...

Kompletní výbava na kolo, bez které se neobejdete – dálková cyklistika

Dálková cyklistika výbava

Naše cesta na kolech po Evropě začala u počítače. Hledali jsme, co vše je potřeba si sebou na dálkovou cyklistiku vzít. Kolo, stan a karimatka byly jasná věc, ale hledali jsme specifické rady, jak si cestu ulehčit a nápady na vychytávky, které by se nám mohly po cestě hodit.

Moc jsme toho nenašli, a tak jsme se obrátili na experty. Mluvili jsme s prodejci, výrobci i ostřílenými cyklisty a udělali si jasnou představu o tom, co žádnému cyklistovi nesmí v brašně chybět.

Nakonec jsme vyrazili s výbavou, která se nám vešla dohromady do čtyř cyklistických brašen, dvou batohů, kterými jsme ověsili zadní kola a do brašny na řídítkách. Zavazadla obsahují vše od nářadí, věcí na vaření, jídla, koření a oblečení, až po hromadu elektroniky (a drona), kterou potřebujeme pro svojí práci.

„Protože víme, jak je složité se na cestu na kolech připravit (první týden jsme byli obden v obchodě a dokupovali, co nás před cestou nenapadlo), připravili jsme seznam všeho, co jsme si s sebou zabalili.“

1) Kola, brašny a doplňky ke kolům

Výběr kola bylo to nejsložitější nejen kvůli tomu, že jde o největší investici na celé cestě. Design kola ovlivňuje všechno ostatní, od možností osazení brašnami až po to, jak dobře se vám bude šlapat.

Nejsme žádní velcí cyklisti, a tak jsme se rozhodli pro elektrokola. Sami nemáte šanci dobré kolo vybrat, a i s asistencí ve speciálním obchodě s elektrokoly si nebudete jistí, po čem vlastně sáhnout. My jsme si nakonec vybrali od značky Ghost. I když je to údajně značka vyšší třídy, máme s koly stále problémy. Čím více elektroniky, tím více průšvihů. 🙂

Naše bestie jsou Ghost Andasol Trekking 5 (Lukáš) a Ghost Andasol Wave 9 (Luci). I když je psaný dojezd 90 – 215 km, s naší zátěží a terénem ujedeme maximálně 70 km a už se rozhlížíme po nabíječce (90 km je hraniční, víc jsme na baterii neujeli).

brašny sport arsenal

Brašny na kola

Na dlouhou cestu na kole s sebou povezete spoustu věcí, které musíte někam uložit. Existuje řada brašen a batohů na kolo, které si můžete pořídit. Není to ale tak, že zajdete do obchodu, vyberete podle vzhledu, zabalíte a jedete. Tak jednoduché to bohužel není.

Brašny se umisťují na držáky, které můžete přimontovat na přední i zadní kolo (alespoň u většiny kol). Každé kilo navíc ale silně ovlivňuje jízdní vlastnosti, a proto musíte dbát na to, abyste váhu dobře rozložili.

Sáhli jsme po brašnách od českého výrobce Sport Arsenal, kde nám dokázali dobře poradit. Kvůli nosnosti jsme museli odmontovat zadní držáky (od výrobce kol) a namontovat bytelnější.

Na každé kolo jsme nasadili:

Brašny Sport Arsenal

Všechny brašny jsme zvolili z řady ‚‚expediční cykloturistika’’, jsou totiž svařované a vodotěsné. Vozíme s sebou počítače, foťáky a další elektroniku, které jsou extrémné náchylné na vlhko. Nemít vodotěsné brašny, stačil by jeden déšť a měli bychom po zařízeních.

Doplňky ke kolu, bez kterých se neobejdeme (a ani vy!)

  1. Pořádný cyklistický zámek, kterým jde v pohodě svázat dvě kola. Máme takový, který nelze jednoduše přestřihnout, ale netáháme s sebou plně kovové. To nemá smysl. 🙂
  2. Minimálně dvě sady na lepení duší. Jednu s vulkanizačním lepidlem a jednu samolepící pro případ, že by vám lepidlo vyschlo (nám ale samolepící nefungovali, tak nevíme, jaký to má smysl)
  3. Cyklistické nářadí. Vozíme s sebou 15ku klíč, cyklosadu imbusů a montpáky.
  4. Mazací olej, bez něj to nejde. Řetěz mažeme každý druhý den.
  5. Pumpička na rámu kola. Protože když píchneme, tak to kolo musíme dofouknout!
  6. Utahovací plastové proužky, které se používají na stahování kabelů. Používáme je jako první pomoc, od uchycení věcí na rám kola až po vycentrování blatníku.
  7. Lékárnička. To byste nevěřili, kolikrát se pořežete (Lukáš se říznul nožem do nohy dokonce!), bouchnete nebo spadnete z kola.

2) Výbava na kempování

Tady byl výběr jednoduchý, protože jsme měli k ruce Víťu z 4camping, který je ostřílený cestovatel. Vybral nám stan a karimatku.

Stan Marmot Tungsten UL 3P

Na cestu jsme potřebovali stan ideálně z kategorie ultralight, protože každý gram se počítá. Váží 1,9 kg, složený vychází na délku úplně akorát na zadní držák kola, je velmi prostorný a postavený i složený ho máme za pět minut. Seznamte se s Marmot Tungsten UL 3P.

Na délku má 229 cm a na šířku 168 cm, takže se do něj pohodlně vejdeme i se všemi našimi brašnami, venku necháváme akorát holá kola.

[arve url=“https://youtu.be/QKvnqaf1MrI“ title=“Jak si vybrat vhodný stan | DÁLKOVÁ CYKLISTIKA“ description=“Návod, jak si v pěti krocích vybrat správný stan na dlouhou cestu na kole.“ /]

Karimatky Pinguin Skyline L

Nejsme žádné fajnovky, v Ugandě, na Hawaii i na dalších místech, kde jsme kempovali, jsme spali na nejobyčejnějších karimatkách z Walmartu. Jenže když jsme byli v Letňanech na výstavě stanů, vyzkoušeli jsme si nafukovací karimatku a už jsme nechtěli jiné.

Pinguin Skyline L je suprová karimatka s integrovanou pumpou, která se nafukuje tak, že na ní šlapete. Trvá to asi tři minuty a vyspali jsme se na nich pohodlně i na kamenitém okraji lesa. Sbalená má 13 x 32 cm a s klidem se vejde do cyklistické brašny.

[arve url=“https://youtu.be/n-WSIva5QiQ“ /]

Spací pytel

Stejně jako u stanu je hlavní vlastností spacáku důležitá hmotnost. S naším Trimm Cyklo jsme spokojení, váží jenom 650g a je ideální do letních teplot. Nám slouží stejně dobře v teplých nocích v nížinách i v těch chladných horských. Rozměry ve sbaleném stavu jsou opravdu minimální, 15×24 cm.

[arve url=“https://youtu.be/8pGl4uF6LgY“ /]

Set na vaření

Ohřívač je při kempování alfa omega. Máme rádi českou značku Pinguin, tak jsme si od ní vybrali plynový vařič, který je samonosný. To znamená, že se nešroubuje na kartuši, ale stojí sám na třech nožičkách. Takové hořáky jsou stabilnější a unesou i větší hrnec.

K tomu máme křesadlo Pinguin (protože sirky mohou navlhnout) a sadu dvou hrnců.

Dále nezapomeňte na hrnky (do čeho byste si dělali kafe!), příbor a plynové kartuše.

Set na vaření 4camping.cz

3) Oblečení

Nejvíce místa zabírá vždy oblečení. Proto jsme chtěli ideálně takové, které je skladné, funkční a nemusí se moc prát. Na kole je důležitý odvod potu a rychlé schnutí, protože komu by se chtělo si ráno oblékat mokrý dres.

[arve url=“https://youtu.be/Z1NW8GAl8jg“ /]

Vybavili jsme se sportovní řadou s nanostříbrem od české firmy Nanosilver. Nejvíce jsme spokojení s ponožkami, protože 3 páry nám opravdu vydrží na 10-12 dní. Stříbro účinně likviduje zápach a organické sloučeniny, které se vyskytují v potu, takže dres, trika i ponožky jsou ráno vždy skoro jak vyprané.

Co máme s sebou:

Pro případ, že by jsme se dostali do hor, kde by byla v noci zima (nebo začalo pršet), máme s sebou pánskou bundu Marmot Precip Jacket a dámskou Marmot WM Minimalist Jacket.

I když se celý den na kolech potíme, rádi se ve městech hezky oblékneme. Jenže na kolo vážíte každý gram, takže jsme dlouho vybírali (Lucka vybírala :)) ideální šaty na cestu. A ty našla u Lady Vyvialové u Ostravy, která šije ultralehké módní kousky z nanomateriálů.

Takže s sebou vezeme dvoje šaty, které skoro nic neváží (méně než jedny trenky!), jsou super pohodlné a rychle schnou.

Lada Vyvialová

4) Vychytávky

Chytrá helma Livall

Hledali jsme bezpečný způsob, jak během cesty poslouchat podcasty a telefonovat za jízdy. Helmy Livall mají integrované reproduktory umístěné nad ušima, takže když něco posloucháte, pořád slyšíte okolí, auta i dalšího hulákajícího cyklistu. A když máte dvě, jako my, můžete si spolu přes aplikaci povídat (na to ale potřebujete internet, takže my nevyužíváme kvůli čerpání dat)

Helmy mají i blinkry, díky tomu jste v šeru pořádně vidět, a když se je naučíte ovládat, budete umět blikat na strany, stejně jako auta.

Zpětné zrcátko na helmu

Sice se na vás budou všude koukat jako na exoty, ale nedáme na zpětné zrcátko na helmě dopustit. Je to naše nejdůležitější část výbavy. Proč je lepší než zrcátko na řídítkách? Nevybočuje do strany a nemusíte sjíždět očima z vozovky (protože před sebou vidíte ve sklíčku, co se děje za vámi).

zefal zpetne zrcatko

Skládací batoh

Občas se nám stane, že chceme někde nechat kola a vyrazit na výlet nebo procházku pěšky. Pro takové případy s sebou vozíme skládací batohy, které mají ve složené stavu velikost jako zmuchlaný hadřík a neváží skoro nic.

Když se ale rozbalí, pohodlně do nich vejde vše, co na cestu potřebujeme, a navíc mají integrovanou pláštěnku pro případ, že by začalo pršet.skládací batoh

Polarizované sluneční brýle

Sluníčko je pěkný prevít, speciálně během léta. Na kole potřebujete pořád na 100 % vidět, ať už se ohlížíte po autech, co jedou za vámi, nebo hledáte optimální cestu. Stačí totiž jeden ostrý kamínek a budete lepit duši. V cyklistickém obchodě jsme si pořídili polarizované sluneční brýle, které eliminují oslňující paprsky sluníčka a jezdí se nám pohodlně, i když je venku azur.

Sportovní lahev se stříbrem

Cestou si děláme ISO drinky a určitě se vám už stalo, že vám plastová lahev začala uvnitř smrdět. Na dně se vytvoří černá vrstvička a je po lahvi. To se ale neděje s lahvemi, které obsahují nanostříbro, takže máme každý jednu.

nanosilver lahev

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestovatelské tipyKompletní výbava na kolo, bez které se neobejdete - dálková cyklistika

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu