...

Jak vybrat vůni pro ženu?

Každý den je vhodný k tomu, abyste partnerce, manželce, mámě nebo sestře projevili obdiv, úctu a lásku. Dokonalým dárkem může být vůně – nejenže se dámy budou cítit výjimečně, ale také jim vás bude tato vůně připomínat při každém použití. Zjistěte, jaké vůně jsou aktuálně v kurzu a jak vybrat vůni jako dárek pro ženu.

Vůně zvyšuje sebevědomí a pomáhá ženě cítit se přitažlivě a výjimečně. Jsou známkou rafinovanosti a doplňuje celkový outfit. Je to také elegantní a luxusní pozornost – není divu, že vůně jsou považovány za jeden z nejlepších dárků. Zde je několik tipů, které vám pomohou se správně rozhodnout:

 • Nezapomeňte, že ne všechny vůně stejně dlouho vydrží a jsou stejně intenzivní

Mezi vůně, kterým hovorově říkáme parfémy pro ženy, patří:

 • parfémové esence – neboli parfémové extrakty – jedná se o nejkoncentrovanější přípravky, které mají ve svém složení téměř 40 % vonných olejů, proto voní nejintenzivněji a nejdéle vydrží, avšak zároveň jsou velmi intimní a rafinované, protože jsou cítit pouze při bližším kontaktu s pokožkou nebo při závanu větru. Vůně se nevznáší jako oblak, působí méně výrazně a elegantněji. Vzhledem k silné koncentraci jsou esence poměrně drahé a obvykle jsou v nabídce ve velmi malém objemu (pouhých 7,5 ml), takže v regálu prodejny nemusí působit příliš zajímavě. Jejich koupě však ženu nezklame, protože vůně esence může přetrvávat celý den. Parfémové extrakty jsou na trhu málo dostupné a vzhledem k jejich exkluzivitě je lze zakoupit pouze v některých parfumeriích, jako je třeba Sephora;
 • parfémovaná voda – neboli Eau de Parfum (EDP) – je vysoce koncentrovaná vůně obsahující velké množství aromatických olejů. Aromatické oleje obvykle tvoří 10 až 15 % složení, avšak v parfémovaných vodách lepších, prestižních značek se může nacházet až 25 % vonných olejů. Čím větší množství vonné látky, tím je vůně trvanlivější, vydatnější a intenzivnější. Průměrná doba účinku parfémované vody je 6–8 hodin;
 • toaletní voda – neboli Eau de Toilette (EDT) – patří k nejméně koncentrovaným přípravkům s koncentrací vonných olejů 5–10 %. Tento typ vůně je proto levný, ale zároveň nevydrží dlouho. Vůně toaletní vody obvykle vydrží nejvýše 3–4 hodiny;
 • kolínská voda – jinak známá jako Eau de Cologne (EDC). Obsahuje nejvýše 5 % vonných olejů (obvykle 3 až 5 %). Její vůně je velmi nestálá a někdy vyprchá už po 1–2 hodinách. Je jemná, proto je považována za vhodnou vůni na léto. Je zajímavé, že kolínskou vodu si řada lidí spojuje především s vůněmi pro muže, ale v parfumeriích, jako je Sephora, najdete pánské vůně i vůně unisex , které jsou vhodné také pro ženy, např.: ATELIER COLOGNE Bergamote Soleil, HERMÈS Eau De Rhubarbe Écarlate, ACQUA DI PARMA Colonia.
 • Vůně se mohou lišit velikostí balení, což ovlivňuje jejich cenu
 • Nezapomeňte, že každá žena je jiná – vyberte vůni podle jejího vkusu

Při výběru vůně jako dárku pro ženu začněte takto:

 • zvažte, zda chcete partnerce koupit vůni pro zvláštní příležitosti, nebo pro každodenní používání;
 • popřemýšlejte o tom, jaká vůně bude vyhovovat stylu a povaze ženy;
 • zjistěte, zda žena ráda experimentuje, nebo spíše vyznává tradiční přístup;
 • seznamte se s novinkami a trendy – pokud neznáte vkus ženy týkající se vůně, můžete vždy zvolit vonné novinky známých značek. Obdarovaná žena bude mít radost, že může novou vůni vyzkoušet.

Při nákupu vůně mějte na paměti, že na různých lidech mohou vonět různě a při nošení se jejich aroma mění.

Proto:

 • při zkoušení vůní v prodejně používejte raději testovací proužky než vlastní ruku;
 • nezkoušejte vůni přímo z lahvičky, protože nejspíš neucítíte všechny vonné tóny.

Parfém obsahuje nejméně tři vonné tóny. Než se plně rozvinou, trvá to nějakou dobu. První tóny (tzv. tóny hlavy) jsou patrné okamžitě, avšak poměrně rychle vymizí a uvolní místo dalším tónům – tónům srdce a základním tónům (tzv. tónům hloubky). Tóny srdce se projeví asi po 10 minutách a základní tóny asi po 20 minutách.

Vůně jako dárek pro sebevědomou ženu

Sebevědomé ženy rády zdůrazňují svoji přitažlivost a odvahu pomocí vůní, proto skvělým dárkem pro ně budou smyslné a sexy vonné kompozice, jako např.:

 • ARMANI Si Passione – vůně, která je určena svobodně smýšlejícím, uvědomělým a odhodlaným ženám. Kompozice má vyjadřovat sílu, nezávislost a vášeň;
 • PACO RABANNE Lady Million – pestrá vůně, díky níž se žena cítí skvěle. Zdůrazňuje svůdný rys ženské stránky;
 • CAROLINA HERRERA Good Girl – tóny mandlí, tuberózy, jasmínu Sambac, fazolí tonka a kakaa vytvářejí dokonalou kombinaci pro femme fatale. Toto vůbec není vůně pro „hodné holky“.

Jemné vůně jako dárek pro křehkou a romantickou ženu

Pro romantické a jemné ženy doporučujeme květinové a éterické vůně:

 • JIMMY CHOO Jimmy Choo Floral – elegantní, smyslná a jarní vůně se základními tóny ambroxanu, pižma a světlého dřeva.
 • BOTTEGA VENETA Bottega Veneta – jemná a smyslná vonná kompozice s tóny kůže a květin. Mírně odvážnější varianta pro romantické ženy.

Jedná se o vůni, která se hodí pro zvláštní příležitosti, ale nebude ani příliš intenzivní na běžné nošení.

Luxusní vůně pro zvláštní příležitosti jako dárek

Chcete dát své partnerce něco, co zdůrazní, jak je pro vás důležitá a výjimečná? Tyto vůně jsou spojovány s luxusem a zdůrazňují jedinečnost okamžiku:

 • MUGLER Alien Goddess – neuvěřitelně ženská, vroucí, téměř mystická vůně; s květinovými, orientálními a dřevitými tóny;
 • CHLOÉ Chloé Absolu De Parfum – vůně připomínající slunce exotických pláží a atmosféru drahé dovolené. Elegantní a luxusní;
 • TOM FORD White Suede – divoká, rozkošná a podmanivá vůně s květinovými, dřevitými a pižmovými tóny.

Klasická vůně jako dárek pro elegantní ženy

Pokud nedokážete zjistit vkus nebo upřednostňované vonné kompozice ženy, můžete vždy sáhnout po klasice, tedy vůních, které jsou všeobecně oblíbené a dámy je mají rády již řadu lety:

 • GUERLAIN Shalimar,
 • CALVIN KLEIN Euphoria,
 • GIVENCHY L’interdit.

Flakon jedné z těchto klasických vůní krásně doplní každou sbírku.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

SeberozvojMódaJak vybrat vůni pro ženu?

O autorovi

Nejnovější články na blogu