Vejret i Australien: Hvornår skal du rejse?

Hvornår skal du rejse til Australien? Det er der ikke ét enkelt svar på, for landet er enormt – næsten på størrelse med hele Europa. Mens du i tropiske Cairns kan opleve 32 °C og kraftige monsunregnskyl, tager folk i Hobart på Tasmanien vinterjakken på ved 12 °C. Derfor er det helt afgørende først at vælge en bestemt region og derefter finde den bedste måned at rejse i.

Mange rejsende begår den fejl, at de køber flybilletter til en dato, der passer dem, og bagefter opdager, at regntiden netop topper i drømmedestinationen – eller at det ligefrem fryser. For at gøre planlægningen lidt lettere har vi skrevet en grundig guide til klimaet på hele kontinentet. Her får du klare anbefalinger til, hvornår du skal tage på dykkerferie, hvornår du skal opleve den glohede ørken, og hvornår du kan udforske de pulserende storbyer mod syd.

Kort fortalt

  • Årstiderne er omvendte: Vores jul betyder højsommer og højsæson på den anden side af jorden, mens der er vinter på den sydlige halvkugle i de europæiske sommerferiemåneder.
  • Tre helt forskellige klimaer: Det tropiske nord har primært en tør- og en regntid, det røde centrum plages af ekstrem sommervarme, mens det tempererede syd minder om Europa med fire årstider.
  • Bedste tidspunkt til Great Barrier Reef: Rejs til Cairns og revet i den australske vinter, fra juni til september, hvor temperaturen ligger på behagelige 24–26 °C, der falder meget lidt regn, og risikoen for brandmænd er lav.
  • Hvornår skal du besøge Uluru? Det bedste rejsevindue er fra maj til september. Så undgår du sommertemperaturer på op mod 36 °C, som ofte får vandrestierne i nationalparken til at lukke af sikkerhedshensyn.
  • Bedste måneder til de sydlige byer: Sydney, Melbourne og Adelaide opleves bedst fra oktober til april, hvor det er varmt nok til sightseeing, kystvandringer og eventuelt en svømmetur.
  • Pas på cyklonsæsonen: I nord varer den officielt fra 1. november til 30. april. Her kan farlige tropiske storme og vedvarende monsunregn gøre transporten vanskelig.
  • Hvor kommer dataene fra? Stol ikke kun på rejsekataloger. Alle tallene i denne artikel er beregnet ud fra reelle historiske meteorologiske data fra det seneste årti.

Hvor kommer tallene i denne artikel fra?

Tallene i denne guide kommer ikke fra rejsebureauernes kataloger, men fra reelle historiske data. Vi har selv beregnet dem ud fra den anerkendte ERA5-reanalyse-database, som administreres af det europæiske Copernicus-program. Via Open-Meteo analyserede vi lufttemperaturer som gennemsnit for årene 2015–2024, så du får et realistisk billede af vejret i det seneste årti.

Vi har arbejdet lige så grundigt med havtemperaturen, hvor vi bruger gennemsnit for årene 2019–2024, så du ved, hvor varmt vandet faktisk er. Der er dog en vigtig forskel for de store byområder: havtemperaturen ved Melbourne og Hobart stammer fra beskyttede farvande, nærmere bestemt Port Phillip Bay og Derwent-flodens udmunding. Betragt derfor tallene som vejledende, for i det åbne og mere barske hav er vandet lidt koldere.

Hvorfor er alting omvendt i Australien?

Når man siger Australien, forestiller mange sig automatisk endeløse strande med surfere, varmt fint sand og en sol, der bager fra morgen til aften. Men Australien har bestemt ikke ét ensartet klima. Kontinentet dækker næsten 7,7 millioner kvadratkilometer, så vejret kan naturligvis ikke være det samme ved alle kyster.

Helt mod nord finder du et ægte tropisk klima med monsuner, store dele af indlandet består af ugæstfri og tør ørken, og mod syd ligger et tempereret klima, der minder meget om det europæiske. På grund af den enorme geografiske variation findes der ikke én bedste måned til hele landet. Du må altid indgå kompromiser alt efter, hvor du vil hen.

Den største fælde for europæiske rejsende er uden tvivl de omvendte årstider, som skyldes landets placering på den sydlige halvkugle. Når vi pynter juletræ og ser sne uden for vinduet, begynder højsommeren på den anden side af jorden – med både årets højeste temperaturer og højsæson for turismen.

I juleferien rejser enorme mængder australiere på lange sommerferier ved havet. Det betyder i praksis, at de dyreste flybilletter og den sværest tilgængelige overnatning ligger netop i denne periode. Til at finde billigere fly uden for højsæsonen kan du fx bruge Kiwi.com, hvor du også kan sammensætte mere komplicerede flyrejser på tværs af kontinentet. Den europæiske sommer, altså juli og august, er derimod en forholdsvis kølig vinter i de sydlige australske stater, så du får brug for en sweater og en vandtæt jakke.

Tre Australien: nord, centrum og syd

Lad os begynde mod nord, hvor forholdene er mest barske. Hver klimazone følger nemlig helt forskellige naturregler, og det, der fungerer glimrende på østkysten, kan være meningsløst midt i ørkenen. Lad os se nærmere på de enkelte områders særpræg, så du ved, hvad der venter.

Det tropiske nord (Cairns, Darwin, Broome)

Hvis du rejser helt mod nord for at opleve krokodiller eller koraller, kan du godt glemme de klassiske begreber sommer og vinter. Her er året i stedet delt i en regntid og en tørtid. Den såkaldte wet og dry season bestemmer fuldstændigt, hvad du kan lave, hvor du kan komme sikkert frem, og hvad der står under vand. Temperaturerne er høje hele året. I Darwin ligger de stabilt på 29,6–32,2 °C, uanset om du stiger ud af flyet i januar eller juli.

Det eneste, der ændrer sig dramatisk i den tropiske zone, er luftfugtigheden og de enorme regnmængder. Den australske sommer bringer en våd sæson med kraftige monsuner og farlige tropiske cykloner, som ofte oversvømmer støvede veje i nationalparker, så de bliver helt ufremkommelige. Den australske vinter – vores sommerferiemåneder – byder derimod på behagelig tør varme uden den kvælende fugt og er derfor det bedste tidspunkt at rejse på.

Det røde centrum (Uluru, Alice Springs)

Kontinentets hjerte består af en enorm ørken med ekstreme temperaturforskelle fra måned til måned. Forskellen mellem den brændende januar, hvor termometeret i gennemsnit når 36,4 °C, og den kølige juni med maksima omkring 19,7 °C er den største i hele landet. Om sommeren er ophold i direkte sol meget udmattende og kan være sundhedsfarligt.

Om vinteren er dagene solrige og meget behagelige til lange vandreture mellem klippeformationerne, men om natten kan temperaturen sagtens falde til frysepunktet. Hvis du vil leje en autocamper eller campere under stjernerne nær den berømte monolit, er en god vintersovepose og varmt aftentøj nødvendigt. Tidligt om morgenen kan der sagtens være frost.

Det tempererede syd (Sydney, Melbourne, Adelaide, Perth, Tasmanien)

De fleste af Australiens kendte storbyer ligger i den tempererede klimazone, hvor fire årstider naturligt skifter på en måde, der minder om Europa. Sommeren fra december til februar giver lange solrige dage, høje temperaturer til strandture og masser af fantastiske udendørsfestivaler. Vinteren betyder derimod en tydelig afkøling, og dagtemperaturerne i Melbourne og Hobart på Tasmanien falder til blot 12–14 °C.

Det er især her, du mærker de omvendte årstider, og du skal overveje formålet med rejsen grundigt. Til gallerier og caféer gør køligt vejr ikke noget – Melbourne har virkelig meget at byde på – men glem heldagsbadning i havet ved sydkysten i juli og august, medmindre du er en meget hårdfør vinterbader.

Hvornår skal du rejse? Det korte svar efter destination

Jeg vilBedste månederHvorfor
Great Barrier Reef, Cairns, tropiske områderjuni–septembertørt, 24–26 °C, efter brandmandssæsonen
Uluru og det røde centrummaj–september19–28 °C i stedet for 36 °C
Sydney, Melbourne, sydkystenoktober–aprilvarme og mulighed for badning
Tasmaniendecember–martsdet eneste rigtigt varme vindue
Darwin, Kakadu, Broomemaj–september (dry)uden for monsun og cykloner
Perth og vestkystenoktober–aprildet er også køligt om vinteren
kombination af øst og centrummaj, september, oktobergode overgangsmåneder

Tabellen gør det klart: Der findes ikke én dato, der passer til alt. Hvis du vil opleve både korallerne ved Great Barrier Reef, det berømte Uluru og operahuset i Sydney på samme ferie, bliver det ideelle rejsevindue begrænset til nogle få forårs- eller efterårsmåneder.

Maj, september og oktober er overgangsmåneder og meget populære til lange roadtrips gennem flere delstater. Mod syd er det hverken så koldt, at du skal gå rundt i vinterjakke, og mod nord undgår du de værste monsunregn og den kvælende sommervarme.

Hvis du kun vil opleve én delstat eller et mindre område, er det hele langt enklere. Gem det grønne Tasmanien til vores vintermåneder, for ellers er vejret ofte køligt og regnfuldt, mens de nordlige territorier og revet opleves bedst, når vi holder sommerferie i Europa.

Temperaturer måned for måned

Her er data for de mest populære stop. Gennemgå dem, så kan du straks se, hvorfor tidspunktet er så vigtigt. Det springer især i øjnene, at tropiske Cairns har sine køligste måneder fra juni til august, hvor de gennemsnitlige dagmaksima ligger på behagelige 23,9–24,5 °C. For de fleste europæere er det ideelt til ture i regnskoven, dykning og afslapning på en hvid strand.

Du kan også se, hvor ekstreme forholdene er i det indre. Ved det majestætiske Uluru viser termometeret i januar ubarmhjertige 36,4 °C, mens det i juni stopper ved mere tålelige 19,7 °C. Den enorme sæsonforskel forklarer tydeligt, hvorfor man næsten altid planlægger en tur til det røde centrum i den australske vinter.

Den lange vestkyst og den isolerede by Perth er også værd at bemærke. Mange tror fejlagtigt, at der er varm sommer hele året, men i juli når dagmaksimum kun 17,4 °C. Det er fint til byvandringer, men hvis du forventer daglig solbadning i badetøj, kan du blive overrasket over at få brug for en varm sweatshirt.

Stedjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Cairns (troper)29,930,329,327,925,924,523,924,425,827,528,929,5
Darwin (troper)30,130,230,631,531,330,229,630,431,231,932,231,4
Broome (troper)31,832,333,334,532,129,629,130,332,033,033,733,4
Brisbane29,429,128,125,623,220,920,822,724,726,127,929,2
Gold Coast27,627,526,724,622,420,520,221,723,324,526,027,2
Airlie Beach28,728,928,226,324,022,421,722,724,426,327,828,4
Uluru36,436,834,729,123,219,720,423,627,632,234,036,1
Alice Springs35,735,933,728,823,019,920,623,827,532,133,735,6
Perth29,930,228,324,521,218,417,417,519,321,725,328,5
Sydney26,826,024,722,419,516,816,818,120,522,523,926,0
Adelaide27,826,925,221,417,414,614,014,817,020,623,126,1
Canberra27,426,023,419,114,311,110,612,115,719,522,525,8
Melbourne26,425,624,020,016,213,613,214,216,519,621,824,6
Hobart22,721,820,217,414,412,311,912,714,716,819,020,9
Stedjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Cairns (troper)25,125,224,823,721,920,319,519,420,922,523,824,8
Darwin (troper)26,326,326,225,423,722,121,022,024,125,926,626,8
Broome (troper)27,427,527,425,621,719,218,219,522,425,127,027,9
Brisbane21,020,719,916,513,611,310,311,113,316,018,119,9
Gold Coast22,121,821,218,515,913,612,713,415,217,419,220,9
Airlie Beach24,624,424,222,420,018,117,217,619,521,623,024,0
Uluru24,223,622,116,410,97,56,89,313,217,620,323,2
Alice Springs23,622,520,615,310,17,36,89,413,017,620,222,7
Perth19,019,117,914,811,910,510,29,810,812,815,217,9
Sydney19,619,318,014,611,29,18,38,810,913,615,817,9
Adelaide17,517,015,913,410,99,18,58,910,012,113,916,0
Canberra15,314,212,48,84,62,51,72,44,78,010,813,2
Melbourne15,815,014,011,28,96,96,77,28,310,012,113,7
Hobart13,512,811,69,47,05,54,95,36,68,210,111,8

Den anden tabel med natteminima viser straks, hvorfor det er vigtigt at pakke flere lag tøj. I Canberra falder nattemperaturen i juli til 1,7 °C, og i Alice Springs midt i ørkenen ligger gennemsnittet for julimorgener på blot 6,8 °C. Dagen bliver sandsynligvis solrig, men en aften ved campingbordet kræver varmt udstyr.

Hvor meget og hvornår regner det?

Én ting overrasker mange: Sommer i Australien betyder ikke automatisk tørvejr. Sydney er et godt eksempel, for byen har faktisk ingen typisk tørtid; regnen falder med mindre udsving nogenlunde jævnt året rundt.

Det er måske overraskende, at der falder mest regn i Sydney i marts (151 mm), som er begyndelsen på det lokale efterår. I de køligere vintermåneder regner det lidt mindre, men uanset hvornår du besøger Australiens største by, er det smart at have en kompakt paraply eller en let regnjakke i rygsækken.

Det fugtige tropiske nord er en helt anden klimamæssig yderlighed med en meget skæv fordeling af nedbøren. Darwin har en tydelig våd og tør halvdel af året: I januar falder der hele 486 mm, mens juli og august kun byder på 4 mm. Om sommeren regner det intenst. Naturen bliver frodig og grøn, men det kan være besværligt at rejse.

Stedjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Cairns40626231820891575436424755291
Darwin486358217881410443069136344
Broome323977119196152214101
Brisbane131177149596843383148113101117
Gold Coast1171881688287584837469888119
Airlie Beach31819620111761286822183461173
Uluru6014161114174916182640
Alice Springs741440417103613113747
Perth23224040781041181064438219
Sydney99107151966277644949758166
Adelaide411818496787878356474424
Canberra814759514256405755648569
Melbourne723238656260565968808266
Hobart594055395659436151797266
✈️ Billige flybilletter
Australien: de billigste flybilletter fra 945 €
Sammenlign priser fra alle flyselskaber, og find det billigste tidspunkt.
Find flybillet →

Havtemperatur

De fleste fokuserer kun på lufttemperaturen, når de planlægger ferie, og glemmer, at havet varmes op med en betydelig forsinkelse. Havet bliver langsommere varmt, end man skulle tro. Selv når luften er 35 °C, husker vandet stadig vinteren et stykke tid. Hvis du vil bade i det varmest mulige vand, skal du derfor planlægge efter denne forsinkelse.

Det ses tydeligt i dataene fra Sydneys strande, hvor havet først er varmest i februar med 23,4 °C – ikke i januar, som mange ellers ville forvente. Det samme gælder populære surfområder som Gold Coast og Byron Bay. I det tropiske nord omkring Cairns og Darwin behøver du derimod ikke bekymre dig: Havet holder sig stabilt over 24 °C hele året.

For sydkysten er der en vigtig detalje ved målingerne. Havtemperaturen ved Melbourne og Hobart stammer fra beskyttede bugter, nærmere bestemt Port Phillip Bay og Derwent-flodens udmunding, hvor det lave vand varmes lidt hurtigere op. Ved åbne strande ud mod havet er vandet derfor koldere, og du får brug for en våddragt.

Stedjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Cairns30,029,929,128,625,724,424,023,324,526,328,129,5
Whitsundays28,528,928,227,124,022,922,121,623,224,826,727,9
Broome30,531,731,529,025,323,722,124,227,129,431,331,3
Darwin29,930,130,430,328,126,726,227,128,731,031,731,8
Noosa26,027,126,825,623,422,121,020,921,722,724,024,8
Gold Coast25,926,425,824,822,721,120,220,621,422,423,324,1
Byron Bay25,425,825,724,722,721,220,220,421,222,122,723,6
Ningaloo24,626,727,627,426,324,323,023,123,624,524,925,8
Sydney (Bondi)22,423,423,121,820,919,717,717,718,419,019,920,6
Perth23,523,622,821,120,218,817,617,718,319,320,622,4
Adelaide21,922,322,119,216,614,712,913,315,017,018,920,5
Melbourne19,619,619,117,315,814,613,213,013,414,616,417,9
Hobart19,219,018,015,713,611,810,110,611,213,115,517,5

Hvor meget ændrer vejret sig i løbet af måneden?

Rejsende har ofte kun fri i en bestemt overgangsmåned og er i tvivl om, hvorvidt de skal booke flybilletten i begyndelsen eller vente til de sidste uger. Tabellen viser forskellen på dagmaksimum i den første og sidste tredjedel af hver måned. Du kan dermed se, hvornår temperaturerne vender, og vejret begynder at ændre sig markant.

Hvis du fx vil opleve Uluru i en varm april, kan det betale sig at rejse sidst på måneden. Tabellen viser, at temperaturen i ørkenen falder med tydelige 4,2 °C i slutningen af april sammenlignet med de første ti dage. I Canberra stiger gennemsnittet om foråret i november derimod hurtigt med hele 2,5 °C, efterhånden som sommeren nærmer sig.

Stedjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
——:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:—:
Uluru0,11,7-2,7-4,2-1,6-1,53,33,41,92,30,11,4
Perth-0,3-1,3-2,5-2,8-1,8-2,10,41,61,81,93,12,8
Sydney1,6-0,4-1,7-1,6-1,8-0,51,20,90,90,31,80,3
Canberra0,50,1-3,6-1,8-2,3-1,00,71,71,91,62,52,3
Melbourne0,81,0-3,1-2,1-1,7-0,60,51,20,50,42,12,3
Hobart1,10,5-2,1-0,5-1,8-0,80,90,60,50,81,12,8

Hvad betyder vejret i praksis?

Den australske natur kan tage vejret fra dig – men også give dig en ordentlig lærestreg, hvis du undervurderer den. Her er de vigtigste ting at tænke over på forhånd.

Cykloner i nord

En ferie i troperne følger nogle stramme regler. Den vigtigste er, at den officielle sæson for tropiske cykloner varer fra 1. november til 30. april. I denne periode opstår der i gennemsnit 10 cykloner pr. sæson, og 3–4 rammer land med fuld styrke. Ud over den kraftige vind kommer enorme mængder monsunregn, som kan lamme trafikken, afskære byer fra forsyninger og gøre turistveje til ufremkommelige mudderfælder.

Hvis du alligevel rejser hertil om sommeren, skal du følge vejrudsigten nøje på den officielle australske meteorologiske tjenestes hjemmeside. Følg de lokale myndigheders anvisninger, hvis en storm nærmer sig, og forsøg aldrig at køre gennem oversvømmede vejstrækninger, selv om vandet ser lavt ud.

Brandmænd og krokodiller

Mens vi europæere tager lange sommerbade i havet for givet, fungerer det helt anderledes i det nordlige Queensland. Den såkaldte stinger-sæson, hvor der findes livsfarlige brandmænd i vandet, varer cirka fra november til maj, og i troperne går man derfor normalt slet ikke fra stranden ud i havet. Undtagelsen er særlige stinger-net ved strande som Palm Cove, Trinity Beach, Yorkeys Knob og Kewarra. Bemærk dog: Ellis Beach er IKKE sikker uden for nettet, trods fejlagtige oplysninger, der af og til cirkulerer online. I denne tropiske zone bør du betragte overnatning med pool, som du nemt kan finde via Booking.com, som en nødvendighed – ikke en luksus.

Saltvandskrokodiller fortjener samme respekt. De lever ikke kun i floder, men også ved flodmundinger og i mangrover. Tag altid gule advarselsskilte på strandene alvorligt, og hold dig væk fra vandkanten efter mørkets frembrud, hvor dyrene er mest aktive. Til bådture med snorkling er det mere sikkert at booke en velafprøvet tur på forhånd via GetYourGuide.

Varme i outbacken

Et besøg i det indre om sommeren giver en ekstrem varmebelastning, som du ikke må undervurdere. Solen er ikke til at spøge med: længere vandreruter lukkes ofte i parkerne af sikkerhedshensyn. Hvis du tager af sted, gælder den enkle regel: én liter vand i timen, og alt skal være overstået før kl. 10.

Husk også, at mobilnettet ofte helt mangler i ørkenen. Inden du kører ud i afsides områder, skal du derfor sikre dig, at du har downloadet offlinekort og medbringer tilstrækkeligt brændstof samt drikkevand i tilfælde af motorproblemer. Parks Australia opdaterer fx regelmæssigt oplysninger om lukninger ved Uluru: Parks Australia.

Bushbrande

Tørre somre og stærk vind skaber desværre ideelle forhold for store skovbrande, de såkaldte bushfires, som igen og igen rammer enorme områder. Du skal derfor altid tjekke den aktuelle status for alle parker, du vil besøge, helst på officielle sider som nationalparks.nsw.gov.au eller hos de lokale brandmyndigheder.

Billeder i rejseguides kan snyde: En park, der ligner et postkort, kan være lukket dagen efter. Tjek altid den aktuelle status inden afrejse. Hvis du mærker røg eller ser røg i horisonten, skal du forlade området med det samme og ikke vente på, at flammerne når frem. Vinden kan drive en brand frem med utrolig fart.

Dyr på vejene

Dette råd gælder alle, der kører bil, uanset hvor på det enorme kontinent de befinder sig. Kænguruer og wombatter er mest aktive ved daggry, i skumringen og om natten. Kør højst 65 km/t på disse tidspunkter, og hvis et dyr springer ud foran dig, skal du bremse ligeud – drej aldrig voldsomt på rattet.

Vær især forsigtig på Tasmanien. Den smukke ø har desværre ry for at være verdens roadkill-hovedstad, og døde dyr ligger langs næsten alle veje. Hvis du vil leje bil, fx via RentalCars.com, bør du betale ekstra for en fuld forsikring. Mange standardaftaler dækker nemlig slet ikke skader efter påkørsel af dyr efter mørkets frembrud.

Læs også

Hvis du nu har en idé om, hvilken måned du vil rejse til den anden side af jorden, kan du begynde at planlægge rute og stop. Vi har skrevet den grundige guide Ferie i Australien: 30 af de smukkeste steder + praktiske tips, hvor du finder alle de vigtigste destinationer. Er du til lange køreture langs kysten, kan du også læse vores artikel om Australiens østkyst med en rejseplan til 2–4 uger, fra solrige Sydney til tropiske Cairns.

Skal du ud i det tørre indre? Så gå ikke glip af artiklen Uluru og Red Centre: Den store guide til Australiens røde hjerte, hvor vi gennemgår reglerne for at rejse i ørkenen. Du kan også læse om livet under havoverfladen i Great Barrier Reef: ture, priser og sådan oplever du revet og finde ud af, hvor de bedst bevarede koraller ligger.

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår er det sommer i Australien?

Årstiderne på den sydlige halvkugle fungerer præcis modsat af her i Europa. Den australske sommer begynder officielt den 1. december og varer til udgangen af februar, hvilket gør den til højsæsonen fuld af de højeste temperaturer.

Hvornår skal man rejse til Great Barrier Reef?

Det bedste vindue til at besøge området omkring det tropiske Cairns åbner sig i den australske vinter fra juni til september. Her er der behagelige 24 til 26 °C, det regner kun meget lidt, og vigtigst af alt undgår du sikkert den farlige stinger-sæson fuld af giftige gopler.

Hvornår skal man rejse til Uluru?

Tag afsted til det røde centrum af kontinentet bestemt mellem maj og september. I denne vinterperiode når dagtemperaturerne udholdelige 19 til 28 °C, mens termometret i sommerens januar viser ekstreme og sundhedsfarlige 36 °C.

Er der varmt i Australien hele året?

Bestemt ikke, dette enorme land har ikke et ensartet klima. Mens der i det tropiske nord i Darwin stabilt er omkring 30 °C hele året, falder vinterdagens maksimum i syd i Melbourne eller Hobart til bare 12 °C, og du får brug for en jakke.

Hvornår er cyklonsæsonen?

Den officielle sæson for tropiske cykloner på nordkysten varer hvert år fra 1. november til 30. april. I denne periode dannes der i gennemsnit 10 kraftige storme, og omkring 3 til 4 af dem rammer det australske fastland med fuld kraft.

Hvornår kan man bade i Sydney?

Havet i Sydney er varmest paradoksalt nok først i slutningen af sommeren i februar, hvor vandet har behagelige 23,4 °C. I den kolde august falder havtemperaturen til 17,7 °C, hvilket ganske vist ikke er nok for elskere af varmt vand, men erfarne vintersvømmere tager jævnligt ud i bølgerne.

Regner det meget i Australien?

Det afhænger af den konkrete region, for mens ørkencentret er ekstremt tørt, registrerer det fugtige nordlige Darwin alene i januar massive 486 mm nedbør. I Sydney regner det så overraskende nok ikke mest om vinteren, men i løbet af efterårets marts.

Hvornår er den billigste tid?

Den dyreste sæson er præcis i perioden omkring vores juleferie, når australierne har højsommer og rejser på lange ferier. Hvis du vil spare betydeligt på indkvartering og flybilletter, skal du lede efter tidspunkter i løbet af vores forår eller efterår.

Sner det i Australien?

Ja, Australien har faktisk fungerende skiområder om vinteren, som du primært finder i områderne Snowy Mountains, Victoria eller i de høje bjerge på øen Tasmanien, hvor der hersker et forholdsvis koldt alpint klima.

Hvad er den bedste måned for hele landet?

Hvis du planlægger et langt roadtrip på tværs af staterne, skal du vælge de såkaldte overgangsmåneder som maj, september eller oktober. Det er et glimrende kompromis, hvor der hersker behagelige forårs- eller efterårstemperaturer i syd, og i nord undgår du sikkert de værste monsuner.

📶 DATA TIL REJSEN · Australien
Mobilt internet på ferien – med et eSIM
⚡ QR-aktivering på 2 min. · 📱 uden fysisk SIM-kort · 🌍 10 lande · fra 12,50 €
Vælg eSIM til Asien →
✅ Fra folkene bag rejsebloggen Loudavým krokem · Vores eget projekt – lk-sim.com

Relaterede indlæg

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Du er her

RejserAustralienVejret i Australien: Hvornår skal du rejse?

A blog legfrissebb cikkei