...

Pamukkale, Turecko: Informace, koupání + vstupné

Pokud jste na dovolené v Turecku a válení na pláži či popíjení na all-inclusive baru vás přestane bavit, pak všemi deseti doporučuji podniknout výlet na „zasněžené“ Pamukkale.

Od turecké riviéry je to sice trochu dál (zhruba 3 hodiny cesty), ale za to se vám naskytne pohled na dechberoucí a tak trochu zimní krajinu v rozpáleném Turecku.

Pamukkale
Pamukkale

Základní informace: Výlet na Pamukkale

Pamukkale, úchvatný div turecké přírody, znamená v překladu „bavlněný hrad“ a chlubí se svými vápníkovými terasami, plnými minerálními prameny. Areál teras s jezírky měří cca 2 700 metrů na šířku a 160 metrů na výšku.

Pamukkale se nachází vnitrozemní části jihozápadního Turecka, tudíž celkem daleko od pobřeží moře a populárních letovisek. Z oblíbené Antalye je to 240 km a ze Side 310 km. Přesto si ale troufám říct, že výlet na Pamukkale za to stojí.

Výlet do oblasti většinou pořádají cestovní kanceláře nebo si můžete zarezervovat jeden z organizovaných výletů na cestovatelském portálu GetYourGuide. Zároveň však máte možnost se na Pamukkale vydat na vlastní pěst. Záleží na vašich preferencích.

Pamukkale je nádherný přírodní úkaz v Turecku.
Pamukkale je nádherný přírodní úkaz v Turecku.

Vstupné na Pamukkale

Areál má celkem tři vstupy: severní, jihovýchodní a jihozápadní. Turistické skupiny obvykle přijíždějí k severnímu a jihovýchodnímu vstupu z nějakého z turistických letovisek. Jihozápadní vstup je vyhrazen pro individuální pěší turisty, kteří se sem dostávají z nedaleké vesnice.

Za vstupné na terasy zaplatíte 200 lir, což je v přepočtu asi 145 Kč.

Dechberoucí výhledy z Pamukkale
Dechberoucí výhledy z Pamukkale

Koupání v jezírkách

Pamukkale se nachází na tektonickém zlomu, což je důvod, proč zde vyvěrá horká voda s vysokým obsahem vápníku. Během chladnutí vody dochází k tvorbě uhličitanu vápenatého, který se postupně odkládá v podobě travertinu. Travertin dodává celé oblasti typické bílé zbarvení, jelikož jde o bílou horninu. Pamukkale tak vypadá jako sněhem zasypaný ráj.

Po terasách se může chodit pouze naboso, aby se neničily. Na terasách jsou malá jezírka plná horké minerální vody. Jsou mělké, můžete se v nich brouzdat nebo se i trochu namočit. Avšak jezírka bývají narvaná turisty a ne všechny jsou přístupné. Například kaskádovitá jezírka, která přímo lákají k vykoupání, jsou pod ochranou světového dědictví UNESCO.

Z teras jsou také krásné výhledy na okolí.

Po terasách se musí chodit bez bot.
Po terasách se musí chodit bez bot.

Tipy v okolí

Výlet na Pamukkale je nejlepší spojit i s dalšími aktivitami v okolí. Navštívit tu můžete například antické památky, archeologické muzeum nebo Kleopatřiny lázně.

Hierapolis

Nad travertinovým svahem najdete zříceniny starého římského města Hieralipole s velkým dochovaným amfiteátrem a nekropolí. Můžete se tu volně procházet mezi antickými ruinami a nasát ducha historie. TIP: Více se dočtete v našem článku.

Antické divadlo v Hierapolis
Antické divadlo v Hierapolis

Kleopatřiny termální lázně

V areálu se můžete také vykoupat v termálních lázních s antickými mramorovými sloupy. Legenda praví, že právě tady se zasnoubila Kleopatra s Markem Antoniem. Bazén je obklopen zříceninami starověkých kamenů a sloupů, které do něj padly během zemětřesení v roce 1334. Zříceniny sloupů se nacházejí i na dně.

Voda v Kleopatřiných lázních má stálou teplotu kolem 36 stupňů a obsahuje různé minerály, které jsou přínosné pro zdraví. Lázně jsou obklopené různými bary a restauracemi. Vstup do lázní se platí ale extra.

Kleopatry lázně
Kleopatry lázně

Denizli

Nedaleko od Pamukkale je právě lázeňské městečko Denizli. Město nabízí také kulturu, výbornou gastronomii a pěší túry do okolních hor.

Často kladené otázky:

Co je Pamukkale?

Pamukkale, což v turečtině znamená „bavlněný hrad“, je přírodní atrakce v jihozápadním Turecku známá svými bílými travertinovými terasami, které vznikly usazováním uhličitanu vápenatého z horkých minerálních pramenů.

Co můžu v Pamukkale dělat?

Obdivovat jedinečné bílé terasy a výhledy, koupat se v termálních bazénech (včetně Antického bazénu, kde se údajně koupala i Kleopatra), prozkoumat ruiny starověkého města Hierapolis, které se nachází na vrcholu travertinových teras nebo navštívit archeologické muzeum.

Jaká je otevírací doba?

Pamukkale je otevřené každý den. V létě (duben – říjen) od 6:30 do 21:00, v zimě (listopad – březen) od 6:30 do 17:30.

Jak se dostanu do Pamukkale?

Pamukkale je nejlehčeji přístupné z města Denizli, kam lze dojet autobusem z většiny velkých tureckých měst. Z Denizli jezdí do Pamukkale pravidelně místní doprava a jsou k dispozici také taxi služby. Nebo můžete využít organizovaných výletů.

Je vhodné navštívit Pamukkale s dětmi?

Ano, Pamukkale je vhodné pro rodiny s dětmi. Je však důležité dbát na bezpečnost a dodržovat pravidla, zejména u bazénů a na mokrých travertinových terasách, které mohou být kluzké.

Co si vzít s sebou?

Doporučujeme si vzít pohodlné oblečení a obuv, klobouk, sluneční brýle, opalovací krém a dostatek pitné vody. Pokud plánujete koupání v termálních bazénech, nezapomeňte si vzít plavky a ručník.

Jsou na Pamukkale nějaká zvláštní pravidla nebo omezení?

Je zakázáno chodit na travertinové terasy v botách, aby se zabránilo poškození křehkého travertinu. Dále je důležité respektovat přírodu a nezanechávat po sobě odpadky.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

AsieTureckoPamukkale, Turecko: Informace, koupání + vstupné

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu