mi udělala jsem jela i z České republiky do Řecka na elektrokolech. Šije a navrhuje v České republice na principu slow-fashion a pracuje s nanotechnologiemi, díky nimž jsou materiály samočistící, antibakteriální a mají UV filtr.

I proto jsem jí sama oslovila, aby nám do nanoSPACE navrhla kolekci oblečení, u ní mám jistotu, že budou kvalitní materiály, barvení i ušití. Její oblečení mám ve skříni už roky a stále vypadá skvěle. Je to oblečení pohodlné a elegantní, lze jej nosit téměř na každý typ událostí.

Kolekce oblečení české značky nanoSPACE by LADA pro rok 2022/2023
Kolekce 2022/2023 nanoSPACE by LADA

2) Sophistic by Veronika

Jsem ráda, že Sophistic byla jedna z prvních českých značek, do kterých jsem investovala. Značka existuje už od roku 2010 a za návrhy stojí česká návrhářka Veronika Štěrbová. Zaměřuje se především na udržitelnou módu a vysoce kvalitní a pohodlné oblečení.

Na e-shopu navíc najdete řadu kousků, které jsou nadčasové a snadno se kombinují. Pokud jste fanoušci kapsulových šatníků, tak Sophistic je místem, kde budete rádi nakupovat. 

sophistic

3) Leeda

Za českou značkou Leeda stojí návrhářka Lucie Kutálková, kterou v roce 2012 založila společně s Lucií Trnkovou. Hlavní filozofií značky jsou kvalitní materiály a ruční zpracování, můžeme se spolehnout na kvalitu. Najdete u ní šaty z pravého hedvábí i velmi variabilní šaty.

Mě jste v šatech od Leedy mohli vidět na svatbě mého brášky. Poslední dobou jsou v její kolekci velmi barevné a extravagantní printy. Oblečení od Leedy pro mě není oblečením na každodenní nošení, ale spíše na příležitosti. 

leeda slow fashion ceska znacka

4) Josefina Bakošová

Josefina Bakošová je v českém prostředí známá už od roku 2007, kdy založila značku Chi-chi. Nyní navrhuje pod svým jménem a soustředí se spíše na minimalistické, ale zároveň rafinované střihy.

Josefína Bakošová miluje pánské střihy na ženách a navrhuje hlavně to, co jí samotné chybí v obchodech. Většina jejích kousků je silně nadčasová, vysoce kvalitní a vydrží vám dlouho ve skříni. 

josefina bakosova

5) Tradice – Zuzana Osaka

Zuzanu Osako proslavily Letní olympijské hry v Tokiu v roce 2021, kde pro Český olympijský a paralympijský tým navrhla oblečení na zahajovací ceremonii. Tradice je na trhu od roku 2015 a věnuje se oblečení, které je inspirované folklorními regiony Podluží a Hanácké Slovácko. Výroba je tuzemská a etická. 

zuzana osako navrharka slow fashion

6) Pop by Zuzana Kubíčková

První kolekci představila teprve v roce 2018. Zuzana Kubíčková se zaměřuje na nadčasovou a lehce kombinovatelnou kolekci oblečení, která splňuje vše pro vytvoření kapsulového šatníku. 

zuzana kubickova navrharka

České módní značky

Pojďme se nyní podívat na více cenově dostupné české oblečení.

7) SUTU

Zlínská oděvní značka pomalé módy, která tvoří v principech trvalé udržitelnosti s ohledem na životní prostředí a etiku práce. Hlavním smyslem je tedy výroba oblečení jednak z lokálních materiálů a také tvorba limitovaných upcyclovaných kolekcí. 

sutu navrhar

8) Simply Self

  • Neznáme původ látek, není zřejmé, do jaké míry je udržitelná

Značka české modelky a finalistky soutěže krásy Česká Miss 2012. Její oblečení má jednoduché střihy, které skvěle sedí do kapsulového šatníku. Oblečení vyrábí v České republice. Její oblečení jsem měla velmi ráda, protože střihy jsou opravdu lichotivé, bohužel dlouho nevydrží, kvalita je průměrná.  Není zřejmé, zda se jedná o pomalou módu ani do jaké míry je etická. 

simply self obleceni

9) Moja Moja

Česká značka Moja Moja nabízí velmi elegantní a sexy kousky, některé i za velmi příjemné ceny. Bohužel není znám původ materiálu ani zda se jedná o etickou či udržitelnou módu.

Kvalita oblečení, které jsem z e-shopu měla, byla spíše průměrná nebo podprůměrná, ale mohlo se jednat o konktrétní kousek, každopádně vzhledem k tomu, že není zřejmý původ, nejedná se o obchod, ve kterém bych pravidelně nakupovala. 

mojamoja

10) Young Primitive

Značka, která nadchne především sportovnější tipy. Jejich oblečení je minimalistické, jednoduché a nadčasové. Značku založili už v roce 1999 a první trička vznikla v roce 2004. Popularitu si ale získali až v posledních letech. Oblečení nabízí i pro děti. 

young primitive ceska znacka

11) Poner

Módní značka sourozenců Jakuba a Nikol, která je velmi populární u herců a modelek. Bohužel není znám původ materiálu ani zda se jedná o etickou či udržitelnou módu.

poner obleceni

12) Kinoko

Český specialista na legíny. Nabízí legíny pro sportovní i nesportovní aktivity, jejich legíny jsou navržené i vyrobené v Česku.

Původ materiálu není zřejmý. Jedná se o jedny z nejpohodlnějších legín, které jsem kdy vyzkoušela. Nejdříve jsem z nich byla naprosto nadšená a nakoupila jsem si hned několik typů, bohužel mě nakonec zklamala kvalita. Nevydržely ani rok. 

kinoko leginy

13) Můj kousek

Obchod s českým oblečením, které se navrhuje, stříhá, šije a tiskne se v České republice. Při výrobě používají hlavně ekologické, certifikované přírodní či recyklované materiály. Střihy jsou jednoduché, spíše volnočasové. 

muj kousek obleceni

14) Pura Vida

Nejbarevnější česká značka oblečení je určitě Pura Vida. Používá hlavně sportovní materiály a střihy, ale díky výraznému a veselému designu v nich uděláte parádu i ve městě. Na značce se mi líbí především to, že se snaží vyrábět oblečení pro všechny tvary postav.

Pura vida
Pura vida

České značky spodního prádla

Chtěli byste investovat i do značek spodního prádla, které jsou vyráběny v Česku? Tady už je menší výběr, ale stále jsou tu takové, které stojí za zmínku. Možná budete překvapeni, že se vyrábí v Česku.

15) Triola

Triolo znají snad všechny české ženy s velkými prsy. Triola je český specialista na podprsenky, který působí na trhu už od roku 1919. Designy vznikají v České republice a výroba probíhá v závodě v Horním Jiřetíně. Materiály používají především z jižní Evropy. 

triola

16) Lorii

Velmi ženské a sexy spodní prádlo ručně ušité z českých a italských látek. Pokud máte rádi krajky a elegantní střihy. Zakladatelkou značky je fotomodelka Petra Lorencová. 

lorii spodni pradlo

 

17) Corpus

Corpus Lingerie je velmi mladá značka založená dvěma sestrami z Brna, která vyrábí spodní prádlo z bambusové viskózy s 5% příměsí elastenu. Nabízí velmi jednoduché nevýrazné střihy a neutrální barvy.

Na jejich e-shopu zatím najdete ale velmi malou nabídku. Je známá především tím, že kampaň na ni dělali ve spolupráci s českou influencerkou Kristýnou Dolejšovou.

corpus lingerie

18) TerezaVu

Tereza Vu je značka luxusního spodního prádla, která na trhu působí přes osm let. Módní návrhářka Tereza Vu Hanč používá pro své modely hedvábí, francouzské krajky a odvážné střihy. 

terezavu luxusni spodni pradlo

České značky obuvi

V Česku najdete i zajímavé značky bot, některé jsou méně, jiné více kvalitní. I proto jsem pro vás představila seznam těch nejlepších, které se vyrábí v naší krásné kotlině.

19) Vasky

Zlínská značka obuvi, která se zaměřuje především na kožené volnočasové boty. Jejich zakladatelem je Václav Staně, který skrz ně si splňuje své přání, aby se v Česku obnovila poctivá obuvnická tradice.

vasky boty

20) Monica Sofia

Pro milovníky vysokých bot je zde značka Monica Sofia, od české modelky stejného jména. Na eshopu najdete luxusní ručně vyráběné kožené boty, tenisky, lodičky, sandálky i kabelky, které se šijí ve Španělsku a Portugalsku. Část zisku z každého prodaného páru jde  účet nadačního fondu Naděje Cabo Verde na podporu chudých kapverdských rodin. 

monicasofia boty

21) Bohempia

Bohempie působí na trhu od roku 2015 a zaměřuje se na obuv a oděvy z technického konopí. Boty, které nabízí jsou ekologické, udržitelné a mají minimalistický design. Vyrábí se částečně v Česku a v okolních státech střední Evropy. 

bohempia boty

22) Belenky

Česká značka Be Lenka je výrobce barefoot bot, které jsou vyráběné udržitelně na principu slow-fashion v České republice a na Slovensku. 

belenka barefoot

23) Novesta

Novesta vyrábí gumotextilní obuv od roku 1939, kdy slavný švec Jan Antonín Baťa otevřel továrnu na výrobu obuvi v malém městečku uprostřed Slovenska, v Partizánském. Dnes mají výrobní závod i ve Zlíně. Tradiční výrobní postupy obohacuje o trendy pomalé módy či certifikaci PETA označující kolekce, které neobsahují žádné živočišné složky a nebyly testovány na zvířatech. 

novesta boty

Čeští výrobci kabelek a batohů

Pokud přemýšlíte, že byste rádi investovali do české značky kabelek nebo batohů, mám pro vás i dva krásné tipy, které byste určitě měli znát.

24) Bagind

Bagind je česká značka kožených batohů a kabelek, která svou výrobu má ale v Indii. Byla založena v roce 2015 Lukášem Matějčkem.  Všechny výrobky se vyrábí v několika rodinných domech uprostřed indického města Jaisalmer, kde se batohy vyrábí už 65 let a šili je kdysi i pro indickou královskou rodinu.

bagind batohy

25) Leathery

Malá česká firma ze Strakonic, která se zaměřuje na výrobu designových kabelek z kůže. Jejich kabelky jsou originální a kvalitně zpracované. Podobné designy jinde nenajdete. 

leathey kabelky

Přečtěte si také 10 tipů na nejzajímavější české značky kosmetiky.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

SeberozvojMóda25 tipů na české módní značky a pomalou módu

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu