...

BanglaKIDS: Proč je vzdělání tou nejúčinnější zbraní proti chudobě

Když jsme byli v Ugandě, napsala jsem článek o tom, proč byste nikdy neměli vozit dětem do rozvojových zemí bonbony. Dnes jsme pro vás připravili s neziskovkou článek o tom, jak dětem (a nejen dětem) v rozvojových zemí můžete opravdu pomoci.

Gramotnost by pomohla z extrémní chudoby 170 milionů lidí

Podporujte vzdělání dětí. Vzdělání je totiž klíč k tomu, jak dostat jakoukoliv zemi z chudoby. Proč? Podle statistik z UNESCO Global Education Monitoring Report a Education Commission’s Learning Generation Report by se podařilo dostat z extrémní chudoby 170 milionů lidí jen tím, že by odcházeli ze školy se základními znalostmi čtení a psaní.

Ukázalo se, že vzdělání vede například k nižší porodnosti, zmenšuje riziko, že dívky otěhotní v adolescentním věku, a díky tomu snižuje i mortalitu dětí a příliš mladých maminek při porodu.

Každý investovaný dolar do vzdělání se pětinásobně vrátí

Pozvánka na film Banglakids

Zároveň, pokud chodí děti do školy, je větší pravděpodobnost, že v budoucnu získají lepší práci. Každý rok ve škole zvyšuje budoucí zisky z práce údajně o 10 % a každý investovaný dolar do školství přinese 5 dolarů v zemích s extrémní chudobou.

To je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli podpořit vládní neziskovou organizaci ADRA, která podporuje děti z chudých rodin v Bangladéši, aby mohly získat lepší vzdělání.

V současné době má Bangladéš 166,4 miliónu obyvatel a z toho 25 % lidí starších 15 let je negramotných. 1,3 miliónů dětí ve věku 5-14 let chodí místo do školy do práce, aby pomohly uživit rodinu. Stejně jako my, i lidé z Adry si jsou moc dobře vědomi toho, že vzdělání je jedním z nejúčinnějších nástrojů na potírání chudoby, které mladým lidem otevírá nové možnosti. Díky vzdělání mohou získat lépe placenou práci, rozvíjet se a pomoci celé rodině. V současné době má ADRA v Bangladéši dva dlouhodobé projekty, BanglaKids a Čalantika.

Právě na podporu těchto projektů vznikl charitativní film BanglaKIDS,  ve spolupráci s travel bloggerkou Weef, který zobrazuje děti z celého Bangladéše v různých životních situacích. Pokud chcete snahu ADRA podpořit, a zároveň se dozvědět o dětech v Bangladéši víc, můžete si koupit přes server darujme vstupenku na premiéru filmu či link na film online.

Banglakids film

Více o projektech BanglaKIDS a Čalantika

BanglaKids je dlouhodobý rozvojový program, zaměřený na adresnou podporu vzdělávání dětí a mladých lidí v Bangladéši. Dárce podporuje konkrétní dítě a dostává informace o jeho životní situaci a prospěchu ve škole. Dokonce si s ním může dopisovat. Program funguje už 20 let a dárci převážně z Česka a Slovenska pomohli za tu dobu více než 6 500 bangladéšským dětem. BanglaKids podporuje děti z 28 škol po celém Bangladéši, 20 vesnických, 7 internátních a jednu městskou. Děti díky programu BanglaKids mohou získat základní, střední a dokonce bakalářské vzdělání.

Čalantika je vzdělávací centrum pro děti a jejich rodiče v bangladéšském hlavním městě Dháka. Nachází se vedle chudinského slumu, kde žije okolo 10.000 rodin v přístřešcích z plechu nad hladinou jezera plného odpadků. Tyto rodiny často nemají dost financí na to, aby dětem zaplatili potřebné materiály a poplatky ke studiu a stává se, že děti tak musí chodit do práce místo školy, anebo jsou dívky provdány v nízkém věku. Čalantika v současné době pomáhá 92 rodinám. Dětem zajištuje kvalitní vzdělání, školní uniformy, výživné jídlo denně a lékařskou péči. Rodiče mají možnost účastnit se kurzů na témata jako rodičovská výchova, hygiena, těhotenství, lidská práva a další. Maminky dětí samy často nemají dokončené základní vzdělání, pro ty tu jsou lekce gramotnosti.

Weef v Bangladéši

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

AsieBangladéšBanglaKIDS: Proč je vzdělání tou nejúčinnější zbraní proti chudobě

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu