Australia Bondi Beach: vær, klima og beste reisetid

Når bør du reise til Australia? Det finnes ikke ett riktig svar, for dette landet er enormt, nesten like stort som hele Europa. Mens du kan oppleve 32 °C og kraftige monsunbyger i tropiske Cairns, tar folk i Hobart på Tasmania på seg vinterjakker ved 12 °C. Når du planlegger reisen, er det derfor helt avgjørende å velge en bestemt region først og deretter finne den beste måneden å reise i.

Mange reisende gjør feilen å kjøpe flybilletter til en dato som passer, og oppdager så med skrekk at drømmedestinasjonen befinner seg midt i regntiden – eller at det er frost. For å gjøre planleggingen litt enklere har vi laget en grundig guide til klimaet over hele kontinentet. Her får du tydelige råd om når du bør dra for å dykke, når du bør besøke den glovarme ørkenen, og når du kan utforske de pulserende storbyene i sør.

Kort oppsummert

  • Årstidene er snudd: Våre juleferier betyr høysommer og høysesong på den andre siden av kloden, mens det er vinter på den sørlige halvkule under den europeiske sommerferien.
  • Tre helt ulike klimaer: Det tropiske nord har bare en tørke- og en regntid, det røde innlandet plages av ekstrem sommervarme, mens det tempererte sør minner om Europa med fire årstider.
  • Beste tid for Great Barrier Reef: Reis til Cairns-området og revet i den australske vinteren, fra juni til september. Da er det behagelige 24–26 °C, lite regn og ingen stingersesong.
  • Når bør du besøke Uluru: Mai til september er det ideelle tidsrommet. Da unngår du sommertemperaturer på opptil 36 °C, som ofte fører til at turstier stenges av sikkerhetshensyn.
  • Beste måneder for byene i sør: Sydney, Melbourne og Adelaide er best fra oktober til april, når det er varmt nok til sightseeing, kystturer og kanskje bading.
  • Vær obs på syklonsesongen: I nord varer den offisielt fra 1. november til 30. april. Da kan det komme både farlige tropiske stormer og langvarige monsunbyger som gjør transport vanskelig.
  • Hvor kommer dataene fra: Ikke stol blindt på kataloger. Alle tallene i denne artikkelen er beregnet ut fra reelle historiske meteorologiske data fra det siste tiåret.

Hvor kommer tallene i denne artikkelen fra?

Tallene i denne guiden kommer ikke fra reisekataloger, men fra reelle historiske data. Vi har gjort våre egne beregninger basert på den anerkjente reanalysebasen ERA5, som administreres av det europeiske Copernicus-programmet. Via Open-Meteo analyserte vi lufttemperaturer som gjennomsnitt for årene 2015–2024, slik at du får et realistisk bilde av været det siste tiåret.

Vi gikk like grundig til verks med havtemperaturen, der vi bruker gjennomsnittsverdier for årene 2019–2024, slik at du vet hvor varmt vannet faktisk er. Her må jeg likevel nevne et viktig avvik for de store byområdene. Havtemperaturen ved Melbourne og Hobart er hentet fra beskyttede farvann, nærmere bestemt Port Phillip Bay og munningen av Derwent-elven. Se derfor helst på tallene som veiledende, for på det åpne og røffere havet er vannet gjerne litt kaldere.

Hvorfor er alt snudd på hodet i Australia?

Når vi snakker om Australia, ser mange for seg endeløse strender fulle av surfere, glovarm sand og en sol som steker fra morgen til kveld. Sannheten er at Australia slett ikke har ett ensartet klima. Kontinentet er enormt og dekker nesten 7,7 millioner km², så været kan naturligvis ikke være helt likt langs hele kysten.

Helt i nord finner du et ekte tropisk klima med typiske monsuner, mens store deler av innlandet består av ugjestmild og uttørket ørken. I sør finner du et temperert klima som ligner mye på det europeiske. På grunn av dette store geografiske mangfoldet er det umulig å peke ut én beste måned for hele landet. Du må alltid inngå kompromisser ut fra hvor du skal.

Den største overraskelsen for europeiske reisende er uten tvil de omvendte årstidene, som skyldes beliggenheten på den sørlige halvkule. Når vi pynter juletreet hjemme og har snø utenfor vinduet, begynner høysommeren hos antipodene. Det betyr både de høyeste temperaturene og den viktigste turistsesongen.

Det er nettopp i juleferien vår at mange australiere får fri og reiser på lange sommerferier ved havet. I praksis betyr det at du finner de dyreste flybillettene og de vanskeligst tilgjengelige overnattingsstedene akkurat da. Kiwi.com kan være nyttig når du leter etter rimeligere flybilletter utenom høysesongen, og når du skal sette sammen mer kompliserte flyreiser på kontinentet. Den europeiske sommeren vår, altså juli og august, er derimot en ganske kjølig vinter i de sørlige delstatene i Australia. Da trenger du absolutt genser og regnjakke.

Australias tre ansikter: nord, innland og sør

Vi begynner i nord, der naturen er villest. Hver klimasone følger nemlig helt andre naturkrefter, og det som fungerer godt på østkysten kan være fullstendig meningsløst midt i ørkenen. La oss se nærmere på det som særpreger de ulike områdene, slik at du vet hva du kan forvente.

Det tropiske nord (Cairns, Darwin, Broome)

Hvis du reiser helt nord på kontinentet for å se krokodiller eller koraller, kan du glemme de vanlige begrepene sommer og vinter. Her deles året utelukkende inn i regntid og tørketid. Den såkalte wet season og dry season bestemmer hva du kan gjøre, hvor du kommer deg trygt, og hva som ligger under vann. Temperaturene holder seg høye hele året. I Darwin viser termometeret for eksempel stabile 29,6–32,2 °C, enten du går ut av flyet i januar eller juli.

Det eneste som endrer seg dramatisk i denne tropiske sonen, er luftfuktigheten og de enorme nedbørsmengdene. Om den australske sommeren kommer regntiden med kraftige monsuner og farlige tropiske sykloner. Da blir mange grusveier i nasjonalparkene fullstendig oversvømt og ufremkommelige. Den australske vinteren, altså våre sommerferiemåneder, byr derimot på behagelig tørkevarme uten den kvelende fuktigheten og er derfor den beste tiden å reise på.

Det røde innlandet (Uluru, Alice Springs)

Kontinentets hjerte består av en endeløs ørken med ekstreme temperatursvingninger fra måned til måned. Forskjellen mellom den brennhete januar, når termometeret i gjennomsnitt når uutholdelige 36,4 °C, og den kjølige juni med maksimum rundt 19,7 °C, er den største i hele landet. Om sommeren er det utmattende og helsefarlig å oppholde seg ute i direkte sol.

Om vinteren er dagene riktignok solrike og svært behagelige for lange turer mellom klippeformasjonene, men du må være forberedt på at temperaturen om natten kan falle mot null. Skal du leie bobil eller campe under stjernene ved den berømte monolitten, er en god vintersovepose og varme kveldsklær helt nødvendig. Frem mot morgenen kan det til og med være frost.

Det tempererte sør (Sydney, Melbourne, Adelaide, Perth, Tasmania)

De fleste kjente australske storbyene ligger i et temperert klima med fire årstider som skifter omtrent som i Europa. Sommeren fra desember til februar gir lange, solrike dager, høye temperaturer for strandliv og mange flotte utendørsfestivaler. Vinteren betyr derimot en tydelig nedkjøling, og dagtemperaturene i Melbourne og Hobart på Tasmania faller til bare 12–14 °C.

Her merker du de omvendte årstidene aller best, og du må tenke nøye gjennom hva du egentlig reiser hit for. For gallerier og kafébesøk gjør det ikke noe at det er kjølig – Melbourne har virkelig mye å by på – men glem heldagsbading i havet langs sørkysten i juli eller august, med mindre du er en svært hardfør vinterbader.

Når bør du reise? Et raskt svar ut fra reisemålet

Jeg vilBeste månederHvorfor
Great Barrier Reef, Cairns, tropenejuni–septembertørt, 24–26 °C, etter stingersesongen
Uluru og det røde innlandetmai–september19–28 °C i stedet for 36 °C
Sydney, Melbourne, sørkystenoktober–aprilvarme og bademuligheter
Tasmaniadesember–marsdet eneste virkelig varme tidsrommet
Darwin, Kakadu, Broomemai–september (dry)utenom monsun og sykloner
Perth og vestkystenoktober–aprildet er kjølig også der om vinteren
kombinasjon av øst og innlandmai, september, oktobergode kompromissmåneder

Tabellen viser det tydelig: Det finnes ingen dato som passer for alt. Hvis du vil se både korallene ved Great Barrier Reef, det berømte Uluru og den ikoniske operaen i Sydney på samme ferie, begrenses det ideelle reisevinduet til noen få vår- eller høstmåneder.

Mai, september og oktober er såkalte overgangsmåneder og svært populære for lange roadtriper gjennom flere delstater. I sør er det ikke lenger – eller ennå – så kaldt at du må gå rundt i vinterjakke, mens du i nord unngår de verste monsunregnene og den trykkende sommervarmen.

Skal du bare utforske én bestemt delstat eller et mindre område, blir alt mye enklere. Ta den grønne Tasmania-turen i våre vintermåneder, for ellers er det ofte ordentlig kjølig og mye regn der. De nordlige territoriene og revet kan du derimot nyte aller best akkurat når vi har sommerferie i Europa.

Temperaturer måned for måned

Her er data for de mest populære stoppestedene – se gjennom dem, så skjønner du straks hvorfor tidspunktet er så viktig. I tabellen legger du raskt merke til at tropiske Cairns har de kjøligste månedene fra juni til august, med gjennomsnittlige dagmaksima på behagelige 23,9–24,5 °C. For en vanlig europeer er dette perfekt temperatur for turer i regnskogen, dykking og late dager på en hvit strand.

Du kan samtidig se hvor ekstreme og kompromissløse forholdene er i innlandet. Ved majestetiske Uluru viser termometeret nådeløse 36,4 °C i januar, mens det i juni stopper på mer håndterlige 19,7 °C. Denne enorme sesongforskjellen viser tydelig hvorfor det røde innlandet først og fremst utforskes i den australske vinteren.

Den enorme vestkysten og den isolerte byen Perth er også verdt å merke seg. Mange tror feilaktig at det er varm sommer hele året, men i juli er dagmaksimumet bare 17,4 °C. Det er fint for byvandring, men hvis du så for deg daglig soling i badetøy, kan du bli overrasket over at du trenger en varm genser.

stedjanfebmaraprmaijunjulaugsepoktnovdes
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Cairns (tropene)29,930,329,327,925,924,523,924,425,827,528,929,5
Darwin (tropene)30,130,230,631,531,330,229,630,431,231,932,231,4
Broome (tropene)31,832,333,334,532,129,629,130,332,033,033,733,4
Brisbane29,429,128,125,623,220,920,822,724,726,127,929,2
Gold Coast27,627,526,724,622,420,520,221,723,324,526,027,2
Airlie Beach28,728,928,226,324,022,421,722,724,426,327,828,4
Uluru36,436,834,729,123,219,720,423,627,632,234,036,1
Alice Springs35,735,933,728,823,019,920,623,827,532,133,735,6
Perth29,930,228,324,521,218,417,417,519,321,725,328,5
Sydney26,826,024,722,419,516,816,818,120,522,523,926,0
Adelaide27,826,925,221,417,414,614,014,817,020,623,126,1
Canberra27,426,023,419,114,311,110,612,115,719,522,525,8
Melbourne26,425,624,020,016,213,613,214,216,519,621,824,6
Hobart22,721,820,217,414,412,311,912,714,716,819,020,9
stedjanfebmaraprmaijunjulaugsepoktnovdes
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Cairns (tropene)25,125,224,823,721,920,319,519,420,922,523,824,8
Darwin (tropene)26,326,326,225,423,722,121,022,024,125,926,626,8
Broome (tropene)27,427,527,425,621,719,218,219,522,425,127,027,9
Brisbane21,020,719,916,513,611,310,311,113,316,018,119,9
Gold Coast22,121,821,218,515,913,612,713,415,217,419,220,9
Airlie Beach24,624,424,222,420,018,117,217,619,521,623,024,0
Uluru24,223,622,116,410,97,56,89,313,217,620,323,2
Alice Springs23,622,520,615,310,17,36,89,413,017,620,222,7
Perth19,019,117,914,811,910,510,29,810,812,815,217,9
Sydney19,619,318,014,611,29,18,38,810,913,615,817,9
Adelaide17,517,015,913,410,99,18,58,910,012,113,916,0
Canberra15,314,212,48,84,62,51,72,44,78,010,813,2
Melbourne15,815,014,011,28,96,96,77,28,310,012,113,7
Hobart13,512,811,69,47,05,54,95,36,68,210,111,8

Hvis du går gjennom den andre tabellen med nattlige minimumstemperaturer, skjønner du straks hvorfor det er viktig å pakke flere lag med klær. I Canberra faller nattetemperaturen i juli til kjølige 1,7 °C, og i Alice Springs midt i ørkenen synker gjennomsnittstemperaturen om morgenen i juli til bare 6,8 °C. På dagtid blir det sannsynligvis sol, men kveldskos ved campingbordet krever ordentlig varme klær.

Hvor mye og når regner det?

Én ting overrasker mange: Sommer i Australia betyr ikke automatisk tørke. Sydney er et godt eksempel. Den berømte byen har faktisk ingen typisk tørketid, og nedbøren fordeler seg ganske jevnt gjennom hele kalenderåret.

Du blir kanskje derfor overrasket over at det regner mest i Sydney i mars, med 151 mm. Det er allerede begynnelsen på høsten der. I de kjøligere vintermånedene er det litt mindre nedbør, men uansett når du reiser til Australias største by, lønner det seg å ha en liten paraply eller en god, lett regnjakke i sekken.

Det fuktige tropiske nord er en helt annen klimatisk ytterlighet, med en svært skjev fordeling av nedbøren. Darwin har en tydelig våt og tørr halvdel av året. I januar faller hele 486 mm regn, mens det i juli og august bare kommer 4 mm. Om sommeren regner det intenst, og naturen blir riktignok frodig grønn, men reisen blir svært krevende.

stedjanfebmaraprmaijunjulaugsepoktnovdes
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Cairns (tropene)40626231820891575436424755291
Darwin (tropene)486358217881410443069136344
Broome (tropene)323977119196152214101
Brisbane131177149596843383148113101117
Gold Coast1171881688287584837469888119
Airlie Beach31819620111761286822183461173
Uluru6014161114174916182640
Alice Springs741440417103613113747
Perth23224040781041181064438219
Sydney99107151966277644949758166
Adelaide411818496787878356474424
Canberra814759514256405755648569
Melbourne723238656260565968808266
Hobart594055395659436151797266
✈️ Billige flybilletter
Australia: de billigste flybillettene fra 994 €
Sammenlign prisene hos alle flyselskapene og finn de billigste datoene.
Finn flybilletter →

Havtemperatur

De fleste reisende ser bare på lufttemperaturen når de planlegger ferien, og glemmer at havet varmes opp med ganske stort etterslep. Havet varmes opp langsommere enn du kanskje tror. Selv om det er 35 °C på land, husker vannet vinteren en stund til. Hvis du vil bade i de varmest mulige bølgene, må du derfor planlegge med dette etterslepet i tankene.

Fenomenet er tydelig i dataene fra de kjente strendene i Sydney. Havet er paradoksalt nok varmest i februar, med 23,4 °C, ikke i januar slik mange logisk nok ville tro. Det samme etterslepet gjelder populære surfesteder som Gold Coast og Byron Bay. I det tropiske nord rundt Cairns og Darwin trenger du derimot ikke bekymre deg særlig for temperaturen, for havet holder seg stabilt over 24 °C gjennom hele året.

For sørkysten må jeg legge til en viktig presisering. Havtemperaturen ved Melbourne og Hobart er hentet fra beskyttede bukter, nærmere bestemt Port Phillip Bay og munningen av Derwent-elven. I disse grunne områdene varmes vannet litt raskere opp. Drar du til åpne strender mot havet, må du regne med at vannet i virkeligheten er enda litt kaldere, og at våtdrakt er nødvendig.

stedjanfebmaraprmaijunjulaugsepoktnovdes
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Cairns30,029,929,128,625,724,424,023,324,526,328,129,5
Whitsundays28,528,928,227,124,022,922,121,623,224,826,727,9
Broome30,531,731,529,025,323,722,124,227,129,431,331,3
Darwin29,930,130,430,328,126,726,227,128,731,031,731,8
Noosa26,027,126,825,623,422,121,020,921,722,724,024,8
Gold Coast25,926,425,824,822,721,120,220,621,422,423,324,1
Byron Bay25,425,825,724,722,721,220,220,421,222,122,723,6
Ningaloo24,626,727,627,426,324,323,023,123,624,524,925,8
Sydney (Bondi)22,423,423,121,820,919,717,717,718,419,019,920,6
Perth23,523,622,821,120,218,817,617,718,319,320,622,4
Adelaide21,922,322,119,216,614,712,913,315,017,018,920,5
Melbourne19,619,619,117,315,814,613,213,013,414,616,417,9
Hobart19,219,018,015,713,611,810,110,611,213,115,517,5

Hvor mye endrer været seg i løpet av en måned?

Det hender ofte at reisende bare har fri i en bestemt overgangsmåned og lurer på om de skal bestille flybilletten i begynnelsen eller vente til de siste ukene. Denne nyttige tabellen viser forskjellen mellom dagmaksimumet i den første og siste tredelen av hver måned. Den gjør det lettere å se når temperaturene snur og været begynner å endre seg tydelig.

Skal du for eksempel utforske Uluru i den varme april, lønner det seg å legge reisen til slutten av måneden. Tabellen viser at ørkentemperaturen faller merkbare 4,2 °C mot slutten av april sammenlignet med de ti første dagene, noe som har mye å si for komforten. Det er også nyttig i Canberra, der gjennomsnittstemperaturen i november stiger hele 2,5 °C når sommeren nærmer seg.

stedjanfebmaraprmaijunjulaugsepoktnovdes
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Cairns (tropene)-0,30,2-0,3-1,8-1,6-0,10,00,81,01,50,8-0,3
Darwin (tropene)-1,20,10,00,9-0,8-0,30,00,9-0,10,9-0,5-1,5
Broome (tropene)-1,31,01,0-0,7-2,7-0,60,72,01,60,80,0-1,1
Brisbane1,1-0,3-1,4-1,8-1,8-0,11,51,31,40,91,0-0,9
Gold Coast1,2-0,2-1,2-1,8-1,5-0,21,11,21,11,21,0-0,4
Airlie Beach0,3-0,2-0,6-1,9-1,5-0,20,31,01,31,70,9-0,4
Uluru0,11,7-2,7-4,2-1,6-1,53,33,41,92,30,11,4
Alice Springs0,62,3-2,3-3,2-1,1-0,63,62,51,92,1-0,2-0,4
Perth-0,3-1,3-2,5-2,8-1,8-2,10,41,61,81,93,12,8
Sydney1,6-0,4-1,7-1,6-1,8-0,51,20,90,90,31,80,3
Adelaide-0,30,5-3,4-2,2-0,9-1,30,41,10,80,71,42,9
Canberra0,50,1-3,6-1,8-2,3-1,00,71,71,91,62,52,3
Melbourne0,81,0-3,1-2,1-1,7-0,60,51,20,50,42,12,3
Hobart1,10,5-2,1-0,5-1,8-0,80,90,60,50,81,12,8

Hva betyr været i praksis?

Den australske naturen kan ta pusten fra deg – men også gi deg en real støkk hvis du undervurderer den. Her er ting det lønner seg å tenke på på forhånd.

Sykloner i nord

Ferieplanlegging i tropene har noen strenge regler. Det viktigste er å vite at den offisielle sesongen for tropiske sykloner varer fra 1. november til 30. april. I denne perioden dannes det i gjennomsnitt 10 sykloner per sesong i australsk farvann, og 3–4 av dem treffer faktisk land med full styrke. I tillegg til den kraftige vinden fører stormene med seg enorme monsunmengder som kan lamme transporten, kutte forsyningene til hele byer og gjøre turistveier til ufremkommelige gjørmefeller.

Hvis du likevel reiser hit om sommeren, bør du følge værmeldingene nøye på den offisielle nettsiden til Australias meteorologer. Når en storm nærmer seg, må du følge instruksjonene fra lokale myndigheter. Prøv aldri å kjøre gjennom oversvømte veistrekninger, selv om vannet ser grunt ut.

Stingers og krokodiller

Vi europeere tar lange sommerbad i havet for gitt, men i den nordlige delen av Queensland er det helt annerledes. Den såkalte stingersesongen, når dødelig farlige maneter finnes i vannet, varer omtrent fra november til mai. I tropene går man derfor vanligvis ikke fra stranden ut i havet i det hele tatt. Unntaket er spesielle stingersnett på strender som Palm Cove, Trinity Beach, Yorkeys Knob og Kewarra. Men vær oppmerksom: Ellis Beach er IKKE trygg utenfor nettet, til tross for feilinformasjon som av og til sprer seg på nettet. I denne tropiske sonen bør du derfor se på overnatting med basseng – noe du enkelt kan finne via Booking.com – som en nødvendighet, ikke en unødvendig luksus.

Saltvannskrokodillene fortjener også respekt. De lever ikke bare i elver, men også i elvemunninger og mangroveskoger. Ta alltid gule varselskilt på strendene alvorlig, og hold deg borte fra vannkanten etter mørkets frembrudd, når dyrene er mest aktive. På båtturer med snorkling er det tryggere å bestille en kvalitetssikret tur på forhånd gjennom GetYourGuide.

Heten i outbacken

Et besøk i innlandet om sommeren innebærer ekstrem varmebelastning som ikke må undervurderes. Sommersolen her er brutal: lengre turstier stenges ofte av sikkerhetshensyn. Hvis du likevel drar, gjelder en enkel regel: én liter vann i timen, og gjør alt før kl. 10.

Husk også at mobildekningen ofte forsvinner helt i ørkenen. Før du kjører til avsidesliggende områder, må du derfor kontrollere at du har lastet ned offlinekart og nok drivstoff og drikkevann i tilfelle bilen får problemer. Parks Australia oppdaterer blant annet informasjon om stengte områder ved Uluru på nettsiden sin.

Branner

Tørre somre og sterk vind skaper dessverre ideelle forhold for store skogbranner, såkalte bushfires, som gjentatte ganger rammer enorme områder av kontinentet. Du må alltid sjekke den aktuelle statusen til hver park du vil besøke, helst på offisielle nettsider som nationalparks.nsw.gov.au eller hos lokale brannvesen.

Guidebøker kan lure deg: En park som ser ut som et postkort i dag, kan være stengt i morgen. Sjekk alltid den aktuelle statusen før avreise. Hvis du kjenner røyklukt eller ser røyk i horisonten, må du forlate området umiddelbart og ikke vente på at flammene skal nå deg. Vinden i Australia kan drive brannen fremover med utrolig høy hastighet.

Dyr på veiene

Dette gjelder alle som kjører, uansett hvor på det enorme kontinentet de befinner seg. Kenguruer og vombater er mest aktive ved daggry, i skumringen og om natten. Da bør du holde maksimalt 65 km/t. Hvis et dyr hopper ut i veien, bremser du rett frem – du må aldri bråstyre.

Vær ekstra forsiktig på Tasmania. Den vakre øya har dessverre fått det lite flatterende tilnavnet verdens hovedstad for roadkill, og døde dyr ligger langs nesten hver eneste vei. Hvis du skal leie bil, for eksempel gjennom RentalCars.com, bør du betale ekstra for full forsikring. Mange standardavtaler dekker nemlig ikke skader etter viltpåkjørsel etter mørkets frembrudd.

Les videre

Når du har fått en idé om hvilken måned du vil reise til antipodene, anbefaler jeg at du begynner å planlegge ruten og stoppestedene. Vi har laget en grundig guide, Ferie i Australia: 30 vakreste steder + praktiske tips, der du finner alle de viktigste stedene du ikke bør gå glipp av. For deg som liker lange kjøreetapper langs kysten, anbefaler vi også artikkelen «Australias østkyst: reiserute for 2–4 uker», som tar deg fra solfylte Sydney til tropiske Cairns.

Skal du til det tørre innlandet? Da bør du lese Uluru og Red Centre: Den store guiden til Australias røde hjerte, der vi går grundig gjennom reglene for reiser i ørkenen. Utforsk også undervannsverdenen i artikkelen Great Barrier Reef: utflukter, priser og hvordan du opplever revet, slik at du vet hvor du finner de best bevarte korallene.

Ofte stilte spørsmål

Når er det sommer i Australia?

Årstidene på den sørlige halvkule fungerer helt motsatt av her i Europa. Australsk sommer starter offisielt 1. desember og varer til slutten av februar, noe som gjør den til høysesongen full av de høyeste temperaturene.

Når bør du reise til Great Barrier Reef?

Det beste tidsvinduet for et besøk til området rundt tropiske Cairns er i den australske vinteren fra juni til september. Her er det behagelige 24 til 26 °C, det regner svært lite og fremfor alt unngår du trygt den farlige stinger-sesongen full av brennende maneter.

Når bør du reise til Uluru?

Dra definitivt til kontinentets røde hjerte mellom mai og september. I denne vinterperioden når dagstemperaturene levelige 19 til 28 °C, mens termometeret i sommer-januar viser ekstreme og helseskadelige 36 °C.

Er det varmt i Australia hele året?

Absolutt ikke, dette enorme landet har ikke et enhetlig klima. Mens det på den tropiske nordkysten i Darwin er stabilt rundt 30 °C hele året, faller vinterens dagsmaksima i sør i Melbourne eller Hobart til bare 12 °C og du kommer til å trenge jakke.

Når er syklonsesongen?

Den offisielle sesongen for tropiske sykloner på nordkysten varer hvert år fra 1. november til 30. april. I denne perioden dannes det i gjennomsnitt 10 sterke stormer og omtrent 3 til 4 av dem treffer det australske fastlandet med full kraft.

Når kan du bade i Sydney?

Havet i Sydney er paradoksalt nok varmest mot slutten av sommeren i februar, når vannet har behagelige 23,4 °C. I kalde august synker havtemperaturen til 17,7 °C, noe som riktignok ikke er nok for elskere av varmt vann, men erfarne isbadere går gjerne ut i bølgene.

Regner det mye i Australia?

Det avhenger av den konkrete regionen, for mens det tørre sentrum er ekstremt uttørket, registrerer fuktige nordlige Darwin massive 486 mm nedbør bare i januar. I Sydney regner det overraskende nok ikke mest om vinteren, men i høstmåneden mars.

Når er det billigst?

Den dyreste sesongen faller akkurat i perioden rundt juleferien vår, når australiere har høysommer og reiser på lange ferier. Hvis du vil spare betydelig på overnatting og flyreiser, se etter datoer i løpet av vår- eller høstmånedene våre.

Snør det i Australia?

Ja, Australia har faktisk fungerende skianlegg om vinteren, som du primært finner i områdene Snowy Mountains, Victoria eller i de høye fjellene på øya Tasmania, hvor det er et ganske kaldt alpint klima.

Hvilken måned er best for hele landet?

Hvis du planlegger en lang roadtrip på tvers av delstatene, velg såkalte overgangsmåneder som mai, september eller oktober. Det er et flott kompromiss, når det i sør er behagelige vår- eller høsttemperaturer og du i nord trygt unngår de verste monsunene.

📶 DATA PÅ REISEN · Australia
Internett på mobilen med eSIM på ferien
⚡ QR-aktivering på 2 minutter · 📱 uten fysisk SIM-kort · 🌍 10 land · fra 12,50 €
Velg eSIM for Asia →
✅ Fra folkene bak reisebloggen Loudavým krokem · Vårt eget prosjekt – lk-sim.com

Relaterte innlegg

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Du er her

ReiserAustraliaAustralia Bondi Beach: vær, klima og beste reisetid

A blog legfrissebb cikkei