...

Turecko, Antalya: 25 tipů, co dělat a vidět

Uprostřed Turecké riviéry nenajde nic jiného než jedno z nejnavštěvovanějších letovisek, a to město Antalya. Antalya však není jenom o all inclusive komplexech a válení se u moře. Pokud jí dáte šanci, mile vás překvapí svou úchvatnou přírodou, bohatou kulturou a historickým duchem městeček z dob minulých.

Antalya
Antalya

Antalya, počasí: Kdy vyrazit

Nejlepší doba pro návštěvu Antalye je období od dubna do října. Tyto měsíce nabízí příjemné teploty a slunečné počasí, ideální pro koupání a prozkoumávání města a jeho okolí.

Pokud chcete typickou letní dovolenou, pak navštivte Antalyi v hlavní letní sezóně. Počítejte však s tím, že letní měsíce (červenec, srpen) mohou být velmi horké, teploty mohou dosahovat až 37 stupňů.

Kde se ubytovat: Nejlepší hotely v Antalya

V Antalyi máte možnost se ubytovat buďto v hotelových komplexech kolem pobřeží nebo ve starém či novém městě, kde najdete mnoho penzionů a hotelů:

Ubytování v Antalyi
Ubytování v Antalyi

Dovolená Antalya: Kde hledat nejlepší zájezdy

Zájezdy do Antalyi v Turecku je nejlepší hledat na portálu Invia, kde najdete výběr zájezdů od 150 českých cestovek. Snadno si tak porovnáte ceny od jednotlivých cestovek, navíc jsou všechny ověřené portálem a nemusíte se tak bát o peníze.

Jak se po Antalyi pohybovat

Nejpoužívanějšími dopravními prostředky jsou v Antalyi autobusy. Platí se pomocí karty s názvem Antalyakart, na kterou si nahrajete kredit. Jednu kartu lze používat i v partě lidí, stačí jí přiložit vícekrát. Kartu buď koupíte u řidiče (bývá už přednabitá) nebo v trafikách či automatech.

Dalším dopravním prostředkem jsou tramvaje, v kterých Antalyakart také využijete, ale u řidiče zakoupit nejdou.

Zážitkem mohou být pak takzvané Dolmuše, což jsou takové mini autobusy, které fungují jako doplněk k veřejné dopravě. Stačí řidiči říct, kam jedete a on vám řekne cenu, kterou mu zaplatíte (je třeba mít hotovost). Většinou to bývá okolo dvou lir (15 až 20 korun). Je ale třeba sledovat cestu, jelikož si turečtí řidiči dělají, co chtějí. 😄

Pokud budete chtít vyrazit na výlet do okolních měst nebo se přesunout o dům dál, pak doporučuji využít meziměstské autobusy a minibusy. V Antalyi je autobusové nádraží Antalya Terminali, odkud se dostane v podstatě kamkoliv.

Přístav v Antalyi
Přístav v Antalyi

25 tipů, co dělat a vidět v Antalyi

Město Antalya, hlavní město stejnojmenné provincie, toho má hodně co nabídnout — od ruin starověkých měst, přes významná světová muzea až po přírodní úkazy. Sepsala jsem pro vás 25 tipů, co v Antalyi dělat a vidět.

Starobylé centrum Kaleici

Při návštěvě Antalye rozhodně prozkoumejte staré město Kaleici. Jedná se o historickou část Antalye, která se nachází přímo u pobřeží Středozemního moře. Kaleici je plné malebných uliček, historických památek, tradičních domů a atmosféry starověkého města.

Brána v starověkém centru Kaleici
Hadriánova brána v starověkém centru Kaleici

Hadriánova brána

Mezi hlavní atrakce v Kaleici patří Hadriánova brána, která sloužila jako vstup do města v antických dobách. Brána byla postavena v roce 130 n. l. na počest římského císaře Hadriána, který navštívil region.

Vodopády Düden

Vodopády Düden objevíte nedaleko od Antalye. Tyto úchvatné a přírodní vodopády jsou jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí v celém regionu.

Vodopády jsou rozděleny na dvě části: horní a dolní vodopády. Horní vodopády se nacházejí v horském údolí a vytvářejí malé jezírko, zatímco dolní vodopády se vlévají přímo do Středozemního moře.

Vodopády Dunden
Vodopády Düden

Minaret a mešita Yivli

V historickém centru Antalye je k vidění mešita a minaret s názvem Yivli. Mešita byla postavená na počátku 13. století v době, kdy bylo město součástí Seldžucké říše, a stala se jedním z ikonických symbolů města.

Nejvýraznějším prvkem mešity Yivli je její kuželovitý minaret, který se tyčí do výšky. Minaret má zvláštní tvar s několika řadami vystupujících kamenných bloků, což mu dává charakteristický vzhled.

Minaret a mešita Yivli
Minaret a mešita Yivli

Park Karaalioğlu

V centru Antalye se nachází veřejný park Karaalioğlu, který rozhodně stojí za návštěvu. Tento park je oblíbeným místem pro místní obyvatele i návštěvníky, kteří sem přicházejí relaxovat, procházet se nebo si užívat výhledy na moře a okolní krajinu.

Park Karaalioğlu
Park Karaalioğlu

Archeologické muzeum

K největším tureckým muzeím patří právě archeologické muzeum v Antalyi. Chlubí se 5 000 exponáty a výstavní plochou přes 7 000 m. Muzeum je otevřené každý den od 8:30 do 17:30.

Akvárium Antalya

Populárním místem pro návštěvu je antalské akvárium, které patří k největším svého druhu na světě. Najdete v něm nejdelší podvodní akvarijní tunel na světě. Ale to není vše — akvárium zahrnuje ještě Wild park, Snow world a 4D kino.

Delfinárium

Delfinárium v Antalyi je oblíbená turistická atrakce, kde můžete zažít interakci s delfíny a podívat se na jejich vystoupení. Toto delfinárium se nachází poblíž centra města a nabízí různé programy a akce pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Jeskyně Karain

Jeskyně Karain je jednou z nejstarších obydlených jeskyní v Turecku a byla osídlena již v pravěku. V jeskyni byly nalezeny artefakty a pozůstatky, které svědčí o osídlení tohoto místa lidmi již před tisíci lety.

Mezi nálezy byly nástroje, keramika a lidské kosti.

Jeskyně Karain
Jeskyně Karain

Tünektepe

Tünektepe je vrchol a vyhlídková terasa nacházející se v pohoří Beydağları nedaleko od Antalye. Tento vrchol nabízí nádherné panoramatické výhledy.

Tünektepe
Tünektepe

Antalyjská vyhlídka

Směrem nad východním koncem pláže Konyaalti naleznete ikonickou vyhlídku, z které se fotí většina propagačních fotek Antalye. Vyhlídka nemá žádný konkrétní název a je přístupná po celý den.

Pláže v okolí Antalye

Pokud jedete do Turecka, tak jistě počítáte s nějakým tím koupáním v moři. V Antalyi se nachází hned několik krásných pláží, mezi nejpopulárnější patří:

  • Plaž Lara: Široká a dlouhá pláž, která se nachází východně od centra Antalye. Pláž je klidná a obklopují ji hotelové rezorty a restaurace.
  • Pláž Konyaalti: Největší pláž ve městě, vedoucí z centra až na úpatí pohoří Taurus. Pláž je oblázková.
Pláže v Antalyi
Pláže v Antalyi

Ruiny starověkých měst

Okolí Antalye je proslulé svými archeologickými nalezišti a ruinami historických měst. Pokud vás historie zajímá, tak doporučují alespoň jedno městečko dávných dob vidět.

Termessos

Termessos je starověké město v pohoří Taurus nedaleko od Antalye. Město bylo jedním z nejvýznamnějších a nejlépe chráněných starověkých měst v regionu. Díky své izolované poloze v horách se město úspěšně bránilo invazím a nepodlehlo žádnému dobyvateli.

Dnes tu najdete zachovalé pozůstatky starověkého města. Mezi nejzajímavější památky v Termessos patří divadlo, které se nachází na svahu s úchvatným výhledem na okolní krajinu.

Termessos
Termessos

Arykanda

Arykanda je také starověké město a archeologická lokalita v pohoří Taurus. Město bylo osídleno již v 6. století př. n. l. a dosáhlo vrcholu svého významu v helénské a římské době.

Arykanda
Arykanda

Antické město Perge

Nedaleko od Antalye se nachází antické město Perge, které bylo založeno řeckými osadníky v 12. století př. n. l. a později se stalo důležitým městem v Římské říšii Byzantské říši.

Perge je známé svými rozsáhlými archeologickými vykopávkami, které zahrnují impozantní ruiny městských staveb, chrámů, amfiteátru, lázní a dalších památek.

Perge
Perge

Aspendos

Dalším starověkým městem k vidění v Antalyi je Aspendos, které bylo založeno řeckými osadníky kolem 5. století př. n. l. a později se stalo důležitým městem v Římské říši.

Aspendos je nejznámější svým impozantním antickým divadlem, které je považováno za jedno z nejzachovalejších a nejkrásnějších divadel z římské doby. Divadlo má kapacitu asi 15 000 diváků a dodnes slouží jako místo pro různé kulturní akce a představení.

Aspendos
Aspendos

Ruiny Phaselis

Ruiny Phaselis jsou pozůstatky starověkého města, které bylo založeno řeckými osadníky kolem 7. století před naším letopočtem. Phaselis bylo významným obchodním centrem díky své poloze u moře a mělo tři přístavy, které sloužily k obchodu se zbožím a k výměně s okolními oblastmi.

Mezi hlavní památky v Phaselis patří divadlo, agory, lázně, akvadukty a mnoho dalších staveb.

Ruiny Phaselis
Ruiny Phaselis

Patara

Aby těch starověkých měst nebylo málo. Máme tady ještě Pataru. Patara byla jedním z nejdůležitějších přístavů a obchodních center. Je známá svou rozsáhlou pláží, která je jednou z nejdelších v Turecku a je obklopena dunami a středomořskou vegetací.

Kromě pláže tu můžete vidět také ruiny antického města, včetně divadla, lázní, baziliky a dalších historických památek.

Patara
Patara

Výlety po okolí Antalye

Z Antalye můžete vyrazit na další krásná místa v okolí nebo využijte organizované výlety z nabídky portálu GetYourGuide.

Side

Jedním z nejnavštěvovanějších turistických letovisek je starověké město Side. Toto malebné město se nachází na pobřeží Středozemního moře a je známé svými rozsáhlými archeologickými vykopávkami, krásnými plážemi a starobylým přístavem.

Městečko Side
Městečko Side

Manavgat

Dalším městečkem kousek od Antalye je Manavgat, který je známý především svými historickými památkami, přírodou a trhy.

Alanya

Dalším populárním letoviskem je město Alanya. Město je známé svými krásnými plážemi, historickými památkami a bohatou kulturou.

Pamukkale

Pamukkale je jedinečná přírodní lokalita v Turecku, známá svými termálními prameny a vápencovými terasami. Tento ohromující přírodní útvar se nachází v blízkosti města Denizli v jihozápadní části země a určitě stojí za prohlídku.

Pamukkale
Pamukkale

Národní park a kaňon Köprülü

Národní park Köprülü uchvátí všechny nadšence přírody ve spojení s adrenalinovým zážitkem. Park a jeho kaňon můžete projet na raftech po divoké řece.

Národní park
Národní park Köprülü

Kappadokie

Kappadokii mám už dlouho na svém wishlistu. Tak pokud máte možnost, neváhejte vyrazit. Kappadokie se nachází v Antalonii a je plná skalních měst. K vidění jsou tu hluboká údolí, kaňony, skály, jeskyně a další zajímavé přírodní útvary. To vše s létajícími horkovzdušnými balóny v pozadí.

Turecko: Potřebuji vízum?

Ne. Čeští občané mohou v Turecku pobývat až 90 dní bez víza. Pro cestu do Turecka tak budete potřebovat pouze cestovní pas platný minimálně ještě 5 měsíců od data odletu z Turecka.

Jiné podmínky však platí pro ty, kteří chtějí v Turecku pracovat například v hotelu.

Bezpečnost v Antalyi

Antalya je obecně považována za bezpečné místo pro turisty, ale jako všude, je vždy dobré dbát na základní bezpečnostní opatření, jako je hlídání si svých cenností a dodržování místních zvyklostí.

Ani pro samotné ženy cestovatelky není Antalye nebezpečná. Nejspíš budete přitahovat pozornost Turků, ale z mé vlastní osobní zkušenosti, vám místní nikdy nic, kromě pozvánky na rande nebo žádosti o ruku, neudělají 😂.

Často kladené dotazy:

Jaké jsou hlavní atrakce v Antalyi?

Antalya je známá svými krásnými plážemi, historickými památkami a úchvatnou přírodou. Mezi hlavní atrakce patří historické centrum Kaleici, Hadriánova brána, starověké město Perge, vodopády Düden, Pamukkale, pláže Lara a Konyaalti a mnoho dalších.

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu Antalye?

Nejlepší doba na návštěvu Antalye je obvykle od dubna do října, když je počasí teplé a slunečné. Letní měsíce mohou být velmi horké, zatímco na jaře a na podzim je klima příjemnější.

Jaké jsou typické speciality v Antalyi?

Antalya je známá svou bohatou tureckou kuchyní. Mezi typické speciality patří kebaby, mezze (různé předkrmy), tradiční turecké dezerty jako je baklava, a také čerstvé mořské plody.

Jak se dostanu do Antalye?

Antalya má mezinárodní letiště, které přijímá lety z celého světa. Můžete také přijet autem, autobusem nebo vlakem, případně využít lodní dopravu, pokud přijíždíte z některého z okolních měst.

Jaká je místní měna?

V Turecku je měnou turecká lira (TRY). Většina míst v Antalyi přijímá kreditní karty, ale je vždy dobré mít také hotovost, zejména na trzích a v menších obchodech.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

AsieTureckoTurecko, Antalya: 25 tipů, co dělat a vidět

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu