10 zajímavostí a praktických věcí o Rize

Naposledy aktualizováno: 26. října, 2019

Na konci ledna jsme se s Lukášem vydali na výlet přes Berlín do Rigy. Nebyla to nejspíš vhodná doba pro návštěvu, protože byla strašlivá zima, a k tomu pršelo. Riga ale má své kouzlo i v počasí, kdy byste nejradši zalezli do postele a zůstali tam.

Zde je pár našich postřehů.

1)Jak se pohybovat po Rize

Vždy, když někam jedu, první, co mě zajímá je, jak se pohybovat po daném místě.

Pozitivní v Rize je, že se prakticky všude po centru dá chodit pěšky, takže jsme jeden den ani nepotřebovali použít místní městskou dopravu.

Jejich jízdní řády jsme nedokázali za tři dny pochopit. Stěžoval to i fakt, že tady mají tramvaj č. 3, a zároveň i autobus č. 3, takže jako turisté jsme z toho byli lehce zmatení. A nemají tady žádnou pořádnou aplikaci, která by fungovala offline.

Akademie věd
Akademie věd

2) Kde kupovat lístky na MHD

Dejte si pozor, nekupujte lístky přímo u řidiče, protože jsou dražší. Kupte si je v automatu, které bývají u zastávek, nebo v trafice. Na tři dny stojí 10 eur a jedna jízda 1,15, ale u řidiče 2 eura.

Riga

3) Cesta z letiště do centra

Trvá asi půl hodiny. Jede tam autobus 222 a 22.

20160128-IMG_0402
Výhled ze Sky baru

4) Posílání pohledů

V každém místě je mým druhým zájmem, kde koupit známku. V Rize je to jako v ČR, známku můžete koupit v jakékoliv trafice.

5) Nejdůležitější slovo v lotyštině

Kafejnica = kavárna

Kavárny jsou tady všude a vzhledem k našemu počasí jsme jich navštívili hodně. Některé nabízí i sójová mléka a všechny, ve kterých jsme byli, na nás působily  supermoderně. Ideální místo pro kavárenské povaleče 🙂

20160130-IMG_0549

6) Šunka

Lotyšská šunka není česká šunka. Je to tučný a tlustý. Bleh.

IMG_3092

7) Angličtina

Riga je velmi multikulturní, téměř všichni tady umí perfektně anglicky

8) Co si přivézt z Rigy

Určitě kupte něco eco nebo bio produkty, těch tu mají obrovskou nabídku, a především za skvělé ceny. Nebo si na trhu můžete koupit louskáček na ořechy ve tvaru hřibu (Proč ne?)

20160129-IMG_0497

9) Kam jít v Rize

Riga má nádherné historické centrum, i když třeba nejste věřící, nebojte se nahlédnout do kostelů, v kostele Sv. Petra jsme opravdu měli pocit, jakoby se země na chvíli spojila s nebem…

Můžete navštívit také Národní knihovnu, je to obrovská prosklená impozantní budova, kde dostanete kartičku a můžete se po ní procházet.

Z muzeí doporučíme Muzeum okupace, z vyhlídek pak náš milovaný Sky bar, kde jsme v mrazivém počasí strávili nejvíce času.

Doporučujeme aplikaci Like a local  🙂

20160128-IMG_0411

10) Kožichy.

Všichni v Rize nosí pravé kožichy, nebo alespoň mají bundičku s pravou kožešinkou. V kabátě jsem si připadala krajně nepatřičně.

IMG_3099

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT