Calgary, autobusové divy a zeleninová zoo

To, že vám řidič autobusu v Česku zavře před nosem, nazývám “českou klasikou”, nepřekvapí mě to. Co mě dokáže vytočit, když vám ani nezastaví. I to se stává. O to méně se vždy těším na cestování městskou hromadnou dopravou. Jenže v zahraničí si taxi nebereme, pokud to není opravdu nutné.

Cesta z letiště do centra Calgary je hromadnou dopravou, jak nám na letišti vysvětlují, jednoduchá, autobusy stojí hned u východu z letiště a přímo u zastávky si koupíte z automatu (vendine machine) pomocí debetní karty jízdenku.

Z letiště v Calgary tedy  jedeme autobusem 301, který nás zaveze až před Delta Bow Hotel. Dýchá na nás ten typický kanadský nepřelidněný klid. Autobus se postupně vylidňuje, brzy jedeme už jen my a postarší pár, který vystupuje dvě stanice před námi.

“Kam máte namířeno? Aha. To se moc omlouvám, ale tady budete muset přestoupit a váš autobus jede až za 40 minut. Já bohužel musím z této zastávky za 5 minut  odjet, ale do té doby tu můžete sedět,” vysvětluje jim řidič a ještě si s nimi povídá, vtipkuje a znovu se jim omlouvá, že musí čekat na svůj navazující spoj tak dlouho . Pak jim vynese zavazadla, ještě jednou se omluví, že už musí jet, pronese poslední vtip a rozloučí se a popřeje krásný zbytek večera.

V Calgary toho není příliš k vidění. Původně jsme plánovali okružní jízdu z Vancouveru, ale letět do Calgary a vracet se z Vancouveru zkrátka bylo výhodnější. Nakonec jsme byli rádi, v samotném centrum města sice nenajdete kromě Peace Bridge a Calgary Tower téměř nic, ale podařilo se mi setkat s partou lidí, s kterými jsme o několik let dříve projížděli USA a narazit na parádní obchod s vinyly v Kesingtonu. Marně jsem podobný obchůdek hledala ve Vancouveru a ve Victorii.

(Pokud byste se měli rozhodovat, jak dlouho trávit čas v Calgary, doporučuji maximálně den. Calgary Tower za to nestojí a město si prohlédnete za 2–3 hodinky pomalým tempem. Zbytek dne věnujte Heritage Parku.)

Do Heritage Parku musíme jet vlakem a pak autobusem. Nestíháme ho, dobíháme a odjíždí. Naštěstí nás řidič autobusu vidí. Nejenže zastaví, ale ještě nám dá lístek zadarmo. Asi koukáme dost zmateně. Zubí se na nás. My se také zubíme.  V Kanadě je krásně.

Heritage Park

Co je ten Heritage Park? Heritage Parku je zrekonstruované město (150 budov) z 19. století. Pro nás Evropany se ten den konala tak trochu zoo. Lidé stáli před hlavním vchodem s komickými roztodivnými vozíky a my nechápali, na co je mají. Já jsem myslela, že jdou asi děti soutěžit v jízdě na kárách. Jenže někdo měl káru, jiný zas prázdný kočárek. Brzy jsme pochopili, že nejde o žádnou dětskou soutěž, ale o hromadné nákupy levného ovoce a zeleniny na trhu, který je uprostřed Heritage Parku. My jsme je pozorovali jako orangutány v pavilonu opic, jak kolem nás hbitým krokem spěchali ukořistit co nejvíc zeleniny. Tak jsme si na trhu koupili banány a maliny, posadili jsme se na lavičku a koukali, jak kartony plné zeleniny skládají do dětských kočárků.

Když jsme nabažili své zoologické choutky, jali jsme se na pořádnou prohlídkou Heritage Parku. V každém domě byli herci oblečení do dobového oblečení pracující podle starých zvyků, a do toho povídali turistům o historii budovy, ve které se nacházeli. Pokud jste tedy vstoupili do domu rodiny Princů, potkali jste zde dvě babičky, jedna háčkovala a druhá pletla, mohli jste se od nich učit, zkoušet si různé techniky a ony vám do toho vyprávěli.  A tak jsme viděli pečení chleba či výrobu novin. Navštívili jsme starou školu i synagogu, kde nám plni pýchou ukazovali, že mají velmi vzácnou starou Tóru z Prahy.

Heritage Park jsme zakončili zázvorovou polévkou a kávou v tamější dobové kavárně.

Lukáš Konečný

Děkujeme za přečtení ❤️Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům.Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování.Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT