...

Kodaň: 25 tipů, co vidět a dělat v Kodani

Když se řekne Kodaň, není to pro mě osobně vyloženě místem pro dovolenou, kterou bych si vybrala na první dobrou. Dávám přednost slunečnějším místům. Ale v momentě, kdy přistanete v hlavním a zároveň největším městě Dánska, tam necháte srdce v jejich typické „hygge“ atmosféře.

Ptáte se, co je to hygge? Hygge je způsob šťastného života a vnitřní spokojenosti, což je neodmyslitelné spojené právě s Dány, kteří patří mezi jeden z nejšťastnějších národů na světe.

Kodaň toho nabízí opravdu hodně. Od nekonečných vodních kanálů, přes dechberoucí architekturu, bohatou historii až po pohádkového Hanse Cristiana Andersena.

Přístav Nyhavn
Přístav Nyhavn

Kdy jet do Kodaně

Ideální dobou na návštěvu Kodaně je období od května až po září a v průměru jsou nejteplejšími měsíci červenec a srpen, kdy je také nejvyšší návštěvnost Kodaně. Ale počasí stojí za to.

Na podzim bývá počasí v Kodani celkem nevyzpytatelné. Zima je zpravidla studená a vlhká. Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec, leden a únor.

Já osobně jsem do Kodaně vyrazila koncem října (zlákaly mě levné letenky) a i tak jsem si tam užila slunečné podzimní počasí. Stačí si zabalit teplejší kabát.

Kde se v Kodani ubytovat

Většina hotelů a hostelů se v Kodani nachází přímo v centru, takže není náročné najít ubytování ve výhodné lokalitě. Stěžejní jsou finanční možnosti, jelikož Kodaň není zrovna nejlevnějším městem.

Pro studentské finanční poměry doporučuji Hotel Wakeup Copenhagen, který je blízko centra i metra. Pokoje jsou sice maličké, koupelna je řešená trochu stylem vesmírné stanice, ale za to bylo vše čisté a postel na míru pohodlná.😊 Přijatelné ceny má také Generator Copanhagen nebo Motel One Copenhagen.

Motel One Copenhagen
Motel One Copenhagen

Jak se dostat z letiště do centra Kodaně

Z letiště do Kodaně se můžete dostat různými způsoby, a to autobusem, vlakem nebo metrem. Za lístek jakýmkoliv prostředkem zaplatíte stejnou částku, liší se pouze doba jízdy.

Pro cestu přímo do centra bych jako nejlepší dopravní prostředek doporučila metro, které je hned u letiště. Je to nejrychlejší a jezdí 24 hodin denně.

Jízda trvá cca 15 minut a jízdenka stojí 30 DKK, což odpovídá zhruba 99 korunám. V letištní hale bez problému objevíte automaty na jízdenky, které nemusíte nikde označovat — platí od momentu zakoupení.

Jak se po Kodani pohybovat

Kodaň není vůbec náročná na pěší turistiku. Všechna zajímavá místa jsou v Kodani relativně blízko sebe, a tak je můžete obejít po svých.

Ušetříte tak za dopravu (což se v cenově náročnější Kodani velmi hodí), uděláte něco pro své zdraví a ještě můžete cestou objevit spoustu dalších krásných míst včetně kaváren s výbornou kávou, kterou Dánové milují.

Další možností je splynout s místními a jezdit na kole. Cyklistů je v Kodani totiž více než řidičů. Město není nijak hornaté a kopcovité, tudíž jízda na kole není nikterak náročná. Kolo si můžete snadno půjčit přes aplikaci Donkey Republic. Půjčení kola vyjde zhruba na 600 korun (180 DKK) na den.

Alternativou pro návštěvu vzdálenějších míst je MHD. Autobusy, vlaky, metro i vodní přívozy jsou součástí integrovaného systému městské hromadné dopravy. Cena MHD závisí na počtu zón, kterými budete cestovat. Avšak běžné ceny jízdenek v Kodani jsou:

  • 60 minut (cesta po centru, 2 zóny): 24 DKK (cca 80 Kč)
  • 24 hodin (zóny 1-4): 80 DKK (cca 250 Kč),
  • 48 hodin (zóny 1-4): 150 DKK (cca 495 Kč),
  • 72 hodin (zóny 1-4): 200 DKK (660 Kč).

Tudíž jízdenky na MHD vás pravděpodobně vyjdou levněji než celodenní půjčovné na jízdní kolo.

Kodaň je nádherná
Kodaň je nádherná

Jak ušetřit v Kodani

Kodaň je jednou z nejdražších měst v Evropě, proto se vyplatí ušetřit všude, kde to jde. Pokud plánujete jezdit městskou dopravou a navštívit za co nejkratší čas co nejvíce míst, muzeí a atrakcí, mrkněte se na kartu Copenhagen Card-Discover: 80+ Attractions & Public Transport, kterou můžete koupit na GetYourGuide.

25 tipů, co vidět a dělat v Kodani

Pokud se tedy někdy rozhodnete navštívit krásnou Kodaň, má opravdu co nabídnout. Pojďme se společně podívat na 25 tipů, co vidět a dělat v Kodani.

Starý přístav Nyhavn

Dominantou Kodaně je ikonický starý přístav Nyhavn a jeho malebné nábřeží, které lemují pestrobarevné domečky typické pro pohlednice a magnetky z Kodaně. Nyhavn se nachází v centru města a je vyhledávanou turistickou atrakcí.

V letních měsících tu pravděpodobně potkáte hlavu na hlavě, ale při mé říjnové návštěvě jsem měla celý přístav téměř pro sebe.

Přístav byl původně založený v 17. století a sloužil pro námořní obchod. Dnes na jeho místě najdete obchůdky, restaurace a hospody. Z přístavu se taktéž můžete vydat na jednu z lodních okružních jízd.

Přístav Nyhavn v říjnu
Přístav Nyhavn v říjnu

Malá mořská víla

Symbolickým místem, kam se turisté sjíždějí jako zběsilí, je socha malé mořské víly, kterou vytvořil sochař Edvard Eriksen. Inspiroval se pohádkou O malé mořské víle Hanse Cristiana Andersena.

Abyste se vyhnuli davům, doporučuji sochu navštívit v méně turistické měsíce nebo brzy ráno či k večeru.

Malou mořskou vílu hledící na moře najdete na promenádě Langelinie (upozornění: je opravdu malá 😄).

Zajímavostí je, že Eriksen sochu tvořil podle kodaňské baleríny, ta se však odmítla pro sochání svléknout, a tak je podle ní vymodelovaná pouze hlava mořské panny. Tělo je inspirované paní Eriksonovou, tedy manželkou sochaře.

Socha malé mořské víly
Socha malé mořské víly

Procházka po čtvrti Nørrebro

Kodaň je jako dělaná pro pěší procházky po nejrozmanitějších čtvrtích. Jednou z nich je čtvrť Nørrebro, která je výrazně multikulturní. Najdete zde jídlo ze všech koutů světa, kavárny a bary, street art a kluky předvádějící se na skateboardech.

Zábavní park Tivoli

Jedním z nejstarších a nejslavnější zábavních parků na světě je právě kodaňské Tivoli nebo také Tivolské zahrady. Jeho historie sahá až do roku 1843 a nabízí svým návštěvníkům rozmanité atrakce, horské dráhy, kolotoče, bludiště, vodní atrakce, divadelní představení a krásně vyzdobené zahrady.

Zábavní park Tivoli
Zábavní park Tivoli

Doporučuji návštěvu Tivoli naplánovat tak, abyste park zažili i za tmy. Díky osvětleným atrakcím a světélkující výzdobě je to opravdu hezká podívaná.

Cena za vstupné je poměrně drahá, ale jelikož byl při mé návštěvě halloweenský víkend, tak výzdoba stála opravdu za to. (Pokud však nechcete utrácet těžce nabyté dánské koruny, pak můžete na světelnou výzdobu mrknout skrz plot. 😄) Vstupenky si kupte přes GetYourGuide, ať nečekáte fronty.

Za vstup v týdnu zaplatíte 155 DKK (cca 512 Kč), za dítě do 7 let pak 70 DKK (230 Kč). O víkendu je vstup dražší pro dospělého, zaplatíte 165 DKK (545 Kč). Cena se však vztahuje pouze na vstup, nikoliv na atrakce.

Halloween v Tivoli
Halloween v Tivoli

Město ve městě: Svobodné město Christiánie

Unikátní podívanou je místo zvané Christiánie ležící ve čtvrti Christianshavn, které vzniklo v 70. letech nastěhováním hippies komunity do opuštěných kasáren. V současné době se jedná o poloautonomní anarchistickou komunu.

Christiánii každoročně navštíví půl milionu turistů, a to zejména z toho důvodu, že je toto místo zahalené kontroverzí a tajemnem. V Christiánii běžně fungují alternativní obchůdky, kavárny, restaurace, trhy a pořádají se zde různé festivaly a koncerty.

Žije zde asi 850 obyvatel, městečko má vlastní měnu a má lehce ohnuté zákony, co se týče měkkých drog. Tajemno Christiánie také podporuje zákaz focení na téměř celém prostranství (psst, pár fotek jsem ulovila). Christiánie je celkově zvláštním místem a odnesla jsem si odtud více otázek než odpovědí, ale myslím, že za návštěvu rozhodně stojí.

Zajímavost: Z Christiánie pochází frontman hudební skupiny Lukas Graham.

Christiánie
Christiánie

Nákupy na Strøget třídě

V samotném centru Kodaně najdete nejdelší nákupní třídu v Evropě. Ulice je více jak kilometr dlouhá a je obklopená nejrůznějšími obchody, butiky, restauracemi, galeriemi a kavárnami.

Christiansborg

Komplex budov dánského paláce Christiansborg slouží jako sídlo dánskému parlamentu, vládě a královské rodině. Je to mohutná budova, která je charakteristická smíšenými architektonickými styly.

Rådhuspladsen

Hlavním náměstím v centru Kodaně je právě Rådhuspladsen a dominuje mu impozantní budova kodaňské radnice. Stojí tu mnoho stánků s vyhlášenými kodaňskými hotdogy.

Amalienborg a výměna stráží

Amalienborg je komplexem čtyř paláců, v kterém sídlí královská rodina. Význačnou atrakcí Amalienborgu je zdejší výměna stráží, která probíhá každý den v pravé polodne již od roku 1794.

Zámek Rosenborg a zámecké zahrady

Jedním z nejimpozantnějších zámků Kodaně je zámek Rosenborg. Dříve sloužil jako sídlo králů, dnes v něm najdete muzeum. Za zmínku také stojí zámecké zahrady, který Rosenborg obklopují.

Zámek Rosenborg
Zámek Rosenborg

Obdivujte květiny v botanické zahradě

Kodaň se pyšní i znamenitou botanickou zahradou s největší sbírkou rostlin v celém Dánsku. Zahrada je součástí přírodovědeckého muzea a vstup do ní je zdarma.

Hoďte minci do Fontány Gefion

Cestou k malé mořské víle objevíte fontánu Gefion v parku Langelinie. Fontána představuje norskou bohyni panen a zemědělství Gefionu, která kočíruje tlupu zvířat. 

TIP: Legenda praví, že pokud do fontány hodíte minci, splní se vám jakéhokoliv přání.

Fontána Gefion
Fontána Gefion

Frederiks Kirke

Pár minut od královského paláce Amalienborg stojí další dominanta Kodaně, a tou je Frederiks Kirke, což je barokní stavba z 18. až 19. století, inspirovaná bazilikou svatého Petra ve Vatikánu.

Budova Børsen

Další významnou budovou Kodaně, která stojí za to vidět, je budova historické burzy cenných papírů s vysokou spirálovitou věží.

Pevnost Kastellet a větrný mlýn

Při cestě od sochy malé mořské víly můžete navštívit pevnost ze 17. století Kastellet, která je jednou z nejlépe zachovaných hvězdicových pevností v Evropě.

Areál, obklopený mohutnými hradbami a vodním příkopem si můžete zdarma projít. Při procházce narazíte i na krásný větrný mlýn.

Pevnost Kastellet a větrný mlýn
Pevnost Kastellet a větrný mlýn

Vyhlídka Rundetaarn

Rundetaarn je věží kulatého tvaru v centru města, do které můžete vystoupat a užít si tak pohled na město z výšky. Ale pokud se vám nechce šlapat do schodů, můžete ji obdivovat i ze zdola. Věž byla původně využívaná jako astronomická observatoř.

Zajděte si na operu (nebo jen obdivujte její budovu)

Dalším architektonickým skvostem Kodaně je budova opery. Jedná se o nejmodernější budovu opery, která byla dokončená v roce 2005. Zajít sem můžete, jak na operu, tak na balet nebo činohru.

Kodaňská opera
Kodaňská opera

Kochejte se žlutými domky námořníků

Čtvrť Nyboder je historickou čtvrtí starých námořnických domků poblíž pevnosti Kastellet. Řadové domky mají charakteristickou nažloutlou barvu a sloužily jako domov pro královské námořnictvo.

Zajímavost: Domky dříve měly červeno-bílou barvu. Ke žluté přišly až po opravách v 19. století.

Námořnické domky
Námořnické domky

Ochutnejte pivo Carlsberg

Rčení pít jako Dán se nejspíše vztahuje na pití piva z dánského pivovaru Carlsberg. V Kodani tak logicky najdete muzeum tohoto pivovaru. Součástí prohlídky je ochutnávka piva samozřejmostí.

Zajděte do Národní muzea

V Kodani se nachází i největší historické a kulturní muzeum. Najdete v něm archeologické artefakty, etnografické předměty, umělecká díla a starožitnosti vypovídající o dánské kultuře a historii.

Procházka čtvrtí Christianshavn

Na východním okraji Kodaně se můžete projít takzvanými kodaňskými Benátkami, tedy čtvrtí Christianshavn. Čtvrť lemují vodní kanály a barevné domečky, které rozhodně nenudí.

Procházku čtvrtí Christianshavn doprovázejí vodní kanály a loďky.
Procházku čtvrtí Christianshavn doprovázejí vodní kanály a loďky.

Obdivujte umění v muzeu Glyptoteket

Pokud jste milovníky umění, pak doporučuji návštěvu kodaňského muzea umění. Najdete v něm znamenitou sbírku, jak starožitného, tak moderního umění. Samotná budova je skvostem architektury, tak jako většina kodaňských budov.

S dětmi zajděte do zoo

Pokud cestujete s dětmi, pak je pro vás návštěva kodaňské Zoo to pravé ořechové. Kodaňská zoo je nejstarší zoologickou zahradou v Evropě a láká své návštěvníky různorodými druhy zvířat včetně ohrožených druhů. Pokud se bojíte front na vstupenky, můžete si ji koupit předem přes GetYourGuide.

Navštivte podmořský svět národní akvária

Národní akvárium zvané Den Blå Planet (v překladu modrá planeta) leží na ostrově Amager poblíž letiště Kastrup. Prohlídnout si zde můžete fascinující podmořský svět.

Piknik na pláži Amager Strand

Na ostrově Amager také najdete park s pláží Amager Strand, který je oblíbený, jak u místních, tak u turistů. Pláž je vhodná pro pikniky, grilování, cyklistiku a jiné outdoorové aktivity.

Pláž Amager Strand
Pláž Amager Strand

Tipy na výlety a zážitky v Kodani

Pokud máte rádi netradiční výlety a zážitky v Kodani, doporučujeme se mrknout na náš oblíbený portál GetYourGuide.

Projížďka po kanálu

Mezi nejpopulárnější zážitky v Kodani patří projížďka po kanálu, odkud uvidíte památky zas trochu z jiného úhlu. Pokud máte rádi lodě jako já, určitě si to nenechte ujít.

Co v Kodani ochutnat

Dánská kuchyně sice nepatří k světově nejznámějším, ale má i tak co nabídnout. Jedničkou jsou dánští kuchaři v přípravě pokrmů z ryb a mořských plodů. Při své návštěvě můžete také ochutnat:

  • Dánský Hot Dog: Kodaň je vyhlášená svými stánky s párky v rohlíku, na kterých si můžete pochutnat v různých variantách. Dánský hot dog je obvykle párek v rohlíku s hořčicí, kečupem, majonézou, cibulí a nakládanými okurkami.
  • Grød: Ovesná snídaňová kaše s oříšky a ovocem.
  • Smørrebrød: Dánský chlebíček z tmavého žitného chleba s různými oblohami jako hovězí maso, uzený losos, sýry, vejce, zelenina. Zdobený je bylinkami.
  • Frikadeller: Dánské masové kuličky asi každý známe z Ikea. Jsou vyrobené z hovězího nebo vepřového masa a podávají se s bramborovým salátem a červeným zelím nebo brusinkovou marmeládou.
  • Kanelsnegle: Skořicový šnek, který je typický pro skandinávské země, je lahodnou pochoutkou z kynutého těsta se skořicí.

Často kladené otázky

Jak se dostat do Kodaně?

Do Kodaně se můžete dostat letadlem na letiště Kastrup, vlakem, autobusem nebo lodí.

Kdy je nejlepší doba na návštěvu Kodaně?

Ideální doba na návštěvu Kodaňe je od jara do podzimu, kdy je počasí příjemné a město nabízí mnoho venkovních akcí a festivalů.

Jaké jsou hlavní turistické atrakce v Kodani?

Mezi nejznámější atrakce patří Královský palác Amalienborg, malá mořská víla, zábavní park Tivoli, Nyhavn a Kodaňský zámek.

Na co si dát pozor v Kodani?

Kodaň je celkově bezpečné město, ale i tak si dávejte pozor na místech s větší frekvencí lidí a hlídejte si své osobní věci před kapsáři.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaDánskoKodaň: 25 tipů, co vidět a dělat v Kodani

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu