...

Dovolená USA: 10 tipů, co vidět na Aljašce

Mluvili jsme o tom, že pojedeme na Aljašku od té doby, co jsme spolu začali chodit. Jenže, jet na Aljašku z České republiky není žádná sranda. Jen letenky vás vyjdou na pěkný balík a co si budeme povídat, Aljaška je jedno z nejdražších míst USA. Nakonec jsme se na Aljašku dostali. Níže se dozvíte, jak jsme se sem dostali a co vidět na Aljašce.

Jak jsme se dostali na Aljašku z Kanady

Když jsme dostali pracovní víza do Kanady, za tři a půl měsíce jsme si byli schopni našetřit na měsíc cestování a ještě nám peníze zbyly. Rozhodli jsme se proto do Kanady vrátit na dalších pět měsíců a zkusit si vydělat na daleko delší roadtrip. Podařilo se.

Za pět měsíců jsme našetřili dostatek a vyrazili jsme na Havaj, Aljašku, přes kanadský Yukon a Britskou Kolumbii dolu do států. Na Aljašku jsme jeli non stop tři dny (a tři dny zpátky do Kanady) a strávili jsme tam něco málo přes dva týdny. Tady jsou nejkrásnější místa, která jsme navštívili.

10 nejkrásnějších míst, co vidět na Aljašce

Pojďme se nyní podívat na nejkrásnější místa a treky na Alajšce, které jsme viděli. 

1) Ice Harding Trail k Exit Glacieru

Výstup k Exit Glacier se nám nakonec povedl lépe, než jsme čekali
Výstup k Exit Glacier se nám nakonec povedl lépe, než jsme čekali

Nejlepší věci jsou zadarmo. Čekali jsme 4 dny s modlitbami, že se ze Seward od odkloní mraky, abychom mohli vyrazit na tento trail k Exit Glacieru. Čtvrtý den se na nás matka příroda opravdu usmála. Ráno to vypadalo, že Exit Glacier vzdáme, bylo zataženo. Nepršelo, a tak jsme se rozhodli dojet ze Seward k začátku trailu, kde jsme nad ledovcem spatřili nepatrný kousíček tyrkysové oblohy. Rozhodli jsme se, že to riskneme. Vyplatilo se.

Radostí ze sluníčka jsem nahoru doslova běžela. To, že to má něco kolem 1000 metrů převýšení naše nadšení ani trochu netlumilo. Někdo mi říkal, že tohle nazývá „přírodní kýč“. Bílý mohutný ledovec kontrastoval s modrým nebem a fialovým kvítím, které pokrývalo všechny zelené části túry. Nikdy jsem nic podobného neviděla.

2) Kayakování v Kenai Fjord National Park

morske zvezdice kajakovani - co vidět na Aljašce
Kayakování byl nejdražší zážitek z celé naší cesty

Nejdražších pět hodin v mém životě. Když hlídáte každou kačku, tak vám cena 430 dolarů na jednoho udělá docela nepříjemně v žaludku. Rozhodování bylo dlouhé, ale věděli jsme, jak dopadne. Museli jsme jet, protože nevíme, kdy se sem vrátíme a jestli budeme mít někdy v životě příležitost kayakovat u ledovce a mezi fjordy.

Už jen po cestě jsme viděli velryby a spoustu papuchálků. Při kayakování jsme obdivovali mořské hvězdice a lachtany a proplouvali mezi kusy ledu. Nádherný a předražený zážitek, se kterým byste dopředu měli počítat.

3) Výstup k ledovci Portage Glacier

ledovec whittier alaska aljaska
Pokud máte možnost si vzít s sebou vlastní kayaky, tak u Portage Glacieru je volně přístupné jezero a můžete dojet až k němu. My to museli vzít z drona

Jednoduchý tříhodinový výšlap k ledovci Portage Glacier určitě stojí za to, i přes to, že se vás cestou pokusí sežrat horda komárů. Můžete se dostat relativně velmi blízko k ledovci a obdivovat průzračné jezero, na kterém se houpají kusy ledu.

4) Přístavní městečko Whittier

whittier
Říká se, že ve Whittier je vždy horší počasí než jinde na ostrově, my to ale nezaznamenali

Náš papírový průvodce od Lonely Planet označil toto místo za velmi divné. Nic divného jsme na něm neshledali. Také tvrdil, že tady je vždy také horší počasí. Ani to jsme nezaznamenali. Za to jsme si užívali, že se můžeme procházet přístavem úplně sami.

5) Poklad mezi Denali National Parkem a Anrchorage – Hatcher Pass

Hatcher Pass
Hatcher Pass byla menší zajížďka na cestě z Denali National Parku do Anchorage, celou cestu pršelo, tak jsme byli rádi, když jsme vyjeli na kopec a naskytl se nám jediný výhled za posledních pár hodin

Hatcher pass je takový schovaný poklad na cestě z Denali National Parku do Anchorage. Musíte sjet z hlavní silnice, ale určitě nebudete litovat. Najednou se objevíte v údolí, kde se mráčky pohybují nad zelení porostlých kopcích. Je tu starý důl na zlato, který je dnes proměnen v muzeum a vy se můžete zúčastnit komentované prohlídky. Náš průvodce byl ale dost zvláštní.

6) Dejte si pár dní v Denali National Park

Denali National Park
Výhled na Denali National Park z Triple Lakes Trail

V Denali najdete i nejvyšší vrchol Severní Ameriky, Mt. McKinley. Bohužel se v tomto nepřiměřeně rozlehlém národním parku nemůžete pohybovat sami a musíte platit 30-50 dolarů za autobus. My jsme se proto rozhodli hikovat jen v lépe dostupných místech. Vyrazili jsme na Tripple Lakes Trail, odkud máte úžasný výhled na nikde nekončící vrcholky hor, McKinley odsud bohužel ale vidět není.

7) Přístavní městečko Haines

21231287 1419506794832039 2660870204986479267 n
Mt. Ripinski byl poslední hike na našem putování Aljaškou. Málem jsme tam zmrzli. Ty úsměvy jsme ze sebe vydolovali s velkým úsilím 🙂

Haines je známé pastelově tyrkysovou vodou a úžasnými túrami pro všechny horomilce. My jsme vyrazili na Mt. Ripinski, krásná túra lesem, která vás dovede na přilehlou horu. Odtud pak vidíte na celé městečko a okolí. Problém byl, že nahoře se zvedl silný vítr a my jsme se báli, že to odnese naše zdraví. Naštěstí se tak nestalo.

8) Dokonalé tyrkysové město Valdez

valdez
Tyrkysový přístav ve Valdez

Malé, tyrkysové a kouzelné. To je moje vzpomínka na přístavní městečko Valdez, kde jsme si udělali velmi krátkou zastávku.

9) Ospalé městečko Homer

3
Homer má své kouzlo. Také je tam daleko větší zima než všude jinde.

Uměním protkané městečko Homer je známé svými galeriemi lokálních umělců. Možná vás překvapí, že je narozdíl od zbytku Kenai Peninsula placaté.

Z krásy mu to ale neubírá. Vydejte se jako my na “Plivanec”, místní výběžek do vody, kde kromě mrazivého vzduchu jsou i krásné malované obchůdky, restaurace a kavárny.

10) Rybářské město: City of Kenai

rybaření aljaška city of kenai
Každodenní chléb aljašských rodin – ulovit si večeři

Náš průvodce moc toto město nevychválil. My jsme ale byli unavení a měli jsme špatnou náladu, tak už se nám nechtělo pokračovat do Homeru. A byli jsme rádi, že jsme sem zabočili. Můj největší zážitek z kultury Aljašky. Vyrazili jsme na pláž, kde se lidi nekoupou, ale stojí ve vodě a loví lososy způsobem, že čekají, až jim skočí do obrovské sítě.

 

Pro plánování cesty po Aljašce doporučujeme tohoto průvodce:)

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníSeverní AmerikaDovolená USA: 10 tipů, co vidět na Aljašce

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu