BanglaKIDS: Proč je vzdělání tou nejúčinnější zbraní proti chudobě

Naposledy aktualizováno: 21. září, 2019

Když jsme byli v Ugandě, napsala jsem článek o tom, proč byste nikdy neměli vozit dětem do rozvojových zemí bonbony. Dnes jsme pro vás připravili s neziskovkou článek o tom, jak dětem (a nejen dětem) v rozvojových zemí můžete opravdu pomoci.

Gramotnost by pomohla z extrémní chudoby 170 milionů lidí

Podporujte vzdělání dětí. Vzdělání je totiž klíč k tomu, jak dostat jakoukoliv zemi z chudoby. Proč? Podle statistik z UNESCO Global Education Monitoring Report a Education Commission’s Learning Generation Report by se podařilo dostat z extrémní chudoby 170 milionů lidí jen tím, že by odcházeli ze školy se základními znalostmi čtení a psaní.

Ukázalo se, že vzdělání vede například k nižší porodnosti, zmenšuje riziko, že dívky otěhotní v adolescentním věku, a díky tomu snižuje i mortalitu dětí a příliš mladých maminek při porodu.

Každý investovaný dolar do vzdělání se pětinásobně vrátí

Pozvánka na film Banglakids

Zároveň, pokud chodí děti do školy, je větší pravděpodobnost, že v budoucnu získají lepší práci. Každý rok ve škole zvyšuje budoucí zisky z práce údajně o 10 % a každý investovaný dolar do školství přinese 5 dolarů v zemích s extrémní chudobou.

To je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli podpořit vládní neziskovou organizaci ADRA, která podporuje děti z chudých rodin v Bangladéši, aby mohly získat lepší vzdělání.

V současné době má Bangladéš 166,4 miliónu obyvatel a z toho 25 % lidí starších 15 let je negramotných. 1,3 miliónů dětí ve věku 5-14 let chodí místo do školy do práce, aby pomohly uživit rodinu. Stejně jako my, i lidé z Adry si jsou moc dobře vědomi toho, že vzdělání je jedním z nejúčinnějších nástrojů na potírání chudoby, které mladým lidem otevírá nové možnosti. Díky vzdělání mohou získat lépe placenou práci, rozvíjet se a pomoci celé rodině. V současné době má ADRA v Bangladéši dva dlouhodobé projekty, BanglaKids a Čalantika.

Právě na podporu těchto projektů vznikl charitativní film BanglaKIDS,  ve spolupráci s travel bloggerkou Weef, který zobrazuje děti z celého Bangladéše v různých životních situacích. Pokud chcete snahu ADRA podpořit, a zároveň se dozvědět o dětech v Bangladéši víc, můžete si koupit přes server darujme vstupenku na premiéru filmu či link na film online.

Banglakids film

Více o projektech BanglaKIDS a Čalantika

BanglaKids je dlouhodobý rozvojový program, zaměřený na adresnou podporu vzdělávání dětí a mladých lidí v Bangladéši. Dárce podporuje konkrétní dítě a dostává informace o jeho životní situaci a prospěchu ve škole. Dokonce si s ním může dopisovat. Program funguje už 20 let a dárci převážně z Česka a Slovenska pomohli za tu dobu více než 6 500 bangladéšským dětem. BanglaKids podporuje děti z 28 škol po celém Bangladéši, 20 vesnických, 7 internátních a jednu městskou. Děti díky programu BanglaKids mohou získat základní, střední a dokonce bakalářské vzdělání.

Čalantika je vzdělávací centrum pro děti a jejich rodiče v bangladéšském hlavním městě Dháka. Nachází se vedle chudinského slumu, kde žije okolo 10.000 rodin v přístřešcích z plechu nad hladinou jezera plného odpadků. Tyto rodiny často nemají dost financí na to, aby dětem zaplatili potřebné materiály a poplatky ke studiu a stává se, že děti tak musí chodit do práce místo školy, anebo jsou dívky provdány v nízkém věku. Čalantika v současné době pomáhá 92 rodinám. Dětem zajištuje kvalitní vzdělání, školní uniformy, výživné jídlo denně a lékařskou péči. Rodiče mají možnost účastnit se kurzů na témata jako rodičovská výchova, hygiena, těhotenství, lidská práva a další. Maminky dětí samy často nemají dokončené základní vzdělání, pro ty tu jsou lekce gramotnosti.

Weef v Bangladéši

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT