...

Čtyřdenní průzkum Kašperských hor: Ideální průvodce pro každého cestovatele

Kašperské hory jsou místem, kde se zastavik čas a příroda přebrala veškerou kontrolu. Rozkládají se na území Šumavy, jednoho z největších národních parků v České republice.

Kašperské hory – ráj bez turistů

Kašperky nabízejí jedinečnou kombinaci rozsáhlých lesů, čistých řek a jezer a panoramatických výhledů. Příroda zde doslova pulzuje životem a každá roční doba přináší své vlastní kouzlo. A přitom je tu tak málo turistů 😊

Kašperské hory jsou také plné historických skvostů. Pochází odtud mnoho příběhů o středověkém hornictví, o králi Karlu IV. a hradu Kašperk, který dal jméno celému městu. Tato oblast je rovněž domovem některých z nejlépe dochovaných historických staveb v České republice, což jí jen přidává na jedinečnosti.

Pro ty, co hledají aktivní dobrodružství, nabízí Kašperské hory nepřeberné množství možností. Ať už se jedná o horskou cyklistiku, pěší turistiku, lyžování nebo jen procházku po malebných stezkách, každý zde najde něco pro sebe. A pokud jste spíše na kulturu, i pro vás je zde spousta atrakcí, jako jsou muzea, galerie a přehlídka tradičních řemesel

💡 Připravili jsme pro vás čtyřdenní plán, který vás provede některými z nejlepších míst, která Kašperské hory nabízejí, abyste si mohli užít vše, co tato oblast nabízí.

1. den: Zpět do minulosti a setkání s přírodou

Ráno: městečko Kašperské hory

Váš první den v Kašperských horách začne procházkou po malebném městečku Kašperské Hory. Toto středověké městečko je plné kouzla a historie. Na náměstí se můžete toulat mezi budovami z období renesance a baroka. Nedaleko náměstí se nachází gotický chrám sv. Markéty.

S dominantní věží a úchvatnými vitrážemi je tato sakrální stavba jedním z vrcholů gotické architektury v regionu. A pokud máte gotiku opravdu rádi, můžete se projít na západní konec města, kde stojí hřbitovní kostel sv. Mikuláše, který je nejstarší církevní památkou města. Jeho stavba začala v roce 1315 a dokončen byl roku 1330. 

Odpoledne: Muzeum Šumavy a podzemní tunely

Po obědě navštivte Muzeum Šumavy (vstupné: 120 Kč pro dospělé, 80 Kč pro děti), které se nachází přímo v centru Kašperských Hor. Muzeum vás seznámí s bohatou historií a přírodními poklady tohoto regionu. Zde si můžete prohlédnout expozice věnované místní fauně a floře, historii hornictví, a také se dozvědět víc o tradicích a zvyklostech lidí, kteří zde žili. A pokud jste nadšencem do motoristiky, doporučujeme zajít i do Muzea historických motocyklů

Pokud Kašperské hory navštěvujete během parných letních dnů, můžete se schovat v radničním podzemí. Doslova. Radniční podzemní tunely jsou veřejnosti zpřístupněny od května do září v rámci prohlídky zvané Netopýří cesta, která prohlídkou podzemí začíná. 

💡 Pokud máte zájem o aktivnější odpoledne, můžete se vydat na jednu z mnoha turistických tras, které vás zavedou do srdce Šumavského lesa. Například trasa vedoucí k vodopádu Bílá Strž je velmi oblíbená. Je vhodná i pro rodiny s malými dětmi a kočárky.

Večer: Pořádná večeře na ubytování

Po náročném dni se ubytujte v jednom z místních penzionů, jako je například Penzion U Jelena, nebo navštivte portál MegaUbytko, kde naleznete dalších nespočet variant na ubytování v Kašperských Horách. K večeři si dopřejte něco z místní šumavské kuchyně. 

Seznam nejlepších restaurací v okolí:

Název restauraceTyp kuchyněHodnocení
Restaurace U MedvědaČeská, Mezinárodní4.5/5
U StepanaSteak house4,5/5
Pizzerie pod HrademItalská, Pizza4.3/5
Bisto pod nebem – NÁŠ TIPVeganská, Zdravá4.7/5
Rosta CaféKavárna, Evropská4.2/5

2. den: Lesní stezky a adrenalin na kole

Ráno: Hrad kašperk

Po snídani se vydejte na výlet na hrad Kašperk, který se nachází jen několik kilometrů od města. Vstupné se pohybuje od 120 Kč. 

Hrad, který dal jméno celému městu Kašperské Hory, je jednou z nejlépe zachovalých středověkých pevností v České republice. Postavil ho stavitel Vít Hedvábný, a pojmenoval ho Karlsberg (Kašperk), na počet Karla IV., který ho pro město nechal postavit jako strážní hrad. Měl strážit nejen město, ale hlavně jeho doly, rýžoviště, mlýny na zlatou rudu, a s tím související také tzv. Zlatou stezku mezi Kašperskými horami a Bavorskem. 

Naskytne se vám z něj nádherný výhled na okolní lesy a kopce Šumavy, který rozhodně stojí za to. Aktuálně hrad nabízí několik okruhů prohlídek, které vám představíme. Pokud máte mladší děti, doporučujeme vyzkoušet třetí okruh, mohl by je bavit! 

  • Prohlídka Život na hradě: Tato 60 minutová prohlídka vám umožní prozkoumat vnitřek hradu a dozvědět se víc o jeho historii a o tom, jak se na hradě žilo. Prohlídka zahrnuje návštěvu purkrabství, prohlídku zříceniny hradního paláce, a prohlídku východní věže. Na konci pak můžete shlédnout unikátní videoprojekci o životě na středověkém hradě. Cena je 160 Kč pro dospělé a 130 Kč pro studenty a důchodce. Rodinné vstupné je 470 Kč.
  • Prohlídka Proměny hradu: Tato prohlídka trvá 55 minut a zaměřuje se na všechny proměny hradu v průběhu jeho existence. Během prohlídky uvidíte přízemí purkrabství, hradní parkán, přízemí východní věže a zříceninu hradního paláce. Cena je stejná jako pro první okruh, 160 Kč pro dospělé a 130 Kč pro studenty a důchodce. Rodinné vstupné je 470 Kč.
  • Dětská prohlídka: Tato 70 minutová interaktivní prohlídka je určena pro děti ve věku 6 – 11 let. Děti během prohlídky plní úkoly, které jim pomohou „vysvobodit“ zakletou postavu, a dozví se díky tomu plno zajímavých informací. Prohlídky se konají každou středu a čtvrtek od 11 a 14 hodin v období mezi 5. 7. – 31. 8. 2023. Vstupné je 120 Kč a  je zde nutná předchozí rezervace na info@kasperk.cz.

Odpoledne:  Černé jezero

Po návštěvě hradu se připravte na další etapu vaší cesty, která vás zavede k Černému jezeru. Jezero je jednou z největších přírodních atrakcí Kašperských hor a je největším a nejhlubším ledovcovým jezerem v České republice. Jeho hloubka dosahuje až 40 metrů a plocha jezera se rozléhá na téměř 18 hektarech. Díky těmto rozměrům a vzhledu vzbuzuje jezero dojem hlubokého, téměř nekonečného černého zrcadla, které skvěle kontrastuje s okolními lesy.

Turistická trasa k Černému jezeru začíná v osadě Javorná, kde můžete zaparkovat svůj vůz. Tato trasa je dobře značená a je přístupná pro všechny věkové kategorie, včetně rodin s dětmi. Cesta k jezeru vede převážně lesními cestami a je dlouhá přibližně 4 km.

Po cestě budete moci obdivovat nádherné výhledy na okolní přírodu, které zahrnují bujné šumavské lesy, horské louky a četné potoky. Nezapomeňte si vzít s sebou fotoaparát, protože krajina kolem Černého jezera tvoří jednu z nejkrásnějších kulisy v celých Kašperských horách.

Jakmile dorazíte k jezeru, pochopíte, proč je to jedno z nejpopulárnějších míst v oblasti. Můžete si zde udělat piknik na břehu jezera, projít se po jeho okolí, nebo se jednoduše posadit a nasávat klid a ticho tohoto nádherného místa. Můžete zde také pozorovat místní flóru a faunu, včetně mnoha druhů vodního ptactva.

Černé jezero má kolem sebe řadu tajemných a fascinujících příběhů, které přitahují zvědavé návštěvníky. Říká se třeba, že na jeho dně leží zachovalá těla utopenců, která jsou konzervovaná v chladné vodě hlubokého jezera. Ačkoliv mnohé z těchto příběhů mohou být založeny na mýtech a legendách, některé mohou skrývat i zrnko pravdy. Koneckonců, jezero se nachází v srdci hlubokých lesů, které jsou samy o sobě plné tajemství. 

💡 Jedna z nejznámějších historek je z roku 1964. V srpnu toho roku měla Státní bezpečnost vylovit ze dna jezera bedny, které údajně obsahovaly „nacistický archiv“ a seznamy dosud nezveřejněných jmen nacistických konfidentů. Celá akce se odehrála za přítomnosti kamer Československé televize, která z toho udělala úspěšný dokument. Nicméně, protože se plánovaná zásilka potřebných dokumentů z archivu KGB opozdila, byly na dno nastrčené bedny, které obsahovaly jen bezcenný papír. A přesto tuhle dezinformační akci, známou pod krycím jménem Neptun, novináři dlouho neprohlédli. 

3. den: Den plný přírody

Ráno: Jezero Laka

Po snídani se vydejte na výlet k jezeru Laka. Jezero Laka ležící ve výšce 1096 metrů je nejenom nejmenší šumavské jezero, ale zároveň jde o nejrozsáhlejší sběrnou oblast vody. I přesto, že je jeho rozloha jen 2,78 hektarů a největší hloubka dosahuje 3,9 metru, skrývá v sobě unikátní fenomén – na dně se nachází vrstva rašeliny, což nenajdete u žádného z ostatních šumavských jezer. Další poutavý detail představují plovoucí ostrůvky, jejichž poloha se mění s časem, a které jsou často porostlé rašeliníkem, ostřicí, i borůvkou.

💡 K jezeru se nedostanete autem, musíte nechat auto u Nové Hůrky a pět kilometrů ujít pěšky.

Historie jezerní oblasti je také zajímavá. Po II. světové válce bylo jezero součástí pohraničí, a byla zde postavena strážní budova pro pohraniční stráž. Po pádu železné opony budova ztratila svůj účel a musela být zbourána kvůli častým útokům vandalů.

Odpoledne:  Městské koupaliště Sušice

Pokud hledáte aktivitu vhodnou pro celou rodinu nebo chcete strávit klidné odpoledne, rozhodně doporučujeme návštěvu Městského koupaliště Sušice. Toto oblíbené místo, které se nachází asi jen 15 kilometrů od Kašperských Hor, je ideální pro odpočinek i zábavu, ať už jste vodní nadšenci nebo preferujete relaxaci na suchu.

Koupaliště Sušice nabízí několik bazénů – hlavní plavecký bazén pro dospělé, menší bazén pro děti a brouzdaliště pro ty nejmenší. Všechny bazény jsou pravidelně kontrolovány a udržovány, takže se můžete těšit na čistou a bezpečnou vodu. Pro ty, co mají rádi adrenalin, je zde také vodní skluzavka, která přináší spoustu legrace pro návštěvníky všech věkových skupin.

Pro návštěvníky, kteří dávají přednost suchu, je zde zelená louka, kde si můžete rozložit deku a vychutnat si piknik nebo si jen tak odpočinout pod stromy s knížkou, či se prostě opalovat na slunci.

4. den: Ponoření do divoké přírody a odpočinek

Ráno: Boubínský prales

V poslední den vaší návštěvy Kašperských hor vstupte do Boubínského pralesa, jedné z nejstarších přírodních rezervací v České republice, která byla založena již v roce 1858. Boubínský prales, zvaný také jako „Král šumavských pralesů“, je domovem stromů, které jsou staré až 400 let a dosahují výšky přes 50 metrů.

Trasa kolem Boubínského pralesa a Boubínského jezírka je jedinečným zážitkem přímo v srdci české Šumavy. Trasa měří 4 km, ovšem patří k těm náročnějším, takže je určena spíše pro ty, kteří jsou dobře fyzicky připraveni, a není v žádném případě vhodná pro rodiny s kočárkem. 

Cesta začíná na parkovišti u Idiny Pily, 2 km od obce Zátoně. Zde můžete zaparkovat a vyrazit. První část cesty vede podél Kaplického potoka a pod železniční viaduktem, až dojdete přímo k Informačnímu středisku Idina Pila. Zde si můžete přečíst spoustu informací o Boubínském pralese a okolí, a připravit se tak na to, co brzy uvidíte.

Odsud cesta pokračuje k Boubínskému jezírku, což je první zastávka na naučné stezce. Jezírko se nachází v nadmořské výšce 920 metrů a je obklopeno pralesem.

Pokud se rozhodnete pokračovat dále, připravte se na náročnější cestu. Trasa vede pralesem a není tedy příliš upravovaná pro turisty.

A nyní k zajímavostem na trase:

  1. Boubínský prales: Jedná se o druhý nejstarší zachovaný prales v Čechách. Byl vyhlášen za rezervaci už v roce 1858 a nabízí jedinečný pohled na přírodní bohatství tohoto regionu.
  2. Boubínské jezírko: Toto jezírko bylo vytvořeno v roce 1836 pro plavení dřeva 

do skláren v Lenoře. Jeho největší hloubka dosahuje pouhé 4 metry a rozloha je 0,37 hektaru.

  1. Rozhledna na vrcholu Boubína: Vrchol Boubína je symbolem Šumavy. Od roku 2005 na něm stojí rozhledna vysoká 21 metrů, která nabízí úchvatné výhledy 

na okolní krajinu.

  1. Informační středisko Idina Pila: Zrekonstruované informační středisko nabízí moderní expozici s tématem Boubínského pralesa a celého Boubínska.

Odpoledne: Vyhlídka Boubín

Odpoledne vás po procházení se Boubínským pralesem a návštěvě Boubínského jezírka čeká další skvělý místní zážitek. Po chutném obědě, kde si dopřejete místní speciality, se vydejte na další část výletu – na vyhlídku Boubín.

Vyhlídka Boubín je jednou z nejvýše položených a nejkrásnějších rozhleden v celé Šumavě. Tyčí se ve výšce 1 362 metrů nad mořem, a od roku 2005 na ní stojí zrekonstruovaná dřevěná rozhledna. Tato 21 metrů vysoká stavba poskytuje návštěvníkům možnost spatřit celou krásu a majestátnost Šumavy. Cesta na vrchol je zajištěna dřevěnými chodníky a schody, které vás povedou skrz hustý les až na samotný vrchol.

Jakmile dosáhnete vrcholu, čeká vás dechberoucí panorama. Skutečně impozantní výhled na okolní šumavskou krajinu, která je tvořena hustými lesy, zelenými loukami a modrými jezírky. Při dobré viditelnosti dohlédnete dokonce až na Bavorský les, který je součástí přírodního parku v sousedním Německu. 

Kdybyste však toužili po krapet tajemnějším výhledu, říká se, že nejkrásnější výhled poskytuje Šibeniční vrch za městem, kam se v 19. století přesunul pranýř z roku 1630, který do té doby stál přímo na náměstí jako místo hanby. 

Pobuďte chvíli na vrcholu a vychutnávejte si krásy, které před vámi příroda rozvinula. Můžete si zde udělat piknik, pořídit úžasné fotografie nebo se jen tak kochat výhledem a relaxovat po náročném dni. Vyhlídka Boubín je určitě stojí za návštěvu a představuje skvělou tečkou za vaším dnešním dobrodružstvím, a ostatně i za celou touto čtyřdenní dovolenou v Kašperských horách! 

Doufáme, že vám náš výběr pomohl nebo vás alespoň inspiroval k vlastnímu plánu.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníČtyřdenní průzkum Kašperských hor: Ideální průvodce pro každého cestovatele

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu